بهترین مکمل برای سلامت مفاصل و غضروف کدام است؟

آنچه در این مقاله می خوانید:
اگر شما یا اطرافیتانتان دچار دردهای مفاصل و مشکلات غضروفی هستید، مطمئننا بارها به داروخانه های مختلف و یا فروشگاه های اینترنتی سر زده‌اید تا بهترین مکمل غضروف ساز موجود در بازار را پیدا کنید. خوب میدانیم برای پیدا کردن بهترین برند و موثرترین محصول، تا چه حد دچار سردرگمی شده اید! تنوع گسترده ای از برندهای تولید کننده مکمل در مقابل شما قرار گرفته و شما از خود پرسیده اید که بالاخره کدام را بخرم؟! کدام مکمل از همه بهتر و موثرتر است؟! بی شک شما هم دلتان می‌خواهد که جای درستی هزینه کنید و در کمترین زمان ممکن نتیجه بگیرید. نگران نباشید چون در این مقاله قصد داریم ۵ مورد از محبوب ترین مکمل های سلامت مفاصل و غضروف ها را با هم مقایسه کنیم و به شما در پیدا کردن بهترین مکمل کمک کنیم؛ پس با ما همراه باشید.

تریپل فلکس ( Triple Flex )

قرص تریپل فلکس محصول آمریکایی ساخت شرکت نیچرمید است که با ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود قادر است مفاصل را ترمیم و بازسازی کند. درنتیجه استفاده از این مکمل غضروف ساز ، دردهای ناشی از بیماری آرتروز کاهش خواهد یافت. مکمل تریپل فلکس باعث محافظت از مفاصل ورزشکاران شده و تخریب مفاصل را مهار می‌کند. علاوه بر این، در بهبود سریع‌تر مفاصل آسیب‌دیده، افزایش انعطاف‌پذیری و رفع خشکی نیز نقش مؤثری دارد.

انواع مختلفی از قرص‌های غضروف ساز در بازار موجود هستند که تریپل فلکس نیچرمید یکی از کامل‌ترین انواع است. در این مکمل، سه ماده اصلی مورد نیاز در ساختمان مفاصل و غضروف‌ها وجود دارد؛ یعنی گلوکز آمین، کندروایتین سولفات و متیل سولفونیل متان (MSM).

فواید قرص تریپل فلکس

 • حاوی گلوکزامین که توانایی کاهش درد آرتروز را دارد.
 • حاوی کندروئیتین که جهت ساخت کلاژن که ترکیبی ضروری برای استحکام بافت مفصلی است
 • حاوی متیل سولفونیل متان که منبع مهم تأمین گوگرد در مفاصل بوده و علاوه بر کاهش درد، دارای اثرات ضدالتهابی بر مفاصل است.

برای آشنایی بیشتر و یا سفارش اینترنتی ، بر روی کلمه ” تریپل فلکس ” کلیک کنید. 

قرص گلوکزامین پلاس ( Glucosamine Plus )

قرص گلوگز آمین پلاس یک محصول انگلیسی ساخت شرکت بایوگلن می‌باشد. در این مکمل غضروف ساز نیز، سه ماده ضروری در حفظ سلامت مفاصل و غضروف‌ها وجود دارد. این سه ماده شامل گلوگز آمین هیدروکلراید، کندروایتین و ام اس ام است که عناصر اصلی تشکیل‌دهنده بافت پیوندی و غضروف‌های بدن می‌باشند.
مصرف قرص گلوکزامین پلاس باعث افزایش انعطاف‌پذیری و کاهش سختی مفاصلشده، درد و التهاب مفاصل را کاهش داده و از طرف دیگر به ترمیم مفاصل آسیب‌دیده حاصل از استئو آرتریت و آرتریتکمک می‌کند؛ بنابراین می‌توان گفت گلوکزامین پلاس یک ترکیب بسیار مؤثر و قوی برای بهبود عملکرد مفاصل در میانسالی است.

فواید گلوکزامین پلاس

 • کاهش سرعت تخریب غضروف مفصل در بیماری آرتروز
 • تسکین و درمان بیماری‌های تخریبی مفاصل
 • ترمیم صدمات و آسیب‌های غضروفی مفصلی در ورزشکاران

قرص موو فری ( Move Free )

مکمل غضروف ساز مووفری محصول شرکت شف امریکا و حاوی مواد تشکیل‌دهنده مرغوب برای افزایش سلامت مفاصل است. مصرف مووفری باعث بهبود عملکرد مفاصل شده و از تخریب آن‌ها جلوگیری می‌کند. علاوه بر این موو فری با قابلیتبازسازی مفصلباعث کاهش درد در بیماران مبتلا به آرتریت می‌گردد.

موو فری حاوی گلوکزامین است، قند آمینی که سنتز و تولید غضروف مفاصل را بر عهده دارد. همچنین حاوی کندروئیتین است که در مایع بین مفصلی (سینوویال) وجود دارد و وظیفه آن نرم کردن، ضربه‌گیری و حفظ لغزندگی مفاصل می‌باشد. هیالورونیک اسید نیز در ترکیب این قرص بکار رفته است که یکی از مهم‌ترین ترکیبات تشکیل‌دهنده مایع بین مفصلی می‌باشد.

