تفاوت بین پروتئین وی و گینر چیست؟

آنچه در این مقاله می‌خوانید:
مصرف مکمل‌های ورزشی جهت مقاصد مختلف در رشته‌های ورزشی گوناگون رایج است. این مکمل‌ها برای عضله سازی، افزایش وزن و حجم و کاهش سطح چربی‌های بدن مورد استفاده قرار می‌گیرند. پروتئین وی و گینرها جزء رایج‌ترین مکمل‌هایی هستند که اکثر ورزشکاران از آنها استفاده می‌کنند. اینکه پروتئین وی و گینر چه تفاوتی با هم دارند یکی از سؤالات شایعی است که بسیار به گوش می‌خورد. اگر برای شما هم این سؤال پیش آمده در ادامه مقاله با ما در داروخانه آنلاین باهمانه همراه باشید.

پروتئین وی چیست؟

پروتئین وی یکی از محصولات فرعی تولید پنیر است که حاوی انواع مختلفی از پروتئین‌ها مانند لاکتوآلبومین، بتا لاکتوگلوبولین و برخی ترکیبات دیگر است. پروتئین وی با تحت تأثیر قراردادن شیر با آنزیم‌هایی که آن را به کازئین تبدیل می‌کنند، تولید می‌شود. این نوع از پروتئین وی، وی کنسانتره است که حاوی لاکتوز و چربی است. از این مرحله به بعد با پردازش بیشتر پروتئین وی، وی ایزوله و هیدرولیزات به ‌دست می‌آید. پروتئین وی حاوی BCAA، لاکتور و مقداری چربی است که براساس نوع آن مقدار آنها متفاوت است. به عنوان مثال وی کنسانتره حاوی لاکتور است و وی ایزوله بیشتر حاوی BCAA است.

پروتئین وی زود هضم و زود جذب است و منافع فراوانی برای بدن دارد از جمله اینکه عضله سازی را در بدن افزایش می‌دهد، ریکاوری را تسریع می‌کند و درد عضلانی ناشی از ورزش‌های سنگین را کاهش می‌دهد.

برای آشنایی بیشتر و بررسی انواع مکمل های پروتئین وی بر روی خرید پروتیئن وی کلیک کنید.

گینر چیست؟

گینر مکملی است که حاوی پروتئین وی، کازئین، کربوهیدرات و چربی است. برخی از شرکت‌ها به ترکیب گینر ویتامین‌ها، مینرال ها و کراتین نیز اضافه می‌کنند. تفاوت کلیدی مکمل گینر با پروتئین وی دریافت کالری بالاتر با این مکمل است که بیشتر برای افزایش وزن ورزشکاران مورد مصرف قرار می‌گیرد.

برای تهیه گینر ابتدا شیر به پروتئین وی تبدیل می‌شود سپس دکستروز، مالتودکستروز یا پودر ذرت به آن اضافه می‌شود. این ۳ ماده منابع کربوهیدرات و کالری اضافی هستند که مکمل گینر ارائه می‌دهد. علاوه بر موارد فوق به مکمل‌های گینر منابع چربی نیز اضافه می‌شود که معمولاً روغن بذر کتان مورد استفاده می‌گیرد. گینرها ممکن است حاوی BCAA باشند یا نباشند ولی محتوی مقادیر بالایی کربوهیدرات و چربی هستند.

اگر به دنبال مکمل‌های گینر در برند و قیمت‌های متفاوتی هستید برروی قیمت گینر کلیک کنید.

تفاوت های عملی بین پروتئین وی و گینر

تفاوت مکمل وی و گینر
تفاوت مکمل وی و گینر

تفاوت در کالری

پروتئین وی در مقایسه با گینر از نظر کالری بسیار پایین‌تر است. پروتئین وی در هر سروینگ ۱۰۰ تا ۱۳۰ کالری دارد ولی گینر در هر سروینگ ۳۵۰ تا ۱۲۰۰ کالری دارد. گینرها علاوه بر ورزشکاران برای افرادی مفیدند که به شدت لاغرند و به سختی وزن می‌گیرند. دریافت کالری بالا به این افراد کمک می‌کند که راحت‌تر به وزن مورد نظر خودشان برسند.

