معرفی انواع مکمل‌های بدن‌سازی

آنچه در این مقاله می‌خوانید:
مکمل‌های بدن‌سازی برای کمک به ورزشکاران جهت تأمین کالری‌های بیشتر برای افزایش وزن و حجم تولید و به داروخانه ها عرضه می‌شوند. انواع زیادی از این مکمل‌ها در حال حاضر در بازار موجود است و افراد ورزشکار با توجه به سطح تمرینات و نیاز بدنی خودشان اقدام به خرید مکمل بدنسازی می‌کنند. در واقع می‌توان گفت مکمل‌های بدنسازی جزء ضروریات مهم برای ورزشکاران و بدن‌سازان هستند. این مکمل‌ها حاوی مواد ضروری برای تأمین نیازهای بدن یک ورزشکار و سرشار از انرژی و ریزمغذی‌های مفید برای بدن هستند. در ادامه این مقاله در مجله باهمانه، انواع مکمل‌های ورزشی به‌طور مختصر شرح داده‌شده است.

آشنایی با انواع مکمل‌های بدن‌سازی

مکمل پروتئین

مکمل های پروتئینی
مکمل های پروتئینی

مکمل پروتئین جزء مهم‌ترین مکمل‌های بدن‌سازی است زیرا پروتئین‌ها بلوک‌های ساختمانی عضلات شما هستند. مکمل‌های پروتئین برای افزایش توده عضلانی و همچنین ریکاوری بعد از تمرینات سنگین ضروری هستند. مکمل‌های پروتئینی انواع مختلفی دارند و عبارت‌اند از:

مکملپودر پرو کمپلکس پروتئین اپتیموم نوتریشنسرشار از ۷ پروتئین از جمله وی و تخم مرغ می باشد.

مکمل پروتئین وی

مکمل پروتئین وی
مکمل پروتئین وی

پروتئین وی از معروف‌ترین و پرمصرف‌ترین مکمل‌های بدن‌سازی است که برای عضله سازی و تقویت عضلات موردنیاز است. آمینواسیدهای موجود در این مکمل زود جذب و زودهضم بوده و علاوه بر مفید بودن برای ورزشکاران باعث افزایش قدرت سیستم ایمنی، کاهش فشارخون، کاهش استرس و بهبود عملکرد کبد می‌شود.

پروتئین وی یک محصول جانبی است که در صنایع تولید شیر و پنیر تولید می‌شود برای مشاهده انواع مکمل وی بر روی “قیمت پروتئین وی” کلیک کنید.

پروتئین ایزوله

مکمل های ایزوله
مکمل های ایزوله

این مکمل نسبت به پروتئین وی حاوی آمینواسیدهای زود جذب‌تری است و برای مواقعی که ورزشکار نیاز مبرم به منبع پروتئینی دارد بسیار مفید است. این مکمل بعد از تمرینات سخت و برای ریکاوری بسیار مناسب است.

پروتئین کازئین

مکمل های پروتئین کازئین
مکمل های پروتئین کازئین

کازئین پروتئین شیر است و برای عضله سازی در طول مدت استراحت و خواب مورداستفاده قرار می‌گیرد. این پروتئین در طول استراحت با ایجاد یک جریان دائمی از آمینواسیدها در خون باعث عضله سازی می‌شود.

مکمل‌های آمینواسید

آمینو اسیدی
آمینو اسیدی

آمینواسیدها بلوک ساختمانی پروتئین‌ها هستند که به دودسته ضروری و غیرضروری تقسیم می‌شوند. دسته اول باید از طریق رژیم غذایی تأمین شود و دسته دوم در بدن ساخته می‌شود.

بدن شما برای رشد و عملکرد مناسب نیاز به ۲۰ اسیدآمینه متفاوت دارد اگر به دنبال راه هایی برای کسب آمینو اسیدها هستید مطالعه مقاله “همه چیز در مورد آمینو اسیدها مکمل های آمینو اسیدی” و “آمینو اسید چیست و تأثیر آن در بدن‌سازی” پیشنهاد می شود.

مکمل بی سی‌ای‌ای

مکمل BCAA
مکمل BCAA

بی سی‌ای‌ای از معروف‌ترین مکمل‌های ورزشی و شامل آمینواسیدهای والین، لوسین، ایزولوسین است که برای عضله سازی بسیار مفید است. این آمینواسیدها باید توسط منابع غذایی تأمین شوند زیرا بدن قادر به سنتز آن‌ها نیست.

