مکملهای تخصصی 

در هر صفحه
نمایش 1 - 30 از 250 مورد
250 محصول وجود دارد.

زیر شاخه ‎ها

قرص مفاصل و استخوان

اهمیت سلامت استخوان‌ها و مفاصل

استخوان‌ها و مفاصل، ساختار حرکتی بدن انسان را تشکیل می‌دهند؛ از این‌ رو سلامت آن‌ها رابطه تنگاتنگی با سلامت عمومی ما دارد. استخوان‌ها علاوه بر تسهیل تحرک، مخزن بزرگی از مواد معدنی نظیر کلسیم، فسفر، منیزیم و روی می‌باشند. این عناصر نقش‌های مختلف و مهمی در بدن داشته و برقراری تعادل بین آن‌ها برای سلامت انسان ضروری است. شایان ذکر است که برخلاف تصور عمومی، استخوان یک بافت زنده و پویا است که مواد معدنی فوق را از طریق رژیم غذایی جذب می‌کند. در صورت کمبود عناصر ضروری یاد شده به‌خصوص کلسیم و فسفر در رژیم غذایی روزانه، برای حفظ تعادل خونی این مواد معدنی، آن‌ها را به جریان خون منتشر می‌کند. این اتفاق در بلندمدت به ضرر سلامت استخوان‌ها و مفاصل خواهد بود، زیرا ذخایر آن‌ها پایان خواهد یافت.

علاوه بر استخوان‌ها، در ساختار اسکلتی بدن ما مفاصل نیز از اهمیت قابل ‌توجهی برخوردار هستند. همان‌ طور که می‌دانید به محل اتصال دو استخوان یا بیش از دو استخوان مفصل گفته می‌شود. سلامت مفاصل نیز به‌طور مستقیم با سلامت عمومی در ارتباط است و شما با داشتن مفاصل سالم و بدون ضعف و درد قادر انجام به فعالیت‌های روزانه خودتان خواهید بود. حتماً در اطراف خود افراد زیادی را می‌بینید که به علت داشتن دردهای مفصلی دچار مشکلات فراوانی حتی برای انجام ساده‌ترین کارهای روزانه خودشان می‌باشند.

بهترین راه برای بهبود سلامت استخوان‌ها و مفاصل

با پی بردن به اهمیت سلامت استخوان‌ها و مفاصل، به‌خصوص از سنین میانسالی می‌بایست توجه ویژه‌ای به سلامت این بافت‌های بدنتان داشته باشید. در این سنین باز جذب مواد معدنی در استخوان‌ها کم می‌شود و به‌خصوص در خانم‌ها با کاهش سطح استروژن در سنین یائسگی ، احتمال تحلیل رفتن استخوان‌ها و ابتلا به پوکی استخوان بیش از آقایان خواهد بود.

توصیه‌هایی که همه ما به‌طور مکرر از تمام رسانه‌ها در رابطه با سلامت استخوان‌ها و مفاصل می‌شنویم این است که با مصرف رژیم غذایی سرشار از مواد لبنی و مصرف ویتامین دی می‌توان سلامت استخوان‌ها و مفاصل را در دوران میانسالی و حتی کهولت سن حفظ کرد. علاوه بر موارد ذکرشده سبک زندگی سالم همراه با ورزش منظم روزانه که می‌تواند به‌صورت یک پیاده ‌روی ساده باشد به هدفتان نزدیک‌تر خواهید شد. به‌ ویژه مصرف برخی از مکمل‌های مفید برای سلامت استخوان‌ها و مفاصل می‌تواند سلامت استخوان‌ها و مفاصل شما را در طولانی ‌مدت تضمین و حفظ کند.

امروزه تمام ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری برای سلامت استخوان‌ها و مفاصل از جمله کلسیم، فسفر و ویتامین D، جهت رفع کمبودهای تغذیه‌ای حاصل از سبک زندگی ماشینی در دسترس هستند. در مکمل‌های استخوان و مفاصل دوز مورد نیاز روزانه از تمامی ریزمغذی‌های ضروری وجود دارد و همه می‌توانند به‌راحتی و البته پس از مشورت با پزشک، از اثرات مثبت آن‌ها برای تقویت استخوان‌ها و مفاصل بهره‌مند شوند.

علاوه بر این، مصرف این مکمل‌ها اثرات کهولت سن بر استخوان‌ها را معکوس کرده و مانع از ابتلای افراد به پوکی استخوان و عوارض جانبی حاصل از آن مانند شکستگی استخوان‌ها در دوران کهولت می‌شوند. بعلاوه، مکمل‌های مفاصل و استخوان، با آبرسانی به مفاصل و فراهم کردن گلوکز آمین و کندروئین سولفات برای بازسازی مفاصل از دردهای مفصلی و آرتروز پیشگیری می‌کند. برخی از این مکمل‌ها و خواص آن‌ها برای سلامت استخوان‌ها و مفاصل در ادامه آورده شده است.

چطور از مفاصل خود مراقبت کنیم؟

همان ‌طور که لاستیک‌های اتومبیل بعد از مدتی صاف می‌شوند و برجستگی‌های خود را از دست می‌دهند، غضروف مفاصل نیز ممکن است با بالا رفتن سن، حرکات مکرر، حمل وزن زیاد، آسیب‌ها و تصادفات دچار ساییدگی و خوردگی شود. در این حالت که تحت عنوان «آرتروز» شناخته می‌شود، استخوان‌ها روی ‌هم ساییده می‌شوند و درد و محدودیت حرکتی ایجاد می‌کنند. خوشبختانه، آرتروز و ساییدگی مفاصل قابل ‌پیشگیری هستند. بهترین راه برای مراقبت از مفاصل، تقویت و حفظ ثبات آن‌ها کنار تقویت عضلات، لیگ امان‌ها و استخوان‌هاست.

وزن خود را متناسب نگه دارید!

حفظ وزن در محدوده طبیعی یکی از مهم‌ترین راهکار‌ها برای حفظ سلامت مفاصل است چراکه مفاصل به‌خصوص در ناحیه زانو، کمر و لگن، وظیفه تحمل وزن را بر عهده‌دارند. درواقع هرچقدر وزن بدن بالاتر باشد، مفاصل در معرض خطر آسیب بیشتری قرار می‌گیرند.

حرکات ورزشی انجام دهید.

ورزش نه‌تنها‌ به کاهش وزن و حفظ وزن مناسب کمک می‌کند، بلکه باعث کاهش التهاب و درد مفاصل می‌شود، به‌خصوص اگر از نوع هوازی باشد و ضربان قلب را بالا ببرد، در هفته حداقل ۵روز برای ۳۰دقیقه فعالیت ورزشی داشته باشید. اگر هم‌اکنون دچار درد مفصلی هستید، بهتر است به‌جای ورزش‌های پرشی و ضربه‌ای مثل دویدن، به ورزش‌های کم‌فشار تر مثل شنا، دوچرخه ‌سواری و پیاده‌ روی بپردازید.

از جای خود بلند شوید!

افرادی که زمان زیادی از روز خود را روی مبل یا صندلی می‌گذرانند در معرض خطر بیشتری برای درد‌های مفصلی قرار دارند. هرچقدر تحرک بدنی کمتر باشد، سفتی مفاصل بیشتر می‌شود. وقتی بدن برای مدت طولانی در حالت نشسته قرار می‌گیرد، تغذیه و خون ‌رسانی به دیسک‌های بین مهره‌ای نیز کاهش می‌یابد. پس هر ساعت حداقل یک‌ بار از جای خود بلند شوید و حرکت کنید.

