قرص مفاصل و استخوان 

در هر صفحه
نمایش 1 - 30 از 111 مورد
111 محصول وجود دارد.
قرص مفاصل و استخوان

اهمیت سلامت استخوان‌ها و مفاصل

استخوان‌ها و مفاصل، ساختار حرکتی بدن انسان را تشکیل می‌دهند؛ از این‌ رو سلامت آن‌ها رابطه تنگاتنگی با سلامت عمومی ما دارد. استخوان‌ها علاوه بر تسهیل تحرک، مخزن بزرگی از مواد معدنی نظیر کلسیم، فسفر، منیزیم و روی می‌باشند. این عناصر نقش‌های مختلف و مهمی در بدن داشته و برقراری تعادل بین آن‌ها برای سلامت انسان ضروری اس...

اهمیت سلامت استخوان‌ها و مفاصل

استخوان‌ها و مفاصل، ساختار حرکتی بدن انسان را تشکیل می‌دهند؛ از این‌ رو سلامت آن‌ها رابطه تنگاتنگی با سلامت عمومی ما دارد. استخوان‌ها علاوه بر تسهیل تحرک، مخزن بزرگی از مواد معدنی نظیر کلسیم، فسفر، منیزیم و روی می‌باشند. این عناصر نقش‌های مختلف و مهمی در بدن داشته و برقراری تعادل بین آن‌ها برای سلامت انسان ضروری است. شایان ذکر است که برخلاف تصور عمومی، استخوان یک بافت زنده و پویا است که مواد معدنی فوق را از طریق رژیم غذایی جذب می‌کند. در صورت کمبود عناصر ضروری یاد شده به‌خصوص کلسیم و فسفر در رژیم غذایی روزانه، برای حفظ تعادل خونی این مواد معدنی، آن‌ها را به جریان خون منتشر می‌کند. این اتفاق در بلندمدت به ضرر سلامت استخوان‌ها و مفاصل خواهد بود، زیرا ذخایر آن‌ها پایان خواهد یافت.

علاوه بر استخوان‌ها، در ساختار اسکلتی بدن ما مفاصل نیز از اهمیت قابل ‌توجهی برخوردار هستند. همان‌ طور که می‌دانید به محل اتصال دو استخوان یا بیش از دو استخوان مفصل گفته می‌شود. سلامت مفاصل نیز به‌طور مستقیم با سلامت عمومی در ارتباط است و شما با داشتن مفاصل سالم و بدون ضعف و درد قادر انجام به فعالیت‌های روزانه خودتان خواهید بود. حتماً در اطراف خود افراد زیادی را می‌بینید که به علت داشتن دردهای مفصلی دچار مشکلات فراوانی حتی برای انجام ساده‌ترین کارهای روزانه خودشان می‌باشند.

بهترین راه برای بهبود سلامت استخوان‌ها و مفاصل

با پی بردن به اهمیت سلامت استخوان‌ها و مفاصل، به‌خصوص از سنین میانسالی می‌بایست توجه ویژه‌ای به سلامت این بافت‌های بدنتان داشته باشید. در این سنین باز جذب مواد معدنی در استخوان‌ها کم می‌شود و به‌خصوص در خانم‌ها با کاهش سطح استروژن در سنین یائسگی ، احتمال تحلیل رفتن استخوان‌ها و ابتلا به پوکی استخوان بیش از آقایان خواهد بود.

توصیه‌هایی که همه ما به‌طور مکرر از تمام رسانه‌ها در رابطه با سلامت استخوان‌ها و مفاصل می‌شنویم این است که با مصرف رژیم غذایی سرشار از مواد لبنی و مصرف ویتامین دی می‌توان سلامت استخوان‌ها و مفاصل را در دوران میانسالی و حتی کهولت سن حفظ کرد. علاوه بر موارد ذکرشده سبک زندگی سالم همراه با ورزش منظم روزانه که می‌تواند به‌صورت یک پیاده ‌روی ساده باشد به هدفتان نزدیک‌تر خواهید شد. به‌ ویژه مصرف برخی از مکمل‌های مفید برای سلامت استخوان‌ها و مفاصل می‌تواند سلامت استخوان‌ها و مفاصل شما را در طولانی ‌مدت تضمین و حفظ کند.

امروزه تمام ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری برای سلامت استخوان‌ها و مفاصل از جمله کلسیم، فسفر و ویتامین D، جهت رفع کمبودهای تغذیه‌ای حاصل از سبک زندگی ماشینی در دسترس هستند. در مکمل‌های استخوان و مفاصل دوز مورد نیاز روزانه از تمامی ریزمغذی‌های ضروری وجود دارد و همه می‌توانند به‌راحتی و البته پس از مشورت با پزشک، از اثرات مثبت آن‌ها برای تقویت استخوان‌ها و مفاصل بهره‌مند شوند.

علاوه بر این، مصرف این مکمل‌ها اثرات کهولت سن بر استخوان‌ها را معکوس کرده و مانع از ابتلای افراد به پوکی استخوان و عوارض جانبی حاصل از آن مانند شکستگی استخوان‌ها در دوران کهولت می‌شوند. بعلاوه، مکمل‌های مفاصل و استخوان، با آبرسانی به مفاصل و فراهم کردن گلوکز آمین و کندروئین سولفات برای بازسازی مفاصل از دردهای مفصلی و آرتروز پیشگیری می‌کند. برخی از این مکمل‌ها و خواص آن‌ها برای سلامت استخوان‌ها و مفاصل در ادامه آورده شده است.

چطور از مفاصل خود مراقبت کنیم؟

همان ‌طور که لاستیک‌های اتومبیل بعد از مدتی صاف می‌شوند و برجستگی‌های خود را از دست می‌دهند، غضروف مفاصل نیز ممکن است با بالا رفتن سن، حرکات مکرر، حمل وزن زیاد، آسیب‌ها و تصادفات دچار ساییدگی و خوردگی شود. در این حالت که تحت عنوان «آرتروز» شناخته می‌شود، استخوان‌ها روی ‌هم ساییده می‌شوند و درد و محدودیت حرکتی ایجاد می‌کنند. خوشبختانه، آرتروز و ساییدگی مفاصل قابل ‌پیشگیری هستند. بهترین راه برای مراقبت از مفاصل، تقویت و حفظ ثبات آن‌ها کنار تقویت عضلات، لیگ امان‌ها و استخوان‌هاست.

وزن خود را متناسب نگه دارید!

حفظ وزن در محدوده طبیعی یکی از مهم‌ترین راهکار‌ها برای حفظ سلامت مفاصل است چراکه مفاصل به‌خصوص در ناحیه زانو، کمر و لگن، وظیفه تحمل وزن را بر عهده‌دارند. درواقع هرچقدر وزن بدن بالاتر باشد، مفاصل در معرض خطر آسیب بیشتری قرار می‌گیرند.

حرکات ورزشی انجام دهید.

ورزش نه‌تنها‌ به کاهش وزن و حفظ وزن مناسب کمک می‌کند، بلکه باعث کاهش التهاب و درد مفاصل می‌شود، به‌خصوص اگر از نوع هوازی باشد و ضربان قلب را بالا ببرد، در هفته حداقل ۵روز برای ۳۰دقیقه فعالیت ورزشی داشته باشید. اگر هم‌اکنون دچار درد مفصلی هستید، بهتر است به‌جای ورزش‌های پرشی و ضربه‌ای مثل دویدن، به ورزش‌های کم‌فشار تر مثل شنا، دوچرخه ‌سواری و پیاده‌ روی بپردازید.

از جای خود بلند شوید!

افرادی که زمان زیادی از روز خود را روی مبل یا صندلی می‌گذرانند در معرض خطر بیشتری برای درد‌های مفصلی قرار دارند. هرچقدر تحرک بدنی کمتر باشد، سفتی مفاصل بیشتر می‌شود. وقتی بدن برای مدت طولانی در حالت نشسته قرار می‌گیرد، تغذیه و خون ‌رسانی به دیسک‌های بین مهره‌ای نیز کاهش می‌یابد. پس هر ساعت حداقل یک‌ بار از جای خود بلند شوید و حرکت کنید.