توصیه باهمانه مکملبی سی ای ای گلد استاندارد اپتیموم نوتریشنجهت بهبود سلامت عمومی بدن می باشد.

مکمل گلوتامین

مکمل Glutamine
مکمل Glutamine

این مکمل با تأمین آمینواسید گلوتامین به افزایش حجم سلول‌های عضلانی و کاهش دردهای عضلانی و تسریع فرایند ریکاوری کمک می‌کند. مکمل گلوتامین با افزایش خون‌رسانی به اندام‌های مختلف بدن قدرت و عملکرد ورزشی فرد را افزایش می‌دهد.

همانطور که می دانید گلوتامین یک آمینواسید غیرضروری ولی مهم برای بسیاری از عملکردهای بدن است،برای اطلاعات بیشتر مطالعه مقاله “هر آنچه که باید در مورد مصرف گلوتامین بدانیم” پیشنهاد می شود.

مکمل آرژنین

مکمل آرژنین
مکمل آرژنین

تأمین‌کننده اسید نیتریک است و باعث افزایش سنتز پروتئین در عضلات می‌شود. آرژنین با افزایش خون‌رسانی به اندام‌های مختلف توان ورزشی فرد را افزایش می‌دهد.

ال آرژنین نقش مهمی در سنتز پروتئین‌ها دارد و بدن از پروتئین برای ساخت عضلات استفاده می کند،پیشنهاد باهمانه مطالعه مقاله “ال آرژنین چیست فواید و مضرات آن” در این خصوص می باشد.

مکمل آلانین

مکمل آلانین
مکمل آلانین

سطح آمینواسید آلانین در عضلات بسیار بالاست و مصرف این مکمل باعث افزایش تولید پروتئین و گلیکوژن در عضلات می‌شود. گلیکوژن سوخت ذخیره عضلات است که در حین تمرینات سخت با تبدیل به گلوکز نیاز بدن به انرژی را برطرف می‌کند.

مکمل تائورین

TAURINE
TAURINE

تائورین آمینواسید دیگری است که باعث افزایش سطح انرژی در بدن می‌شود. این آمینواسید عملکردی شبیه به انسولین دارد و یک آنتی‌اکسیدان قوی است که از بدن محافظت می‌کند.

مکمل لوسین

لوسین
لوسین

این مکمل باعث افزایش سنتز پروتئین، افزایش حجم عضلات و بهبود ریکاوری پس از تمرینات سخت می‌شود.

مکمل پمپ

مکمل پمپاژ خون

مکمل پودری پمپاژخون
مکمل پودری پمپاژخون

این مکمل حاوی مواد محرک کافئین، ویتامین B، انواع ویتامین‌ها، مقدار کمی کراتین و ال- آرژنین است که انرژی لازم برای تمرینات سخت را تأمین می‌کند و خستگی را به تعویق می‌اندازد.

مکمل کراتین

مکمل کراتین
مکمل کراتین

یکی از معروف‌ترین مکمل‌های مورداستفاده در بدن‌سازی است. این مکمل با دارا بودن نیتروژن باعث افزایش تولید عضله و تسریع ریکاوری بعد از تمرینات سخت می‌شود.

مکمل مولتی‌ویتامین

Multi Vitamins
Multi Vitamins

این مکمل‌ها برای پیشگیری از کمبود احتمالی ویتامین‌ها در بدن مورد مصرف ورزشکاران قرار می‌گیرد. بدن ما برای انجام واکنش‌های بیوشیمیایی نیازمند ویتامین‌های محلول در آب و چربی است و کمبود این ریزمغذی‌ها ممکن است باعث خستگی زودرس و نارسایی بدن شود.

پیشنهاد باهمانهقرص مولتی دیلی نیچرمید ۱۰۰ عددی وقرص مولتی دیلی آلفا ویتامینز ۱۲۰ عددیازجمله مکمل های مولتی می باشد.

مکمل کربوهیدرات

مکمل کربوهیدراتی
مکمل کربوهیدراتی

کربوهیدرات‌ها برای تأمین انرژی در بدن مورد مصرف قرار می‌گیرند. این مکمل‌ها کمبود کالری رژیم غذایی را برای ورزشکار برطرف کرده و برای افزایش وزن مورداستفاده قرار می‌گیرند.

