تقویت سیستم ایمنی 

در هر صفحه
نمایش 1 - 30 از 35 مورد
35 محصول وجود دارد.

بهترین راه‌های افزایش تقویت سیستم ایمنی

تقویت سیستم ایمنی یکی از راه‌هایی است که با پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های مختلف به بهبود سلامت عمومی و ارتقاء کیفیت زندگی کمک می‌کند. سیستم ایمنی یک ساختار پیچیده است بنابراین برای تقویت سیستم ایمنی باید جنبه‌های مختلفی را در نظر گرفت. مکمل‌ها و محصولات زیادی در داروخانه‌ آنلاین وجود دارد که ادعا می‌کنند ...

بهترین راه‌های افزایش تقویت سیستم ایمنی

تقویت سیستم ایمنی یکی از راه‌هایی است که با پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های مختلف به بهبود سلامت عمومی و ارتقاء کیفیت زندگی کمک می‌کند. سیستم ایمنی یک ساختار پیچیده است بنابراین برای تقویت سیستم ایمنی باید جنبه‌های مختلفی را در نظر گرفت. مکمل‌ها و محصولات زیادی در داروخانه‌ آنلاین وجود دارد که ادعا می‌کنند به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کنند؛ اما تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار دشوارتر از آن است که فکر می‌کنید.

سیستم ایمنی بدن فوق العاده پیچیده است و باید به اندازه کافی قوی و پیشرفته باشد تا بتواند با انواع بیماری‌ها و عفونت‌ها مقابله کند، اما نه آن قدر قوی که با واکنش بیش از حد باعث ایجاد آلرژی و سایر اختلالات خود ایمنی شود. برای حفظ چنین تعادل ظریفی، سیستم ایمنی بدن به شدت کنترل می‌شود؛ اما علیرغم این پیچیدگی، سبک زندگی ما تأثیر بسیار زیادی بر سیستم ایمنی بدن دارد.

مصرف غذاهایی با هضم راحت، طبیعی، محلی و فصلی یکی از بهترین راه‌ها برای تقویت سیستم ایمنی بدن است. علاوه بر انتخاب غذاهای مناسب، ترکیب و فرآوری آن‌ها قبل از هضم نیز در این زمینه حائز اهمیت است. اطمینان از اینکه قسمت‌های زیادی از کار هضم در داخل دهان رخ می‌دهد به معنای آن است که روده‌ها کار کمتری انجام می‌دهند. این امر انرژی لازم برای بازسازی و دفاع بدن را ذخیره می‌کند. علاوه بر این فعالیت بدنی مناسب و ماساژهای ترمیمی به احساس قدرت و انعطاف پذیری بیشتر بدن کمک می‌کند که در نهایت سطح سلامت عمومی و سیستم ایمنی را تقویت خواهد کرد.

بیشتر بخوانید :

جهت کسب مشاهده انواع ویتامینها بر روی "قرص مولتی ویتامین" کلیک کنید.

ساختار سیستم ایمنی بدن

پاسخ ایمنی دو نوع است ذاتی (غیراختصاصی) و اکتسابی (اختصاصی). پاسخ ایمنی ذاتی اولین پاسخ غیر اختصاصی به تهدیدهای خارجی است. سلول‌های ایمنی خطر بالقوه را تشخیص می‌دهند، زنگ هشدار را به صدا در می‌آورند و پاسخ التهابی آغاز می‌شود. پاسخ ایمنی اکتسابی پاسخ به تهدیدهای خارجی خاص است. بازیگران اصلی در پاسخ ایمنی اکتسابی سلول‌های T و  سلول‌های B (لنفوسیت تی و بی از سلول های دستگاه ایمنی بدن هستند) و آنتی بادی‌ها هستند.

سلول‌های T سلول‌های ایمنی با مسئولیت‌های مختلف هستند. به عنوان مثال، سلول‌های T کمکی به عنوان بخشی از فرآیند تولید آنتی بادی با سلول‌های B تعامل می‌کنند و سلول‌های T سیتوتوکسیک را فعال می‌کنند تا پاتوژن شناسایی شده را هدف قرار دهند.