عضله سازی کنید

عضلات قوی از مفاصل محافظت می‌کنند، درحالی‌ که عضلات ضعیف و کمبود بافت عضلانی منجر به اعمال فشار بیشتر بر مفاصل به‌خصوص در ناحیه ستون فقرات، لگن و زانو‌ها می‌شود. ورزش با وزنه به ساخت عضلات کمک می‌کند و لیگامان‌ها و بافت اطراف مفاصل را قوی نگه می‌دارد. با تقویت این نواحی، دیگر لازم نیست مفاصل تمام وزن بدن را متحمل شوند. تقویت عضلات مرکزی بدن (سینه، پشت و شکم) نیز در حمایت از مفاصل و حفظ تعادل بدن بسیار تأثیرگذار است

حرکات کششی روزانه

حرکات کششی، توانایی و دامنه حرکتی مفاصل را تقویت می‌کنند. این حرکات نه‌تن‌ها سفتی مفاصل را کاهش می‌دهند، بلکه از آسیب‌دیدگی بیشتر غضروف‌ها جلوگیری می‌کنند. هرچقدر مفصل حرکت بیشتری داشته باشد، غضروف پوشاننده آن با مایع مفصلی بیشتری تغذیه می‌شود. سفتی مفاصل حین ورزش نیز باعث اعمال فشار بیشتر بر مفصل می‌شود. در این وضعیت مفصل ملتهب می‌شود و درد ایجاد می‌کند. به‌این‌ترتیب ورزشکار از انجام تمرینات خود بازمی‌ماند و عضلات حمایت‌کننده مفصل، تقویت نمی‌شوند؛ بنابراین لازم است حتماً قبل از ورزش بدنتان را گرم‌کنید و بعد از اتمام ورزش حرکات کششی انجام دهید.

زیاده روی نکنید.

بعضی حرکت‌ها و ورزش‌ها ممکن است در شروع دشوار باشند و فشار زیادی بر مفاصل وارد کنند؛ بنابراین لازم است ورزش را با شدت کم آغاز کنید و بعد به‌تدریج شدت آن را افزایش دهید. اگر حین ورزش دچار درد می‌شوید باید آن را متوقف کنید و استراحت داشته باشید. اگر هم این درد باقی بماند باید با پزشک مشورت کنید تا علت آن را بیابید و از آسیب دائمی به مفصل پیشگیری کنید. درد عضلانی در روز‌های اول بعد از ورزش طبیعی است. این درد که نشانه رشد عضلانی است، معمولاً در روز‌های دوم و سوم بعد از ورزش به اوج خود می‌رسد. شما باید به بدنتان گوش دهید تا بتوانید درد‌های طبیعی بعد از ورزش را از درد ناشی از آسیب‌ دیدگی تشخیص دهید.

وضعیت بدنتان را درست کنید.

قوز کردن برای مفاصل مضر است، در حالی ‌که صاف کردن پشت از مفاصل ستون فقرات حمایت می‌کند. به‌ طور کلی برای حمایت و حفظ سلامت مفاصل بدن، باید خود را در وضعیت‌های درست قرار دهید. برای مثال هنگام بلند کردن اشیاء یا وزنه‌های سنگین باید به‌جای خم شدن از کمر از زانو خم شوید و وزن را روی عضلات بزرگ بدن بیندازید. در صورت استفاده از کیف نیز بهتر است از کوله ‌پشتی استفاده کنید و از انداختن بند کیف روی یک شانه بپرهیزید.

هنگام نشستن پشت رایانه نیز باید طوری قرار بگیرید که نمایشگر روبروی چشمانتان قرار بگیرد و آرنج‌ها، زانو‌ها و لگن، زاویه ۹۰درجه داشته باشند. فاصله نمایشگر تا بالاتنه نیز باید بین ۵۰تا ۶۵سانتی‌متر باشد. اگر صندلی شما گودی کمر را پوشش نمی‌دهد، می‌توانید یک بالش کوچک یا حوله گرم شده را در ناحیه کمر بگذارید. وضعیت غلط بدن هنگام نشستن می‌تواند باعث سفتی و گرفتگی عضلات شود و درنهایت درد کمر و گردن ایجاد کند.

از وسایل محافظ استفاده کنید.

حین انجام فعالیت‌های پرخطر همیشه از کلاه ایمنی و محافظ زانو، آرنج و مچ استفاده کنید. حتی اگر در ورزش‌هایی مثل دوچرخه ‌سواری یا اسکیت حرفه‌ای هستید باید از وسایل ایمنی استفاده کنید چرا که ممکن است به‌طور ناگهانی با یک چاله یا برآمدگی برخورد کنید و یک ‌عمر درگیر عوارض آسیب ‌دیدگی شوید. محافظ‌های مفاصل علاوه بر پیشگیری از آسیب ‌دیدگی، از فشار وارد بر مفصل نیز می‌کاهند.

از یخ و سرما درمانی استفاده کنید.

یخ یک ضد درد غیر دارویی عالی است که به رفع التهاب مفاصل کمک می‌کند. اگر دچار درد و سوزش مفصلی هستید، یخ را با یک حوله بپوشانید و آن را برای حداکثر ۲۰دقیقه روی ناحیه موردنظر قرار دهید. همچنین می‌توانید از کیسه یخ با پوشش پارچه‌ای یا حتی کیسه سبزیجات یخ‌زده مثل نخودفرنگی منجمد استفاده کنید. در این صورت باید کیسه سبزیجات را هم با حوله یا پارچه بپوشانید. هیچ‌وقت نباید یخ را مستقیم روی پوست قرار دهید.

تغذیه و رژیم غذایی مناسب داشته باشید. 

پیروی از رژیم غذایی سالم به محافظت از مفاصل، استخوان‌ها و عضلات کمک می‌کند. برای حفظ سلامت استخوان‌ها باید از کلسیم کافی استفاده کنید. برای این منظور می‌توانید شیر، ماست، بروکلی، کلم، انجیر و... مصرف کنید. اگر هم علاقه‌ای به مصرف این مواد غذایی ندارید از پزشک خود در مورد مکمل‌های کلسیم راهنمایی بخواهید. هرچقدر در رژیم غذایی از مواد با خاصیت اسیدی کمتر استفاده شود، التهاب مفاصل نیز کمتر می‌شود. همچنین باید مصرف ماهی، سبزیجات و میوه‌ها، غلات کامل، آجیل و حبوبات را افزایش دهید. پرتقال از دیگر مواد غذایی مفید برای مفاصل است. نتایج بعضی مطالعات نشان داده‌اند ویتامین C؛ و دیگر آنتی ‌اکسیدان‌ها به سالم ماندن مفاصل کمک می‌کنند.

مصرف چربی‌های را کاهش دهید.

برای حفظ سلامت مفاصل باید مصرف اسید‌های چرب اشباع، غذا‌های فراوری ‌شده و فست‌ فود‌ها را کاهش دهید. اگر هم قصد استفاده از فست ‌فود دارید، نوع سالم‌تر آن را انتخاب کنید. برای مثال به‌جای سیب ‌زمینی سرخ‌ کرده، سالاد سفارش دهید و به‌جای نوشابه‌های شیرین از آب یا آب‌ میوه استفاده کنید. از زیاده ‌روی در مصرف کافئین نیز باید خودداری کنید، زیرا کافئین زیاد باعث تضعیف استخوان‌ها می‌شود. مصرف اسید‌های چرب امگا ۳برخلاف اسید‌های چرب اشباع به‌سلامت مفاصل کمک می‌کند. امگا ۳به کاهش درد و التهاب مفاصل کمک می‌کند.

پروتئین و ویتامین D کافی دریافت کنید.

