عوارض مکمل‌های بدن‌سازی برای بانوان

آنچه در این مقاله می‌خوانید:
در حال حاضر مصرف مکمل‌های بدن‌سازی در بین آقایان و خانم‌های ورزشکار بسیار شایع است و می‌توان گفت بدون کمک گرفتن از آن‌ها کار ورزشکاران برای تأمین پروتئین و انرژی موردنیاز بدن دشوار خواهد شد. رایج‌ترین مکمل‌های بدن‌سازی که در دنیا مورداستفاده قرارمی گیرد عبارت‌اند از پروتئین وی، کراتین، بی سی‌ای‌ای، گلوتامین و کازئین. این مکمل‌ها توسط خانم‌ها و آقایان مورداستفاده می‌گیرند و در رسانه‌ها صحبت‌های ضدونقیضی در مورد عوارض جانبی آن‌ها وجود دارد؛ اما در رابطه با تأثیر مکمل‌های بدن‌سازی حاوی پروتئین بر خانم‌ها نمی‌توان به‌طورقطع نظر داد و باید فاکتورهای متعددی را در این رابطه موردنظر قرار داد. اگر شما هم مایلید در رابطه با عوارض مکمل‌های بدن‌سازی برای بانوان اطلاعاتی کسب کنید در ادامه مقاله با ما در باهمانه همراه باشید.

عوارض مکمل‌های بدن‌سازی

عوارض پودر بدنسازی
عوارض پودر بدنسازی

با تمام تفاصیر برای افراد بدن‌ساز استفاده از مکمل‌های بدن‌سازی اجتناب‌ناپذیر است و مانند هر ماده خوراکی دیگری در صورت مصرف صحیح عارضه جانبی خاصی برای افراد در پی نخواهد داشت. درواقع عوارض جانبی حاصل از این مکمل‌ها بسیار خفیف و شامل دل‌پیچه، دل‌درد خفیف و مشکلات حاصل از عدم تحمل لاکتوز است که مشکل خاصی برای فرد ایجاد نمی‌کند. بیشترین عوارض مکمل‌های بدن‌سازی ناشی از مصرف مکمل‌های هورمونی است که هم برای خانم‌ها و هم برای آقایان عوارض جدی در پی خواهند داشت. مثلاً مصرف عوارض مکمل‌های بانوان مانند آندروژن ها برای خانم‌ها بسیار خطرناک است و منجر به ریزش مو، کلفتی صدا، ناباروری، افزایش رشد موهای زائد، افزایش رفتارهای تهاجمی، آکنه و تومورهای کبدی خواهد شد.

پیشنهاد باهمانه جهت آشنایی با انواع مکمل‌های بدن‌سازی مطالعه مقاله “معرفی انواع مکمل‌های بدن‌سازی” است.

چرا خانم‌ها از مکمل‌های بدن‌سازی استفاده می‌کنند؟

بدنسازی بانوان
بدنسازی بانوان

در صورت فعالیت بدنی شدید بدن همه ما نیازمند مقادیر بالایی پروتئین است که از طریق رژیم غذایی تأمین آن دشوار است؛ بنابراین خانم‌ها نیز مانند آقایان می‌توانند از مکمل‌های حاوی پروتئین برای تأمین نیاز خودشان استفاده کنند.

مکمل‌های ورزشی باعث افزایش عضله سازی در بدن شده و توده عضلانی قوی‌تر باعث می‌شود که جایی برای ذخیره شدن چربی در بدن باقی نماند. علاوه براین مکمل‌های بدن‌سازی متابولیسم را افزایش داده و با تولید انرژی بیشتر در بدن توانایی خانم‌ها برای انجام فعالیت‌های بدنی را افزایش می‌دهد.

مکمل‌های بدن‌سازی بانوان با توجه به تفاوت‌های هورمونی و سطح توانایی بدنی با مکمل‌های بدن‌سازی که آقایان استفاده می‌کنند، متفاوت است،اگر به دنبال بهترین مکمل بدنسازی برای بانوان هستید،پیشنهاد باهمانه مطالعه مقاله “بهترین مکمل‌های بدن‌سازی بانوان چیست؟” است.

برخی از مکمل‌های ورزشی مفید برای خانم‌ها عبارت‌اند از مکمل‌های BCAA برای تقویت عضلات و تسریع ریکاوری، ال – گلوتامین برای چربی سوزی و بهبود عملکرد سیستم ایمنی، کافئین برای افزایش انرژی و تمرکز، بتا آلانین برای کاهش خستگی عضلات پس از فعالیت‌های بدنی شدید، کراتین برای افزایش تولید انرژی و عضله سازی.

عوارض مکمل‌های بانوان

مکمل‌های بدنسازی اکثراً پودرهای پروتئینی هستند که به‌منظور عضله سازی مورداستفاده قرار می‌گیرند. بااینکه پروتئین بخش ضروری رژیم همه خانم‌هاست مصرف مقدار زیاد آن حتی برای بانوان ورزشکار نیز مناسب نخواهد بود. از عوارض مکمل‌های بانوان با مصرف بیش‌ازحد مکمل‌های پروتئینی توسط بانوان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

امروزه به دلیل تمایل به داشتن هیکلی مناسب وایده آل نیاز به مصرف مکمل افزایش یافته اما نباید از عوارض آن ها نیز غافل ماند برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص مطالعه مقاله “عوارض مکمل‌های بدن‌سازی چیست؟” پیشنهاد می‌شود.