عضله سازی کنید

عضلات قوی از مفاصل محافظت می‌کنند، درحالی‌ که عضلات ضعیف و کمبود بافت عضلانی منجر به اعمال فشار بیشتر بر مفاصل به‌خصوص در ناحیه ستون فقرات، لگن و زانو‌ها می‌شود. ورزش با وزنه به ساخت عضلات کمک می‌کند و لیگامان‌ها و بافت اطراف مفاصل را قوی نگه می‌دارد. با تقویت این نواحی، دیگر لازم نیست مفاصل تمام وزن بدن را متحمل شوند. تقویت عضلات مرکزی بدن (سینه، پشت و شکم) نیز در حمایت از مفاصل و حفظ تعادل بدن بسیار تأثیرگذار است

حرکات کششی روزانه

حرکات کششی، توانایی و دامنه حرکتی مفاصل را تقویت می‌کنند. این حرکات نه‌تن‌ها سفتی مفاصل را کاهش می‌دهند، بلکه از آسیب‌دیدگی بیشتر غضروف‌ها جلوگیری می‌کنند. هرچقدر مفصل حرکت بیشتری داشته باشد، غضروف پوشاننده آن با مایع مفصلی بیشتری تغذیه می‌شود. سفتی مفاصل حین ورزش نیز باعث اعمال فشار بیشتر بر مفصل می‌شود. در این وضعیت مفصل ملتهب می‌شود و درد ایجاد می‌کند. به‌این‌ترتیب ورزشکار از انجام تمرینات خود بازمی‌ماند و عضلات حمایت‌کننده مفصل، تقویت نمی‌شوند؛ بنابراین لازم است حتماً قبل از ورزش بدنتان را گرم‌کنید و بعد از اتمام ورزش حرکات کششی انجام دهید.

زیاده روی نکنید.

بعضی حرکت‌ها و ورزش‌ها ممکن است در شروع دشوار باشند و فشار زیادی بر مفاصل وارد کنند؛ بنابراین لازم است ورزش را با شدت کم آغاز کنید و بعد به‌تدریج شدت آن را افزایش دهید. اگر حین ورزش دچار درد می‌شوید باید آن را متوقف کنید و استراحت داشته باشید. اگر هم این درد باقی بماند باید با پزشک مشورت کنید تا علت آن را بیابید و از آسیب دائمی به مفصل پیشگیری کنید. درد عضلانی در روز‌های اول بعد از ورزش طبیعی است. این درد که نشانه رشد عضلانی است، معمولاً در روز‌های دوم و سوم بعد از ورزش به اوج خود می‌رسد. شما باید به بدنتان گوش دهید تا بتوانید درد‌های طبیعی بعد از ورزش را از درد ناشی از آسیب‌ دیدگی تشخیص دهید.

وضعیت بدنتان را درست کنید.

قوز کردن برای مفاصل مضر است، در حالی ‌که صاف کردن پشت از مفاصل ستون فقرات حمایت می‌کند. به‌ طور کلی برای حمایت و حفظ سلامت مفاصل بدن، باید خود را در وضعیت‌های درست قرار دهید. برای مثال هنگام بلند کردن اشیاء یا وزنه‌های سنگین باید به‌جای خم شدن از کمر از زانو خم شوید و وزن را روی عضلات بزرگ بدن بیندازید. در صورت استفاده از کیف نیز بهتر است از کوله ‌پشتی استفاده کنید و از انداختن بند کیف روی یک شانه بپرهیزید.

هنگام نشستن پشت رایانه نیز باید طوری قرار بگیرید که نمایشگر روبروی چشمانتان قرار بگیرد و آرنج‌ها، زانو‌ها و لگن، زاویه ۹۰درجه داشته باشند. فاصله نمایشگر تا بالاتنه نیز باید بین ۵۰تا ۶۵سانتی‌متر باشد. اگر صندلی شما گودی کمر را پوشش نمی‌دهد، می‌توانید یک بالش کوچک یا حوله گرم شده را در ناحیه کمر بگذارید. وضعیت غلط بدن هنگام نشستن می‌تواند باعث سفتی و گرفتگی عضلات شود و درنهایت درد کمر و گردن ایجاد کند.

از وسایل محافظ استفاده کنید.

حین انجام فعالیت‌های پرخطر همیشه از کلاه ایمنی و محافظ زانو، آرنج و مچ استفاده کنید. حتی اگر در ورزش‌هایی مثل دوچرخه ‌سواری یا اسکیت حرفه‌ای هستید باید از وسایل ایمنی استفاده کنید چرا که ممکن است به‌طور ناگهانی با یک چاله یا برآمدگی برخورد کنید و یک ‌عمر درگیر عوارض آسیب ‌دیدگی شوید. محافظ‌های مفاصل علاوه بر پیشگیری از آسیب ‌دیدگی، از فشار وارد بر مفصل نیز می‌کاهند.

از یخ و سرما درمانی استفاده کنید.

یخ یک ضد درد غیر دارویی عالی است که به رفع التهاب مفاصل کمک می‌کند. اگر دچار درد و سوزش مفصلی هستید، یخ را با یک حوله بپوشانید و آن را برای حداکثر ۲۰دقیقه روی ناحیه موردنظر قرار دهید. همچنین می‌توانید از کیسه یخ با پوشش پارچه‌ای یا حتی کیسه سبزیجات یخ‌زده مثل نخودفرنگی منجمد استفاده کنید. در این صورت باید کیسه سبزیجات را هم با حوله یا پارچه بپوشانید. هیچ‌وقت نباید یخ را مستقیم روی پوست قرار دهید.

تغذیه و رژیم غذایی مناسب داشته باشید. 

پیروی از رژیم غذایی سالم به محافظت از مفاصل، استخوان‌ها و عضلات کمک می‌کند. برای حفظ سلامت استخوان‌ها باید از کلسیم کافی استفاده کنید. برای این منظور می‌توانید شیر، ماست، بروکلی، کلم، انجیر و... مصرف کنید. اگر هم علاقه‌ای به مصرف این مواد غذایی ندارید از پزشک خود در مورد مکمل‌های کلسیم راهنمایی بخواهید. هرچقدر در رژیم غذایی از مواد با خاصیت اسیدی کمتر استفاده شود، التهاب مفاصل نیز کمتر می‌شود. همچنین باید مصرف ماهی، سبزیجات و میوه‌ها، غلات کامل، آجیل و حبوبات را افزایش دهید. پرتقال از دیگر مواد غذایی مفید برای مفاصل است. نتایج بعضی مطالعات نشان داده‌اند ویتامین C؛ و دیگر آنتی ‌اکسیدان‌ها به سالم ماندن مفاصل کمک می‌کنند.

مصرف چربی‌های را کاهش دهید.

برای حفظ سلامت مفاصل باید مصرف اسید‌های چرب اشباع، غذا‌های فراوری ‌شده و فست‌ فود‌ها را کاهش دهید. اگر هم قصد استفاده از فست ‌فود دارید، نوع سالم‌تر آن را انتخاب کنید. برای مثال به‌جای سیب ‌زمینی سرخ‌ کرده، سالاد سفارش دهید و به‌جای نوشابه‌های شیرین از آب یا آب‌ میوه استفاده کنید. از زیاده ‌روی در مصرف کافئین نیز باید خودداری کنید، زیرا کافئین زیاد باعث تضعیف استخوان‌ها می‌شود. مصرف اسید‌های چرب امگا ۳برخلاف اسید‌های چرب اشباع به‌سلامت مفاصل کمک می‌کند. امگا ۳به کاهش درد و التهاب مفاصل کمک می‌کند.

پروتئین و ویتامین D کافی دریافت کنید.

برای حفظ قدرت عضلانی و محافظت از مفاصل باید میزان کافی پروتئین دریافت کنید. میزان موردنیاز فرد به پروتئین به سن، جنس و میزان فعالیت او بستگی دارد. از منابع خوب پروتئین می‌توان به گوشت کم ‌چرب، غذا‌های دریایی، حبوبات، لوبیا، محصولات سویا و آجیل اشاره کرد. برای حفظ سلامت استخوان‌ها و مفاصل به ویتامین D. هم نیاز دارید. این ویتامین به بدن کمک می‌کند تا کلسیم دریافتی از مواد غذایی را بیشتر جذب کند. بعضی محصولات لبنی، غلات صبحانه و شیر سویا با ویتامین D. غنی‌سازی شده‌اند. برای اطلاع از میزان ویتامین D. موردنیاز بدن خود می‌توانید با پزشک مشورت کرده و در صورت لزوم از مکمل‌های این ویتامین استفاده کنید.

