تفاوت بین پروتئین وی و گینر چیست؟

آنچه در این مقاله می‌خوانید:
مصرف مکمل های ورزشی جهت مقاصد مختلف در رشته های ورزشی گوناگون رایج است. این مکمل ها برای عضله سازی ، افزایش وزن و  حجم و کاهش سطح چربیهای بدن مورد استفاده قرار می گیرند.پروتئین وی و گینرها جزء رایج ترین مکمل هایی هستند که اکثر ورزشکاران از آنها استفاده می کنند. اینکه پروتئین وی و گینر چه تفاوتی باهم دارند یکی از سوالات شایعی است که بسیار به گوش می خورد. اگر برای شما هم این سوال پیش آمده در ادامه مقاله با ما در باهمانه همراه باشید.

تعریف پروتئین وی

مکمل پروتئین
مکمل پروتئین

پروتئین وی یکی از محصولات فرعی تولید پنیر است که حاوی انواع مختلفی از پروتئین ها مانند لاکتوآلبومین ، بتا لاکتوگلوبولین و برخی ترکیبات دیگر است.پروتئین وی با تحت تاثیر قراردادن شیر با آنزیم هایی که آنرا به کازئین تبدیل می کنند، تولید می شود. این نوع از پروتئین وی ، وی کنسانتره است که حاوی لاکتوز و چربی است.  از این مرحله به بعد با پردازش بیشتر پروتئین وی ،  وی ایزوله و هیدرولیزات بدست می آید.پروتئین وی حاوی BCAA ، لاکتور و مقداری چربی است که براساس نوع آن مقدار آنها متفاوت است. به عنوان مثال وی کنسانتره حاوی لاکتور است و وی ایزوله بیشتر حاوی BCAA است.

پروتئین وی زود هضم و زود جذب است و منافع فراوانی برای بدن دارد از جمله اینکه عضله سازی را در بدن افزایش می دهد ، ریکاوری را تسریع می کند و درد عضلانی ناشی از ورزش های سنگین را کاهش می دهد.

پیشنهاد باهمانه جهت مصرف مکمل پروتئین وی و عضله سازی و افزایش حجم محصول “پودر پروتئین وی ۱۰۰% پروفشنال سایتک نوتریشن ” می‌باشد .

تعریف گینر

مکمل گینر
مکمل گینر

گینر مکملی است که حاوی پروتئین وی ، کازئین ، کربوهیدرات و چربی است. برخی از شرکت ها به ترکیب گینر ویتامین ها ، مینرالها و کراتین نیز اضافه می کنند.تفاوت کلیدی مکمل گینر با پروتئین وی دریافت کالری بالاتر با این مکمل است که بیشتر برای افزایش وزن ورزشکاران مورد مصرف قرار می گیرد.

برای تهیه گینر ابتدا شیر به پروتئین وی تبدیل می شود سپس دکستروز ، مالتودکستروز یا پودر ذرت به آن اضافه می شود. این ۳ ماده منابع کربوهیدرات و کالری اضافی هستند که مکمل گینر ارائه می دهد. علاوه بر موارد فوق به مکمل های گینر منابع چربی نیز اضافه می شود که معمولا روغن بذر کتان مورد استفاده می گیرد. گینرها ممکن است حاوی BCAA باشند یا نباشند ولی محتوی مقادیر بالایی کربوهیدرات و چربی هستند.

پیشنهاد باهمانه جهت افزایش وزن و حجم و عضله سازی مصرف مکمل “پودر گین ۳۰۰۰ ژن استار” می‌باشد.

تفاوت های عملی بین پروتئین وی و گینر

تفاوت بین گینر و پروتئین
تفاوت بین گینر و پروتئین

تفاوت در کالری

پروتئین وی در مقایسه با گینر از نظر کالری بسیار پایین تر است. پروتئین وی در هر سروینگ ۱۰۰ تا ۱۳۰ کالری دارد ولی گینر ممکن است در هر سروینگ ۳۵۰ تا ۱۲۰۰ کالری داشته باشد.

گینرها علاوه بر ورزشکاران برای افرادی مفیدند که به شدت لاغرند و به سختی وزن می گیرند. دریافت کالری بالا به این افراد کمک می کنند که راحت تر به وزن مورد نظر خودشان برسند.

تفاوت در جذب

پروتئین وی یک پروتئین زودجذب است ولی گینر حاوی دو نوع پروتئین زودجذب و دیر جذب است. پروتئین وی باعث می شود عضلات شما سریع تر رشد کنند ولی به دلیل محتوای بیشتر، گینرها مکمل های ورزشی ارزشمندتری هستند.به عنوان مثال وقتی شما اولین مراحل بدنسازی را پشت سر می گذارید برای افزایش وزن و حجم نیازمند دریافت کالری بالاتری هستید که در این شرایط گینر مفیدتر از پروتئین وی خواهد بود.

