ویتامینها 

در هر صفحه
نمایش 1 - 30 از 173 مورد
173 محصول وجود دارد.
ویتامینها

اهمیت استفاده از مکمل‌ها برای حفظ سلامت جسمانی

سلامت جسمانی شما بی‌شک تعیین ‌کننده میزان رضایت شما از زندگی خواهد بود! تعجب نکنید؛ درواقع یک جسم سالم است که به شما توانایی انجام کارهای روزمره و رسیدن به اهدافتان را خواهد داد. یک بدن بیمار و ضعیف مطمئننا چیزی نیست که شما می‌خواهید. همچنین زیبایی و سلامت روحی - روانی ما نیز در گرو داشتن بدنی سالم ...

اهمیت استفاده از مکمل‌ها برای حفظ سلامت جسمانی

سلامت جسمانی شما بی‌شک تعیین ‌کننده میزان رضایت شما از زندگی خواهد بود! تعجب نکنید؛ درواقع یک جسم سالم است که به شما توانایی انجام کارهای روزمره و رسیدن به اهدافتان را خواهد داد. یک بدن بیمار و ضعیف مطمئننا چیزی نیست که شما می‌خواهید. همچنین زیبایی و سلامت روحی - روانی ما نیز در گرو داشتن بدنی سالم و توانمند است.

سلامت جسمانی مبتنی بر دو اصل بسیار مهم است؛ تغذیه سالم و فعالیت بدنی . بدن شما نیاز به مواد مغذی و سالم دارد تا بتواند سلول‌هایی سالم و جدید، تولید کند. از طرفی، در نبود بعضی از ریزمغذی‌ها، سلول‌های سرطانی مجال رشد و تکثیر را می‌یابند و خیلی زود در سرتاسر بدنتان منتشر می‌شوند. در صورتی ‌که از یک رژیم غذایی سالم و سرشار از مواد مغذی و ویتامین‌ها استفاده کنید، سلامت جسمانی خود را تضمین خواهید کرد.

در بسیاری از موارد، متخصصین علم تغذیه و علوم پزشکی، استفاده از مکمل‌های خاصی را به افراد در سنین مختلف توصیه می‌کنند. اهمیت استفاده از مکمل‌ها در رژیم غذایی روزانه می‌تواند موارد زیر باشد:

  • بسیاری از افراد به دلیل عادات غذایی خاصی که از دوران کودکی در آنان شکل‌ گرفته، از مصرف برخی از مواد مغذی در رژیم غذایی خود اجتناب می‌کنند و این عادتی نیست که بتوان به‌راحتی آن را تغییر داد؛ مثلاً برخی از افراد تمایلی به مصرف ماهی ندارند درحالی‌که ماهی سرشار از امگا 3 است و برای سلامت بسیار مفید است.
  • ممکن است زندگی پرمشغله امروزی فرصت کافی برای آشپزی و تهیه غذاهای سالم و مغذی را به افراد ندهد، بنابراین آن‌ها نمی‌توانند با یک برنامه دقیق و منظم، انواع ویتامین‌ها و ریزمغذی‌های مورد نیاز بدنشان را از طریق رژیم غذایی تأمین کنند.
  • در برخی از مناطق ممکن است افراد با کمبود ماده غذایی خاصی مواجه باشند که به دلیل شرایط خاص محیطی و نوع تغذیه رایج در آن مناطق می‌باشد. به‌ عنوان ‌مثال در کشور ایران به دلیل نوع تابش نور خورشید، ویتامین D مورد نیاز بدن به حد کافی تأمین نمی‌شود و اکثر افراد نیاز به استفاده از مکمل‌های ویتامین D دارند. و یا در برخی از مناطق، مصرف نمک یددار رایج نیست، لذا آنها اکثرا با کمبود ید و بیماری های تیروئیدی مواجه هستند.
  • در سنین مختلف مثلاً در دوران کودکی و یا در دوران میانسالی، افراد از مصرف برخی از مواد خوراکی اجتناب می‌کنند. مثلاً کودکان معمولاً تمایلی به مصرف میوه و سبزیجات ندارند و یا افراد میانسال ممکن است به دلیل بیماری‌های خاص، از مصرف برخی از مواد غذایی منع شده باشند.
  • گاهی برای تأمین میزان مورد نیاز از یک ویتامین و یا ماده معدنی، ممکن است نیاز به مصرف میزان فراوانی از یک ماده غذایی باشد؛ مثلاً برای دریافت لیکوپن می‌بایست یک جعبه گوجه مصرف کنید! این مورد نه ‌تنها از نظر اقتصادی مضر است، بلکه از توانایی دستگاه گوارش انسان نیز خارج است!
  • استرس و برخی از بیماری‌ها، تعادل بخش‌های مختلف بدن را بر هم می‌زند به‌ طوری‌ که نیاز این افراد به برخی از مواد غذایی، بیش از دیگر افراد است. مثلاً افرادی که در اثر استرس دچار ریزش مو شده‌اند، می‌بایست علاوه بر پیروی از یک رژیم غذایی صحیح، ریزمغذی‌های مورد نیاز بدنشان را از طریق یک مکمل مناسب به بدنشان برسانند.

سلامت جسمانی و تأثیر آن بر سطح زندگی

سلامت جسمانی برای داشتن یک زندگی مطلوب بسیار حائز اهمیت است. سلامت جسمانی ابعاد سلامت اجتماعی، فکری، عاطفی، معنوی و محیطی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. برخی از بارزترین و جدی ترین نشانه های ناسالم بودن به شکل مشکلات جسمی ظاهر می‌شود بنابراین پرداختن به این بعد برای کسی که سعی در حفظ سلامت خود دارد، بسیار حائز اهمیت است. سلامت جسمانی تعاریف مختلفی دارد و قبل از توسعه طب مدرن این ‌گونه تعریف می‌شد که اگر کسی به بیماری جدی مبتلا نشود، از نظر جسمی سالم است. با نوآوری های مدرن پزشکی و افزایش طول عمر  تعریف سلامت جسمانی نیز تغییر کرده است. تعریف امروزی این اصطلاح همه موارد را از عدم وجود بیماری تا سطح تناسب اندام در نظر می‌گیرد.

سلامت عمومی چیست؟

سلامت عمومی حالتی است که در آن فرد از سلامتی کامل برخوردار است و هیچ گونه اختلال یا بیماری در بدن او وجود ندارد. برای سالم ماندن، تناسب اندام امری ضروری است و هنگامی که از تناسب اندام صحبت می‌کنیم، سلامت جسمانی اولین چیزی است که به ذهن ما خطور می‌کند. حتی اگر یک نوع اختلال و بیماری بسیار جزئی انسان را درگیر کند، نمی‌توان  آن فرد سالم نامید مگر اینکه آن اختلال یا بیماری به طور کامل درمان شود. وقتی بدن 100٪ از بیماری‌ها و اختلالات آزاد باشد و در بالاترین سطح کارایی قرار داشته باشد، می‌توان از نظر جسمی وی را سالم نامید.

ویژگی های سلامت جسمانی چیست؟

یک فرد سالم ویژگی های خاصی دارد که منعکس کننده سلامت وی است. برای شناسایی این مسئله هیچ گونه بررسی میکروسکوپی مورد نیاز نیست زیرا این خصوصیات را می‌توان به وضوح به عنوان ویژگی های خارجی با چشم غیر مسلح مشاهده کرد. در زیر ویژگی های یک فرد سالم از نظر جسمانی شرح داده شده است.

داشتن وزن طبیعی

یک فرد سالم همیشه وزن مطلوب خود را حفظ می‌کند او نه چاق است و نه لاغر. وزن نقش بسیار مهمی در حفظ سلامتی دارد. بدن افراد دارای اضافه وزن یا لاغری به طور موثر کار نمی‌کند بنابراین دچار اختلالاتی خواهد شد که در نهایت منجر به بیماری می‌شود.

وضعیت بدنی صحیح

یکی دیگر از ویژگی های مهم یک فرد سالم از نظر جسمانی این است که او همیشه وضعیت بدنی خود را حفظ می‌کند. هنگام ایستادن یا راه رفتن خم نمی‌شود. او با سرعت درستی راه می‌رود که نه خیلی کند است و نه خیلی سریع، یعنی با قدم های بلند سریع و راحت راه می‌رود و مهمتر اینکه پاهایش را هنگام راه رفتن نمی‌کشد. پشت او همیشه صاف است و هرگز قوز نمی‌کند. شانه یک فرد سالم همیشه با پاشنه پای او همسو است.

پوست بی عیب و نقص

پوست بازتاب سلامت درونی یک فرد است. اگر فردی سالم باشد، به طور قطع پوست وی شفاف، بدون لک و سالم به نظر می‌رسد. هیچ نوع بثورات یا تورفتگی روی پوست دیده نمی‌شود. پوست سالم آب اضافی را که منجر به تورم صورت می‌شود، ابقاء نمی‌کند. جوش، لک، چربی یا خشکی بیش از حد پوست، تورفتگی، تورم، بثورات و قرمزی همگی از علائم ناسالم بودن پوست و عملکرد نامناسب اندام های داخلی هستند.

چشم های سالم

چشم های یک فرد سالم از نظر جسمی کاملاً سالم و شفاف هستند. هیچ قرمزی یا تغییر رنگی در چشم ها دیده نمی‌شود. پوست اطراف چشم نیز بدون لک است و هیچ نشانه ای از تیرگی در زیر حلقه های چشم وجود ندارد و پوست اطراف چشم علائم پف یا خواب آلودگی را نشان نمی‌دهد.

موهای سالم

سلامت موها نیز مانند پوست، نشان دهنده سلامت درونی فرد است. شوره سر، ریزش مو، شکنندگی موها، چربی زیاد یا خشکی زیاد موها همگی نشانه بیماری های زمینه ای یا نقائصی در بدن است. تنها بیماری های جسمی باعث بروز مشکلات مو نمی‌شوند بلکه سلامت روانی مانند استرس و تنش بیش از حد نیز باعث مشکلات مربوط به مو می‌شود. فرد سالم دارای موهای درخشنده و با طراوت است و هرگز دچار ریزش مو، شوره سر یا موارد دیگر نمی‌شود.

ویژگی های متقارن

سمت راست و چپ بدن یک فرد سالم از نظر جسمانی قرینه هستند. هیچ کیست یا تورمی از نظر آناتومیکی در بدن عدم تقارن ایجاد نمی‌کند. هیچ نشانه ای از درد در قسمت های مختلف بدن وجود ندارد. عضلات، استخوان، پوست، اعضای بدن و غیره به هیچ وجه بزرگ تر یا کوچک تر از طرف دیگر نیستند.

انعطاف پذیری خوب

بدن یک فرد سالم در عین حال که انعطاف پذیر است، محکم و استوار است. فرد سالم کنترل و انعطاف پذیری خوبی دارد. عملکردهای روزمره خود را بدون هیچ مشکلی انجام می‌دهد. هنگام خم شدن، راه رفتن یا بلند کردن هر چیزی درد و اسپاسمی  احساس نمی‌کند. هیچ درد عضلانی یا مفصلی او را رنج نمی‌دهد و کارهای او را به تأخیر نمی‌اندازد.

ضربان قلب سالم

اگر ضربان قلب در حالت استراحت در هر دقیقه زیر 60 باشد، نشانه آمادگی و سلامت جسمانی است و باعث افزایش طول عمر می‌شود. یک فرد سالم از نظر جسمی همیشه ضربان قلب در حال استراحت کمی دارد. قلب سیستمی است که خون و اکسیژن را به تمام اندام های حیاتی پمپ می‌کند. اگر ضربان قلب در حالت استراحت پایین باشد، احتمال طول عمر فرد افزایش می‌یابد.

فشار خون طبیعی

فشار خون فرد سالم از نظر جسمانی همیشه در حد طبیعی باقی می‌ماند. افزایش یا کاهش فشار خون یک امر غیر طبیعی محسوب می‌شود. با این حال در افراد مسن کمی بالاتر بودن فشار خون طبیعی تلقی می‌شود.

قند خون طبیعی

در یک فرد سالم از نظر جسمانی سطح قند خون طبیعی است. سبک زندگی سالم سطح گلوکز خون را در حد طبیعی نگه می‌دارد. این مسئله عملکرد صحیح کبد را تضمین می‌کند زیرا ترشح انسولین کارآمد است. سطح گلوکز خون بسیار بالا یا خیلی کم باعث آسیب های شدیدی می‌شود. مثلاً دیابت می‌تواند مشکلات زیادی مانند بیماری های کلیوی، حمله قلبی، نابینایی، تصلب شرایین و غیره ایجاد کند.

زمان پاسخ طبیعی به محرک

زمان پاسخ دادن یک فرد سالم به محرک ها سریع است، یعنی او رفلکس های سریعی نسبت به محرک ها نشان می‌دهد. اگر زمان رفلکس طولانی شود قطعاً نشانه خوبی نیست و سلامت جسمانی را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

تنفس طبیعی

روند تنفس یعنی استنشاق اکسیژن و بازدم دی اکسید کربن در یک فرد سالم از نظر جسمانی، پایدار است. سطح تنفس در یک فرد سالم بی دلیل دچار تغییر نمی‌شود و چرخه های تنفس او منظم و در محدوده طبیعی 12 تا 20 بار در دقیقه است. این مسئله اطمینان می‌دهد که ریه ها و سیستم تنفسی وی به طور کارآمد کار می‌کنند و جریان اکسیژن در داخل بدن متعادل است.

یک فرد سالم ویژگی های خاصی دارد که به ما کمک می‌کند تا دلیل سلامت جسمانی او را درک کنیم. او وزن طبیعی دارد و هیچ نشانه ای از بیماری ندارد. چرخه های تنفس او طبیعی است و سطح سلامت وی به راحتی از طریق پوست، مو و چشم ها منعکس می‌شود. این صفات کلیدی فقط در صورت سلامت جسمانی وجود خواهد داشت.

یک مکمل مناسب برای سلامت جسمانی خود انتخاب کنید

همان‌طور که در بخش قبل خواندید، تقریباً همه افراد و حداقل در بخشی از زندگی خود، نیاز به مصرف یک مکمل مناسب دارند. یک مکمل ایدئال می‌بایست تمام ویتامین‌ها و ریزمغذی‌های ضروری برای حفظ سلامت بدنتان را داشته باشد. مکمل‌هایی که به‌طور اختصاصی برای یک شرایط خاص تجویز می‌شوند، مثل مکمل‌های درمان ریزش مو و یا مکمل‌های سلامت مفاصل ، سرشار از مواد مغذی مورد نیاز برای درمان و پیشگیری از بیماری‌های مرتبط با آن اختلال خاص هستند. مزیت این مکمل‌ها آن است که دوز کافی و مورد نیاز در آن‌ها به‌دقت اندازه‌گیری و تأمین شده است، بنابراین شما می‌توانید بدون نگرانی در مورد اینکه آیا مواد مغذی مورد نیاز بدنتان را تأمین کرده‌اید یا نه، به زندگی روزمره خود بپردازید. همین موضوع باعث کاهش استرس شما نیز می‌شود؛ پس یک تیر می‌اندازید با چند نشان!

فروشگاه اینترنتی باهمانه بهترین برندهای موجود در دنیا را با مناسب ترین قیمت و همراه با ارسال به درب منزل، در اختیارتان قرار خواهد داد. تنها قدم باقیمانده، تصمیمی است که خود شما در قبال سلامت جسمانی خود می‌گیرید!

مصرف 6 مکمل ضروری برای سلامت بدن

برخی از متخصصان تغذیه بر این باورند که داشتن یک رژیم غذایی مناسب و سالم کافی می‌باشد و نیاز به مصرف مکمل‌های غذایی نیست اما بیشتر افراد بر این باورند که علاوه برداشتن رژیم غذایی سالم مصرف انواع مکمل‌ها که تأمین‌کننده تمامی ویتامین و مواد معدنی موردنیاز بدن هستند، ضروریست لذا مصرف انواع مکمل غذایی، رژیمی، ورزشی توصیه می‌شود. در واقع مکمل به معنی تکمیل ‌کننده چیز دیگر یا بهبود بخش آن است که می‌تواند رفع کننده بیشتر کمبودها و نیازهایتان باشد.

1. ویتامین‌های C، E و A برای سلامتی پوست

همان‌طور که می‌دانید پوست حساس‌ترین عضو بدن است که می‌تواند با قرار گرفتن در معرض آلودگی و همین‌ طور افزایش سن و عدم رسیدگی در سنین پایین‌تر در معرض خطر قرار گرفته و دچار آسیب شود. دریافت ویتامین‌های A، C، E (بتاکاروتین) و زینک به مقدار کافی به شادابی و سلامتی پوست شما کمک شایانی می‌کنند. تحقیقات انجام‌ شده نشان می‌دهد که دریافت کافی ویتامین E و A (باهم) به بهبود زخم کمک شایانی می‌کند. کلاژن یک مکملی است که از طریق بهبود زخم از پوست شما محافظت کرده و پوست را ارتجاعی، سفت و مرطوب نگه می‌دارد. بنابراین برای داشتنی پوستی جوان و شاداب مصرف مکمل‌هایی که در ترکیباتش این ویتامین‌ها را پوشش می‌دهد الزامی است.

بیشتر بخوانید :

نوع پوست من چیه؟

2. ویتامین‌های B برای کنترل انرژی و استرس

ویتامین‌های B همچون B12 و فولیک اسید جز مکمل برتر برای سلامتی کلی بدن هستند که به بهبود سوخت‌وساز (متابولیسم)، حمایت از فرآیند سلولی، رشد و مصرف انرژی، جلوگیری از خستگی و افزایش و بهبود عملکرد شناختی کمک شایانی می‌کنند. افرادی که در رژیم غذایی خود گوشت یا مرغ و تخم‌ مرغ ندارند مانند گیاهخواران بیشتر از بقیه افراد دچار کمبود ویتامین B و B12 می‌باشند.

3. ویتامین D و کلسیم برای سلامتی استخوان‌ها

از دیگر مکمل برتر برای سلامتی مصرف مکمل‌های حاوی ویتامین D و کلسیم جهت جلوگیری از پوکی و شکنندگی استخوان‌ها و افزایش استحکام استخوان و دندان می‌باشد. تحقیقات انجام‌ شده نشان می‌دهند که کلسیم همانند سایر مواد مغذی (منیزیم و ویتامین D) در مقابل برخی از خطرناک‌ترین بیماری‌ها همچون سکته قلبی، پوکی استخوان، دیابت، سرطان و غیره محافظت می‌کند اما کمبود ویتامین د و منیزیم منجر به کاهش جذب کلسیم می‌شود بنابراین از مصرف منیزیم و ویتامین د متناسب با نیاز بدنتان غافل نشوید، همچنین ویتامین D3 نه‌ تنها برای سلامتی استخوان‌ها و اسکلت بدن ضروری است بلکه برای بهبود عملکرد مغز، جلوگیری از اختلالات خلق ‌و خو، حمایت از سیستم ایمنی بدن و تعادل هورمون‌ها مورد نیاز می‌باشد.

 بهترین راه مصرف ویتامین D به مقدار کافی این است که روزانه 15 الی 20 دقیقه، بدون استفاده از کرم ضد آفتاب در معرض مستقیم نور خورشید قرار بگیرید. اگر این موضوع برای شما امکان ‌پذیر نیست، پیشنهاد می‌کنیم روزانه 400 الی 800 واحد بین‌المللی و یا 10 الی 20 میکروگرم ویتامین d دریافت کنید. تحقیقات انجام ‌شده نشان می‌دهد افرادی که از کمبود ویتامین D رنج می‌برند بهتر است روزانه 25 الی 100 میکروگرم (1000 الی 4000 واحد بین ‌المللی) دریافت کنند. از این ‌رو سعی کنید قبل از مصرف حتماً با پزشک خود مشورت کنید!

4. اسیدهای چرب امگا-3 برای مبارزه با التهابات بدن

مکمل‌های روغن ماهی / اسیدهای چرب امگا-3 به مبارزه با التهابات بدن کمک کرده که همین موضوع با شرایط متعددی همچون بیماری‌های قلبی و آلزایمر مرتبط است. مصرف روزانه 1000 میلی‌گرم مکمل‌های روغن ماهی بهترین راه مبارزه با التهابات بدن و دریافت امگا-3 به مقدار کافی است. ویتامین‌های A، E و C (همگی باهم) منجر به تقویت سلول‌ها و بافت‌های بدن شده و در مقابل التهابات محافظت می‌کند. همچنین روی و یا همان زینک هم از بروز التهابات و آسیب‌های سلولی جلوگیری می‌کند.

5. مصرف آنتی ‌اکسیدان‌ها برای سلامتی چشم

ویتامین‌های چشم و آنتی‌اکسیدان‌ها از ماکولا چشم، لنز و قرنیه محافظت کرده و همچنین منجر به کاهش آسیب رادیکال‌های آزاد و التهابات (که باعث تخریب بافت چشم می‌شوند) می‌گردد. برخی از آنتی ‌اکسیدان‌ها ازجمله ویتامین A، ویتامین C، لوتین و زاکسنتین می‌توانند به محافظت از چشم و بینایی شما کمک کنند. روی و مس از جمله مکمل برتر برای سلامتی محسوب می‌شوند که در ترکیب با سایر ویتامین‌ها همچنین می‌توانند به محافظت از شبکیه کمک کنند و خطر ابتلا به انحطاط ماکولا و کاهش دید را کاهش دهند. ویتامین‌های A و C به جلوگیری از آسیب‌های رادیکال‌های آزاد چشم که به دلیل شرایط مختلفی همچون رژیم غذایی نامناسب، صفحه ‌نمایش کامپیوتر و قرارگیری در معرض نور خورشید / UV رخ می‌دهند، کمک شایانی می‌کنند.

6. پروبیوتیک ها برای سلامتی روده و سیستم گوارش

پروبیوتیک ها باکتری‌هایی هستند که در دستگاه گوارش شما قرار دارند و از توانایی بدن شما برای جذب مواد مغذی و مبارزه با عفونت‌ها حمایت می‌کنند. برخی مزایای پروبیوتیک ها بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن و تعادل هورمون‌ها بوده و همچنین به‌عنوان یک مکمل برتر برای سلامتی کلی بدن محسوب می‌شود. سیستم گوارش سالم به تولید ویتامین B12 و بوتیرات و ویتامین K کمک کرده، میکروب‌های خطرناک را از بین می‌برد، آنزیم‌هایی تولید می‌کند که باکتری‌های خطرناک را منحل می‌کنند و نهایتاً منجر به تحریک ترشح IgA و تنظیم سلول‌های T‌ می‌گردد که همگی این موارد منجر به بهبود سیستم ایمنی بدن می‌شود.

برخی از مواد غذایی حاوی پروبیوتیک می‌باشد ازجمله:

ماست سنتی: که یکی از بهترین غذاهای دارای پروبیوتیک است. هنگام خرید ماست پروبیوتیک به دنبال ماست‌های سنتی، ماست‌ پروبیوتیک مخصوص و ماست شیر بز باشید! زیرا شیر بز هضم راحت‌تری داشته و در مقایسه با شیر گاو آلرژی کمتری به دنبال دارد. همچنین برخی از شیرهای حاوی پروبیوتیک می‌تواند در کنار این ماست‌های سنتی جایگزین خوبی باشد.

پنیر: مانند شیر پروبیوتیک‌دار، پنیر دارای پروبیوتیک هم در بازار وجود دارد. پنیر گودا، پنیر چدار، پنیر موتزارلا و برخی پنیرهای پاستوریزه مثل پنیر لاکتیکی جزو لبنیاتی هستند که پروبیوتیک دارند.

کفیر: با اضافه کردن قارچ کفیر به شیر و محصولات لبنی طی فرایندی خاص، نوشیدنی کفیر، دوغ کفیر و ماست کفیر تهیه می‌شود که دارای میزان بسیار بالایی پروبیوتیک است. کفیر همچنین منبع خوبی برای تأمین آنتی‌اکسیدان است و از قرن‌ها پیش مورداستفاده بوده است.

ترشی: ترشیجات دارای پروبیوتیک هستند! البته منظورمان لواشک و آلو نیست، بلکه ترشی‌های خانگی مثل خیار شور و ترشی کلم یا هر سبزیجات دیگر است.

چای کمبوچا: نوشیدنی یا چای کامبوچا یکی از دیگر از محصولات به‌دست‌آمده از مخمرها و باکتری‌ها است.

و در آخر مصرف قرص پروبیوتیک: مصرف برخی از قرص‌ها و کپسول‌های پروبیوتیک توصیه می‌گردد زیرا در بهترین مکمل‌های پروبیوتیک میزان مناسبی از انواع باکتری‌های مفید وجود دارد که دستگاه گوارش و سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کنند.

بیشتر

زیر شاخه ‎ها

مولتی ویتامین و مینرال

مکمل مولتی ویتامین و مینرال چیست؟

مکمل مولتی ویتامین و مینرال، ترکیبی از ویتامین‌ها و مواد معدنی مختلف است که به طور معمول در غذاها و سایر منابع طبیعی یافت می‌شود. از این مکمل‌ها برای تأمین ریز مغذی‌هایی استفاده می‌شود که از طریق رژیم غذایی به حد کافی دریافت نمی‌شوند. از مکمل مولتی ویتامین مینرال برای درمان کمبود ویتامین یا مواد معدنی ناشی از بیماری، بارداری، تغذیه نامناسب، اختلالات گوارشی و مصرف داروهای خاص استفاده می‌شود.

مصرف روزانه مولتی ویتامین‌ها به ما کمک کند تا شکاف‌های تغذیه‌ای را برای تقویت سلامت خودمان به طور طبیعی جبران کنیم. مولتی ویتامین‌ها یک روش فوری برای تأمین نیازهای روزمره ما به ریز مغذی‌ها و دریافت تمام ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن هستند. این مکمل‌ها به شکل قرص، کپسول، پودر، شربت یا فرم تزریقی در دسترس هستند. مولتی ویتامین یوروویتال یکی از بهترین مولتی ویتامین‌ها برای تأمین تمام ریز مغذی‌های بدن و بهبود سلامت عمومی است.

ویتامین‌ها و مواد معدنی از جمله مواد مغذی ضروری هستند زیرا صدها نقش مهم در بدن دارند. بین دریافت کافی این مواد مغذی و دریافت مقدار زیاد آن‌ها که در نهایت می‌تواند به شما آسیب برساند تفاوت زیادی وجود دارد. با این حال داشتن یک رژیم غذایی سالم بهترین روش برای دریافت مقدار کافی ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز شما است.

مولتی ویتامین مینرال ایرانی یا خارجی

آیا ما به مکمل مولتی ویتامین مینرال نیاز داریم؟

بدن ما برای عملکرد مطلوب به برخی از مواد اولیه نیاز دارد. این‌ها شامل حداقل 30 ویتامین، مواد معدنی و برخی ریز مغذی‌ها هستند که بدن ما به آن‌ها احتیاج دارد اما نمی‌تواند به تنهایی به مقدار کافی آن‌ها را تولید کند. این ترکیبات به تقویت استخوان‌ها، بهبود زخم‌ها و تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کنند. آن‌ها همچنین غذا را به انرژی تبدیل کرده و آسیب‌های سلولی را ترمیم می‌کنند.

اگر رژیم غذایی متعادلی داشته باشید نیازی به مصرف روزانه مولتی ویتامین یا قرص ویتامین نخواهید داشت؛ اما در شرایط خاص ممکن است به این مکمل‌ها نیاز باشد. به عنوان مثال، زنان در سنین باروری باید هر روز قرص اسید فولیک مصرف کنند. اگر چه مصرف چندین ویتامین مجزا برای رفع نیازهای بدن بهتر از مصرف یک ویتامین است، اما یافتن یک مکمل خاص می‌تواند دشوار و وقت گیر باشد؛ بنابراین بهتر است یک کپسول مولتی ویتامین مینرال مصرف کنید تا چند قرص ویتامین مختلف!

نقش مکمل مولتی ویتامین مینرال در سلامتی

ویتامین‌ها و مواد معدنی اغلب ریز مغذی نامیده می‌شوند زیرا بدن شما فقط به مقدار کمی از آن‌ها نیاز دارد. با این وجود عدم دستیابی به این مقادیر اندک باعث بیماری‌های مختلف می‌شود. چند نمونه از بیماری‌هایی که می‌توانند از کمبود ویتامین ناشی شوند شامل اسکوربوت است که در گذشته دریانوردان را پس از ماه‌ها زندگی بدون میوه و سبزی‌های تازه به عنوان منابع اصلی ویتامین C درگیر می‌کرد و باعث خونریزی لثه‌ها و ضعف بدنی می‌شد.

در برخی از کشورهای در حال توسعه به دلیل کمبود ویتامین A افراد دچار شب کوری و نابینایی می‌شوند. راشیتیسم ناشی از کمبود ویتامین D است، وضعیتی که باعث نرم و ضعیف استخوان‌ها شده و منجر به تغییر شکل اسکلت مانند خم شدن پاها می‌شود. همانطور که کمبود این عناصر مغذی می‌تواند به بدن شما آسیب برساند، دریافت مقادیر کافی آن‌ها نیز می‌تواند فواید قابل توجهی برای سلامتی داشته باشد. به عنوان مثال:

استخوان‌های قوی:

 ترکیبی از کلسیم، ویتامین D، ویتامین K، منیزیم و فسفر از استخوان‌های شما در برابر شکستگی محافظت می‌کند.

جلوگیری از نقایص هنگام تولد:  

مصرف مکمل‌های اسید فولیک در اوایل بارداری به جلوگیری از نقایص مادرزادی مغز و ستون فقرات در جنین کمک می‌کند.

دندان‌های سالم:

 به عنوان مثال ماده معدنی فلوراید نه تنها به تشکیل استخوان کمک می‌کند بلکه از شروع یا بدتر شدن پوسیدگی دندان نیز جلوگیری می‌کند.

تفاوت بین ویتامین‌ها و مینرال چیست؟

اگرچه همه آن‌ها ریز مغذی به حساب می‌آیند اما ویتامین‌ها و مواد معدنی از جهات اساسی متفاوت هستند. ویتامین‌ها ترکیباتی آلی هستند و در اثر گرما، قرار گرفتن در معرض هوا یا اسید تجزیه می‌شوند. مواد معدنی یا مینرال ها غیرآلی هستند و تحت این شرایط ساختار شیمیایی خود را حفظ می‌کنند. مینرال های موجود در خاک و آب از طریق مصرف گیاهان، ماهی‌ها، حیوانات و مایعاتی که مصرف می‌کنیم به راحتی وارد بدن ما می‌شوند؛ اما انتقال ویتامین‌ها از مواد غذایی و سایر منابع به بدن سخت‌تر است زیرا پخت و پز، ذخیره سازی و قرار گرفتن در معرض هوا می‌تواند این ترکیبات شکننده را غیرفعال کند.

علاوه بر این بسیاری از ریز مغذی‌ها با هم تعامل دارند مثلاً ویتامین D بدن شما را قادر می‌سازد کلسیم را که از منابع غذایی مختلف وارد دستگاه گوارش می‌شود، بهتر جذب کند. ویتامین C نیز به شما در جذب آهن کمک می‌کند. با این‌ حال، فعل و انفعالات ریز مغذی‌ها همیشه جنبه همکاری ندارد. به عنوان مثال، ویتامین C توانایی بدن را در جذب مینرال ضروری مس محدود می‌کند و حتی کمی افزایش در سطح مینرال منگنز می‌تواند باعث بدتر شدن وضعیت کمبود آهن شود.

بیشتر بخوانید :

برای آشنایی بیشتر با انواع مکمل حاوی ویتامین جهت بهبود وضعیت عمومی بدن صفحه "بهترین قرص مولتی ویتامین و مینرال" را بررسی کنید.

نقش ویتامین‌ها در حفظ سلامتی چیست؟

به طور کلی دو دسته ویتامین وجود دارد ویتامین‌های محلول در آب و محلول در چربی. اگرچه ویتامین‌های محلول در آب وظایف زیادی در بدن دارند، اما یکی از مهم‌ترین وظایف آن‌ها کمک به آزادسازی انرژی موجود در غذایی است که مصرف می‌کنیم.

برخی از ویتامین‌های گروه B اجزای اصلی کوآنزیم ها (مولکول‌هایی که به آنزیم‌ها کمک می‌کنند) هستند که به آزاد سازی انرژی از مواد غذایی کمک می‌کنند. تیامین، ریبوفلاوین، نیاسین، اسید پانتوتنیک و بیوتین در تولید انرژی نقش دارند. ویتامین‌های B12 ،B6 و اسید فولیک اسیدهای آمینه را متابولیزه می‌کنند (عناصر سازنده پروتئین‌ها) و به سلول‌ها کمک می‌کند تا تکثیر و بازسازی شوند.

یکی از نقش‌های ویتامین C، کمک به ساخت کلاژن است که بهبود زخم‌ها کمک می‌کند، از سلامت دیواره رگ‌های خونی پشتیبانی کرده و به حفظ سلامت دندان‌ها و استخوان‌ها کمک می‌کند. ویتامین‌های محلول در چربی نیز نقش مهمی در سلامتی دارند. تشکیل استخوان بدون وجود ویتامین‌های A، D و K غیرممکن است. ویتامین A همچنین به سلامت سلول‌ها کمک می‌کند و از بینایی شما محافظت می‌کند. در صورت کمبود ویتامین E، بدن شما قادر به جذب و ذخیره ویتامین A نخواهد بود. ویتامین E همچنین به عنوان یک آنتی اکسیدان به محافظت از بدن در برابر آسیب مولکول‌های فعالی به نام رادیکال‌های آزاد کمک می‌کند.

نقش مینرال ها در سلامتی بدن چیست؟

بدن به روش‌های متفاوتی مینرال ها را جذب و ذخیره سازی می‌کند. یکی از وظایف اصلی مینرال ها حفظ تعادل مطلوب آب و الکترولیت‌ها در بدن است. سدیم، کلراید و پتاسیم پیشگام این کار هستند. سه ماده معدنی مهم دیگر -کلسیم، فسفر و منیزیم- برای سلامت استخوان‌ها مهم هستند. گوگرد به ایجاد ثبات در ساختار پروتئین‌هایی کمک می‌کند که برخی از آن‌ها در موها، پوست و ناخن‌ها یافت می‌شوند.

البته جذب بیش از حد یک ماده معدنی می‌تواند منجر به کمبود ماده معدنی دیگر شود. البته این نوع عدم تعادل معمولاً ناشی از مصرف مکمل‌ها است نه منابع غذایی. مثلاً اگر مقدار زیادی سدیم از طریق نمک یا غذاهای فرآوری شده دریافت کنید، ممکن است کلسیم بیشتری از دست بدهید زیرا بدن به این شکل از میزان اضافی سدیم خلاص می‌شود. فسفر اضافی به همین ترتیب توانایی بدن در جذب منیزیم را مختل می‌کند.

بیشتر بخوانید :

افرادی که به دنبال سایر محصولات جهت تقویت سلامت بدن، پوست، مو و بسیاری موارد دیگر هستند وارد صفحه "بهترین مکمل ها" شوند.

طریقه مصرف مولتی ویتامین مینرال

روش مصرف انواع مکمل مولتی ویتامین مینرال معمولاً بر روی برچسب آن‌ها ذکر است بنابراین برای حفظ سلامتی بیش از دوز توصیه شده از آن‌ها استفاده نکنید. بهترین زمان مصرف این مکمل‌ها صبح است زیرا با تولید انرژی در بدن می‌توانند در تمام روز شما را شاداب و سرحال نگه دارند. مصرف این مکمل‌ها به هیچ عنوان هنگام شب توصیه نمی‌شود زیرا ممکن است باعث بی‌خوابی شوند.

عوارض قرص مولتی ویتامین مینرال

برخی از ویتامین‌های محلول در آب می‌توانند برای مدت طولانی در بدن باقی بمانند. مثلاً ویتامین B12 چند سال در کبد باقی می‌ماند و حتی ذخیره اسید فولیک و ویتامین C می‌تواند بیش از دو روز دوام داشته باشد. با این حال، به طور کلی، ذخایر ویتامین‌های محلول در آب بدن باید هر چند روز یک بار دوباره پر شوند.

بنابراین بعید به نظر می‌رسد که مصرف مقادیر زیادی از این ریز مغذی‌ها از طریق مکمل‌ها برای سلامتی خطرناک باشد. با این حال دوزهای بسیار زیاد B6 - چندین برابر مقدار توصیه شده 1.3 میلی گرم در روز برای بزرگسالان - می‌تواند به اعصاب آسیب برساند و باعث بی‌حسی و ضعف عضلانی شود.

از آنجا که ویتامین‌های محلول در چربی برای مدت طولانی در بدن شما ذخیره می‌شوند ممکن است به سطح سمی برسند که فقط در صورتی مصرف مکمل این اتفاق می‌افتد زیرا دریافت مقادیر بالای این ویتامین‌ها از طریق غذاها بعید به نظر می‌رسد.

بیشتر بخوانید :

برای مشاهده محصولات آرایشی و بهداشتی و تناسب اندام مشاهده صفحه "داروخانه اینترنتی با ارسال رایگان" پیشنهاد می‌شود.

قرص مولتی ویتامین مینرال را از کجا بخریم؟

شما می‌توانید انواع مکمل مولتی ویتامین مینرال ایرانی یا خارجی را از سایت‌های معتبر و داروخانه‌ها به صورت اینترنتی و یا خرید آنلاین تهیه نمایید. معمولاً قرص مولتی ویتامین مینرال خارجی قیمت بالاتری نسبت به انواع ایرانی دارد و شما می‌توانید بر اساس بودجه خودتان هر یک را خریداری نموده و از مزایای آن‌ها بهره مند شوید. شما همچنین می‌توانید انواع قرص مولتی ویتامین خارجی، بهترین قرص مولتی ویتامین برای مردان و زنان و بهترین مولتی ویتامین برای افزایش وزن را از داروخانه آنلاین باهمانه با خرید اینترنتی تهیه نمایید. 

معرفی پرفروش‌ترین محصولات مولتی ویتامین مینرال:

بهترین مولتی ویتامین کدام است؟

  • کپسول فارماژلیتان دانا 30 عددی

این مکمل حاوی تمامی ویتامی‌ها و مواد مغذی مورد نیاز بدن است و از کمبود هر یک از این عناصر حیاتی در بدن جلوگیری می‌کند. فارماژلیتان در تقویت حافظه و بهبود عملکرد مغز موثر است. این مکمل به طور کلی سبب حفظ سلامت عمومی بدن می‌شود. فارماژلیتان با کنترل چربی خون در بهبود کبد چرب و حفظ سلامت کبد نیز تاثیر می‌گذارد.

بیشتر بخوانید :

برای مشاهده "طریقه مصرف کپسول فارماژلیتان" کلیک کنید.

  • کپسول مولتی دیلی اونسن نوتریشن 60 عددی

این محصول با تامین تمام ریزمغذی‌ها و ویتامین‌های مورد نیاز، بدن شما را در برابر انواع بیماری‌های ویروسی و عفونی همچون سرماخوردگی و آنفلونزا محافظت می‌کند و در تقویت سیستم ایمنی نقش بسیار مهمی دارد. مولتی دیلی اونسن سبب افزایش انرژی و از بین بردن احساس کسالت، خستگی و کرختی می‌شود.

بیشتر بخوانید :

برای اطلاع از "قیمت کپسول مولتی دیلی اونسن نوتریشن" وارد سایت باهمانه شوید.

  • قرص دی ویت اکتیو هلث اید 30 عددی

این مکمل علاوه بر ویتامین حاوی کوآنزیم و جنسینگ بوده و به همین دلیل در افزایش انرژی و رفع خستگی بسیار موثر است. دی ویت اکتیو برای افرادی که رژیم گیاهی دارند مناسب است زیرا در ترکیبات آن از سویا و فرآورده‌های لبنی استفاده نشده است بنابراین افراد گیاهخوار می‌توانند با استفاده از این مکمل نیاز بدن خود را به اواع ویتامین‌ها و مواد مغذی تامین کنند. این محصول در تقویت سیستم ایمنی و حفظ سلامت عمومی بدن بسیار موثر است.

بیشتر بخوانید :

اگر می‌خواهید از "بهترین زمان خوردن قرص day vit" مطلع شوید کلیک کنید.