مصرف مکمل تقویت استخوان و مفاصل!

از مکمل‌های مخصوص مفاصل که برای بهبود آرتروز تجویز می‌شوند، می‌توان به کندرویتین سولفات، گلوکوزامین و اسید هیالورونیک اشاره کرد. بعضی مکمل‌ها از ترکیب این ۳ماده تشکیل‌شده‌اند و حداکثر تأثیر را در حمایت از مفاصل و افزایش انرژی کلی بدن دارند. سایر مکمل‌ها و مولتی‌ویتامین‌ها نیز می‌توانند در سلامت مفاصل کمک‌کننده باشند. برای انتخاب مکمل مناسب خود باید با پزشک مشورت کنید.

پوشیدن کفش مناسب و راحت

صرف‌نظر از نوع فعالیت، کفش باید از پا حمایت و ثبات آن را حفظ کند. همچنین راحت و انعطاف‌پذیر باشد. کفش باید متناسب با میزان قوس کف پای هر فرد انتخاب شود. کفش‌های مخصوص دویدن باید قابلیت جذب و خنثی‌سازی فشار نیز داشته باشند. البته این کفش‌ها باید هر ۶ماه یکبار یا بعد از ۵۰۰تا ۸۰۰کیلومتر استفاده، تعویض شوند. در غیر این صورت فشار غیرطبیعی بر مفاصل تحمل‌کننده وزن اعمال می‌کنند. برای حفاظت از سلامت مفاصل باید از پوشیدن کفش‌های پاشنه‌بلند نیز خودداری کنید. یک کفش با پاشنه ۸سانتی، پا را ۷برابر بیشتر از یک کفش با پاشنه ۵/۲سانتی تحت‌فشار قرار می‌دهد.

استرس خود را کاهش دهید!

استرس باعث افزایش ترشح هورمون «کورتیزول» می‌شود. این هورمون می‌تواند در تولید کلاژن اختلال ایجاد کند. کلاژن برای برخورداری از مفاصل سالم ضروری است؛ بنابراین برای کمک به حفظ سلامت مفاصل باید استرس خود را کاهش دهید. مشاوره با روان‌شناس و ورزش‌هایی مثل یوگا و پیلاتس به کاهش استرس، افزایش انعطاف‌پذیری و سلامت کلی بدن کمک می‌کنند. تمرین تنفس دیافراگمی یا شکمی برای ۵تا ۱۰دقیقه نیز می‌تواند سطح هورمون استرس را کاهش دهد.

قرص استئوکر (Osteocare)

قرص استئوکر محصول شرکت ویتابیوتیکس و حاوی کلسیم، منیزیم، روی و ویتامین D3 می‌باشد که با بهبود جذب کلسیم و فسفر در تقویت و استحکام استخوان‌ها و دندان‌ها و جلوگیری از پوکی استخوان مؤثر است. علاوه بر این مصرف استئوکر با تأمین مواد معدنی ضروری در دوران بارداری می‌تواند به حفظ سلامت مادر و جنین کمک کند. لذا زنانی که دچار کمبود کلسیم هستند چه در دوران بارداری و چه در قبل آن با مصرف این مکمل می‌توانند کمبود کلسیم خود را جبران کرده و استخوان و دندان سالم و محکم تری داشته باشند.

قرص جوینتیس (JOINTACE) 

قرص جوینتیس حاوی گلوکز آمین، کندروئین و انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز برای حفظ سلامت مفاصل می‌باشد و با ترکیب ویژه خود می‌تواند باعث بهبود و کاهش درد مفاصل گردد. علاوه بر این قرص جوینتیس از مفاصل ورزشکاران محافظت کرده و با مهار تخریب آن‌ها در بازسازی مفاصل آسیب‌ دیده و افزایش انعطاف ‌پذیری غضروف‌ها مؤثر بوده و باعث کاهش تدریجی درد و التهاب می‌گردد.

مکمل استئوکینون (Osteo Quinone)

مکمل استئوکینون حاوی کلسیم و ویتامین‌های K₂ و D₃ می‌باشد که در سلامت استخوان و پیشگیری از بیماری‌های استخوانی، تقویت استخوان‌ها و پیشگیری از شکستگی آن‌ها نقش به سزایی دارد. از مزایای این مکمل تقویت استخوان‌ها در دوران رشد و کمک به سلامت استخوان‌ها در دوران بارداری و شیردهی است. همچنین فواید مهم دیگر مصرف این مکمل جذب فعال کلسیم و  جلوگیری از رسوب کلسیم در عروق و ترجمان‌های مختلف بدن از جمله کلیه‌ها است. 

قرص استئوفلکس (Osteoflex)

قرص استئوفلکس حاوی گلوکز آمین، کندروئیتین، ویتامین C، منگنز و زردچوبه است که باعث نرمی و انعطاف‌پذیری مفاصل، تقویت و بازسازی غضروف‌های آسیب‌ دیده و سلامت استخوان‌ها می‌شود. همچنین از دیگر فواید این مکمل می‌توان به بهبود علائم و دردهای ناشی از آرتروز، خاصیت ضد التهابی و ضد درد، پیشگیری از ابتلا به پوکی استخوان، دارا بودن ترکیبات طبیعی و آهسته رهش بودن آن اشاره کرد. مصرف این مکمل عوارض جانبی خاصی نداشته اما در افرادی که به ترکیبات تشکیل دهنده آن حساس هستند می‌تواند علائم آلرژیک ایجاد کند و بهتر است افراد بالای 12 سال روزانه یک تا دو عدد از این قرص را همراه آب میل کنند.

قرص آرترو ایز (Arthro Eaze)

آرترو ایز با ترکیبات خاص خود باعث بهبود عملکرد مفاصلی می‌شود که به دلیل ابتلا به آرتریت دردناک شده‌اند. این قرص علائم آرتروز را کاهش داده و تسکین ‌دهنده درد و ضد التهاب مفاصل است. این محصول تحت لیسانس شرکت ناسکو آمریکا بوده و به افراد بالای 18 سال پیشنهاد مصرف می‌شود. از عوارض جانبی مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی می‌توان به زخم معده، خونریزی گوارشی،نارسایی کلیوی و حملات قلبی اشاره کرد. بهترین زمان مصرف این محصول قبل از غذا به همراه یک لیوان آب است.

قرص آرتری فلکس (Arthri Flex)

قرص آرتری فلکس حاوی گلوکز آمین همراه با کندروئیتین و هیالورونیک اسید است که خشکی مفاصل را از بین برده و دردهای ناشی از آرتروز را در افراد مسن تسکین می‌دهد و درنتیجه حرکت مفاصل را تسهیل می‌کند. استفاده از این قرص علاوه بر حفاظت و تقویت مفاصل ورزشکاران و پیشگیری از تخریب آن در بهبود مفاصل آسیب دیده و افزایش انعطاف پذیری غضروف اطراف آن منجربه کاهش درد عضلات می‌شود. میزان مصرف این مکمل روزانه 3 عدد است که برای تاثیر گذاری بیشتر این مکمل مصرف به مدت 3 ماه توصیه می‌شود.

قرص استئوپلاس (Osteo Plus)

قرص استئوپلاس حاوی گلوکز آمین، کندرویتین، عصاره زنجبیل، کلسیم، منیزیم، روی، ویتامین D، سلنیوم، منگنز، مس و ویتامین C است که تمام این ترکیبات برای سلامت مفاصل و استخوان‌ها ضروری هستند. مصرف این قرص در ورزشکاران به حفظ سلامت استخوان‌ها و مفاصل کمک کرده، تراکم استخوان‌ها را در افراد حفظ می‌کند و مانع ابتلا به پوکی استخوان می‌گردد.