برای حفظ قدرت عضلانی و محافظت از مفاصل باید میزان کافی پروتئین دریافت کنید. میزان موردنیاز فرد به پروتئین به سن، جنس و میزان فعالیت او بستگی دارد. از منابع خوب پروتئین می‌توان به گوشت کم ‌چرب، غذا‌های دریایی، حبوبات، لوبیا، محصولات سویا و آجیل اشاره کرد. برای حفظ سلامت استخوان‌ها و مفاصل به ویتامین D. هم نیاز دارید. این ویتامین به بدن کمک می‌کند تا کلسیم دریافتی از مواد غذایی را بیشتر جذب کند. بعضی محصولات لبنی، غلات صبحانه و شیر سویا با ویتامین D. غنی‌سازی شده‌اند. برای اطلاع از میزان ویتامین D. موردنیاز بدن خود می‌توانید با پزشک مشورت کرده و در صورت لزوم از مکمل‌های این ویتامین استفاده کنید.

مصرف مکمل تقویت استخوان و مفاصل!

از مکمل‌های مخصوص مفاصل که برای بهبود آرتروز تجویز می‌شوند، می‌توان به کندرویتین سولفات، گلوکوزامین و اسید هیالورونیک اشاره کرد. بعضی مکمل‌ها از ترکیب این ۳ماده تشکیل‌شده‌اند و حداکثر تأثیر را در حمایت از مفاصل و افزایش انرژی کلی بدن دارند. سایر مکمل‌ها و مولتی‌ویتامین‌ها نیز می‌توانند در سلامت مفاصل کمک‌کننده باشند. برای انتخاب مکمل مناسب خود باید با پزشک مشورت کنید.

پوشیدن کفش مناسب و راحت

صرف‌نظر از نوع فعالیت، کفش باید از پا حمایت و ثبات آن را حفظ کند. همچنین راحت و انعطاف‌پذیر باشد. کفش باید متناسب با میزان قوس کف پای هر فرد انتخاب شود. کفش‌های مخصوص دویدن باید قابلیت جذب و خنثی‌سازی فشار نیز داشته باشند. البته این کفش‌ها باید هر ۶ماه یکبار یا بعد از ۵۰۰تا ۸۰۰کیلومتر استفاده، تعویض شوند. در غیر این صورت فشار غیرطبیعی بر مفاصل تحمل‌کننده وزن اعمال می‌کنند. برای حفاظت از سلامت مفاصل باید از پوشیدن کفش‌های پاشنه‌بلند نیز خودداری کنید. یک کفش با پاشنه ۸سانتی، پا را ۷برابر بیشتر از یک کفش با پاشنه ۵/۲سانتی تحت‌فشار قرار می‌دهد.

استرس خود را کاهش دهید!

استرس باعث افزایش ترشح هورمون «کورتیزول» می‌شود. این هورمون می‌تواند در تولید کلاژن اختلال ایجاد کند. کلاژن برای برخورداری از مفاصل سالم ضروری است؛ بنابراین برای کمک به حفظ سلامت مفاصل باید استرس خود را کاهش دهید. مشاوره با روان‌شناس و ورزش‌هایی مثل یوگا و پیلاتس به کاهش استرس، افزایش انعطاف‌پذیری و سلامت کلی بدن کمک می‌کنند. تمرین تنفس دیافراگمی یا شکمی برای ۵تا ۱۰دقیقه نیز می‌تواند سطح هورمون استرس را کاهش دهد.

قرص استئوکر (Osteocare)

قرص استئوکر محصول شرکت ویتابیوتیکس و حاوی کلسیم، منیزیم، روی و ویتامین D3 می‌باشد که با بهبود جذب کلسیم و فسفر در تقویت و استحکام استخوان‌ها و دندان‌ها و جلوگیری از پوکی استخوان مؤثر است. علاوه بر این مصرف استئوکر با تأمین مواد معدنی ضروری در دوران بارداری می‌تواند به حفظ سلامت مادر و جنین کمک کند. لذا زنانی که دچار کمبود کلسیم هستند چه در دوران بارداری و چه در قبل آن با مصرف این مکمل می‌توانند کمبود کلسیم خود را جبران کرده و استخوان و دندان سالم و محکم تری داشته باشند.

قرص جوینتیس (JOINTACE) 

قرص جوینتیس حاوی گلوکز آمین، کندروئین و انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز برای حفظ سلامت مفاصل می‌باشد و با ترکیب ویژه خود می‌تواند باعث بهبود و کاهش درد مفاصل گردد. علاوه بر این قرص جوینتیس از مفاصل ورزشکاران محافظت کرده و با مهار تخریب آن‌ها در بازسازی مفاصل آسیب‌ دیده و افزایش انعطاف ‌پذیری غضروف‌ها مؤثر بوده و باعث کاهش تدریجی درد و التهاب می‌گردد.

مکمل استئوکینون (Osteo Quinone)

مکمل استئوکینون حاوی کلسیم و ویتامین‌های K₂ و D₃ می‌باشد که در سلامت استخوان و پیشگیری از بیماری‌های استخوانی، تقویت استخوان‌ها و پیشگیری از شکستگی آن‌ها نقش به سزایی دارد. از مزایای این مکمل تقویت استخوان‌ها در دوران رشد و کمک به سلامت استخوان‌ها در دوران بارداری و شیردهی است. همچنین فواید مهم دیگر مصرف این مکمل جذب فعال کلسیم و  جلوگیری از رسوب کلسیم در عروق و ترجمان‌های مختلف بدن از جمله کلیه‌ها است. 

قرص استئوفلکس (Osteoflex)

قرص استئوفلکس حاوی گلوکز آمین، کندروئیتین، ویتامین C، منگنز و زردچوبه است که باعث نرمی و انعطاف‌پذیری مفاصل، تقویت و بازسازی غضروف‌های آسیب‌ دیده و سلامت استخوان‌ها می‌شود. همچنین از دیگر فواید این مکمل می‌توان به بهبود علائم و دردهای ناشی از آرتروز، خاصیت ضد التهابی و ضد درد، پیشگیری از ابتلا به پوکی استخوان، دارا بودن ترکیبات طبیعی و آهسته رهش بودن آن اشاره کرد. مصرف این مکمل عوارض جانبی خاصی نداشته اما در افرادی که به ترکیبات تشکیل دهنده آن حساس هستند می‌تواند علائم آلرژیک ایجاد کند و بهتر است افراد بالای 12 سال روزانه یک تا دو عدد از این قرص را همراه آب میل کنند.

قرص آرترو ایز (Arthro Eaze)

آرترو ایز با ترکیبات خاص خود باعث بهبود عملکرد مفاصلی می‌شود که به دلیل ابتلا به آرتریت دردناک شده‌اند. این قرص علائم آرتروز را کاهش داده و تسکین ‌دهنده درد و ضد التهاب مفاصل است. این محصول تحت لیسانس شرکت ناسکو آمریکا بوده و به افراد بالای 18 سال پیشنهاد مصرف می‌شود. از عوارض جانبی مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی می‌توان به زخم معده، خونریزی گوارشی،نارسایی کلیوی و حملات قلبی اشاره کرد. بهترین زمان مصرف این محصول قبل از غذا به همراه یک لیوان آب است.

قرص آرتری فلکس (Arthri Flex)

قرص آرتری فلکس حاوی گلوکز آمین همراه با کندروئیتین و هیالورونیک اسید است که خشکی مفاصل را از بین برده و دردهای ناشی از آرتروز را در افراد مسن تسکین می‌دهد و درنتیجه حرکت مفاصل را تسهیل می‌کند. استفاده از این قرص علاوه بر حفاظت و تقویت مفاصل ورزشکاران و پیشگیری از تخریب آن در بهبود مفاصل آسیب دیده و افزایش انعطاف پذیری غضروف اطراف آن منجربه کاهش درد عضلات می‌شود. میزان مصرف این مکمل روزانه 3 عدد است که برای تاثیر گذاری بیشتر این مکمل مصرف به مدت 3 ماه توصیه می‌شود.

قرص استئوپلاس (Osteo Plus)

قرص استئوپلاس حاوی گلوکز آمین، کندرویتین، عصاره زنجبیل، کلسیم، منیزیم، روی، ویتامین D، سلنیوم، منگنز، مس و ویتامین C است که تمام این ترکیبات برای سلامت مفاصل و استخوان‌ها ضروری هستند. مصرف این قرص در ورزشکاران به حفظ سلامت استخوان‌ها و مفاصل کمک کرده، تراکم استخوان‌ها را در افراد حفظ می‌کند و مانع ابتلا به پوکی استخوان می‌گردد.