افزایش وزن

افزایش وزن و چاقی بانوان
افزایش وزن و چاقی بانوان

یکی از عوارض بالقوه مصرف زیاد پودر پروتئین افزایش وزن در خانم‌هاست. بسته به نوع پروتئینی که مصرف می‌کنید هر وعده مصرفی آن می‌تواند ۱۵۰ تا ۲۰۰ کالری به رژیم روزانه شما استفاده کند. این کالری اضافی درصورتی‌که با فعالیت بدنی سوزانده نشود به‌صورت چربی در بدن ذخیره می‌شود که نه‌تنها برای سلامتی مضر است بلکه اهداف بدنسازی را نیز با چالش مواجه می‌کند.

ریسک دهیدراتاسیون

اضافه کردن مقدار زیاد پروتئین به رژیم غذایی می‌تواند خطر کم‌آبی بدن را افزایش دهد. بدن ما برای متابولیسم پروتئین به آب بیشتری نیاز دارد تا بتواند متابولیت های حاصل از آن را به‌درستی از بدن دفع کند.

تحقیقات مختلف نیز این امر را ثابت کرده‌اند بنابراین با افزایش مقدار پروتئین‌ها در رژیم غذایی باید مقدار آب مصرفی را افزایش داد تا مانع بروز کم‌آبی شد.

تأثیر بر سلامت استخوان‌ها

همان‌طور که می‌دانید درصد پوکی استخوان در خانم‌ها بالاتر از آقایان است و تحقیقات نشان داده است که مصرف رژیم پر پروتئین با دفع کلسیم از بدن می‌تواند پوکی استخوان را تشدید کند.

اگر به‌عنوان یک خانم در دوره‌های بدنسازی مجبور به استفاده از مکمل‌های حاوی پروتئین هستید حتماً مقدار کلسیم موجود در رژیم غذایی خودتان را افزایش دهید تا ریسک ابتلا به پوکی استخوان کاملاً برطرف شود.

یکی از محصولات فوق‌العاده مفید شرکت اپتیموم نوتریشن آمریکا برای خانم‌ها محصول “کپسول مولتی ویتامین اپتی وومن اپتیموم نوتریشن ” با خاصیت تامین ویتامین،کاهش عوارض یائسگی و درمان کم خونی می‌باشد.

مشکلات کلیوی

مکشلات کلیوی
مکشلات کلیوی

یکی از مهم‌ترین عوارض مکمل‌های بانوان مصرف مقدار زیاد مکمل‌های بدنسازی حاوی پروتئین افزایش بار کاری کلیه‌هاست که درنهایت باعث آسیب کلیوی خواهد شد.

مصرف مقدار زیاد پروتئین باعث افزایش تولید آمونیاک در بدن شده که پس از تبدیل‌شدن به اوره باید از طریق ادرار دفع شود. افزایش تولید اوره باعث می‌شود کلیه در دفع آن دچار مشکل شده و این ماده با تجمع در توبولهای کلیوی منجر به تولید سنگ کلیه و مشکلات حاصل از آن خواهد شد.

اینکه شما چه مقدار پروتئین نیاز دارید بستگی به فاکتورهای متعددی ازجمله وزن، هدف نهایی، ورزشی که انجام می‌دهید و سلامت عمومی شما دارد. به‌طورکلی و ازنظر علم پزشکی و تغذیه باید ۱۰ تا ۳۵% کالری روزانه شما از پروتئین تأمین شود. توجه داشته باشید که خانم‌های باردار و شیرده و همچنین خانم‌هایی که فعالیت بیشتری دارند نسبت به سایر افراد به پروتئین بیشتری برای حفظ سلامتی نیاز دارند.

با در نظر گرفتن موارد فوق می‌توانید مطمئن شوید که مصرف مکمل‌های پروتئینی هیچ ضرری برای شما به دنبال نخواهد داشت.

برای آشنایی با انواع مکمل‌های بدنسازی برند اپتیموم نوتریشن مطالعه صفحه “محصولات برند اپتیموم نوتریشن” پیشنهاد می گردد.

سخن پایانی:
درنهایت باید گفت اگر خانم‌ها و آقایان مکمل‌های بدن‌سازی اورجینال را تحت نظر مربی و متخصص تغذیه استفاده کنند هیچ عارضه جانبی برای آن‌ها پیش نخواهد آمد. مهم‌ترین دلیلی که باعث عوارض جانبی مکمل‌های بدنسازی می‌شود انتخاب و مصرف مقدار نادرست آن‌ها بر اساس سن، وزن و سطح فعالیت است. مربی و متخصص تغذیه قطعاً مکمل بدنسازی مناسبی را به شما پیشنهاد می‌کند که جز منفعت برای شما چیز دیگری در پی نخواهد داشت.

منبع: livestrong

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.