مصرف موو فری در دوران میانسالی و کهولت باعث جوان‌سازی مفاصل و عدم خشکی در حین حرکت، تقویت، محافظت و بازسازی مفاصل می‌شود.

کپسول آوودین  ( Avodin )

کپسول آوودین یک محصول فرانسوی ساخت شرکت هولیستیکا می‌باشد که ترکیبات مؤثره آن شامل عصاره زنجبیل، سویا و آووکادو می‌شود. این مکمل از طریق تحریک ساخت کلاژن و پروتئوگلیکان، غضروف‌ها را بازسازی و ترمیم می‌کند. از طرفی قادر است مانع از پیشرفت بیماری آرتروز و تشدید دردهای مفصلی شود.

ترکیبات به‌کاررفته در کپسول آوودین از تخریب پیشرونده غضروف‌ها جلوگیری می‌کند. در ترکیب این قرص ویتامین D₃ بکار رفته است که کمبود شایع این ویتامین را در افراد برطرف کرده و سلامت استخوان‌ها را تضمین می‌کند.

مصرف قرص آوودین با ترکیبات خاص بکار رفته در آن باعث سهولت تحرک مفاصل در افراد مبتلا به آرتروز شده و با کاهش درد و التهاب نیاز به داروهای مسکن را در افراد کاهش می‌دهد.

برای آشنایی بیشتر و یا سفارش اینترنتی ، بر روی کلمه “ آوودین ” کلیک کنید. 

قرص آلفلکسیل ( Alflexil )

قرص آلفلکسیل محصول شرکت آلفا ویتامین امریکا و حاوی گلوکزامین، کندروایتین، کلاژن و MSM (متیل سولفونیل متان) است که همگی در سلامت مفاصل نقش مهمی دارند. گلوکز آمین موجود در این مکمل غضروف ساز ، علاوه بر تسکین دردهای مفصلی، باعث بازسازی و ترمیم ساختمان مفاصل نیز می‌شود. کندروایتین سولفات نیز به دلیل بار منفی خود و نیروی دافعه‌ای که در غضروف ایجاد می‌کند، باعث افزایش مقاومت غضروف‌ها و کاهش ساییدگی استخوان‌ها به یکدیگر می‌شود. حضور متیل سولفونیل متان (MSM) نیز برای بهبود انعطاف‌پذیری و الاستیسیته مفاصل ضروری است. MSM همچنین باعث بهبود درد، التهاب و تورم مفاصل آسیب‌دیده شده و با بهبود جریان خون، اسپاسم عضلات را برطرف می‌کند.

علاوه بر موارد نامبرده شده، در قرص آلفلکسیل کلاژن نیز وجود دارد. کلاژن فراوان‌ترین پروتئین موجود در بدن انسان است که در ساختار بخش‌های مختلف بدن ازجمله تاندون‌ها، عضلات، استخوان‌ها و پوست حضوری مؤثر دارد و مسئول حفظ ساختار اندام‌ها می‌باشد.

مکانیسم اثر مکمل‌های سلامت مفاصل و غضروف‌ها

بهترین مکمل غضروف ساز

محصولات فوق (تریپل فلکس – گلوکز آمین پلاس – موو فری – آلفلکسیل – آوودین) همگی برای حفظ سلامت مفاصل و استخوان‌ها بکار می‌روند و اثرات درمانی آن‌ها بر روی مفاصل غیر قابل انکار است. خصوصاً در صورت وجود آسیب‌دیدگی مفاصل یا ابتلا به آرتروز اهمیت آن‌ها دوچندان می‌شود. این مکمل‌ها حاوی مواد ضروری برای بازسازی و حفظ مفاصل هستند. برای مثال اکثر مکمل‌های فوق دارای گلوکزامین و کندروئیتین هستند که مهم‌ترین مواد موجود در ساختمان مفاصل هستند. با افزایش سن، کاهش مقدار این مواد باعث خشکی مفاصل، تخریب آن‌ها و ابتلا به آرتروز و آرتریت می‌شود.

گلوکز آمین نقشی ضروری در بازسازی غضروف‌ها دارد. بدون وجود آن، شکل‌گیری صحیح تاندون‌ها، لیگامان‌ها، استخوان‌ها، غشاء مخاطی، پوست، ناخن و بسیاری از بافت‌های دیگر با مشکل مواجه می‌شود. بدن ما به‌طور طبیعی مقدار مورد نیاز از گلوکز آمین را برای ساخت بافت‌های پیوندی و غضروف‌ها تولید می‌کند. بااین‌وجود، با افزایش سن تولید آن در بدن کاهش یافته و همچنین در صورت مواجه با آسیب‌های ورزشی ، سوختگی‌ها آرتریت‌ها و دیگر اختلالات التهابی بخش زیادی از آن تخریب می‌شود.