قرص فیتو آرتریت ( Phyto-Arthrit)

قرص فیتو آرتریت محتوی زردچوبه، زنجبیل، کندر و گیاه پنجه گربهاست و با ترکیبات گیاهی خود  سختی و سفتی مفاصل که ناشی از التهابات روماتیسمی است را کاهش می دهد. با خواص ضدالتهابی نیز درد مفاصل را کاهش داده و حرکت مفاصل را تسهیل می‌کند. ترکیبات اصلی این محصول شامل فیتوآرتریت، عصاره خشک زرد چوبه، کندر، عصاره خشک زنجبیل و عصاره گیاه پنجه گربه (Cats claw) است که هرکدام خواص ضد التهابی و کاهش درد مفاصل را دارد. بهترین زمان مصرف این قرص، روزانه 3 عدد قرص بعد از غذا به همراه آب می‌باشد.

قرص جوینت پلاس (Joint Plus)

قرص جوینت پلاس با ترکیبات خاص از جمله گلوکز آمین، متیل سولفونیل متان، هیالورونیک اسید، زنجبیل، کندر و گیاه دم اسب به حفظ سلامت مفاصل و غضروف‌ها، پیشگیری و درمان استئوآرتریت و انواع آرتریت کمک می‌کند. همچنین توانایی ترمیم و تقویت غضروف‌های آسیب ‌دیده در افراد مبتلا به آرتروز را دارد. از دیگر فواید این مکمل می‌توان به بهبود التهاب و تورم در مفاصل در بیماران مبتلا به آرتروز، کاهش درد، بهبود تحرک مفاصل و خشکی صبحگاهی، استحکام غضروف آسیب دیده، جلوگیری از صدمات و آسیب مفصلی در ورزشکاران اشاره کرد. بهترین زمان مصرف قرص جوینت پلاس روزانه 3 عدد به همراه آب و غذا است.

قرص آرترواستاپ رپید (ArthroStop Rapid)

قرص آرترواستاپ رپید حاوی گلوکز آمین، کندرویتین و عصاره کندر است و در کاهش درد و التهاب مفاصل بسیار مؤثر عمل می‌کند. بعلاوه، با بازسازی و ترمیم بافت غضروفی مفاصل سلامت مفاصل و غضروف‌ها را حفظ می‌کند. این محصول ساخت کشور جمهوری چک است و بسیار مناسب افراد چاق و افرادی که فعالیت فیزیکی و ورزشی شدیدی دارند، می‌باشد. میزان مصرف این قرص روزانه 1 تا 3 عدد در روز است که برای تاثیر گذاری بهتر می‌توان سه ماه به طور مداوم آن را مصرف نمود و مصرف آن را 2 تا 3 بار در سال انجام داد.

قرص استئولکس (Osteolex)

قرص استئولکس با ترکیبات ویژه بکار رفته در آن، سلامت استخوان‌ها و دندان‌ها را حفظ کرده و با تقویت مفاصل از ابتلا به آرتروز در سنین کهولت پیشگیری می‌کند.مکمل‌های فوق نمونه‌ای از هزاران مکمل سلامت استخوان‌ها و مفاصل موجود در بازار هستند که شما می‌توانید برحسب نیاز و پس از مراجعه به پزشک در صورت ابتلا به بیماری‌های مفصلی و دردهای استخوانی از فواید آن‌ها بهره‌مند شوید. شایان ذکر است که گنجاندن این مکمل‌های مفید در رژیم غذایی و مصرف مرتب آن‌ها در سنین میانسالی، سلامت استخوان‌ها و مفاصل را در سنین بالاتر تضمین می‌کند؛ زیرا ترکیبات خاص این مکمل‌ها دقیقاً برای بهبود عملکرد بافت استخوانی و مفاصل طراحی شده است. با مصرف آن‌ها می‌توان مطمئن بود که کمبودهای شایع تغذیه‌ای این روزها تأثیری بر سلامت استخوان‌ها و مفاصل ما نخواهند گذاشت.

 کپسول استئو کلتکس لیکوئید کلسیم پلاس الیت 36 عددی

کپسول استئو کلتکس لیکوئید کلسیم پلاس الیت (Elite Osteo Caltex Liquid Calcium Plus 36 Caps) ساخت کشور کانادا است. عنصر اصلی و شاخص این محصول کلسیم و منیزیم می‌باشد،این مکمل برای پیشگیری و درمان پوکی استخوان و افزایش استحکام بافت استخوانی و همچنین تقویت استحکام دندان تهیه‌شده است.مصرف این محصول به زنان باردار نیز توصیه می‌شود زیرا منجر به بهبود سلامت و وضعیت استحکام استخوان نوزاد می‌گردد.نحوه مصرف این محصول روزانه 1 تا 2  عدد کپسول به همراه غذا می‌باشد.

قرص استیون آر ایکس بون نیچرز پلاس 60 عددی

مکمل استیون آر ایکس بون (کلسیم سیترات)  (Ostivone Rx-bone) از برترین مکمل‌ها جهت تقویت و استحکام استخوان‌هاست که بسیار مناسب برای افرادی که دچار درد عضلانی  یا استخوانی شده‌اند، می‌باشد.از دیگر ویژگی‌های اصلی این محصول می‌توان به ، ترکیب گیاهی اختصاصی ایپری فلاون با اثر جلوگیری از پوکی استخوان،بهبود سلامت دندان و ناخن‌ها و همچنین حاوی ویتامین D3 مؤثر در جذب کلسیم است.بهترین زمان مصرف این محصول روزانه یک عدد قرص، یک ساعت بعد از غذا می‌باشد.

قرص آهن و کم خونی

رابطه میان مصرف قرص آهن و کم خونی

قرص آهن یکی از مکمل‌های غذایی رایج و پرکاربرد است که برای پیشگیری و درمان کم خونی تجویز می‌شود. کم خونی شرایطی است که با کاهش تعداد گلبول‌های قرمز خون یا مقدار هموگلوبین تعریف می‌شود. روند پیشرفت این بیماری نسبتاً کند است به همین دلیل علائم کم خونی در ابتدا غالباً مبهم هستند. علائم مهم این بیماری شامل احساس خستگی، ضعف، تنگی نفس یا کاهش توانایی فعالیت بدنی است.

کم خونی اگر به سرعت پیشرفت کند با علائم شدیدتری شامل گیجی، احساس ناتوانی در انجام کارها و تشنگی بیش از حد همراه خواهد بود. کودکان مبتلا به کم خونی فقر آهن ممکن است در رشد و نمو دچار مشکل شوند. بسته به علت زمینه‌ای، ممکن است علائم دیگری نیز وجود داشته باشد. کم خونی فقر آهن در اثر از دست دادن خون و عدم دریافت مقدار کافی آهن از رژیم غذایی به علل مختلف ایجاد می‌شود. از دست دادن خون می‌تواند شامل دوره‌های سنگین عادت ماهیانه، زایمان، فیبروم رحم، زخم معده، سرطان روده بزرگ و خونریزی دستگاه ادراری باشد.

جذب ضعیف آهن از طریق رژیم غذایی نیز ممکن است در نتیجه بیماری‌های التهابی روده، بیماری سلیاک یا جراحی مانند بای پس معده رخ دهد. ابتلا به کرم‌های انگلی، مالاریا و ایدز نیز خطر کم خونی فقر آهن را افزایش می‌دهند. تنها راه تشخیص این بیماری آزمایش خون است.

در صورت ابتلا به کم خونی فقر آهن مصرف رژیم غذایی سرشار از آهن و یا مکمل آهن می‌تواند کمک کننده باشد. غذاهای سرشار از آهن شامل گوشت، آجیل، اسفناج و خوراکی‌هایی است که با آرد غنی شده از آهن تهیه می‌شوند. برای درمان این بیماری مکمل‌های آهن و ویتامین C ممکن است توصیه شوند. در موارد شدید، این بیماری با تزریق خون یا تزریق آهن درمان می‌شود.

