مولتی ویتامین و مینرال 

در هر صفحه
نمایش 1 - 30 از 76 مورد
76 محصول وجود دارد.

مکمل مولتی ویتامین و مینرال چیست؟

مکمل مولتی ویتامین و مینرال، ترکیبی از ویتامین‌ها و مواد معدنی مختلف است که به طور معمول در غذاها و سایر منابع طبیعی یافت می‌شود. از این مکمل‌ها برای تأمین ریز مغذی‌هایی استفاده می‌شود که از طریق رژیم غذایی به حد کافی دریافت نمی‌شوند. از مکمل مولتی ویتامین مینرال برای درمان کمبود ویتامین یا مواد معدنی ناشی از بی...

مکمل مولتی ویتامین و مینرال چیست؟

مکمل مولتی ویتامین و مینرال، ترکیبی از ویتامین‌ها و مواد معدنی مختلف است که به طور معمول در غذاها و سایر منابع طبیعی یافت می‌شود. از این مکمل‌ها برای تأمین ریز مغذی‌هایی استفاده می‌شود که از طریق رژیم غذایی به حد کافی دریافت نمی‌شوند. از مکمل مولتی ویتامین مینرال برای درمان کمبود ویتامین یا مواد معدنی ناشی از بیماری، بارداری، تغذیه نامناسب، اختلالات گوارشی و مصرف داروهای خاص استفاده می‌شود.

مصرف روزانه مولتی ویتامین‌ها به ما کمک کند تا شکاف‌های تغذیه‌ای را برای تقویت سلامت خودمان به طور طبیعی جبران کنیم. مولتی ویتامین‌ها یک روش فوری برای تأمین نیازهای روزمره ما به ریز مغذی‌ها و دریافت تمام ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن هستند. این مکمل‌ها به شکل قرص، کپسول، پودر، شربت یا فرم تزریقی در دسترس هستند. مولتی ویتامین یوروویتال یکی از بهترین مولتی ویتامین‌ها برای تأمین تمام ریز مغذی‌های بدن و بهبود سلامت عمومی است.

ویتامین‌ها و مواد معدنی از جمله مواد مغذی ضروری هستند زیرا صدها نقش مهم در بدن دارند. بین دریافت کافی این مواد مغذی و دریافت مقدار زیاد آن‌ها که در نهایت می‌تواند به شما آسیب برساند تفاوت زیادی وجود دارد. با این حال داشتن یک رژیم غذایی سالم بهترین روش برای دریافت مقدار کافی ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز شما است.

مولتی ویتامین مینرال ایرانی یا خارجی

آیا ما به مکمل مولتی ویتامین مینرال نیاز داریم؟

بدن ما برای عملکرد مطلوب به برخی از مواد اولیه نیاز دارد. این‌ها شامل حداقل 30 ویتامین، مواد معدنی و برخی ریز مغذی‌ها هستند که بدن ما به آن‌ها احتیاج دارد اما نمی‌تواند به تنهایی به مقدار کافی آن‌ها را تولید کند. این ترکیبات به تقویت استخوان‌ها، بهبود زخم‌ها و تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کنند. آن‌ها همچنین غذا را به انرژی تبدیل کرده و آسیب‌های سلولی را ترمیم می‌کنند.

اگر رژیم غذایی متعادلی داشته باشید نیازی به مصرف روزانه مولتی ویتامین یا قرص ویتامین نخواهید داشت؛ اما در شرایط خاص ممکن است به این مکمل‌ها نیاز باشد. به عنوان مثال، زنان در سنین باروری باید هر روز قرص اسید فولیک مصرف کنند. اگر چه مصرف چندین ویتامین مجزا برای رفع نیازهای بدن بهتر از مصرف یک ویتامین است، اما یافتن یک مکمل خاص می‌تواند دشوار و وقت گیر باشد؛ بنابراین بهتر است یک کپسول مولتی ویتامین مینرال مصرف کنید تا چند قرص ویتامین مختلف!