کندروایتین به مقدار زیاد در مایع مفصلی یافت می‌شود که نقش آن بهبود لغزندگی مفاصل، نرم کردن آن‌ها و محافظت در مقابل ضربات می‌باشد. حضور کندروایتین به شما کمک می‌کند که در هنگام پرش و یا هرگونه فشار به ناحیه مفصل، از آسیب‌دیدگی در امان بمانید. حضور کندروایتین همچنین برای ساخت کلاژن ضرورت دارد. نقش ضدالتهابی کندروایتین نیز اهمیت دارد که مانع از هرگونه آسیب‌دیدگی احتمالی غضروف‌ها می‌شود. شما نمی‌توانید گلوکز آمین و کندروایتین سولفات را از طریق منابع غذایی دریافت کنید و حتماً نیاز به مصرف مکمل‌های غضروف ساز خواهید داشت.

پیشنهاد باهمانه برای افراد دچار زانو درد و افرادی که به دنبال بهترین مکمل برای رفع درد زانوهایشان هستند، مطالعه مقاله “مهم‌ترین دلایل زانودرد و مکمل‌های مفید برای آن” می‌باشد.

کدام‌یک از مکمل‌های غضروف ساز از بقیه بهتر است؟

همان‌طور که مشاهده کردید، تمامی مکمل‌های غضروف ساز نامبرده در این مقاله، حاوی اصلی‌ترین عناصر سازنده مفاصل و غضروف‌ها هستند و از این نظر تفاوتی با یکدیگر ندارند. بااین‌وجود، از بین محصولات فوق قرص مووفری با داشتن ترکیب هیالورونیک اسید، نقش قابل‌توجهی در بازسازی مفاصل دارد. هیالورونیک اسید مهم‌ترین ماده موجود در مایع بین مفصلی است که می‌توان با تأمین آن، به بهبود حرکت مفاصل و رفع خشکی مفاصل کمک کرد و در کل سلامت مفاصل را بهبود بخشید.

در بین محصولات شرح داده شده تنها قرصی که منشأ گیاهی دارد، قرص آوودین است که برای اثرات درمانی خودش از ترکیبات گیاهی مانند زنجبیل بهره می‌گیرد. عصاره‌های گیاهی بکار رفته در قرص آوودین بازسازی مفاصل را تسهیل کرده و باعث کاهش درد و التهاب مفصل می‌شود. در این قرص هیچ ترکیب شیمیایی بکار نرفته و وجود ویتامین D3 در این قرص سلامت استخوان‌ها و مفاصل را تضمین می‌کند.

کلاژن موجود در قرص آلفلکسیل نیز می‌تواند یک وجه تمایز قابل‌توجه باشد؛ زیرا همان‌طور که گفتیم، کلاژن فراوان‌ترین پروتئینی است که در ساختار بدن شما به‌کاررفته است و علاوه بر غضروف‌ها ، مفاصل و استخوان‌ها، در ساختار دیگر بافت‌های بدن نیز، نقشی حیاتی دارد.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله “ مراقب کلاژن خود باشید ” را نیز در وب سایت باهمانه بخوانید.

سخن پایانی:
درنهایت باید گفت که مصرف یکی از مکمل‌های فوق در دوران میانسالی و کهولت و حتی پیش از آن در صورت انجام ورزش‌های سنگین می‌تواند به سلامت مفاصل کمک کند و با رساندن مواد ضروری بکار رفته در مکمل‌ها به مفاصل سلامت آن‌ها را تا مدت‌زمان بیشتری حفظ و تضمین کرد.

مطالب مرتبط
4 نظرات
 1. majidbana

  بادرود از مقاله داروهای مفصل ساز در بدن به نظر شما اگه دو یا سه تا از داروهای نامبرده را با هم مورد استفاده قرارگیرد البته روزانه از هر سه نه هر روز از یکی از داروها روز بعد از دیگری و روز سوم از دیگری و همینطور ادامه بدهیم می‌تواند موثر تر باشد با قدردانی واحترام از زحمات شما موفق و پیروز باشید.

  1. کارشناس باهمانه

   دوست عزیز سلام
   بهتر است شما یک مکمل تهیه کنید و مصرف کنید تا اثربخشی یا عدم اثربخشی محصول را متوجه شوید. یا اگر به یکی از محصولات حساسیت داشتید، باید جدا جدا مصرف شود تا منشا مشخص شود

 2. امیرحسین بالادستیان

  با سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما کارشناس گرامی، به نظرتون از بین این ۴ تیپ مکمل که در بالا معرفی نمودین، کدوم یکی نسبت به بقیه ارجحیت داره و اثربخشی بیشتر می تونه ایجاد بکنه؟
  و سوال دوم این که آیا واقعا این تیپ مکملها تاثیر مستقیم روی احیای مجدد غضروف دارند یا خیر؟
  با تشکر فراوان

  1. کارشناس باهمانه

   دوست عزیز سلام
   تمامی محصولاتی که مطالعه کردید، از خوب های غضروف ساز هستند. منتها باید این نکته را درنظر بگیرید که برخی فعلا داخل کشور موجود نیست و باید از محصولات موجود استفاده نمود.
   بله تاثبر به سزایی در کاهش التهاب و درد استخوان و غضروف سازی دارند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.