درمان کم خونی و فقر آهن

علائم کم خونی ناشی از کمبود آهن

علائم کم خونی فقر آهن به تدریج ایجاد می‌شود و شبیه علائمی است که توسط انواع دیگر کم خونی رخ می‌دهد. شایع‌ترین علائم شامل خستگی، ضعف و رنگ پریدگی است. بسیاری از افراد مبتلا به کم خونی فقر آهن شدید دچار سندرم پیکا هستند یعنی میل به خوردن چیزهای غیر معمول مانند یخ، خاک، خاک رس یا گچ دارند.

کم خونی فقر آهن معمولاً به آرامی ایجاد می‌شود زیرا ممکن است چندین ماه طول بکشد تا ذخایر آهن بدن به پایان برسد. با کاهش ذخایر آهن، مغز استخوان به تدریج سلول‌های قرمز خون کمتری تولید می‌کند. هنگامی که ذخایر آهن تخلیه می‌شود، تعداد گلبول‌های قرمز خون نه تنها کمتر می‌شوند بلکه به طور غیر طبیعی کوچک‌تر از حالت معمول هستند.

بیشتر بخوانید :

افرادی که به دنبال مکمل‌های تخصصی جهت بهبود سلامت عمومی بدن هستند صفحه "بهترین قرص برای تقویت بدن" را بررسی نمایند.

چرا کم خونی فقر آهن در زنان شایع‌تر است؟

بارداری، خونریزی قابل توجه در دوران قاعدگی و فیبروم رحم از جمله دلایلی است که زنان را در معرض کم خونی فقر آهن قرار می‌دهد. خونریزی شدید قاعدگی زمانی اتفاق می‌افتد که خانمی خونریزی بیشتر یا طولانی‌تری نسبت به دیگر زنان داشته باشد. خونریزی قاعدگی معمولاً 4 تا 5 روز طول می‌کشد و زنانی که خونریزی قاعدگی بیش از حد دارند، معمولاً دوره آن‌ها بیش از هفت روز طول می‌کشد.

فیبروم می‌تواند یکی از علل خونریزی بیش از حد در دوران قاعدگی باشد؛ مانند کم خونی فقر آهن، فیبروم رحم نیز اغلب علائمی ایجاد نمی‌کند. فیبروم سرطان نیست اما می‌تواند باعث خونریزی شدید قاعدگی شود که در نهایت منجر به کم خونی فقر آهن خواهد شد. طبق آمار منتشر شده حدود 20 درصد از زنان در سنین باروری مبتلا به کم خونی ناشی از فقر آهن هستند. زنان باردار حتی بیشتر دچار کم خونی فقر آهن می‌شوند زیرا برای حمایت از جنین در حال رشد به مقدار بیشتری خون نیاز دارند.

عوارض حاصل از کم خونی فقر آهن

در بیشتر موارد کم خونی فقر آهن خفیف است و عارضه‌ای ایجاد نمی‌کند. این وضعیت معمولاً به راحتی قابل اصلاح است. با این حال، اگر کم خونی یا کمبود آهن درمان نشود، می‌تواند منجر به سایر مشکلات سلامتی شود که شامل موارد زیر است.

ضربان قلب سریع یا نامنظم

وقتی کم خون هستید، قلب شما باید خون بیشتری پمپ کند تا کمبود اکسیژن را جبران کند. این مسئله می‌تواند منجر به ضربان قلب نامنظم و تپش قلب شود. در موارد شدید این مسئله می‌تواند منجر به نارسایی قلبی یا بزرگ شدن قلب شود.

مشکلات بارداری

در موارد شدید کمبود آهن، ممکن است باعث زایمان زودرس یا وزن کم نوزاد هنگام تولد شود. اکثر زنان باردار مکمل‌های آهن را به عنوان بخشی از مراقبت‌های دوران بارداری خود استفاده می‌کنند تا از این اتفاق جلوگیری کنند.

تأخیر در رشد در نوزادان و کودکان

نوزادان و کودکانی که به شدت دچار کمبود آهن هستند ممکن است رشد آن‌ها به تأخیر بیافتد. همچنین ممکن است آن‌ها را بیشتر در معرض عفونت قرار دهد.

روش و مقدار مصرف قرص آهن

از آنجا که خونریزی بیش از حد معمول‌ترین علت کمبود آهن است، اولین قدم تعیین علت آن و توقف خونریزی است. معمولاً مصرف مقدار طبیعی آهن از طریق رژیم غذایی نمی‌تواند از دست رفتن آهن ناشی از خونریزی مزمن را جبران کند. در نتیجه آهن از دست رفته باید با مصرف مکمل‌های آهن جایگزین شود. رفع کم خونی فقر آهن با قرص آهن معمولاً 3 تا 6 هفته حتی پس از قطع خونریزی طول می‌کشد.

لازم به ذکر است که میزان آهن مورد نیاز برای درمان بیماران مبتلا کمبود آهن بیشتر از مقدار موجود در اکثر مکمل‌های مولتی ویتامین روزانه است. بیشتر افراد مبتلا به فقر آهن به 150 تا 200 میلی گرم آهن در روز (2 تا 5 میلی گرم آهن به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در روز) نیاز دارند.

هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد کدام نوع قرص آهن از انواع دیگر بهتر است. برای اطمینان از مقدار مناسب آهن موجود در یک محصول، ترکیبات آن را بررسی کنید. علاوه بر این، آهن موجود در قرص های مولتی ویتامین ممکن است به شکل نمک‌های آهن (سولفات آهن، فومارات یا گلوکونات) باشند که باعث می‌شود مصرف کنندگان برای دریافت دوز مناسب سردرگم شوند.

آهن در روده کوچک جذب می‌شود، این بدان معنی است که ممکن است قرص‌های روکش دار آهن به خوبی عمل نکنند. اگر آنتی اسید مصرف می‌کنید باید قرص آهن را دو ساعت قبل یا چهار ساعت بعد از آن مصرف کنید. ویتامین C جذب آهن را بهبود می‌بخشد و برخی از پزشکان توصیه می‌کنند با هر قرص آهن، 250 میلی گرم ویتامین C را مصرف کنید. عوارض جانبی احتمالی قرص آهن شامل ناراحتی شکمی، حالت تهوع، استفراغ، اسهال، یبوست و مدفوع تیره است.

بیشتر بخوانید :

پیشنهاد ما برای افرادی که به دنبال محصولاتی جهت حفظ تناسب اندام و یا پوست و مو هستند، مشاهده صفحه "خرید آنلاین دارو" است.

روش‌های درمان و کنترل کم خونی فقر آهن

کم خونی فقر آهن معمولاً به دو روش درمان می‌شود که شامل افزایش مصرف آهن و درمان هرگونه بیماری زمینه‌ای است. پزشکان با استفاده از قرص آهن به درمان کم خونی کمک می‌کنند. این مکمل‌ها اغلب بدون نسخه پزشک در دسترس هستند و باید طبق دستورالعمل آن‌ها را مصرف کرد زیرا مصرف زیاد آهن می‌تواند سمی باشد و به کبد آسیب برساند. درمان کم خونی همچنین شامل افزودن مقدار بیشتری آهن و ویتامین C به رژیم غذایی است. غذاهای غنی از آهن شامل لوبیا، گوشت قرمز، میوه‌های خشک، غلات غنی شده با آهن و نخود است.

اگر یک بیماری زمینه‌ای وجود داشته باشد ممکن است نیاز به درمان بیشتری باشد. درمان شرایط زمینه‌ای به نوع مشکل بستگی دارد و ممکن است به معنی دریافت داروهای اضافی، آنتی بیوتیک یا جراحی باشد. چه شخصی بخواهد خودش کم خونی فقر آهن را درمان کند و چه توصیه‌های پزشک را دنبال کند، یادآوری این نکته مهم است که اصلاح کمبود آهن زمان بر است. علائم ممکن است پس از یک هفته درمان بهبود یابد، اما ممکن است چندین ماه یا بیشتر طول بکشد تا سطح آهن خون افزایش یابد. در واقع مکمل‌های آهن معمولاً به مدت 6 ماه بعد از اینکه شمارش خون به حالت طبیعی باز می‌گردد، ادامه می‌یابند تا ذخایر بدن کاملاً پر شود.