قرص فیتو آرتریت ( Phyto-Arthrit)

قرص فیتو آرتریت محتوی زردچوبه، زنجبیل، کندر و گیاه پنجه گربهاست و با ترکیبات گیاهی خود  سختی و سفتی مفاصل که ناشی از التهابات روماتیسمی است را کاهش می دهد. با خواص ضدالتهابی نیز درد مفاصل را کاهش داده و حرکت مفاصل را تسهیل می‌کند. ترکیبات اصلی این محصول شامل فیتوآرتریت، عصاره خشک زرد چوبه، کندر، عصاره خشک زنجبیل و عصاره گیاه پنجه گربه (Cats claw) است که هرکدام خواص ضد التهابی و کاهش درد مفاصل را دارد. بهترین زمان مصرف این قرص، روزانه 3 عدد قرص بعد از غذا به همراه آب می‌باشد.

قرص جوینت پلاس (Joint Plus)

قرص جوینت پلاس با ترکیبات خاص از جمله گلوکز آمین، متیل سولفونیل متان، هیالورونیک اسید، زنجبیل، کندر و گیاه دم اسب به حفظ سلامت مفاصل و غضروف‌ها، پیشگیری و درمان استئوآرتریت و انواع آرتریت کمک می‌کند. همچنین توانایی ترمیم و تقویت غضروف‌های آسیب ‌دیده در افراد مبتلا به آرتروز را دارد. از دیگر فواید این مکمل می‌توان به بهبود التهاب و تورم در مفاصل در بیماران مبتلا به آرتروز، کاهش درد، بهبود تحرک مفاصل و خشکی صبحگاهی، استحکام غضروف آسیب دیده، جلوگیری از صدمات و آسیب مفصلی در ورزشکاران اشاره کرد. بهترین زمان مصرف قرص جوینت پلاس روزانه 3 عدد به همراه آب و غذا است.

قرص آرترواستاپ رپید (ArthroStop Rapid)

قرص آرترواستاپ رپید حاوی گلوکز آمین، کندرویتین و عصاره کندر است و در کاهش درد و التهاب مفاصل بسیار مؤثر عمل می‌کند. بعلاوه، با بازسازی و ترمیم بافت غضروفی مفاصل سلامت مفاصل و غضروف‌ها را حفظ می‌کند. این محصول ساخت کشور جمهوری چک است و بسیار مناسب افراد چاق و افرادی که فعالیت فیزیکی و ورزشی شدیدی دارند، می‌باشد. میزان مصرف این قرص روزانه 1 تا 3 عدد در روز است که برای تاثیر گذاری بهتر می‌توان سه ماه به طور مداوم آن را مصرف نمود و مصرف آن را 2 تا 3 بار در سال انجام داد.

قرص استئولکس (Osteolex)

قرص استئولکس با ترکیبات ویژه بکار رفته در آن، سلامت استخوان‌ها و دندان‌ها را حفظ کرده و با تقویت مفاصل از ابتلا به آرتروز در سنین کهولت پیشگیری می‌کند.مکمل‌های فوق نمونه‌ای از هزاران مکمل سلامت استخوان‌ها و مفاصل موجود در بازار هستند که شما می‌توانید برحسب نیاز و پس از مراجعه به پزشک در صورت ابتلا به بیماری‌های مفصلی و دردهای استخوانی از فواید آن‌ها بهره‌مند شوید. شایان ذکر است که گنجاندن این مکمل‌های مفید در رژیم غذایی و مصرف مرتب آن‌ها در سنین میانسالی، سلامت استخوان‌ها و مفاصل را در سنین بالاتر تضمین می‌کند؛ زیرا ترکیبات خاص این مکمل‌ها دقیقاً برای بهبود عملکرد بافت استخوانی و مفاصل طراحی شده است. با مصرف آن‌ها می‌توان مطمئن بود که کمبودهای شایع تغذیه‌ای این روزها تأثیری بر سلامت استخوان‌ها و مفاصل ما نخواهند گذاشت.

 کپسول استئو کلتکس لیکوئید کلسیم پلاس الیت 36 عددی

کپسول استئو کلتکس لیکوئید کلسیم پلاس الیت (Elite Osteo Caltex Liquid Calcium Plus 36 Caps) ساخت کشور کانادا است. عنصر اصلی و شاخص این محصول کلسیم و منیزیم می‌باشد،این مکمل برای پیشگیری و درمان پوکی استخوان و افزایش استحکام بافت استخوانی و همچنین تقویت استحکام دندان تهیه‌شده است.مصرف این محصول به زنان باردار نیز توصیه می‌شود زیرا منجر به بهبود سلامت و وضعیت استحکام استخوان نوزاد می‌گردد.نحوه مصرف این محصول روزانه 1 تا 2  عدد کپسول به همراه غذا می‌باشد.

قرص استیون آر ایکس بون نیچرز پلاس 60 عددی

مکمل استیون آر ایکس بون (کلسیم سیترات)  (Ostivone Rx-bone) از برترین مکمل‌ها جهت تقویت و استحکام استخوان‌هاست که بسیار مناسب برای افرادی که دچار درد عضلانی  یا استخوانی شده‌اند، می‌باشد.از دیگر ویژگی‌های اصلی این محصول می‌توان به ، ترکیب گیاهی اختصاصی ایپری فلاون با اثر جلوگیری از پوکی استخوان،بهبود سلامت دندان و ناخن‌ها و همچنین حاوی ویتامین D3 مؤثر در جذب کلسیم است.بهترین زمان مصرف این محصول روزانه یک عدد قرص، یک ساعت بعد از غذا می‌باشد.

بیشتر

زیر شاخه ‎ها

آرتروز

بیماری آرتروز 

بیماری آرتروز نوعی بیماری تخریب کننده مفاصل است که باعث آسیب بافت های غضروفی مفصل می‌شود. این بیماری بسیار شایع به عنوان یکی از دلایل اصلی ناتوانی جمعیت خصوصاً در سنین بالا در نظر گرفته می‌شود. در این بیماری نه ‌تنها بافت غضروف در روند آسیب شناسی دخیل است بلکه استخوان زیر غضروف (بخشی از استخوان که صفحه غضروف در آن قرار دارد)، ساختار رباط مفصلی، غشای سینوویال و بافت عضلانی اطراف مفصل نیز معمولاً درگیر خواهند شد. فرآیندهای دیستروفی دژنراتیو از غضروف شروع می‌شود اما خیلی سریع تقریباً روی تمام بافت‌های مفصل تأثیر می‌گذارد و منجر به تغییر در شکل، اختلال در عملکرد یا کاهش تحرک، درد متوسط ​​و التهاب می‌شود. آرتروز، مفاصل دست، زانوها، مفصل ران، مچ پا و بسیاری از دیگر مفاصل را تحت تأثیر قرار می‌دهد. علائم اصلی آرتروز درد، کاهش توان حرکتی، تغییر شکل و کرانچ داخل مفصل هنگام حرکت است.

آرتروز مفصلی چیست؟

آرتروز مفصلی درواقع آرتروز شامل التهاب مفصلی است ولی در چند مورد نادر، آرتروز ممکن است روی پوست، عضلات یا اعضای دیگر بدن نیز تأثیر بگذارد. سه نوع متداول آرتروز، آرتریت روماتوئید، استئوآرتریت و نقرس است. آرتریت روماتوئید باعث می‌شود غشای سینوویال اطراف مفاصل متورم و ملتهب شود. اگر این بیماری به درستی درمان نشود، غشا و غضروف انتهای استخوان‌ها در نهایت از بین می‌روند.

آرتروز در اثر خراب شدن غضروف در انتهای استخوان های شما ایجاد می‌شود. غضروف بافتی است که استخوان ها و مفاصل را قادر می‌سازد به آرامی در کنار هم حرکت کنند. این بیماری بیشتر در افراد مسن رخ می‌دهد و درد به دلیل تماس استخوان با استخوان در مفاصل رخ می‌دهد که می‌تواند بسیار دردناک باشد. آرتروز حدود 12٪ از جمعیت بزرگسال و 90٪ از افراد بالای 70 سال را درگیر می‌کند. این بیماری منجر به درد شدید و کاهش تحرک فرد شده و انجام کارهای روزمره را دشوار می‌کند. این بیماری معمولاً در مفاصل بزرگ دیده می‌شود.