سلول‌های B سلول‌های ایمنی هستند که می‌توانند در سراسر بدن گردش کنند، با سلول‌های ارائه دهنده آنتی ژن تعامل کنند و سلول‌های T کمکی را فعال کنند. این سلول‌ها در نهایت به سلول‌های B پلاسما تبدیل می‌شوند و به طور انبوه پادتن تولید می‌کنند. آنتی بادی‌ها، پروتئین‌هایی هستند که توسط سلول‌های B تولید می‌شوند و به طور خاص برای شناسایی یک ماده خارجی ویژه به نام آنتی ژن طراحی شده‌اند.

با تقویت سیستم ایمنی دیگه نگران کرونا نباشید

آیا تقویت سیستم ایمنی با رژیم غذایی امکان پذیر است؟

مواد مغذی بسیاری وجود دارند که برای حمایت از عملکرد طبیعی سیستم ایمنی بدن حائز اهمیت هستند. مهم‌ترین مسئله در این رابطه تأمین کلیه مواد مغذی ضروری بدن با مصرف یک رژیم غذایی متعادل و سالم به منظور حمایت از سیستم ایمنی بدن است. عدم دسترسی به میوه‌ها و سبزیجات تازه یکی از مهم‌ترین عواملی است که با کاهش سطح آنتی اکسیدان ها در بدن می‌تواند منجر به تضعیف سیستم ایمنی بدن شود.

آیا باید از مکمل غذایی برای تقویت سیستم ایمنی بدن استفاده کنیم؟

متأسفانه، هیچ مدرک قوی مبنی بر اینکه مصرف مکمل‌های غذایی باعث تقویت سیستم ایمنی می‌شوند، وجود ندارد. در واقع چیزی به نام داروی تقویت سیستم ایمنی بدن وجود ندارد اما مواد غذایی مختلف با تأمین ریزمغذی‌های مفید به پشتیبانی از سیستم ایمنی کمک می‌کنند. مصرف 5 وعده انواع خوراکی‌ها از جمله میوه و سبزیجات در روز به بدن کمک می‌کند تا هر آنچه را که لازم دارد، دریافت کند.

در وضعیت کنونی بسیاری از ما مجبوریم بیش از حد معمول در محیط‌های بسته قرار بگیریم. از آنجایی که ما ویتامین D را از نور خورشید دریافت می‌کنیم، بنابراین افرادی که کمتر در معرض آن هستند یا در معرض آن نیستند باید هر روز 10 میکروگرم ویتامین D مصرف کنند. انواع مختلف قرص و کپسول ویتامین D را می‌توانید از داروخانه‌ها به صورت حضوری یا از داروخانه آنلاین با خرید اینترنتی تهیه نمایید.

بیشتر بخوانید :

برای بررسی قیمت و کسب اطلاعات بیشتر در خصوص سایر مکمل های تغذیه ای با کلیک بر روی "خرید اینترنتی دارو" وارد صفحه اصلی داروخانه آنلاین باهمانه شوید. 

راه‌های تقویت سیستم ایمنی

به اندازه کافی بخوابید

خواب ناکافی یا بی کیفیت با حساسیت بالاتر نسبت به بیماری‌ها در ارتباط است. در مطالعه‌ای که بر روی 164 بزرگسال سالم انجام شد، مشخص شد کسانی که هر شب کمتر از 6 ساعت می‌خوابند، بیشتر از کسانی که هر شب 6 ساعت یا بیشتر می‌خوابند، سرما می‌خورند. حفظ چرخه خواب منظم با تنظیم سلول‌های T، سلول‌های ارائه دهنده آنتی ژن، سلول‌های کشنده طبیعی و پیام‌رسان‌های شیمیایی دخیل در پاسخ ایمنی همراه است. عادات خواب سالم همچنین ممکن است از رشد حافظه ایمونولوژیک پشتیبانی کند. استراحت کافی مصونیت طبیعی شما را تقویت می‌کند. به همین دلیل استراحت بیشتر در دوره بیماری به سیستم ایمنی بدن اجازه مبارزه بهتر با بیماری را می‌دهد. بزرگسالان باید هر شب 7 ساعت یا بیشتر بخوابند، در حالی که نوجوانان به 8-10 ساعت و کودکان و نوزادان به 14 ساعت خواب نیاز دارند.