قرص آهن را از کجا بخریم؟

قرص آهن را در انواع مختلف می‌توانید از داروخانه‌ها به صورت حضوری و از سایت‌های مجاز با خرید آنلاین تهیه کنید. فرق قرص آهن ایرانی و خارجی علاوه بر کیفیت محصول این است که قیمت قرص آهن خارجی معمولاً بالاتر از محصولات ایرانی است. قرص آهن برای نوجوانان، کودکان و بزرگسالان به صورت مجزا در دسترس است و حتی قرص برای کم خونی مردان نیز با دوز کمتر نسبت به قرص‌های آهن مخصوص زنان در داروخانه ها موجود است. شما می‌توانید انواع قرص آهن را برای درمان کم خونی از داروخانه آنلاین باهمانه با خرید اینترنتی سفارش داده و از مزایای آن‌ها برای درمان این بیماری بسیار شایع بهره مند شوید.

در ادامه به معرفی بهترین قرص کم خونی و بهترین قرص آهن می ‌‌‌‌پردازیم:

قرص کم خونی

  • قرص فرولایف فارمالایف 30 عددی

این مکمل حاوی ترکیبات بسیار ارزشمند و مفید است به عنوان مثال عصاره جوانه گندم موجود در این قرص تقویت کننده بدن و سیستم ایمنی است بنابراین باعث افزایش انرژی فرد شده و خستگی و کسالت ناشی از کم خونی را برطرف می‌کند. عصاره آسه رولا موجود در فرمولاسیون این قرص سرشار از ترکیبات آنتی اکسیدان و ویتامین C است که باعث جذب آهن در بدن شده و سلامت سیستم قلب و عروق و ایمنی را ارتقاء می‌دهد. عصاره بابونه بکار رفته در ترکیب این محصول یک گیاه مفید برای رفع مشکلات گوارشی است که ممکن است مانع جذب آهن شوند. از فواید این مکمل می‌توان به افزایش توانایی بدن در مقابله با استرس‌ها، افزایش سیستم ایمنی، کاهش خستگی و درمان کم خونی اشاره کرد این مکمل حاوی گیاهانی چون بانه، آسرولا و گندم است و برای افرادی کم خونی دارند و دچار کمبود آهن هستند بسیار مفید می‌باشد. بهترین میزان مصرف این مکمل روزانه یک عدد، یک ساعت قبل از غذا است. بهتر است مصرف این مکمل را تا 3 ماه ادامه دهید تا به نتیجه دلخواه برسید.

بیشتر بخوانید :

برای خرید قرص کم خونی خارجی وارد صفحه "قرص فرولایف فارمالایف" شوید.

  • کپسول ففول اینترافارم 

این مکمل ساخت کشور انگلیس بوده و حاوی 36 میلی گرم آهن المنتال با ملح به یس گلیسینات است و فواید بسیاری برای بدن دارد از مهم‌ترین آن می‌توان به تولید و ساخت گلبول‌های قرمز خون، تأمین آهن موردنیاز بدن و بهبود توان فیزیکی اشاره کرد. قرص آهن فیفول شامل سولفات آهن و مقداری فولیک اسید است. فولیک اسید یا ویتامین B9 مواد لازم برای تولید گلبول قرمز است که معمولاً بزرگ سالان به روزانه 400 میلی‌گرم فولیک اسید نیاز دارند. فقط دقت کنید که بیمارانی که دچار اختلالات کلیوی هستند، افراد مسن بخصوص 65 سال و بیشتر، افرادی که دچار آنمی شدید هستند، افرادی که از سوء تغذیه رنج می‌برند، اطفال و کودکان در حال رشد، خانم‌های باردار و شیرده و همچنین ورزشکاران به دلیل فعالیت بدنی شدید و نیاز بدن به خون باید حتماً مکمل آهن را مصرف کنند.

بیشتر بخوانید :

زنانی که به دنبال مکمل آهن جهت تامین خون از دست رفته بر اثر عادت ماهیانه خود هستند وارد "کپسول ففول اینترافارم" را خرید نمایند.

  • کپسول فرکو ویوا تون

این مکمل حاوی 36 میلی‌گرم آهن است که در شرایط مختلف از جمله دوران عادت ماهیانه و بسیاری شرایط دیگر که منجربه بروز کم خونی می‌شود، می‌تواند در خون سازی به بدن کمک کند. این محصول ساخت شرکت ویوا تون سوئیس است و از فواید اصلی آن می‌توان به حفظ سلامت گلبول‌های قرمز، جبران کننده کمبود آهن بدن، پیشگیری و درمان کم خونی و کاهش احساس خستگی اشاره کرد. یعنی با مصرف قرص فرکو مقدار کافی آهن تأمین شده و فرآیند خون سازی در بدن به درستی انجام می‌شود و علائم رایج کم خونی از جمله رنگ پریدگی و خستگی به راحتی برطرف خواهد شد. بهترین دوز مصرف این مکمل روزانه یک عدد به مدت حداقل دو ماه است.

بیشتر بخوانید :

برای پیشگیری و درمان کم خونی خود "قرص فرکو ویواتون" را بررسی کنید.

تقویت سیستم ایمنی

بهترین راه‌های افزایش تقویت سیستم ایمنی

تقویت سیستم ایمنی یکی از راه‌هایی است که با پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های مختلف به بهبود سلامت عمومی و ارتقاء کیفیت زندگی کمک می‌کند. سیستم ایمنی یک ساختار پیچیده است بنابراین برای تقویت سیستم ایمنی باید جنبه‌های مختلفی را در نظر گرفت. مکمل‌ها و محصولات زیادی در داروخانه‌ آنلاین وجود دارد که ادعا می‌کنند به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کنند؛ اما تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار دشوارتر از آن است که فکر می‌کنید.

سیستم ایمنی بدن فوق العاده پیچیده است و باید به اندازه کافی قوی و پیشرفته باشد تا بتواند با انواع بیماری‌ها و عفونت‌ها مقابله کند، اما نه آن قدر قوی که با واکنش بیش از حد باعث ایجاد آلرژی و سایر اختلالات خود ایمنی شود. برای حفظ چنین تعادل ظریفی، سیستم ایمنی بدن به شدت کنترل می‌شود؛ اما علیرغم این پیچیدگی، سبک زندگی ما تأثیر بسیار زیادی بر سیستم ایمنی بدن دارد.

مصرف غذاهایی با هضم راحت، طبیعی، محلی و فصلی یکی از بهترین راه‌ها برای تقویت سیستم ایمنی بدن است. علاوه بر انتخاب غذاهای مناسب، ترکیب و فرآوری آن‌ها قبل از هضم نیز در این زمینه حائز اهمیت است. اطمینان از اینکه قسمت‌های زیادی از کار هضم در داخل دهان رخ می‌دهد به معنای آن است که روده‌ها کار کمتری انجام می‌دهند. این امر انرژی لازم برای بازسازی و دفاع بدن را ذخیره می‌کند. علاوه بر این فعالیت بدنی مناسب و ماساژهای ترمیمی به احساس قدرت و انعطاف پذیری بیشتر بدن کمک می‌کند که در نهایت سطح سلامت عمومی و سیستم ایمنی را تقویت خواهد کرد.

بیشتر بخوانید :

جهت کسب مشاهده انواع ویتامینها بر روی "قرص مولتی ویتامین" کلیک کنید.

ساختار سیستم ایمنی بدن

پاسخ ایمنی دو نوع است ذاتی (غیراختصاصی) و اکتسابی (اختصاصی). پاسخ ایمنی ذاتی اولین پاسخ غیر اختصاصی به تهدیدهای خارجی است. سلول‌های ایمنی خطر بالقوه را تشخیص می‌دهند، زنگ هشدار را به صدا در می‌آورند و پاسخ التهابی آغاز می‌شود. پاسخ ایمنی اکتسابی پاسخ به تهدیدهای خارجی خاص است. بازیگران اصلی در پاسخ ایمنی اکتسابی سلول‌های T و  سلول‌های B (لنفوسیت تی و بی از سلول های دستگاه ایمنی بدن هستند) و آنتی بادی‌ها هستند.