آرتروز زانو چیست؟

آرتروز زانو یک بیماری دژنراتیو غیر التهابی غضروف مفصلی است که منجر به محدودیت تحرک مفصل زانو و آسیب های بعدی آن می‌شود. آرتروز زانو یک بیماری دردناک است که تحرک را محدود می‌کند و اغلب نیاز به مداخله درمانی دارد. این بیماری باعث می‌شود که غضروف های سفید سالم به رنگ مایل به زرد تبدیل شوند و ظاهر معمولی خود را از دست بدهند. غضروف های آسیب دیده نازک می‌شوند و تغییر شکل می‌دهند. این مسئله منجر به نقص غضروف می‌شود و استئوفیت ها (برجستگی های استخوان) در ناحیه مفصل رشد می‌کنند. استئوفیت ها باعث آرتروز استخوانی شده و با پیشرفت بیماری درد بیمار نیز بیشتر می‌شود.

علائم آرتروز چیست؟

این بیماری علائمی دارد که در انواع آرتروز مشترک بوده و شامل موارد زیر است:

 • کاهش انعطاف پذیری در مفصل آسیب دیده
 • تورم در اطراف مفصل آسیب دیده
 • مالش استخوان ها بهم
 • سفتی در مفصل
 • خار استخوان
 • درد مفصل

چه تفاوتی بین آرتروز و آرتریت وجود دارد؟

تفاوت اصلی بین این دو بیماری این است که آرتریت اصطلاحی است که انواع بیماری های مفصلی از جمله آرتروز را در بر می‌گیرد. تفاوت دیگر این است که آرتروز می‌تواند بر روی هر مفصلی در بدن شما تأثیر بگذارد و با افزایش سن به دلیل ساییدگی و پارگی مفاصل این بیماری بیشتر اتفاق می‌افتد. در برخی موارد، آرتریت برای اشاره به آرتریت روماتوئید استفاده می‌شود، در حالی که آرتروز فقط برای اشاره به آرتروز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کدام مفاصل تحت تأثیر آرتروز قرار می‌گیرند؟

به طور کلی، تمام مفاصل بدن می‌توانند به آرتروز مبتلا شوند. با این حال در بیشتر مواقع، آرتروز در مفاصل بزرگ اندام های تحتانی ایجاد می‌شود. معمولاً مفصل ران تحت تأثیر قرار می‌گیرد و به دنبال آن مفصل زانو و مچ پا نیز درگیر می‌شوند. آرتروز مفصل شانه و آرنج نسبتاً نادر است.

چه افرادی بیشتر در معرض آرتروز هستند؟

فاکتورهای مختلفی وجود دارد که احتمال ابتلا به این بیماری را در افراد افزایش می‌دهد. یکی از آن‌ها اضافه وزن و چاقی است که با اعمال وزن بیشتر بر مفصل ران یا زانو احتمال بروز این بیماری را افزایش می‌دهد. سایر فاکتورها حوادثی هستند که منجر به آسیب مفصلی یا عدم انطباق مفاصل (به عنوان مثال، پاهای پرانتزی یا زانو زدن) می‌شوند.

از آنجا که آرتروز با یک روند آهسته و موذیانه ایجاد می‌شود، افراد مسن طبیعتاً بیشتر تحت تأثیر این بیماری قرار می‌گیرند. اما در سنین پایین نیز ممکن است آرتروز مفصلی بدون دلیل مشخص ایجاد شود، درصورتی که استعداد خاصی برای آرتروز وجود داشته باشد. سایر علل ابتلا به این بیماری شامل:

 • رژیم غذایی نامناسب فاقد ویتامین و حاوی مواد غذایی فرآوری شده
 • بیماری های روماتیسمی و سبک زندگی بی تحرک
 • عادات حرکتی نادرست هنگام ورزش و غیره
 • فشار اضافی اسپاسماتیک بر مفاصل
 • آسیب مفصل زانو

چگونه آرتروز را تشخیص دهیم؟

درمان آرتروز زانو

علائم آرتروز به طور کلی درد مفصلی است که به طور معمول در هنگام فعالیت رخ می‌دهد. اغلب اوقات دردهای اولیه پس از استراحت طولانی اتفاق می‌افتد ولی وقتی فرد برای مدتی حرکت می‌کند کمتر می‌شود. درد مفاصل پس از ورزش نیز ممکن است نشان دهنده آرتروز باشد. ویژگی دیگر این بیماری، التهاب مفصل است که ممکن است همراه با تورم و گرم شدن بیش از حد مفصل باشد. علاوه بر معاینات معمول تعیین محل درد مفصل آسیب دیده با عکس برداری و MRI  انجام می‌شود.

گزینه‌های درمانی آرتروز چیست؟

به طور کلی بدن نمی‌تواند غضروف فرسوده را دوباره بسازد. بنابراین تشخیص و درمان آسیب غضروف در اسرع وقت ضروری است. هدف اصلی جلوگیری از پیشرفت آسیب غضروف است تا منجر به آرتروز نشود. هرچه آسیب غضروف پیشرفت بیشتری داشته باشد، درمان آن دشوارتر است. برنامه درمان باید با توجه به محل و اندازه آسیب غضروف و نیازهای فردی هر بیمار تعیین شود.

روش‌های درمان آرتروز

آرتروز قابل درمان نیست. با این وجود، درمان های مختلف می‌توانند روند پیشرفت آن را کاهش دهند. برخی از این درمان ها شامل:

درمان دارویی

داروهای مختلفی برای درمان آرتروز استفاده می‌شوند که اکثراً شامل مسکن ها و داروهای ضد التهاب هستند.

استفاده از باندهای حمایتی

استفاده از بانداژ توزیع فشار روی استخوان را بهبود می‌بخشد و استرس را به وضوح کاهش می‌دهد.

درمان‌های جایگزین

این درمان ها شامل طب سوزنی و فیزیوتراپی هستند که می‌توانند شدت دردهای مفصلی را کاهش دهند. فیزیوتراپی باعث تقویت عضلات می‌شود و مفصل زانو را تثبیت می‌کند.

استفاده از ترکیبات فعال

ترکیبات دارویی مانند کورتیزون یا اسید هیالورونیک می‌توانند مستقیماً به مفاصل آسیب دیده تزریق شده و درد یا التهاب را کاهش دهند. یکی دیگر از روش هایی که به کاهش درد و حتی ترمیم مفاصل کمک می‌کند استفاده از مکمل هایی است که برای کمک به درمان آرتروز و بیماری های مفصلی تولید و به بازار عرضه شده‌اند.

فواید مصرف قرص ضد آرتروز چیست؟

داروی اصلی آرتروز در واقع مکملهای غذایی هستند که برای تسکین درد، سفتی و سایر علائم این بیماری به بازار عرضه شده‌اند. گلوکزآمین و کندرویتین، اسیدهای چرب امگا 3 و کورکومین برخی از محصولات طبیعی برای بهبود علائم آرتروزو آرتریت روماتوئیدهستند. گلوکزآمین و کندرویتین دو نوع از رایج ترین قرص ضد آرتروز هستند. این ترکیبات در واقع اجزای غضروف هستند و به انعطاف پذیری مفاصل کمک می‌کنند. گلوکوزامین و کندرویتین را می‌توان به تنهایی یا با داروهای مسکن ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) مورد استفاده قرار داد. این ترکیبات به اندازه داروی سلکوکسیبدر کاهش درد، سفتی و تورم مفصل مؤثر هستند.

برخی شواهد نشان می‌دهد که سولفات گلوکوزامین بهترین ماده برای بهبود دردهای مفصلی است به همین دلیل این ترکیب در فرمولاسیون بسیاری از مکمل ها گنجانده می‌شود. علاوه بر ترکیبات فوق، اسیدهای چرب امگا 3 که در روغن ماهی و سایر مواد غذایی وجود دارند، بدن را به تولید مواد شیمیایی خاص جهت کنترل التهاب تشویق می‌کند. این مکمل ها ممکن است به کاهش درد و سفتی ناشی از التهاب در افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید کمک کنند.