غذاهای کامل گیاهی بخورید

غذاهای گیاهی سرشار از مواد مغذی و آنتی اکسیدان هستند که ممکن است در مقابل عوامل بیماری زای مضر از شما محافظت کنند. آنتی اکسیدان های موجود در این خوراکی‌ها با رادیکال‌های آزاد که منجر به افزایش التهاب می‌شوند، مقابله می‌کنند. التهاب مزمن با بسیاری از بیماری‌ها از جمله بیماری‌های قلبی، آلزایمر و برخی سرطان‌ها در ارتباط است. علاوه بر این فیبر موجود در غذاهای گیاهی میکروبیوم روده را تغذیه و تقویت می‌کند. میکروبیوم روده‌ای قوی با جلوگیری از ورود عوامل بیماری زای مضر از طریق دستگاه گوارش به سیستم ایمنی کمک می‌کند.

هیدراته بمانید

کمبود آب یکی از دلایلی است که باعث سردرد، کاهش تمرکز، تغییر خلق و خو، هضم نامطلوب غذا و کاهش عملکرد قلب و کلیه‌ها می‌شود. این عوارض می‌تواند حساسیت شما به بیماری را افزایش دهد. برای جلوگیری از کم آبی بدن، باید روزانه مایعات کافی بنوشید تا ادرار زرد کم رنگ شود. آب بهترین گزینه است زیرا فاقد کالری، مواد افزودنی و شکر است. در حالی که چای و آب میوه نیز هیدراته کننده هستند ولی بهتر است مصرف آب میوه و چای شیرین را به دلیل محتوای قند بالای آن‌ها محدود کنید.

پیری چگونه بر سیستم ایمنی تأثیر می‌گذارد؟

پیری بخشی طبیعی از زندگی است و به طور کلی، با کاهش توانایی بدن در مقابله با فرآیند التهاب و تعادل پاسخ ایمنی همراه است. با این حال، یک سبک زندگی سالم می‌تواند مدت زمانی که مکانیسم‌های خاص فیزیولوژیکی در بدن قادر به عملکرد صحیح هستند را به حداکثر برساند.

بیشتر بخوانید :

برای مشاهده لیست انواع مکمل های مخصوص سالمندان بر روی "کپسول تقویتی سالمندان" کلیک کنید.

استرس چگونه می‌تواند بر سلامتی ایمنی تأثیر بگذارد؟

استرس مزمن ممکن است از طریق افزایش بیش از حد سطح سایتوکین های پیش التهابی، سلول‌های کشنده طبیعی و سلول‌های T بر سیستم ایمنی بدن تأثیر منفی بگذارد. مدیریت استرس همراه با سایر فاکتورهای سبک زندگی مانند مراقبه و ورزش سطح استرس‌های غیر ضروری را کاهش می‌دهند.

چگونه ورزش می‌تواند از سیستم ایمنی حمایت کند؟

ورزش منظم، همراه با تغذیه، مدیریت استرس و حفظ عادات خواب سالم از مؤلفه‌های اساسی برای حفظ سلامت عمومی است. مطالعات اخیر نشان می‌دهد که فعالیت بدنی منظم و متوسط ممکن است به طور موقت از طریق کمک به سلول‌های ایمنی در شناسایی و هدف قرار دادن عوامل بیماری زا از سیستم ایمنی حمایت کند.