سلول‌های T سلول‌های ایمنی با مسئولیت‌های مختلف هستند. به عنوان مثال، سلول‌های T کمکی به عنوان بخشی از فرآیند تولید آنتی بادی با سلول‌های B تعامل می‌کنند و سلول‌های T سیتوتوکسیک را فعال می‌کنند تا پاتوژن شناسایی شده را هدف قرار دهند.

سلول‌های B سلول‌های ایمنی هستند که می‌توانند در سراسر بدن گردش کنند، با سلول‌های ارائه دهنده آنتی ژن تعامل کنند و سلول‌های T کمکی را فعال کنند. این سلول‌ها در نهایت به سلول‌های B پلاسما تبدیل می‌شوند و به طور انبوه پادتن تولید می‌کنند. آنتی بادی‌ها، پروتئین‌هایی هستند که توسط سلول‌های B تولید می‌شوند و به طور خاص برای شناسایی یک ماده خارجی ویژه به نام آنتی ژن طراحی شده‌اند.

با تقویت سیستم ایمنی دیگه نگران کرونا نباشید

آیا تقویت سیستم ایمنی با رژیم غذایی امکان پذیر است؟

مواد مغذی بسیاری وجود دارند که برای حمایت از عملکرد طبیعی سیستم ایمنی بدن حائز اهمیت هستند. مهم‌ترین مسئله در این رابطه تأمین کلیه مواد مغذی ضروری بدن با مصرف یک رژیم غذایی متعادل و سالم به منظور حمایت از سیستم ایمنی بدن است. عدم دسترسی به میوه‌ها و سبزیجات تازه یکی از مهم‌ترین عواملی است که با کاهش سطح آنتی اکسیدان ها در بدن می‌تواند منجر به تضعیف سیستم ایمنی بدن شود.

آیا باید از مکمل غذایی برای تقویت سیستم ایمنی بدن استفاده کنیم؟

متأسفانه، هیچ مدرک قوی مبنی بر اینکه مصرف مکمل‌های غذایی باعث تقویت سیستم ایمنی می‌شوند، وجود ندارد. در واقع چیزی به نام داروی تقویت سیستم ایمنی بدن وجود ندارد اما مواد غذایی مختلف با تأمین ریزمغذی‌های مفید به پشتیبانی از سیستم ایمنی کمک می‌کنند. مصرف 5 وعده انواع خوراکی‌ها از جمله میوه و سبزیجات در روز به بدن کمک می‌کند تا هر آنچه را که لازم دارد، دریافت کند.

در وضعیت کنونی بسیاری از ما مجبوریم بیش از حد معمول در محیط‌های بسته قرار بگیریم. از آنجایی که ما ویتامین D را از نور خورشید دریافت می‌کنیم، بنابراین افرادی که کمتر در معرض آن هستند یا در معرض آن نیستند باید هر روز 10 میکروگرم ویتامین D مصرف کنند. انواع مختلف قرص و کپسول ویتامین D را می‌توانید از داروخانه‌ها به صورت حضوری یا از داروخانه آنلاین با خرید اینترنتی تهیه نمایید.

بیشتر بخوانید :

برای بررسی قیمت و کسب اطلاعات بیشتر در خصوص سایر مکمل های تغذیه ای با کلیک بر روی "خرید اینترنتی دارو" وارد صفحه اصلی داروخانه آنلاین باهمانه شوید. 

راه‌های تقویت سیستم ایمنی

به اندازه کافی بخوابید

خواب ناکافی یا بی کیفیت با حساسیت بالاتر نسبت به بیماری‌ها در ارتباط است. در مطالعه‌ای که بر روی 164 بزرگسال سالم انجام شد، مشخص شد کسانی که هر شب کمتر از 6 ساعت می‌خوابند، بیشتر از کسانی که هر شب 6 ساعت یا بیشتر می‌خوابند، سرما می‌خورند. حفظ چرخه خواب منظم با تنظیم سلول‌های T، سلول‌های ارائه دهنده آنتی ژن، سلول‌های کشنده طبیعی و پیام‌رسان‌های شیمیایی دخیل در پاسخ ایمنی همراه است. عادات خواب سالم همچنین ممکن است از رشد حافظه ایمونولوژیک پشتیبانی کند. استراحت کافی مصونیت طبیعی شما را تقویت می‌کند. به همین دلیل استراحت بیشتر در دوره بیماری به سیستم ایمنی بدن اجازه مبارزه بهتر با بیماری را می‌دهد. بزرگسالان باید هر شب 7 ساعت یا بیشتر بخوابند، در حالی که نوجوانان به 8-10 ساعت و کودکان و نوزادان به 14 ساعت خواب نیاز دارند.

غذاهای کامل گیاهی بخورید

غذاهای گیاهی سرشار از مواد مغذی و آنتی اکسیدان هستند که ممکن است در مقابل عوامل بیماری زای مضر از شما محافظت کنند. آنتی اکسیدان های موجود در این خوراکی‌ها با رادیکال‌های آزاد که منجر به افزایش التهاب می‌شوند، مقابله می‌کنند. التهاب مزمن با بسیاری از بیماری‌ها از جمله بیماری‌های قلبی، آلزایمر و برخی سرطان‌ها در ارتباط است. علاوه بر این فیبر موجود در غذاهای گیاهی میکروبیوم روده را تغذیه و تقویت می‌کند. میکروبیوم روده‌ای قوی با جلوگیری از ورود عوامل بیماری زای مضر از طریق دستگاه گوارش به سیستم ایمنی کمک می‌کند.

هیدراته بمانید

کمبود آب یکی از دلایلی است که باعث سردرد، کاهش تمرکز، تغییر خلق و خو، هضم نامطلوب غذا و کاهش عملکرد قلب و کلیه‌ها می‌شود. این عوارض می‌تواند حساسیت شما به بیماری را افزایش دهد. برای جلوگیری از کم آبی بدن، باید روزانه مایعات کافی بنوشید تا ادرار زرد کم رنگ شود. آب بهترین گزینه است زیرا فاقد کالری، مواد افزودنی و شکر است. در حالی که چای و آب میوه نیز هیدراته کننده هستند ولی بهتر است مصرف آب میوه و چای شیرین را به دلیل محتوای قند بالای آن‌ها محدود کنید.

پیری چگونه بر سیستم ایمنی تأثیر می‌گذارد؟

پیری بخشی طبیعی از زندگی است و به طور کلی، با کاهش توانایی بدن در مقابله با فرآیند التهاب و تعادل پاسخ ایمنی همراه است. با این حال، یک سبک زندگی سالم می‌تواند مدت زمانی که مکانیسم‌های خاص فیزیولوژیکی در بدن قادر به عملکرد صحیح هستند را به حداکثر برساند.

بیشتر بخوانید :

برای مشاهده لیست انواع مکمل های مخصوص سالمندان بر روی "کپسول تقویتی سالمندان" کلیک کنید.

استرس چگونه می‌تواند بر سلامتی ایمنی تأثیر بگذارد؟

استرس مزمن ممکن است از طریق افزایش بیش از حد سطح سایتوکین های پیش التهابی، سلول‌های کشنده طبیعی و سلول‌های T بر سیستم ایمنی بدن تأثیر منفی بگذارد. مدیریت استرس همراه با سایر فاکتورهای سبک زندگی مانند مراقبه و ورزش سطح استرس‌های غیر ضروری را کاهش می‌دهند.

چگونه ورزش می‌تواند از سیستم ایمنی حمایت کند؟

ورزش منظم، همراه با تغذیه، مدیریت استرس و حفظ عادات خواب سالم از مؤلفه‌های اساسی برای حفظ سلامت عمومی است. مطالعات اخیر نشان می‌دهد که فعالیت بدنی منظم و متوسط ممکن است به طور موقت از طریق کمک به سلول‌های ایمنی در شناسایی و هدف قرار دادن عوامل بیماری زا از سیستم ایمنی حمایت کند.