ترکیبات آنتی اکسیدان مانند عصاره چای سبز نیز در مکمل های آرتروز گنجانده می‌شوند تا مفاصل را از آسیب های رادیکال های آزاد محافظت کنند. علاوه بر موارد فوق ترکیبات دیگری مانند هیالورونیک اسید، ویتامین D و کلسیم نیز در فرمولاسیون مکمل های آرتروز مورد استفاده قرار می‌گیرند. این ترکیبات در کنار هم با اثرات سینرژیک به بهبود وضعیت مفاصل کمک کرده و دردهای مفصلی را تسکین می‌دهند.

بیشتر بخوانید :

جهت مشاهده تمامی محصولات در باهمانه وارد صفحه "خرید آنلاین دارو" شوید.

درمانی قطعی آرتروز چیست؟

 بنابراین اگر می‌پرسید درمانی قطعی آرتروز چیست باید بگوییم حتی جراحی را نیز نمی‌توان درمان قطعی آرتروز در نظر گرفت زیرا این بیماری انواع مختلفی مانند آرتروز عفونی و آرتروز استخوانی را  شامل می‌شود که درمان آن‌ها به ‌طور کامل امکان پذیر نیست.

داروی آرتروز برای بیماری آرتروز

شما می‌توانید انواع مکمل های آرتروز و دردهای مفصلی را از داروخانه ها و سایت های معتبر با خرید اینترنتی یا حضوری تهیه کرده و از پیشرفت آرتروز جلوگیری کنید. این مکمل ها در انواع برندهای ایرانی و خارجی در داروخانه آنلاین باهمانه نیز موجود هستند و شما می‌توانید با خرید آنلاین آن‌ها را برای بهبود وضعیت مفاصل خودتان خریداری نمایید.

در ادامه به معرفی بهترین داروی آرتروز می‌پردازیم:

بهترین مکمل آرتروز

 • قرص آرتی کولیشن اسی

افرادی که مبتلا به بیماری آرتروز هستند یکی از بهترین مکمل و محصولاتی که مصرف می‌کنند قرص Articulation اسی ساخت کشور ایتالیا است. از فواید قرص آرتی کولیشن می‌توان به بهبود عملکرد مفاصل و جلوگیری از تخریب آن ها، افزایش انعطاف پذیری و عملکرد صحیح مفاصل، کاهش درد در بیماران مبتلا به آرتریت و بازسازی مفصل اشاره کرد. قرص‌ترمیم و بازسازی مفاصل اسی یکی از محصولات مفیدی است که می‌تواند برای بهبود دردهای مفصلی ناشی از آرتروز و همچنین بازسازی مفاصل مورداستفاده قرار بگیرد. ترکیبات موجود در فرمولاسیون قرص تقویت مفاصل اسی (Esi Articulation) دقیقاً برحسب نیاز مفاصل جهت ترمیم و بازسازی طراحی و تولید شده‌اند.

بیشتر بخوانید :

برای بررسی عوارض قرص آرتی کولیشن و فواید آن وارد صفحه "خواص قرص articulation" شوید.

 • فلکسوم فلکسان فیشر

این محصول منجربه کاهش درد و التهاب مفاصل، بهبود حرکت و عملکرد مفاصل، پیشگیری از تخریب غضروف می‌گردد و مناسب برای بیماران مبتلا به آرتروز و بیماری‌های روماتولوژی است. تاکنون عارضه جانبی خاصی برای این کپسول گزارش نشده است و جهت مشاهده نتیجه بهتر این مکمل مصرف روزانه یک عدد به مدت سه ماه است سپس برای مدتی می‌توان مصرف آن را متوقف کرده و بعد از گذشت دو تا سه ماه دوباره اقدام به مصرف محصول نمایید. بهتر است قبل از مصرف با پزشک مشورت نمایید.

بیشتر بخوانید :

برای مشاهده عوارض قرص فلکسان وارد صفحه "فلکسوم فلکسان" شوید.

 • قرص استئوفلکس هلث اید

خواص قرص استئوفلکس پلاس بسیار زیاد است که مهم‌ترین آن این است که مناسب برای بیماران مبتلا به سلیاک، عدم تحمل به لاکتوز و پرفشاری خون بوده و حاوی زردچوبه است که به دلیل داشتن خواص ضد التهابی و ضد آرتریتی منجربه بهبود بیماری آرتروز می‌گردد. قرص Osteoflex کمک به حفظ سلامت استخوان ها و مفاصل کرده و همچنین استحکام بخش استخوان و غضروف است.

بیشتر بخوانید :

برای مشاهده زمان مصرف قرص استئوفلکس صفحه " قرص Osteoflex" را بررسی کنید.

غضروف ساز

غضروف ساز یعنی چه؟

غضروف ساز اصطلاحی است که به بسیاری از مکمل‌های حاوی ترکیبات مفید برای غضروف‌ها و مفاصل اشاره دارد. این مکمل‌ها در اشکال قرص و کپسول موجود هستند و با فراهم کردن ترکیباتی که در حالت عادی در مفاصل وجود دارند مشکلات مفصلی را برطرف کرده یا تسکین می‌دهند. مفاصل از نظر آناتومیک نقش بسیار مهمی در بدن دارند و با برقراری ارتباط و اتصال بین استخوان‌ها امکان حرکت را برای ما فراهم می‌کنند. برخی مفاصل حرکات محدود و مشخصی انجام می‌دهند ولی برخی دیگر مانند مفصل زانو بار سنگین وزن ما را متحمل می‌شود و بیشتر در معرض سائیدگی قرار می‌گیرد.

عوامل مختلفی مانند فعالیت بیش از حد، وزن زیاد، تغذیه نامطلوب و حرکات بدنی نادرست سلامت مفاصل را به خطر می‌اندازند. به همین دلیل بیشتر افراد با بالا رفتن سن دچار مشکلات مفصلی شده و در بزرگسالی نیز از درد مفاصل رنج می‌برند. برای تسکین درد و مشکلات مفصلی مکمل‌های غضروف ساز بسیاری تولید و به بازار عرضه شده است؛ بنابراین همه افراد می‌توانند برای رفع مشکلات مفصلی و تا حدودی بازسازی مفاصل خود از انواع آن‌ها استفاده کنند. این محصولات انواع مختلفی دارد و توسط برند شرکت های مختلفی تاکنون ساخته شه است که پرفروش‌ترین آنان قرص غضروف ساز فرانسوی، کپسول غضروف ساز آمریکایی و همچنین ایرانی در داروخانه باهمانه موجود است.

دلایل اصلی بیماری مفصلی

مهم‌ترین بیماری‌های مفصلی کدم‌اند؟

بیماری مفصلی هر بیماری یا آسیبی است که بر مفاصل انسان تأثیر می‌گذارد. آرتروز بدون شک شناخته شده ترین بیماری مفصلی است، اما موارد دیگری نیز وجود دارد. بیماری‌های مفصلی ممکن است کوتاه مدت یا به شدت مزمن و دردناک یا فقط آزار دهنده باشند. این دردها ممکن است به یک مفصل محدود شوند یا قسمت‌های زیادی از بدن را تحت تأثیر قرار دهند. التهاب نشانه اصلی بیماری‌های مفصلی است که باعث درد و ناراحتی و مشکلات حرکتی می‌شود.

آرتروز شایع‌ترین بیماری مفصلی است که با افزایش سن افزایش می‌یابد. دلیل این بیماری ساییدگی بالشتک‌های مفصلی با گذشت زمان است که منجر به سفتی و درد خصوصاً هنگام حرکت می‌شود. با ابتلا به آرتروز مفصل ران و زانو، به دلیل درد و کاهش انعطاف پذیری، راه رفتن برای شما دشوارتر می‌شود. بزرگسالان 50 سال به بالا به احتمال زیاد به این بیماری مزمن و پیش رونده مبتلا می‌شوند و زنان در معرض آسیب بیشتری هستند. روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید یک بیماری خود ایمنی است که بر پوشش داخلی مفاصل تأثیر می‌گذارد. سلول‌های سیستم ایمنی بدن که به طور معمول در فضای مفصلی وجود ندارند در این بیماری به تعداد زیادی در آنجا جمع می‌شوند. تعامل سلول‌های ایمنی با سلول‌های مفصلی باعث التهاب دائمی و در نتیجه آسیب و تخریب غضروف می‌شود.