بهترین ویتامین برای تقویت سیستم ایمنی بدن کدام است؟

سلنیوم

 سلنیوم برای تقویت سیستم ایمنی بدن حیاتی است زیرا یک آنتی اکسیدان قوی است. مصرف آجیل برزیلی یک راه ساده برای دریافت این ماده مغذی است؛ اما بهتر است خوراکی‌ها را با هم مخلوط کنیم زیرا محتوای سلنیوم بر اساس محل رشد گیاه و شرایط رشد آن متفاوت است. بیشتر افراد می‌توانند مقدار توصیه شده سلنیوم را از طریق غذا دریافت کنند و البته مکمل‌ها نیز برای دریافت این ریز مغذی در دسترس هستند.

ویتامین C

 وقتی به ویتامین C فکر می‌کنید ذهن همه ما به سمت پرتقال و آب پرتقال می‌رود که از هر دو می‌توان ویتامین C کافی دریافت کرد؛ اما تعداد زیادی مواد غذایی دیگر از جمله فلفل قرمز، گل کلم، کلم قرمز و کلم بروکلی وجود دارند که می‌توانید این ویتامین حیاتی را از آن‌ها دریافت کنید.

ویتامین A

 دقیقاً مانند ویتامین C، ویتامین A نیز در مواد غذایی رنگی مانند فلفل قرمز، سیب زمینی شیرین و کدوتنبل وجود دارد. از بین سبزیجات کلم پیچ و اسفناج و از بین میوه‌ها زردآلو و شلیل منابع ویتامین A هستند. ویتامین A یکی از ویتامین‌هایی است که ایمنی مخاطی را افزایش داده و از ورود میکروارگانیسم‌ها به بدن جلوگیری می‌کند.

ویتامین E

بادام و بادام زمینی حاوی مقادیر قابل توجهی ویتامین E هستند. ویتامین E یک آنتی اکسیدان مهم و تقویت کننده سیستم ایمنی بدن است. این ویتامین در ماهی سالمون، برنج قهوه‌ای و مارچوبه نیز وجود دارد.

ویتامین دی

 تنها راه رسیدن به سطح خوبی از ویتامین D مصرف مکمل‌ها یا از طریق قرار گرفتن در معرض نور خورشید است. ویتامین D نقش مهمی در تعدیل پاسخ ایمنی بازی می‌کند. برای اکثر ما، سطح ویتامین D در ماه‌های زمستان کاهش می‌یابد، زمانی که مصرف آن به دلیل وجود بیماری‌های فصلی بسیار مهم است.

بیشتر بخوانید :

اگر به دنبال مکمل ویتامین و مینرال خارجی و ایرانی با کیفیت هستید پیشنهاد ما مشاهده صفحه "مولتی ویتامین و مینرال خارجی" است.

در ادامه به معرفی پرفروش ترین محصولات تقویت سیستم ایمنی می‌پردازیم:

بهترین محصولات تقویت سیستم ایمنی بدن

  • قرص ایمیونس ویتابیوتیکس 30 عددی

این مکمل با اثر گذاری بر ویتامین A تعداد گلبول‌های سفید بدن را افزایش می‌دهد که همین امر در تقویت سیستم ایمنی بدن موثر بوده است. ایمیونس خاصیت آنتی اکسیدانی دارد و از تخریب سلول‌ها توسط رادیکال‌های آزاد جلوگیری نموده و باعث کاهش التهابات بدن نیز می‌شود. این مکمل در رفع خستگی نیز موثر است. مصرف ایمیونس ویتابیوتیکس بدن شما را در برابر انواع عفونت‌ها، ویروس‌ها و مواد بیماری زا مقاوم می‌سازد.

بیشتر بخوانید :

برای مشاهده قیمت و خواص بیشتر قرص ایمیونس وارد صفحه "قرص ایمیونس ویتابیتوتکس" شوید.