تفاوت در جذب

پروتئین وی یک پروتئین زود جذب است ولی گینر حاوی دو نوع پروتئین زود جذب و دیر جذب است. پروتئین وی باعث می‌شود عضلات شما سریع‌تر رشد کنند ولی به دلیل محتوای بیشتر، گینرها مکمل‌های ورزشی ارزشمندتری هستند. به عنوان مثال وقتی شما اولین مراحل بدنسازی را پشت سر می‌گذارید برای افزایش وزن و حجم نیازمند دریافت کالری بالاتری هستید که در این شرایط گینر مفیدتر از پروتئین وی خواهد بود.

مکمل وی برای ریکاوری خوب است اما گینر برای ریکاوری و افزایش وزن و حجم مفید است. اگر پروتئین وی مصرف کنید برای دستیابی به توده عضلانی بیشتر نیازمند دریافت کالریهای اضافی هستید. بنابراین باید مواد غذایی بیشتری مصرف کنید که ممکن است برای شما سخت باشد. در این مواقع اگر شما دوست ندارید حجم غذاهای دریافتی خودتان را افزایش دهید می‌توانید گینر استفاده کنید. افزایش توده عضلات با مصرف گینر به دلیل دارا بودن کالری بالاتر بسیار ساده‌تر خواهد بود.

تفاوت در عضله سازی

پروتئین وی معمولاً حاوی BCAA است درحالیکه گینر حاوی کراتین، BCAA، ویتامین‌ها و مینرالهاست. بنابراین در مقایسه پروتئین وی و گینر می‌توان به جرات گفت که گینر تأثیر بیشتری بر رشد عضلات خواهد داشت.

کراتین موجود در گینر باعث افزایش توده عضلات شده و به روشهای مختلف رشد عضلات را تحریک می‌کند. کراتین باعث می‌شود انرژی بیشتری در سلولهای عضلانی ذخیره شود و توانایی بدن شما برای انجام تمرینات سخت‌تر را افزایش می‌دهد. کراتین موجود در گینر باعث تحریک ترشح هورمون رشد می‌شود که بدن را در حالت آنابولیک قرار داده و عضله سازی را افزایش می‌دهد.

تفاوت در تولید چربی

اگر بدون برنامه و بدون تحرک بدنی اقدام به مصرف گینر کنید حتماً به دلیل دریافت کالری‌های اضافی دچار اضافه وزن خواهید شد. بنابراین افرادی لاغری که قصد اضافه وزن دارند می‌توانند از کالری‌های اضافی گینر استفاده کنند و ذخایر چربی را در بدن خودشان افزایش دهند.

در مقابل پروتئین وی حتی اگر به مقدار زیاد مصرف شود نمی‌تواند باعث افزایش ذخایر چربی شود زیرا دو سروینگ آن در نهایت ۲۰۰ تا ۲۵۰ کالری فراهم خواهد کرد. در حالی که دو سروینگ از گینر به ‌طور متوسط ۱۲۰۰ کالری خواهد داشت که حدود ۶ برابر بیشتر از پروتئین وی است.

تفاوت مخاطب هدف

گینرها جمعیت بسیار مشخصی را هدف قرار می‌دهند که عبارتند از افراد بسیار لاغر، افراد بدن ساز و وزنه بردار در فاز عضله سازی یا افراد مبتلا به بیماری‌های متابولیک مانند مبتلایان به بیماری کرون. مصرف مکمل گینر برای این افراد فوق العاده مفید است.