مکمل وی برای ریکاوری خوب است اما گینر برای ریکاوری و افزایش وزن و حجم مفید است. اگر پروتئین وی مصرف کنید برای دستیابی به توده عضلانی بیشتر نیازمند دریافت کالریهای اضافی هستید. بنابراین باید مواد غذایی بیشتری مصرف کنید که ممکن است برای شما سخت باشد.در این مواقع اگر شما دوست ندارید حجم غذاهای دریافتی خودتان را افزایش دهید می توانید گینر استفاده کنید. افزایش توده عضلات با مصرف گینر به دلیل دارا بودن کالری بالاتر بسیار ساده تر خواهد بود.

تفاوت در عضله سازی

پروتئین وی معمولا حاوی BCAA است درحالیکه گینر حاوی کراتین ، BCAA ، ویتامین ها و مینرالهاست. بنابراین در مقایسه پروتئین وی و گینر می توان به جرات گفت که گینر تاثیر بیشتری بر رشد عضلات خواهد داشت.

کراتین موجود در گینر باعث افزایش توده عضلات شده و به روشهای مختلف رشد عضلات را تحریک می کند. کراتین باعث می شود انرژی بیشتری در سلولهای عضلانی ذخیره شود و توانایی بدن شما برای انجام تمرینات سخت تر را افزایش می دهد.کراتین موجود در گینر باعث تحریک ترشح هورمون رشد می شود که بدن را در حالت آنابولیک قرار داده و عضله سازی را افزایش می دهد.

تفاوت در تولید چربی

اگر بدون برنامه و بدون تحرک بدنی اقدام به مصرف گینر کنید حتما به دلیل دریافت کالری های اضافی دچار اضافه وزن خواهید شد. بنابراین افرادی لاغری که قصد اضافه وزن دارند می توانند از کالری های اضافی گینر استفاده کنند و ذخایر چربی را در بدن خودشان افزایش دهند.

در مقابل پروتئین وی حتی اگر به مقدار زیاد مصرف شود نمی تواند باعث افزایش ذخایر چربی شود زیرا دو سروینگ آن در نهایت ۲۰۰ تا ۲۵۰ کالری فراهم خواهد کرد. درحالیکه دو سروینگ از گینر بطور متوسط ۱۲۰۰ کالری خواهد داشت که حدود ۶ برابر بیشتر از پروتئین وی است.

تفاوت مخاطب هدف

گینرها جمعیت بسیار مشخصی را هدف قرار می دهند که عبارتند از افراد بسیار لاغر ، افراد بدنساز و وزنه بردار در فاز عضله سازی یا افراد مبتلا به بیماریهای متابولیک مانند مبتلایان به بیماری کرون. مصرف مکمل گینر برای این افراد فوق العاده مفید است .

مخاطبین هدف پروتئین وی بسیار وسیع تر هستند و شامل ورزشکاران ، وزنه بردارها ، افرادی که رژیم غذایی آنها حاوی مقدار کافی پروتئین نیست ، افراد پرمشغله ، وزنه برداران در هر دو فاز عضله سازی و کات و حتی افراد عادی است.پروتئین وی بسیار تطبیق پذیر است بنابراین شما می توانید آنرا با هرنوع رژیم یا سبک زندگی ترکیب کنید. اما گینر را باید با دقت بیشتری مصرف کنید.

روتئین وی و گینر دو مکمل بسیار پرکاربرد برای افزایش وزن و حجم هستند که شما می‌توانید هریک از آن‌ها را به‌تنهایی یا همراه باهم مصرف کنید جهت کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص مطالعه مقاله “آیا هم‌زمان مصرف پروتئین وی و گینر کار درستی است؟” پیشنهاد می شود.

سخن پایانی:
در جمع بندی مطالب فوق باید گفت که افراد باید براساس اهداف ورزشی خود  پروتئین وی یا  گینر را انتخاب کنند. گینرها با دارا بودن کربوهیدرات ترشح انسولین را افزایش داده و باعث تجمع چربی های ناخواسته در بدن می شوند . در حالیکه پروتئین وی فقط نیازهای بدن را با فراهم کردن پروتئین خالص برطرف می کند. بنابراین اگر هدف شما تولید عضله و افزایش قدرت است بهتر است پروتین وی را به جای گینر استفاده کنید.درنهایت هریک از این مکمل ها را فقط باید با مشورت مربی یا پزشک مصرف کنید تا به بهترین نتیجه ممکن دست یابید.

منبع: haveafitday.com

مطالب مرتبط
1 نظر
  1. سهراب

    مطالب عالی بود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.