بیشتر بخوانید :

افرادی که به دنبال درمان زانو درد و یا پوکی استخوان هستند، بررسی صفحه "قرص ضد التهاب مفاصل" پیشنهاد می‌شود.

فواید قرص غضروف ساز

مکمل‌های غضروف ساز معمولاً از 3 ترکیب اصلی تشکیل شده‌اند که به ‌طور طبیعی در مفاصل وجود دارند و سلامت آن‌ها را تضمین می‌کنند. استفاده از این ترکیبات فواید بسیاری برای بازسازی مفاصل و کاهش درد و ناراحتی حاصل از بیماری‌های مختلف دارد که در ادامه شرح داده می‌شود.

گلوکزآمین

گلوکزآمین جزء طبیعی غضروف و مفاصل است. وظیفه این ماده لغزنده سازی فضای مفصلی است تا از سایش استخوان‌ها به یکدیگر و ایجاد درد و التهاب جلوگیری شود. همچنین این ترکیب ممکن است از تجزیه غضروف که ممکن است در بیماری آرتروز اتفاق بیفتد، جلوگیری کند. بسیاری از مکمل‌ها با هدف درمان دردهای مفصلی حاوی گلوکوزامین هستند و اثرات مثبت این ترکیب در کاهش دردهای مفصلی ناشی از آرتروز ثابت شده است؛ اما با وجود این تحقیقات، هنوز سؤالاتی در مورد چگونگی مکانیسم آن وجود دارد.

به ‌طور معمول دو نوع گلوکزآمین در مکمل‌ها وجود دارد: گلوکزامین هیدروکلراید و گلوکزامین سولفات. یکی از آنالیزهای معتبر در این رابطه نشان داد که محصولات حاوی گلوکزامین هیدروکلراید به بهبود درد مفاصل ناشی از آرتروز کمک چندانی نمی‌کنند. مطالعات دیگر نشان داده‌اند که سولفات گلوکزامین این علائم را بهبود می‌بخشد بنابراین ممکن است جایگزین بهتری برای گلوکزامین هیدروکلراید باشد. در صورت مصرف طولانی مدت، سولفات گلوکزآمین همچنین ممکن است به کاهش پیشرفت علائم آرتروز کمک کند.

مطالعات نشان می‌دهد که مصرف این ترکیب به مدت سه سال با جلوگیری از کاهش فضای مفصلی مانع از بدتر شدن وضعیت آرتروز می‌شود. سولفات گلوکزامین معمولاً یک بار در روز با دوز 1500 میلی گرم مصرف می‌شود. اگر این مقدار به صورت یکجا معده شما را ناراحت می‌کند، سعی کنید آن را در سه دوز 500 میلی گرمی در طول روز مصرف کنید. قیمت قرص غضروف ساز گلوکزامین برحسب برند آن متفاوت است و شما می‌توانید آن را از داروخانه‌ آنلاین تهیه کنید.

کندرویتین

مانند گلوکزآمین، کندرویتین نیز یکی از ترکیبات سازنده غضروف است. این ماده ممکن است به جلوگیری از تجزیه غضروف ناشی از آرتروز کمک کند. بسیاری از مطالعات بالینی نشان داده‌اند که کندرویتین می‌تواند درد و سفتی مفاصل را در افراد مبتلا به آرتروز کاهش دهد. حدود 53 درصد افرادی که از کندرویتین استفاده می‌کنند گزارش داده‌اند که بیش از 20 درصد درد زانوی آن‌ها کاهش یافته است. سولفات کندرویتین همچنین ممکن است در صورت مصرف طولانی مدت از پیشرفت آرتروز جلوگیری کند. مکمل‌های مفصلی یا غضروف ساز اغلب کندرویتین و گلوکزامین را ترکیب می‌کنند؛ اما هنوز مشخص نیست که آیا مصرف مکمل ترکیبی بهتر از مصرف هر یک به شکل مجزا است یا خیر. کندرویتین معمولاً با دوز 400 تا 800 میلی گرم دو یا سه بار در روز مصرف می‌شود.

اس آدنوزیل ال متیونین (SAMe)

اس آدنوزیل ال متیونین ترکیبی است که برای کمک به کاهش علائم افسردگی و آرتروز استفاده می‌شود. کبد شما به طور طبیعی از آمینو اسیدی به نام متیونین، SAMe را تولید می‌کند. این ترکیب عملکرد مختلفی در بدن دارد که یکی از آن‌ها کمک به تولید و ترمیم غضروف‌ها است. اس آدنوزیل ال متیونین هنگامی که به عنوان مکمل مصرف می‌شود، می‌تواند به کاهش درد مفصل ناشی از آرتروز کمک کند و ممکن است به اندازه داروی ضد التهاب سلکوکسیب (Celebrex) مؤثر باشد. این ترکیب معمولاً در دوزهای 200 تا 400 میلی گرم سه بار در روز مصرف می‌شود.

متیل سولفونیل متان (MSM)

متیل سولفونیل متان ماده رایج دیگری است که در مکمل‌هایی که گفته می‌شود به کاهش درد مفاصل کمک می‌کنند، استفاده می‌شود. MSM باعث کاهش درد و بهبود عملکرد مفاصل در افراد مبتلا به آرتروز می‌شود. دوزهای معمول MSM از 1500 تا 6000 گرم در روز است که گاهی اوقات به دو دوز تقسیم می‌شود.

مکمل درد مفصلی

فاکتورهای ابتلا به بیماری‌های مفصلی کدامند؟

سن، شغل، سطح فعالیت، عوامل محیطی و ژنتیک در افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های مفصلی نقش دارند. افرادی که دائماً روی پاهایشان می‌ایستند یا مشاغل آن‌ها با کارهای سنگین همراه است ریسک بیشتری برای ابتلا به بیماری‌های غضروفی دارند. عدم قرار گرفتن در معرض آفتاب و کاهش دریافت ویتامین D نیز در این امر مؤثر است. فعالیت بدنی بسیار کم نیز افراد را در معرض پوکی استخوان و مشکلات مفصلی قرار می‌دهد.

افرادی که دارای اضافه وزن یا چاقی هستند بیشتر در معرض مشکلات مفصلی قرار دارند. برای هر کیلویی که اضافه وزن دارید، هنگام راه رفتن، دویدن یا بالا رفتن از پله‌ها، زانوی شما باید 4 کیلو وزن اضافی تحمل کند. عوامل دیگری که خطر ابتلا به دردهای مفصلی را افزایش می‌دهند شامل سن، آسیب‌های قبلی یا ضربه، فعالیت ورزشی یا تحرک بدنی فراوان است.

نکاتی برای انتخاب قرص غضروف ساز خوب

انتخاب یک مکمل غضروف ساز خوب برای خلاصی از درد مفصل با وجود محصولات موجود در داروخانه ها می‌تواند دشوار باشد. این محصولات حاوی چندین ترکیب مختلف هستند که در کنار هم به بهبود وضعیت مفاصل کمک می‌کنند. در بعضی موارد، مواد اضافه شده به این مکمل‌ها هیچ فواید اثبات شده‌ای برای سلامت مفصل ندارند. برخی دیگر ممکن است حاوی چندین ماده مفید مانند گلوکزامین و کندرویتین باشند؛ اما هنوز مشخص نیست که مصرف مکمل‌های حاوی چند ماده مؤثرتر از مصرف هر یک به صورت مجزا باشد. بعلاوه، برخی از این محصولات حاوی یک یا چند ویتامین و ریزمغذی بسیار مفید هستند. قبل از انتخاب این مکمل‌ها حتماً با پزشک خودتان صحبت کنید زیرا برخی از مکمل‌های مفصلی می‌توانند با داروهای خاص مانند داروهای رقیق کننده خون تداخل کنند.