مخاطبین هدف پروتئین وی بسیار وسیع‌تر هستند و شامل ورزشکاران، وزنه بردارها، افرادی که رژیم غذایی آنها حاوی مقدار کافی پروتئین نیست، افراد پرمشغله، وزنه برداران در هر دو فاز عضله سازی و کات و حتی افراد عادی است. پروتئین وی بسیار تطبیق پذیر است بنابراین شما می‌توانید آن را با هر نوع رژیم یا سبک زندگی ترکیب کنید. اما گینر را باید با دقت بیشتری مصرف کنید.

پروتئین وی و گینر دو مکمل بسیار پرکاربرد برای افزایش وزن و حجم هستند که شما می‌توانید هریک از آن‌ها را به ‌تنهایی یا همراه با هم مصرف کنید جهت کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص مطالعه مقاله “آیا هم‌زمان مصرف پروتئین وی و گینر کار درستی است؟” پیشنهاد می شود.

مصرف پروتئین وی یا گینر؟ کدام یک برای شما بهتر است؟

انتخاب میان پروتئین وی و یا گینر تا حد زیادی، به هدف نهایی شما بستگی دارد. اگر می‌خواهید بدن خود را بسازید و تمرینات عضله سازی انجام دهید و احساس می‌کنید که در این حین ممکن است مقدار زیادی وزن از دست بدهید، بنابراین مصرف گینر می‌تواند گزینه بهتری برای شما باشد زیرا منجر به افزایش انسولین و در نهایت ذخیره شدن چربی‌های در بدن شما خواهد شد. برعکس، اگر مکمل‌های پروتئین وی را انتخاب کنید، بدن شما فقط با نیاز خود یعنی پروتئین خالص تأمین می‌شود. اگر مشتاق افزایش قدرت و عضله سازی بدون حجم زیاد هستید، پروتئین وی و یا آب پنیر گزینه بهتری است.

ورزشکاران اغلب از نظر وزن بسیار محتاط هستند و تناسب اندام خود را به دقت زیر نظر دارند، بنابراین مصرف مکمل گینر می‌تواند با اضافه وزن و چاقی باعث تداخل در عملکرد آنها در زمین شود و بدنسازان را از اهدافشان دور کند لذا آنها ترجیح می‌دهند خود را با استفاده از پروتئین وی تأمین کنند زیرا گفته می‌شود باعث افزایش استقامت و مقاومت در ورزشکاران می‌شود.

از موارد ذکر شده، مشخص است که پروتئین وی گزینه مناسب‌تری خواهد بود به خصوص در افرادی که به دنبال عضله سازی و بهبود عملکرد ورزشی در حین تمرینات هستند لذا در این صورت نیازی به مصرف مکمل گینر ندارند مگر آن که آن شخص ورزشکار بسیار لاغر بوده و نیاز به افزایش وزن از طریق مکمل را دارد.

برای آشنایی با سایر محصولات داروخانه آنلاین باهمانه جهت بهبود سلامت عمومی بدن و تقویت قوای جسمی با کلیک بر روی “خرید اینترنتی دارو” وارد صفحه اصلی شوید.

سخن پایانی:
در جمع بندی مطالب فوق باید گفت که افراد باید براساس اهداف ورزشی خود پروتئین وی یا گینر را انتخاب کنند. گینرها با دارا بودن کربوهیدرات ترشح انسولین را افزایش داده و باعث تجمع چربی‌های ناخواسته در بدن می‌شوند. در حالی که پروتئین وی فقط نیازهای بدن را با فراهم کردن پروتئین خالص برطرف می‌کند. بنابراین اگر هدف شما تولید عضله و افزایش قدرت است بهتر است پروتئین وی را به جای گینر استفاده کنید. درنهایت هریک از این مکمل‌ها را فقط باید با مشورت مربی یا پزشک مصرف کنید تا به بهترین نتیجه ممکن دست یابید.

منبع: haveafitday.com

مطالب مرتبط
1 نظر
  1. سهراب

    مطالب عالی بود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.