کربوهیدرات‌ها یک منبع انرژی خوب و مؤثر برای بدن هستند. مصرف کربوهیدرات برحسب وزن ورزشکار و سطح تمرینات او متفاوت است. هرچقدر تمرینات سخت‌تر باشند نیاز به کربوهیدرات جهت تأمین انرژی افزایش می‌یابد.

پیشنهاد باهمانه برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص آشنایی با مکمل های کربوهیدرات و فواید آن مطالعه مقاله “نقش کربوهیدرات در بدن‌سازی” می باشد.

مکمل گینر

Gainer
Gainer

مکمل گینر جزء مکمل‌های کربوپروتئین دسته‌بندی می‌شود که حاوی مقدار زیادی کربوهیدرات همراه با پروتئین است. مکمل گینر برای افزایش حجم عضلات مورداستفاده قرار می‌گیرد و معمولاً در کنار مکمل کراتین مصرف می‌شود.

مکملگینر گلد استاندارد اپتیموم نوتریشنمکمل فوق العاده جهت افزایش وزن و حجم می باشد.

اگر به دنبال استفاده از مکمل هایی برای افزایش حجم هستید،پیشنهاد باهمانه جهت آشنایی بیشتر با این مکمل ها مطالعه مقالهموثرترین مکمل ها برای افزایش حجممی باشد.

مکمل ریکاوری

مکمل های ریکاوری
مکمل های ریکاوری

ریکاوری صحیح پس از انجام تمرینات سخت یکی از ضروری‌ترین راه‌ها برای حفظ توده عضلانی و کاهش خستگی بعد از تمرینات است. مکمل ریکاوری حاوی مقادیر متعادلی پروتئین‌های زودهضم و مقدار مناسبی کربوهیدرات است که بعد از تمرین مورداستفاده قرار می‌گیرد.

مکمل پروهورمون

مکمل های پروهورمونز
مکمل های پروهورمونز

استفاده از هورمون‌ها در بدن‌سازی برای افزایش توده عضلانی منحصر به استفاده از هورمون تستوسترون مردانه است. تستوسترون یک هورمون آنابولیک است که در ورزشکاران باعث حفظ توده عضلات، عضله سازی و افزایش قدرت و توان بدنی می‌شود.

این مکمل برای اهداف دیگری ازجمله جلوگیری از پوکی استخوان با افزایش سن، جلوگیری از ریزش موی سر و تقویت آقایان در سنین بالا مورداستفاده قرار می‌گیرد.

مکمل چربی سوز

مکمل چربی سوزی
مکمل چربی سوزی

مکمل‌های چربی سوز با مکانیسم‌های مختلف به کاهش چربی‌های بدن و کاهش وزن افراد کمک می‌کنند. این مکمل‌ها باعث افزایش متابولیسم، کاهش اشتها، کاهش سطح هورمون کورتیزول و افزایش تولید گرما در بدن یا ترموژنز به سوختن چربی‌های ذخیره‌شده در بدن و تبدیل آن‌ها به انرژی کمک می‌کنند.

این مکمل‌ها توسط ورزشکاران و افرادی که در پی کاهش وزن هستند مورداستفاده قرار می‌گیرند و بدون هیچ ماده محرک و ممنوعه‌ای به کاهش وزن افراد کمک می‌کنند.

برای آشنایی با برندها می توانید مقالهمعرفی انواع برند مکمل های بدن سازیرا مطالعه کنید.

سخن پایانی:
مکمل‌هایی که در بالا ذکر شد صرفاً به ورزشکاران کمک کرده تا نیازهای بدنشان را تا حدودی در کنار ورزش و تمرین تأمین کنند بنابراین هیچ‌گاه این مکمل‌ها نباید جایگزین غذاهای اصلی شوند. مکمل‌های بدن‌سازی انواع مختلفی دارند و هر یک با مکانیسم متفاوتی نیاز ورزشکاران را برطرف می‌کند. به‌عنوان‌مثال شما برای افزایش توده عضلات نیازمند مکمل‌های حاوی پروتئین هستید درحالی‌که برای افزایش وزن باید از مکمل‌های بدن‌سازی استفاده کنید که حاوی کربوهیدرات بیشتری هستند. پس باید دقت کرد که متناسب با شرایط بدنی و فیزیکی هر یک از مکمل‌هایی که در بالا شرح داده‌شده، درست انتخاب و استفاده شوند تا مؤثر واقع گردند.

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.