آیا مکمل‌های غضروف ساز واقعاً مؤثر هستند؟

این مکمل‌ها به هر شکلی که مورد استفاده قرار بگیرند با دارا بودن ترکیبات مؤثر برای بازسازی مفاصل، درد و التهاب مفاصل را کاهش می‌دهند. وجود گلوکزآمین در این مکمل‌ها سفتی و خشکی مفاصل را بهبود بخشیده و به کاهش درد و التهاب کمک می‌کند. این مکمل‌ها علاوه بر گلوگزآمین حاوی کندرویتین، کلاژن، اسید هیالورونیک و ویتامین D هستند که برای حفظ سلامت و بهبود وضعیت غضروف‌ها بسیار حائز اهمیت هستند. مصرف مداوم این ریزمغذی‌ها از طریق مکمل‌های غضروف ساز یک راه ساده برای تسکین دردهای مفصلی و بهبود وضعیت حرکتی افراد در سنین بالا است. همچنین ورزشکاران می‌توانند در زمان آسیب دیدگی مفاصل با مصرف این مکمل‌ها به بهبود سریع‌تر آسیب‌ها کمک کنند.

 در برخی منابع گفته می‌شود که به عنوان جایگزین قرص غضروف ساز می‌توانید از پای مرغ استفاده کنید. عصاره پای مرغ سرشار از ترکیباتی است که می‌تواند به سلامت مفاصل کمک کند. آمپول غضروف ساز شکل دیگری از این مکمل‌ها است که برای افرادی که دچار مشکلات معده هستند تجویز می‌شود و با تزریق به داخل مفاصل می‌تواند به بهبود دردهای مفصلی کمک کند.

قرص غضروف ساز کی بخوریم؟

قرص غضروف ساز را بهتر است بعد از سن 30 سالگی شروع به مصرف نمایید زیرا از این سن به بعد خطر شکستگی استخوان‌ها و فرسودگی غضروف‌ها‌  به مرور در مردان و زنان افزایش خواهد یافت لذا مصرف کلسیم و سایر مواد معدنی غضروف ساز در زمان مناسب خود بسیار کمک کننده خواهد بود و بسیاری از مشکلات و بیماری‌ها را رفع خواهد کرد زیرا  استخوان‌های شما این مواد معدنی غضروف ساز را تا قبل از ۳۰ سالگی جذب می کند بنابراین بهتر است در طی دوران 30 سالگی به مرور از مکمل‌های کمکی جهت حفظ سلامت استخوان و غضروف خود استفاده نمایید  فقط این را به یاد داشته باشید که با گذر از سن ۴۰ سالگی دیگر نیاز به مصرف کلسیم نیست زیرا مصرف بیش از حد آن خطر ابتلا به مشکلات قلبی را نیز تشدید خواهد کرد.  مکمل های غضروف ساز بسیاری از جمله قرص غضروف ساز فرانسوی و کپسول غضروف ساز آمریکایی و همچنین ایرانی در داروخانه‌ها موجود است که با مصرف آن‌ها می‌توانید در دوران پیری استخوان سالم‌تری داشته باشید.

عوارض قرص غضروف ساز

مکمل‌های غضروف ساز به احتمال زیاد برای اکثر افراد بی‌خطر هستند. با این حال عوارض جانبی احتمالی شامل موارد زیر است:

 • تهوع و استفراغ
 • سوزش سردل
 • درد شکم
 • اسهال

گلوکزآمین موجود در این مکمل‌ها ممکن است کنترل قند خون را در افراد دیابتی تحت تأثیر قرار دهد، اگرچه این خطر نسبتاً کم است. اگر دیابت دارید یا از داروهای کنترل قند خون استفاده می‌کنید، قبل از مصرف مکمل‌های حاوی گلوکزآمین با پزشک خود صحبت کنید.

بیشتر بخوانید :

جهت بهبود سلامت عمومی بدن خود و بررسی سایر محصولات در سایت باهمانه وارد صفحه "داروخانه اینترنتی با ارسال رایگان" شوید.

قرص غضروف ساز را از کجا بخریم؟

این مکمل‌ها را می‌توانید با قیمت‌های مختلف از داروخانه آنلاین باهمانه با خرید اینترنتی تهیه نمایید. به عنوان مثال قیمت کپسول غضروف ساز آمریکایی با قیمت قرص غضروف ساز ایرانی متفاوت است. ولی از نظر کیفیت محصولات ایرانی زیادی وجود دارد که با انواع خارجی قابل رقابت هستند. در داروخانه آنلاین باهمانه انواع قرص غضروف ساز فرانسوی و ایرانی موجود است که با سرچ آنان در سایت باهمانه اطلاعات بسیار مفیدی کسب خواهید کرد و از تمامی فواید و حتی عوارض آنان آگاه خواهید شد.

در ادامه به معرفی برخی از محصولات پرفروش قرص غضروف ساز می پردازیم:

بهترین مکمل غضروف ساز

 • قرص آلفلکسیل آلفا ویتامینز

این مکمل محصول شرکت آلفا ویتامینز آمریکا بوده و بهترین مکمل برای درمان التهاب و درد مفاصل و غضروف ساز است که برای بزرگسالان مصرف روزانه 3 عدد توصیه می‌گردد. یکی از ترکیبات مهم در این مکمل وجود کلاژن است زیرا کلاژن روند بازسازی مفاصلی که به دلایل مختلف دچار آسیب دیدگی شده‌اند را تسریع می‌کند. کلاژن موجود در این قرص ضد آرتروز از نوع کلاژن هیدرولیز شده است که جذب آن خیلی بالاتر از کلاژن عادی است. از دیگر فواید این مکمل می‌توان به مکمل غضروف سازی و پیشگیری از تحلیل و تخریب مفاصل، تسکین درد در بیماران مبتلا به آرتروز، بازسازی و ترمیم غضروف و مفصل و بهبود انعطاف پذیری مفاصل اشاره کرد.

بیشتر بخوانید :

برای خرید قرص غضروف ساز آمریکایی وارد صفحه "قرص آلفلکسیل" شده و پس از بررسی محصول اقدام به خرید نمایید.

 • کپسول فست ران او پی دی فارما 

فست ران ساخت ایران بوده و جزء برترین و محبوب‌ترین مکمل‌های غضروف سازی ایرانی است که اصلی‌ترین مواد تشکیل دهنده این مکمل آووکادو و سویا است. از دیگر مزایا و فواید مصرف قرص فست ران می‌توان به افزایش انعطاف پذیری غضروف‌ها، کاهش درد ناشی از ابتلا به آرتروز، بهبود حرکت و عملکرد مفاصل و جلوگیری از تخریب غضروف اشاره کرد لذا افرادی که مشکل غضروف سازی و تخریب غضروف دارند با خیال راحت می‌توانند از این مکمل استفاده کنند. بهترین میزان مصرف این محصول روزانه یک عدد به همراه غذا است و توصیه می‌شود جهت تأثیر گذاری بیشتر این مکمل غضروف ساز حداقل طی دوره سه ماهه مصرف نمایند.

بیشتر بخوانید :

اگر به دنبال مکمل غضروف ساز باکیفیت ایرانی هستید "کپسول فست ران" را خرید نمایید.

 • قرص فلکس اویت آپوویتال

این مکمل ساخت شرکت آپوویتال آلمان است و از فواید اصلی آن می‌توان به کمک به عملکرد طبیعی غضروف، استخوان و عضلات بدن، حفظ سلامت غضروف و کاهش درد مفاصل اشاره کرد. افرادی که مشکل درد مفاصل دارند و از تخریب و پوسیدگی غضروف خود می‌ترسند پیشنهاد می‌گردد که حتماً از این مکمل استفاده نمایند زیرا طی مدت سه ماه با مصرف روزانه دو عدد از این مکمل مقداری از درد مفاصل آنان کاهش می‌یابد. این محصول نیز می‌تواند در خصوص پیشگیری از پوکی استخوان نیز مفید باشد.

بیشتر بخوانید :

برای بهبود عملکرد طبیعی غضروف و سلامت استخوان اقدام به مصرف "قرص فلکس اویت آپوویتال" نمایید.