صورت و بدن 

در هر صفحه
نمایش 1 - 30 از 450 مورد
450 محصول وجود دارد.

مطالعات مختلفی که در دانشگاه‌های معتبر سراسر دنیا انجام شده است، نشان داده است که بهترین راه برای مراقبت از پوست و حفظ زیبایی آن، پیروی از یک سبک زندگی سالم و استفاده صحیح از محصولات مراقبت صورت می‌باشد. آیا شما در این مسیر قرار دارید؟! هر یک از محصولات مراقبت از صورت، نقش متفاوتی در سلامت و زیبایی پوست ایفا می‌کند و شاید دانستن این نکته برایتان...

مطالعات مختلفی که در دانشگاه‌های معتبر سراسر دنیا انجام شده است، نشان داده است که بهترین راه برای مراقبت از پوست و حفظ زیبایی آن، پیروی از یک سبک زندگی سالم و استفاده صحیح از محصولات مراقبت صورت می‌باشد. آیا شما در این مسیر قرار دارید؟! هر یک از محصولات مراقبت از صورت، نقش متفاوتی در سلامت و زیبایی پوست ایفا می‌کند و شاید دانستن این نکته برایتان جالب باشد که حتی زمان و ترتیب استفاده از این محصولات نیز، در میزان تأثیر گذاری آن‌ها اهمیت دارد. متخصصان پوست، مو و زیبایی معتقدند که نحوه استفاده از محصولات مراقبتی پوست است که تعیین می‌کند پوست شما تا چه حد از مزایای آن محصول بهره‌ مند می‌شود. مطمئننا می‌خواهید در این ‌باره بیشتر بدانید، پس با بخش بعدی مقاله همراه ما باشید.

آناتومی پوست:

 • پوست یک ‌چهارم حجم گردش خون بدن را به خود اختصاص داده و همه حجم خون بدن هر ۱۱ دقیقه یک ‌بار از پوست عبور می‌کند.
 • پوست به تنظیم حرارت و حذف مواد زائد و سموم بدن کمک می‌کند همچنین از هجوم میکروب‌ها و شرایط محیطی نامناسب جلوگیری می‌کند.
 • از هنگام تولد تا مرگ هر ۲۷روز بدن، یک‌ پوست جدید می‌سازد.
 • پوست دارای ۳ لایه اصلی است. پوست زیرین دارای عروق خونی، پایانه‌های عصبی، سلول‌های چربی، فولیکول‌های مو و بافت پیوندی است که مواد غذایی را به پوست خارجی (اپیدرم) انتقال می‌دهد.
 • با افزایش سن چربی زیر پوست از بین می‌رود، کلاژن که در لایه دوم پوست قرار دارد و الیاف پروتئینی است که باعث قوام پوست می‌شود، به‌تدریج قدرت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد و درنتیجه پوست حالت‌ پذیری خود را از دست می‌دهد.
 • رطوبت پوست و قدرت عمل غدد عرقی کاهش می‌یابد و سد دفاعی طبیعی بدن در مقابل نور خورشید تضعیف می‌شود.

طبقه‌ بندی پوست

پوست‌ها 4 نوعند:

۱) پوست طبیعی که همچون پوست یک بچه تازه، لطیف و کاملاً قابل ‌انعطاف‌ است.

۲) پوست چرب، در این پوست فعالیت غدد مولد چربی افزایش می‌یابد و علت به وجود آمدن آن زمینه ارثی، فعالیت غدد آندوکرین، تغذیه، هیجان ‌زدگی، شوک و غیره است.

۳) پوست خشک، این نوع پوست‌ها فوق ‌العاده به درجه حرارت حساسند. علل پیدایش این نوع پوست‌ها به کم شدن غدد چربی و تبخیر بیش‌ از حد آب در سطح پوست، مربوط است.

۴) پوست مختلط: این نوع پوست‌ها بیشتر در صورت موجود است. نواحی مثل پیشانی و بینی بسیار چرب و بقیه نواحی به‌ خصوص اطراف چشم و گونه‌ها خشک هستند.

سلول های مرده پوست چیست؟

سلول‌های مرده پوست به سلول‌های تخریب شده پوست گفته می‌شود و عوامل بسیاری باعث ایجاد آن می‌گردد. پوست به صورت نرمال هر ماه یک‌بار تجدید می‌شود یعنی لایه رویی و سطحی پوست بر اثر عوامل مختلف تخریب و چروکیده شده و ریزش می‌کند تا لایه جدیدتری ایجاد گردد یعنی لایه بیرونی پوست یا همان اپیدرم سلول‌های مرده را ریخته و آن‌ها را با موارد جدید جایگزین می‌کند. افراد از افتادن سلول‌های قدیمی پوست در طول روز غافل هستند زیرا آن‌ گونه نیست که خیلی به چشم آید اما خبر خوب این است که محصولات زیادی در این زمینه وجود دارد که می‌تواند فرد را در جدا کردن سلول‌های مرده پوست از بدن خود یاری کند و حفظ و ترمیم مجدد آن کمک کند اما دقت داشته باشید افراد باید در انجام این کار نکات برجسته زیادی را رعایت کنند، زیرا این محصولات می‌توانند به راحتی پوست را آسیب رسانده یا تحریک کنند که در این صورت با از بین رفتن سلول مرده پوست نه تنها پوست‌ترمیم نمی‌شود بلکه زیبایی و شفافیت خود را نیز از دست می‌دهد.