  • کپسول فارماژلیتان دانا 30 عددی

این مکمل شامل تمامی ویتامین‌های مورد نیاز بدن است. و در تقویت سیستم ایمنی بسیار موثر است. مولتی ویتامین فارماژلیتان در تقویت حافظه، حفظ تعادل چربی خون، کاهش علائم ناشی از افزایش سن، بهبود شرایط روحی و... تاثیر دارد. ویتامین D موجود در این محصول سبب حفظ استحکام استخوان‌ها می‌شود. اگر شما به دنبال یک مولتی ویتامین عالی هستید بی شک مکمل فارماژلیتان گزینه بسیار مناسبی است.

بیشتر بخوانید :

اگر می‌خواهید تمام ویتامین‌های مورد نیاز بدن خود را تامین کنید "کپسول فارماژلیتان" محصول بسیار مناسبی است.

  • کپسول ویتامین C + زینک 10 میلی گرم یوروویتال 60 عددی

این محصول به دلیل داشتن ترکیب زینک (روی) و ویتامین ث در تقویت سیستم ایمنی بسیار موثر بوده است. ویتامین C موجود در این محصول با افزایش تعداد گلبول‌های سفید و زینک با تولید آنزیم‌ها و هورمون‌ها بر تقویت سیستم ایمنی تاثیر گذاشته و از شما در برابر عفونت‌ها و عوامل بیماری زا محافظت می‌کند. ویتامین ث و زینک یوروویتال در افزایش باروری، رشد مغزی کودکان، رفع خستگی، سلامت پوست، مو و ناخن، افزایش انرژی و حفظ سلامت عمومی بسیار کاربرد دارد.

بیشتر بخوانید :

بهترین مکمل برای درمان سرماخوردگی و کاهش علائم آن "کپسول ویتامین C و زینک" است.

  • کپسول ویتامین ث و زینک آهسته رهش سانکت برنهارد

زینک و ویتامین C دو عنصر بسیار مهم و ضروری برای بدن ما هستند که در صورت کمبود هر یک از آن‌ها سلامت عمومی بدن دچار اختلال می‌شود. زینک موجود در این محصول بر افزایش جذب بیشتر ویتامین ث تاثیر گذاشته و در نتیجه این امر سیستم ایمنی قدرت یافته و در برابر اونواع بیماری‌ها مقاومت می‌کند. این مکمل باعث بهبود عملکرد مغز، حفظ سلامت عمومی، افزایش استحکام ناخن‌ها، جلوگیری از ریزش مو، تقویت پوست و کاهش التهابات بدن می‌شود.

بیشتر بخوانید :

برای دریافت اطالاعات کامل تر در مورد خواص زینک ئو ویتامین ث به  صفحه "کپسول ویتامین c و zinc" مراجعه کنید.

 تقویت سیستم ایمنی بدن با طب سنتی

در طب سنتی با استفاده از گیاهان دارویی سیستم ایمنی تقویت می‌شود. زنجبیل، دارچین، نعناع فلفلی، آویشن و میخک ترکیباتی هستند که مصرف آن‌ها برای تقویت ایمنی توصیه می‌شود. شما می‌توانید با افزودن این ترکیبات هم طعم غذاها را بهبود ببخشید و هم از اثرات تقویت ایمنی آن‌ها بهره مند شوید. مصرف این ترکیبات برای تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر ویروس‌ها نیز حائز اهمیت است. برای تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر ویروس hpv (زگیل تناسلی) و همچنین تقویت سیستم ایمنی بدن در مقابل کرونا نیز می‌توانید از گیاهان دارویی استفاده کنید.

تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر کرونا

بهترین کار جهت دوری از کرونا رعایت پروتکل های بهداشتی نیز می باشد ولی یکی از روش های تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر کرونا می توان به استفاده از زینک، ویتامین سی و ویتامین دی نیز اشاره کرد. همچنین از شربت های تقویت سیستم ایمنی که حاوی انواع ویتامین ها هستند می توانید استفاده نمایید.

بیشتر