بهترین ویتامین برای تقویت سیستم ایمنی بدن کدام است؟

سلنیوم

 سلنیوم برای تقویت سیستم ایمنی بدن حیاتی است زیرا یک آنتی اکسیدان قوی است. مصرف آجیل برزیلی یک راه ساده برای دریافت این ماده مغذی است؛ اما بهتر است خوراکی‌ها را با هم مخلوط کنیم زیرا محتوای سلنیوم بر اساس محل رشد گیاه و شرایط رشد آن متفاوت است. بیشتر افراد می‌توانند مقدار توصیه شده سلنیوم را از طریق غذا دریافت کنند و البته مکمل‌ها نیز برای دریافت این ریز مغذی در دسترس هستند.

ویتامین C

 وقتی به ویتامین C فکر می‌کنید ذهن همه ما به سمت پرتقال و آب پرتقال می‌رود که از هر دو می‌توان ویتامین C کافی دریافت کرد؛ اما تعداد زیادی مواد غذایی دیگر از جمله فلفل قرمز، گل کلم، کلم قرمز و کلم بروکلی وجود دارند که می‌توانید این ویتامین حیاتی را از آن‌ها دریافت کنید.

ویتامین A

 دقیقاً مانند ویتامین C، ویتامین A نیز در مواد غذایی رنگی مانند فلفل قرمز، سیب زمینی شیرین و کدوتنبل وجود دارد. از بین سبزیجات کلم پیچ و اسفناج و از بین میوه‌ها زردآلو و شلیل منابع ویتامین A هستند. ویتامین A یکی از ویتامین‌هایی است که ایمنی مخاطی را افزایش داده و از ورود میکروارگانیسم‌ها به بدن جلوگیری می‌کند.

ویتامین E

بادام و بادام زمینی حاوی مقادیر قابل توجهی ویتامین E هستند. ویتامین E یک آنتی اکسیدان مهم و تقویت کننده سیستم ایمنی بدن است. این ویتامین در ماهی سالمون، برنج قهوه‌ای و مارچوبه نیز وجود دارد.

ویتامین دی

 تنها راه رسیدن به سطح خوبی از ویتامین D مصرف مکمل‌ها یا از طریق قرار گرفتن در معرض نور خورشید است. ویتامین D نقش مهمی در تعدیل پاسخ ایمنی بازی می‌کند. برای اکثر ما، سطح ویتامین D در ماه‌های زمستان کاهش می‌یابد، زمانی که مصرف آن به دلیل وجود بیماری‌های فصلی بسیار مهم است.

بیشتر بخوانید :

اگر به دنبال مکمل ویتامین و مینرال خارجی و ایرانی با کیفیت هستید پیشنهاد ما مشاهده صفحه "مولتی ویتامین و مینرال خارجی" است.

در ادامه به معرفی پرفروش ترین محصولات تقویت سیستم ایمنی می‌پردازیم:

بهترین محصولات تقویت سیستم ایمنی بدن

  • قرص ایمیونس ویتابیوتیکس 30 عددی

این مکمل با اثر گذاری بر ویتامین A تعداد گلبول‌های سفید بدن را افزایش می‌دهد که همین امر در تقویت سیستم ایمنی بدن موثر بوده است. ایمیونس خاصیت آنتی اکسیدانی دارد و از تخریب سلول‌ها توسط رادیکال‌های آزاد جلوگیری نموده و باعث کاهش التهابات بدن نیز می‌شود. این مکمل در رفع خستگی نیز موثر است. مصرف ایمیونس ویتابیوتیکس بدن شما را در برابر انواع عفونت‌ها، ویروس‌ها و مواد بیماری زا مقاوم می‌سازد.

بیشتر بخوانید :

برای مشاهده قیمت و خواص بیشتر قرص ایمیونس وارد صفحه "قرص ایمیونس ویتابیتوتکس" شوید.

  • کپسول فارماژلیتان دانا 30 عددی

این مکمل شامل تمامی ویتامین‌های مورد نیاز بدن است. و در تقویت سیستم ایمنی بسیار موثر است. مولتی ویتامین فارماژلیتان در تقویت حافظه، حفظ تعادل چربی خون، کاهش علائم ناشی از افزایش سن، بهبود شرایط روحی و... تاثیر دارد. ویتامین D موجود در این محصول سبب حفظ استحکام استخوان‌ها می‌شود. اگر شما به دنبال یک مولتی ویتامین عالی هستید بی شک مکمل فارماژلیتان گزینه بسیار مناسبی است.

بیشتر بخوانید :

اگر می‌خواهید تمام ویتامین‌های مورد نیاز بدن خود را تامین کنید "کپسول فارماژلیتان" محصول بسیار مناسبی است.

  • کپسول ویتامین C + زینک 10 میلی گرم یوروویتال 60 عددی

این محصول به دلیل داشتن ترکیب زینک (روی) و ویتامین ث در تقویت سیستم ایمنی بسیار موثر بوده است. ویتامین C موجود در این محصول با افزایش تعداد گلبول‌های سفید و زینک با تولید آنزیم‌ها و هورمون‌ها بر تقویت سیستم ایمنی تاثیر گذاشته و از شما در برابر عفونت‌ها و عوامل بیماری زا محافظت می‌کند. ویتامین ث و زینک یوروویتال در افزایش باروری، رشد مغزی کودکان، رفع خستگی، سلامت پوست، مو و ناخن، افزایش انرژی و حفظ سلامت عمومی بسیار کاربرد دارد.

بیشتر بخوانید :

بهترین مکمل برای درمان سرماخوردگی و کاهش علائم آن "کپسول ویتامین C و زینک" است.

  • کپسول ویتامین ث و زینک آهسته رهش سانکت برنهارد

زینک و ویتامین C دو عنصر بسیار مهم و ضروری برای بدن ما هستند که در صورت کمبود هر یک از آن‌ها سلامت عمومی بدن دچار اختلال می‌شود. زینک موجود در این محصول بر افزایش جذب بیشتر ویتامین ث تاثیر گذاشته و در نتیجه این امر سیستم ایمنی قدرت یافته و در برابر اونواع بیماری‌ها مقاومت می‌کند. این مکمل باعث بهبود عملکرد مغز، حفظ سلامت عمومی، افزایش استحکام ناخن‌ها، جلوگیری از ریزش مو، تقویت پوست و کاهش التهابات بدن می‌شود.

بیشتر بخوانید :

برای دریافت اطالاعات کامل تر در مورد خواص زینک ئو ویتامین ث به  صفحه "کپسول ویتامین c و zinc" مراجعه کنید.

 تقویت سیستم ایمنی بدن با طب سنتی

در طب سنتی با استفاده از گیاهان دارویی سیستم ایمنی تقویت می‌شود. زنجبیل، دارچین، نعناع فلفلی، آویشن و میخک ترکیباتی هستند که مصرف آن‌ها برای تقویت ایمنی توصیه می‌شود. شما می‌توانید با افزودن این ترکیبات هم طعم غذاها را بهبود ببخشید و هم از اثرات تقویت ایمنی آن‌ها بهره مند شوید. مصرف این ترکیبات برای تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر ویروس‌ها نیز حائز اهمیت است. برای تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر ویروس hpv (زگیل تناسلی) و همچنین تقویت سیستم ایمنی بدن در مقابل کرونا نیز می‌توانید از گیاهان دارویی استفاده کنید.

تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر کرونا

بهترین کار جهت دوری از کرونا رعایت پروتکل های بهداشتی نیز می باشد ولی یکی از روش های تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر کرونا می توان به استفاده از زینک، ویتامین سی و ویتامین دی نیز اشاره کرد. همچنین از شربت های تقویت سیستم ایمنی که حاوی انواع ویتامین ها هستند می توانید استفاده نمایید.