نقش مکمل مولتی ویتامین مینرال در سلامتی

ویتامین‌ها و مواد معدنی اغلب ریز مغذی نامیده می‌شوند زیرا بدن شما فقط به مقدار کمی از آن‌ها نیاز دارد. با این وجود عدم دستیابی به این مقادیر اندک باعث بیماری‌های مختلف می‌شود. چند نمونه از بیماری‌هایی که می‌توانند از کمبود ویتامین ناشی شوند شامل اسکوربوت است که در گذشته دریانوردان را پس از ماه‌ها زندگی بدون میوه و سبزی‌های تازه به عنوان منابع اصلی ویتامین C درگیر می‌کرد و باعث خونریزی لثه‌ها و ضعف بدنی می‌شد.

در برخی از کشورهای در حال توسعه به دلیل کمبود ویتامین A افراد دچار شب کوری و نابینایی می‌شوند. راشیتیسم ناشی از کمبود ویتامین D است، وضعیتی که باعث نرم و ضعیف استخوان‌ها شده و منجر به تغییر شکل اسکلت مانند خم شدن پاها می‌شود. همانطور که کمبود این عناصر مغذی می‌تواند به بدن شما آسیب برساند، دریافت مقادیر کافی آن‌ها نیز می‌تواند فواید قابل توجهی برای سلامتی داشته باشد. به عنوان مثال:

استخوان‌های قوی:

 ترکیبی از کلسیم، ویتامین D، ویتامین K، منیزیم و فسفر از استخوان‌های شما در برابر شکستگی محافظت می‌کند.

جلوگیری از نقایص هنگام تولد:  

مصرف مکمل‌های اسید فولیک در اوایل بارداری به جلوگیری از نقایص مادرزادی مغز و ستون فقرات در جنین کمک می‌کند.

دندان‌های سالم:

 به عنوان مثال ماده معدنی فلوراید نه تنها به تشکیل استخوان کمک می‌کند بلکه از شروع یا بدتر شدن پوسیدگی دندان نیز جلوگیری می‌کند.

تفاوت بین ویتامین‌ها و مینرال چیست؟

اگرچه همه آن‌ها ریز مغذی به حساب می‌آیند اما ویتامین‌ها و مواد معدنی از جهات اساسی متفاوت هستند. ویتامین‌ها ترکیباتی آلی هستند و در اثر گرما، قرار گرفتن در معرض هوا یا اسید تجزیه می‌شوند. مواد معدنی یا مینرال ها غیرآلی هستند و تحت این شرایط ساختار شیمیایی خود را حفظ می‌کنند. مینرال های موجود در خاک و آب از طریق مصرف گیاهان، ماهی‌ها، حیوانات و مایعاتی که مصرف می‌کنیم به راحتی وارد بدن ما می‌شوند؛ اما انتقال ویتامین‌ها از مواد غذایی و سایر منابع به بدن سخت‌تر است زیرا پخت و پز، ذخیره سازی و قرار گرفتن در معرض هوا می‌تواند این ترکیبات شکننده را غیرفعال کند.

علاوه بر این بسیاری از ریز مغذی‌ها با هم تعامل دارند مثلاً ویتامین D بدن شما را قادر می‌سازد کلسیم را که از منابع غذایی مختلف وارد دستگاه گوارش می‌شود، بهتر جذب کند. ویتامین C نیز به شما در جذب آهن کمک می‌کند. با این‌ حال، فعل و انفعالات ریز مغذی‌ها همیشه جنبه همکاری ندارد. به عنوان مثال، ویتامین C توانایی بدن را در جذب مینرال ضروری مس محدود می‌کند و حتی کمی افزایش در سطح مینرال منگنز می‌تواند باعث بدتر شدن وضعیت کمبود آهن شود.

بیشتر بخوانید :

برای آشنایی بیشتر با انواع مکمل حاوی ویتامین جهت بهبود وضعیت عمومی بدن صفحه "بهترین قرص مولتی ویتامین و مینرال" را بررسی کنید.

نقش ویتامین‌ها در حفظ سلامتی چیست؟

به طور کلی دو دسته ویتامین وجود دارد ویتامین‌های محلول در آب و محلول در چربی. اگرچه ویتامین‌های محلول در آب وظایف زیادی در بدن دارند، اما یکی از مهم‌ترین وظایف آن‌ها کمک به آزادسازی انرژی موجود در غذایی است که مصرف می‌کنیم.