لایه‌ی سلول‌های مرده‌ی پوست در کجا قرار دارد؟

لایه اپیدرم پوست که ضخامتش حدود 0.04 تا 1.6 میلی متر متغییر می‌باشد، لایه مهمی به شمار می‌آید. سلول‌های لانگرهانس که ایمنی پوست را بر عهده دارد، ملانوسیتها و آنزیم تیروزیناز که عهده دار تولید رنگدانه‌های ملانین و تنظیم رنگ پوست است، در این لایه قرار دارند لذا لایه سلول مرده پوست نیز در همین لایه است و از آن جایی که محصولات آرایشی و بهداشتی نظیر پاک کننده‌ها، لایه بردارها، ترمیم کننده‌ها یا مرطوب کننده‌ها نیز بر این لایه تأثیر می‌گذارد، افراد می‌توانند برای از بین بردن سلول‌های مرده پوست خود از لایه بردارها استفاده کرده و پوست خود را شفاف و صاف و زیبا نمایند بنابراین هر چه بیشتر از لایه اپیدرم پوست خود محافظت کنید پوستی جوان‌تر خواهید داشت.

وظایف اصلی اپیدرم شامل موارد زیر است:

ساخت سلول‌های جدید پوست

 • سلول‌های جدید پوست در انتهای اپیدرم تشکیل می‌شوند.
 • حدود یک ماه طول می‌کشد این سلول‌ها به لایه بالای اپیدرم برسند.
 • سلول‌های جدید با سلول‎‌های قدیمی در روی سطح پوست جایگزین می‌شوند.

چگونه به بهترین شکل از محصولات مراقبت صورت استفاده کنیم؟

مراقبت از صورت و بدن

یک اصل کلی برای استفاده صحیح از محصولات مراقبت صورت این است که همیشه می‌بایست کم قوام ترین محصولات را در ابتدا و با قوام ترین محصول را نیز در انتها بر روی پوست خود استفاده نمایید. نکته دیگر این است که در روال مراقبت صورت خود، روزها را به استفاده از محصولات محافظ در برابر نور خورشید، آلودگی‌ها و رادیکال‌های آزاد اختصاص دهید و استفاده از محصولات درمانی نظیر کرم‌های حاوی رتینول را به شب‌ها  موکول کنید. در ادامه به شما خواهیم گفت که از زمان برخاستن از خواب تا زمان بازگشت به رختخواب، از کدام محصولات مراقبت صورت و به چه طریقی استفاده نمایید. پس بخش بعدی را از دست ندهید.

ابتدا از پاک ‌کننده‌ها استفاده کنید.

زمانی که از خواب برخاستید حتماً می‌بایست صورتتان را شستشو دهید. در طول شب مواد سمی بسیاری از سطح پوست شما دفع می‌شود و همچنین آلودگی‌های زیادی بر روی آن می‌نشیند. پس اولین کار، زدودن این مواد آسیب ‌زننده به سلامت و زیبایی پوست است. شما می‌توانید صورتتان را با آب گرم شستشو دهید؛ اما بهتر آن است که از یک پاک ‌کننده مناسب با نوع پوست خود استفاده کنید. 

حالا نوبت سرم‌ها و کرم‌های درمانی است!

زمانی که پوستتان به‌ خوبی تمیز شد، وقت آن رسیده است که به سراغ سرم ها و یا کرم‌های ضد لک، ضد جوش یا آکنه، ضد چروک و غیره بروید. این محصولات مراقبت صورت طوری طراحی شده‌اند که به‌خوبی در لایه‌های پوست نفوذ کنند؛ بنابراین سعی کنید این محصولات را تا حد ممکن در نزدیکی پوست صورتتان استفاده کنید. نکته قابل اهمیت دیگر این است که می‌بایست پس از استفاده از این محصولات، به پوستتان حدود 5 دقیقه زمان بدهید تا مواد مؤثره موجود در آن‌ها به‌خوبی جذب شود. سپس به سراغ محصولات بعدی بروید.

استفاده از مرطوب‌ کننده را فراموش نکنید.

آبرسانی و هیدراته کردن پوست نقش باعث بهبود ساختار و سلامت پوست می‌شود. اگر به فکر مراقبت صورت خود هستید باید بدانید که کرم‌های مرطوب‌ کننده از بروز چین و چروک و بسیاری از مشکلات پوستی جلوگیری می‌کنند. به این نکته توجه کنید که هرگاه پوستتان خشک شود، غدد چربی پوست، چربی بیشتری ترشح می‌کنند. بنابراین استفاده از مرطوب ‌کننده حتی برای افرادی که پوست چرب دارند، ضروری است. کرم‌های مرطوب ