بی سی ای ای BCAA 

نمایش 1 - 21 از 21 مورد
21 محصول وجود دارد.

مکمل بی سی ای ای BCAA چیست؟

مکمل بی سی ای ای (BCAA) یا آمینو اسیدهای شاخه دار نقش مهمی در عضله سازی و ترمیم عضلات دارند. این آمینو اسیدها شامل لوسین، والین و ایزولوسین بوده و جزء 9 اسید آمینه ضروری هستند. بیشتر اسیدهای آمینه در کبد متابولیزه یا تجزیه می‌شوند ولی BCAA در بافت عضلانی متابولیزه می‌شود. این مسئله باعث می‌شود مکمل های BCAA در بین ورز...

مکمل بی سی ای ای BCAA چیست؟

مکمل بی سی ای ای (BCAA) یا آمینو اسیدهای شاخه دار نقش مهمی در عضله سازی و ترمیم عضلات دارند. این آمینو اسیدها شامل لوسین، والین و ایزولوسین بوده و جزء 9 اسید آمینه ضروری هستند. بیشتر اسیدهای آمینه در کبد متابولیزه یا تجزیه می‌شوند ولی BCAA در بافت عضلانی متابولیزه می‌شود. این مسئله باعث می‌شود مکمل های BCAA در بین ورزشکاران و بدنسازان بسیار محبوب باشند. مکمل‌های BCAA ممکن است برای رشد و ریکاوری عضلات بهتر از BCAA موجود در منابع غذایی عمل کنند. لازم به ذکر است که عدم توانایی در متابولیسم آمینو اسیدهای شاخه دار باعث چندین بیماری جدی می‌شود که برای درمان گاهی اوقات نیاز به کاهش مصرف پروتئین دارند.

هنگامی که هدف شما عضله سازی است باید سطح پروتئین مصرفی خودتان را افزایش دهید و بدن را در وضعیت آنابولیک نگه دارید. استفاده از مکمل‌های BCAA می‌تواند سطح تمرینات شما را بهبود ببخشد و عضله سازی را در بدن شما فعال نگه دارد. همان‌ طور که گفتیم بدن ما نمی‌تواند لوسین، ایزولوسین و والین را سنتز کند. افزودن BCAA به رژیم غذایی، اسیدهای آمینه ضروری را برای بدن فراهم می‌کند و پروتئین سازی را افزایش می‌دهد. بهترین قیمت بی سی ای ای که به شکل قرص بی سی ای ای و کپسول بی سی ای و پودر BCAA می باشند را می‌توانید از داروخانه آنلاین باهمانه با خرید اینترنتی تهیه کنید. به طور کلی بهتر است قبل، حین و بعد از تمرین از این مکمل استفاده کنید تا به تقویت اسیدهای آمینه ضروری در بدن کمک کنند.

فواید مکمل BCAA بی سی ای ای

بهبود عملکرد ورزشی

مصرف بی سی ای ای به کاهش خستگی در طول ورزش و بهبود استقامت فرد کمک کند. تحقیقات نشان داده است که سطح سروتونین در افرادی که بی سی ای ای مصرف می‌کنند کمتر است. سروتونین یک ماده شیمیایی مهم در مغز است که در خستگی ورزشی نیز نقش دارد. مکمل BCAA همچنین باعث بهبود متابولیسم انرژی و کاهش سطح متابولیت‌هایی مانند کراتین کیناز و لاکتات دهیدروژناز می‌شود که آسیب عضلانی را نشان می‌دهند. بنابراین محققان نتیجه گرفتند که BCAA می‌تواند عملکرد ورزشی را بهبود ببخشد.

ساخت توده عضلانی بدون چربی

یک مطالعه در سال 2009  نشان داد که آمینو اسیدهای شاخه دار می‌توانند به بهبود توده عضلانی بدون چربی و کاهش درصد چربی‌های ذخیره شده در  بدن کمک کنند. بنابراین بی سی ای ای را می‌توان در دوران کات و همچنین در دوران پیروی از رژیم کاهش وزن مورد استفاده قرار داد. این مکمل‌ها به حفظ توده عضلات در این دوران کمک می‌کنند و به نوعی مانند یک مکمل چربی سوز عمل می‌کنند.

حفظ توده عضلانی در هنگام بیماری

مصرف مکمل بی سی ای ای به ویژه لوسین ممکن است به حفظ توده عضلانی در افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن کمک کند. طبق یک بررسی معتبر در سال 2012 مشخص شد که انواع بیماری‌ها می‌توانند سنتز پروتئین را تحت تأثیر قرار دهند. این امر در نهایت می‌تواند منجر به از دست دادن پروتئین و توده عضلانی اسکلتی شود. بنابراین مصرف رژیم غذایی با پروتئین بالا و تأمین مقادیر بالای آمینو اسید لوسین در دوران بیماری‌های مزمن مانند سرطان می‌تواند به حفظ توده عضلانی در افراد کمک کند.

جلوگیری از آسیب عضلانی

مطالعات مختلف نشان می‌دهد مصرف مکمل BCAA می‌تواند به کاهش آسیب عضلات در هنگام ورزش با شدت زیاد کمک کند البته برای تأیید این یافته‌ها نیاز به تحقیقات بیشتری است. نتایج یک مطالعه کوچک در سال 2013 نشان داد افرادی که در حین تمرینات از مکمل  BCAA استفاده می‌کردند نسبت به افرادی که دارونما مصرف کرده بودند سطح مارکرهای آسیب عضلانی پایین تری داشتند. محققان نتیجه گرفتند که مکمل BCAA ممکن است آسیب عضلانی را پس از تمرینات استقامتی کاهش دهد.

اهمیت بی سی ای ای برای بیماران کبدی چیست؟

مکمل BCAA ممکن است برای افراد مبتلا به بیماری کبد نیز مفید باشد. مطالعات نشان داده است که مصرف بی سی ای ای در افراد مبتلا به سیروز کبدی در مقایسه با کسانی که این مکمل را مصرف نکرده‌اند، به طور قابل توجهی وضعیت آن‌ها را بهبود بخشیده است. محققان نتیجه گرفتند که مصرف طولانی مدت BCAA در افراد مبتلا به سیروز کبدی پیشرفته اثرات مفیدی دارد. مصرف این مکمل از کاهش قدرت عضلانی در افراد مبتلا به سیروز کبدی نیز جلوگیری می‌کند.

مصرف بی سی ای ای برای زنان

فواید بی سی ای ای برای زنان چیست؟

هیچ مشخصه خاصی از نظر جنسیت در BCAA وجود ندارد، به این معنی که این مکمل برای زنان و مردان به یک اندازه مؤثر است. ولی استفاده از BCAA در دوران بارداری یا در دوران شیردهی معمولاً توصیه نمی‌شود. زیرا مطالعات کافی برای تعیین قاطعانه اینکه آیا BCAA در این موارد ایمن است یا نه، انجام نشده است.

سایر مزایای استفاده از  BCAA جهت بهبود سلامتی

تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که BCAA می‌تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند و تأثیر مثبتی بر سلامت روده‌ها بگذارد. این اثرات برای ورزشکاران و افراد غیر ورزشکار مفید است و با بهبود سطح سلامت عمومی همراه است. در خارج از دنیای ورزش، برخی از افراد از بی سی ای ای برای جلوگیری از خستگی و افزایش تمرکز استفاده می‌کنند. علاوه بر این بی سی ای ای در پزشکی برای بسیاری از اختلالات مانند مشکلات مغزی ناشی از بیماری کبدی، اختلالات مختلف حرکتی، بیماری ژنتیکی موسوم به بیماری مک آردل و بی اشتهایی استفاده می‌شود. این مکمل ها همچنین برای کمک به کاهش سرعت از بین رفتن عضلات در افرادی که در بستر هستند و برای درمان اشتهای ضعیف در بیماران مبتلا به نارسایی کلیه و سرطان استفاده می‌شوند.

منابع غذایی بی سی ای ای

این آمینو اسیدهای ضروری در طیف گسترده ای از غذاها وجود دارند و اکثر افراد می‌توانند با خوردن یک رژیم غذایی غنی از پروتئین مقدار کافی آن را دریافت کنند. منابع اصلی آمینواسیدهای شاخه دار شامل:

  • حبوبات، از جمله لوبیا، نخود فرنگی و عدس
  • محصولات لبنی، مانند شیر و پنیر
  • محصولات سویا مانند توفو
  • گوشت، مرغ و ماهی
  • آجیل و دانه‌ها
  • تخم مرغ

بهترین زمان مصرف بی سی ای ای و طریقه مصرف بی سی ای ای قرصی و پودری

قبل و حین تمرین: قبل از تمرین می‌توان BCAA  را مصرف کرد تا حین تمرینات عضله سازی را فعال کرده و از خستگی جلوگیری کند. یکی از مطالعات در این رابطه نشان داده است که خستگی عضلات با مصرف مکمل بی سی ای ای در طول تمرین 15٪ کاهش می‌یابد.

بعد از تمرین: همچنین می‌توانید بعد از تمرین BCAA استفاده کنید تا ریکاوری پس از تمرینات را تسریع کند. مطالعات نشان داده است که مصرف این مکمل باعث کاهش درد عضلات و عملکرد بهتر در جلسات تمرینی در روزهای بعد از مصرف مکمل در مقایسه با دارونما می‌شود.

دوز مصرفی BCAA به مقدار این آمینو اسیدها در رژیم غذایی بستگی خواهد داشت. با این حال به عنوان یک راهنمای کلی، 3 تا 5 گرم بی سی دبل ای برای شروع کافی خواهد بود. طریقه مصرف بی سی ای ای قرصی بسته به دوز قرص متفاوت است و مقدار آن توسط پزشک یا مربی تعیین می‌شود. فقط به یاد داشته باشید که عوارض بی سی ای ای را در نظر داشته باشید و بیش از حد مجاز مصرف نکنید.

 برای به حداکثر رساندن سرعت عضله سازی، بی سی ای ای باید با سایر اسیدهای آمینه ضروری ترکیب شود. حجم BCAA مصرفی بسته به میزان دریافت پروتئین در رژیم غذایی، توده بدنی، سطح سلامتی، رژیم ورزشی و اهداف فرد متفاوت خواهد بود. این مکمل را می‌توان در هر زمان - قبل، حین یا بعد از ورزش و همچنین در طول روز مصرف کرد.

بیشتر بخوانید :

جهت آشنایی با سایر محصولات در داروخانه آنلاین باهمانه وارد صفحه "خرید اینترنتی مکمل" شوید.

عوارض بی سی ای ای

در بیشتر موارد بی سی ای ای بی خطر است ولی مانند هر مکمل دیگری مصرف بیش از حد آن می‌تواند عوارض جانبی منفی بالقوه داشته باشد. این مکمل ها هنگامی که به مقدار زیاد مصرف شود عوارض جانبی مانند خستگی، عدم تعادل، حالت تهوع، سردرد و افزایش مقاومت به انسولین (که می‌تواند منجر به دیابت نوع 2 شود) را در پی خواهند داشت.  BCAA همچنین ممکن است بر سطح قند خون تأثیر بگذارد، بنابراین باید برای مدتی قبل و بعد از جراحی از مصرف آن‌ اجتناب کرد.

BCAA همچنین برای افرادی که شرایط خاصی دارند منع مصرف دارد. اگرچه زمانی تصور می‌شد که BCAA در درمان بیماری لوگریگ (ALS) مفید است، اما اکنون برای افراد مبتلا به این بیماری مشکل ساز تلقی می‌شود. افرادی که به بیماری به نام کتو اسیدوریا یا بیماری شربت افرا مبتلا هستند، بیماران کلیوی، بیماران کبدی، بیماران قلبی و افرادی که بیش از حد الکل می‌نوشند نیز باید از مصرف مکمل‌های BCAA خودداری کنند.

بی سی ای ای را از کجا بخریم؟

انواع مکمل‌های بی سی ای ای را می‌توانید از داروخانه، مراکز معتبر و سایت‌های مجاز با خرید آنلاین یا حضوری تهیه کنید. همچنین می‌توانید بهترین بی سی ای ای برترین برندهای دنیا را از داروخانه آنلاین باهمانه با خرید اینترنتی تهیه نمایید. قیمت پودر بی سی ای ای به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد مثلاً قیمت پودر بی سی ای ای با قرص آن متفاوت است. همچنین قیمت برندهای ایرانی مانند بی سی ای ای دو بیس از قیمت مکمل‌های خارجی پایین تر است.

در ادامه به معرفی بهترین بی سی ای ای می پردازیم:

بهترین مکمل بی سی ای ای

بی سی ای ای دوبیس

یکی از بهترین بی سی ای ای شناخته شده بی سی ای ای دوبیس است که ساخت ایران بوده و کیفیت بسیار بالایی دارد. پودر بی سی ای ای 5000 دوبیس به‌صورت طعم دار تهیه می‌شود تا افراد هنگام مصرف این نوشیدنی لذت بیشتری ببرند. یکی دیگر از مزایای پودر بی سی ای ای 5000 دوبیس نسبت به بی سی ای ای دوبیس، شکل پودری این مکمل است زیرا نسبت به اشکال دیگر قابلیت حل و جذب بهتری دارد. قیمت بی سی ای ای دوبیس (DooBis BCAA) نیز نسبت به نمونه‌های خارجی بسیار مناسب است. از فواید بی سی ای ای دوبیس می‌توان به جلوگیری از خستگی زود هنگام در طول فعالیت بدنی، ممانعت از تخریب عضلات در طول تمرینات سنگین، حاوی 5000 میلی‌گرم BCAA در هر سروینگ، حاوی ویتامین c و مینرال‌های مفید برای بدن، بهبود عملکرد ورزشی افراد، افزایش توانایی و تمرکز فرد و کمک به عضله سازی اشاره کرد. لذا شما برای برخورداری از فواید بی سی ای ای می‌توانید پس از بررسی قیمت پودر بی سی ای ای و عوارض بی سی ای ای اقدام به خرید این مکمل نمایید.

بیشتر بخوانید :

برای کاهش وزن و عضله سازی قدام به خرید "بی سی ای ای دوبیس" نمایید.

پودر بی سی ای ای نوتریمد 500 گرمی

اگر به دنبال بهترین بی سی ای ای ایرانی هستید ما خرید مکمل بی سی ای ای نوتریمد را به شما پیشنهاد می‌کنیم. پودر بی سی دابل نوتریمد می‌تواند به بدن در ساخت اسید آمینه گلوتامین در عضله اسکلتی کمک کند و از دیگر فواید آن می‌توان به افزایش سوخت ‌و ساز آمینواسیدها، عضله سازی، کمک به کاهش وزن، افزایش توان بدن، افزایش حجم و تولید انرژی اشاره کرد.  طریقه مصرف بی سی ای ای نوتریمد روزانه 3 بار و هر بار 1 پیمانه را بین وعده‌های غذایی است. لذا قبل از خرید این مکمل اقدام به بررسی قیمت پودر بی سی ای ای نمایید.

بیشتر بخوانید :

جهت آشنای با عوارض بی سی ای ای نوتریمد وارد صفحه " مکمل بی سی ای ای" شوید.

قرص بی سی ای ای 6400 سایتک نوتریشن

یکی دیگر از بهترین بی سی ای ای ایرانی مکمل بی سی ای ای سایتک نوتریشن است. این محصول از کیفیت خوبی برخوردار است و معمولا افراد جهت کاهش وزن و لاغری از آن استفاده می‌کنند همچنین از دیگر فواید آن می‌توان به پیشگیری از تخریب ماهیچه و نگهداری آن، افزایش توان و استقامت بدن و عضله سازی خشک اشاره کرد. عوارض بی سی ای ای در افراد مبتلا به بیماری گوارشی و کلیوی بیشتر از سایر افراد بروز خواهد کرد بنابراین قبل از خرید این محصول از داروخانه اینترنتی باهمانه به بررسی قیمت پودر بی سی ای ای سایتک نوتریشن و عوارض ناشی از مصرف این محصول بپردازید.

بیشتر بخوانید :

اگر به دنبال مکمل بی سی دابل ای ایرانی هستید پیشنهاد ما "قرص بی سی ای ای سایتک" است.

بیشتر