برخی از ویتامین‌های گروه B اجزای اصلی کوآنزیم ها (مولکول‌هایی که به آنزیم‌ها کمک می‌کنند) هستند که به آزاد سازی انرژی از مواد غذایی کمک می‌کنند. تیامین، ریبوفلاوین، نیاسین، اسید پانتوتنیک و بیوتین در تولید انرژی نقش دارند. ویتامین‌های B12 ،B6 و اسید فولیک اسیدهای آمینه را متابولیزه می‌کنند (عناصر سازنده پروتئین‌ها) و به سلول‌ها کمک می‌کند تا تکثیر و بازسازی شوند.

یکی از نقش‌های ویتامین C، کمک به ساخت کلاژن است که بهبود زخم‌ها کمک می‌کند، از سلامت دیواره رگ‌های خونی پشتیبانی کرده و به حفظ سلامت دندان‌ها و استخوان‌ها کمک می‌کند. ویتامین‌های محلول در چربی نیز نقش مهمی در سلامتی دارند. تشکیل استخوان بدون وجود ویتامین‌های A، D و K غیرممکن است. ویتامین A همچنین به سلامت سلول‌ها کمک می‌کند و از بینایی شما محافظت می‌کند. در صورت کمبود ویتامین E، بدن شما قادر به جذب و ذخیره ویتامین A نخواهد بود. ویتامین E همچنین به عنوان یک آنتی اکسیدان به محافظت از بدن در برابر آسیب مولکول‌های فعالی به نام رادیکال‌های آزاد کمک می‌کند.

نقش مینرال ها در سلامتی بدن چیست؟

بدن به روش‌های متفاوتی مینرال ها را جذب و ذخیره سازی می‌کند. یکی از وظایف اصلی مینرال ها حفظ تعادل مطلوب آب و الکترولیت‌ها در بدن است. سدیم، کلراید و پتاسیم پیشگام این کار هستند. سه ماده معدنی مهم دیگر -کلسیم، فسفر و منیزیم- برای سلامت استخوان‌ها مهم هستند. گوگرد به ایجاد ثبات در ساختار پروتئین‌هایی کمک می‌کند که برخی از آن‌ها در موها، پوست و ناخن‌ها یافت می‌شوند.

البته جذب بیش از حد یک ماده معدنی می‌تواند منجر به کمبود ماده معدنی دیگر شود. البته این نوع عدم تعادل معمولاً ناشی از مصرف مکمل‌ها است نه منابع غذایی. مثلاً اگر مقدار زیادی سدیم از طریق نمک یا غذاهای فرآوری شده دریافت کنید، ممکن است کلسیم بیشتری از دست بدهید زیرا بدن به این شکل از میزان اضافی سدیم خلاص می‌شود. فسفر اضافی به همین ترتیب توانایی بدن در جذب منیزیم را مختل می‌کند.

بیشتر بخوانید :

افرادی که به دنبال سایر محصولات جهت تقویت سلامت بدن، پوست، مو و بسیاری موارد دیگر هستند وارد صفحه "بهترین مکمل ها" شوند.

طریقه مصرف مولتی ویتامین مینرال

روش مصرف انواع مکمل مولتی ویتامین مینرال معمولاً بر روی برچسب آن‌ها ذکر است بنابراین برای حفظ سلامتی بیش از دوز توصیه شده از آن‌ها استفاده نکنید. بهترین زمان مصرف این مکمل‌ها صبح است زیرا با تولید انرژی در بدن می‌توانند در تمام روز شما را شاداب و سرحال نگه دارند. مصرف این مکمل‌ها به هیچ عنوان هنگام شب توصیه نمی‌شود زیرا ممکن است باعث بی‌خوابی شوند.

عوارض قرص مولتی ویتامین مینرال

برخی از ویتامین‌های محلول در آب می‌توانند برای مدت طولانی در بدن باقی بمانند. مثلاً ویتامین B12 چند سال در کبد باقی می‌ماند و حتی ذخیره اسید فولیک و ویتامین C می‌تواند بیش از دو روز دوام داشته باشد. با این حال، به طور کلی، ذخایر ویتامین‌های محلول در آب بدن باید هر چند روز یک بار دوباره پر شوند.

بنابراین بعید به نظر می‌رسد که مصرف مقادیر زیادی از این ریز مغذی‌ها از طریق مکمل‌ها برای سلامتی خطرناک باشد. با این حال دوزهای بسیار زیاد B6 - چندین برابر مقدار توصیه شده 1.3 میلی گرم در روز برای بزرگسالان - می‌تواند به اعصاب آسیب برساند و باعث بی‌حسی و ضعف عضلانی شود.

از آنجا که ویتامین‌های محلول در چربی برای مدت طولانی در بدن شما ذخیره می‌شوند ممکن است به سطح سمی برسند که فقط در صورتی مصرف مکمل این اتفاق می‌افتد زیرا دریافت مقادیر بالای این ویتامین‌ها از طریق غذاها بعید به نظر می‌رسد.

بیشتر بخوانید :

برای مشاهده محصولات آرایشی و بهداشتی و تناسب اندام مشاهده صفحه "داروخانه اینترنتی با ارسال رایگان" پیشنهاد می‌شود.

قرص مولتی ویتامین مینرال را از کجا بخریم؟

شما می‌توانید انواع مکمل مولتی ویتامین مینرال ایرانی یا خارجی را از سایت‌های معتبر و داروخانه‌ها به صورت اینترنتی و یا خرید آنلاین تهیه نمایید. معمولاً قرص مولتی ویتامین مینرال خارجی قیمت بالاتری نسبت به انواع ایرانی دارد و شما می‌توانید بر اساس بودجه خودتان هر یک را خریداری نموده و از مزایای آن‌ها بهره مند شوید. شما همچنین می‌توانید انواع قرص مولتی ویتامین خارجی، بهترین قرص مولتی ویتامین برای مردان و زنان و بهترین مولتی ویتامین برای افزایش وزن را از داروخانه آنلاین باهمانه با خرید اینترنتی تهیه نمایید. 

معرفی پرفروش‌ترین محصولات مولتی ویتامین مینرال:

بهترین مولتی ویتامین کدام است؟

  • کپسول فارماژلیتان دانا 30 عددی

این مکمل حاوی تمامی ویتامی‌ها و مواد مغذی مورد نیاز بدن است و از کمبود هر یک از این عناصر حیاتی در بدن جلوگیری می‌کند. فارماژلیتان در تقویت حافظه و بهبود عملکرد مغز موثر است. این مکمل به طور کلی سبب حفظ سلامت عمومی بدن می‌شود. فارماژلیتان با کنترل چربی خون در بهبود کبد چرب و حفظ سلامت کبد نیز تاثیر می‌گذارد.

بیشتر بخوانید :

برای مشاهده "طریقه مصرف کپسول فارماژلیتان" کلیک کنید.

  • کپسول مولتی دیلی اونسن نوتریشن 60 عددی

این محصول با تامین تمام ریزمغذی‌ها و ویتامین‌های مورد نیاز، بدن شما را در برابر انواع بیماری‌های ویروسی و عفونی همچون سرماخوردگی و آنفلونزا محافظت می‌کند و در تقویت سیستم ایمنی نقش بسیار مهمی دارد. مولتی دیلی اونسن سبب افزایش انرژی و از بین بردن احساس کسالت، خستگی و کرختی می‌شود.

بیشتر بخوانید :

برای اطلاع از "قیمت کپسول مولتی دیلی اونسن نوتریشن" وارد سایت باهمانه شوید.

  • قرص دی ویت اکتیو هلث اید 30 عددی

این مکمل علاوه بر ویتامین حاوی کوآنزیم و جنسینگ بوده و به همین دلیل در افزایش انرژی و رفع خستگی بسیار موثر است. دی ویت اکتیو برای افرادی که رژیم گیاهی دارند مناسب است زیرا در ترکیبات آن از سویا و فرآورده‌های لبنی استفاده نشده است بنابراین افراد گیاهخوار می‌توانند با استفاده از این مکمل نیاز بدن خود را به اواع ویتامین‌ها و مواد مغذی تامین کنند. این محصول در تقویت سیستم ایمنی و حفظ سلامت عمومی بدن بسیار موثر است.

بیشتر بخوانید :

اگر می‌خواهید از "بهترین زمان خوردن قرص day vit" مطلع شوید کلیک کنید.

بیشتر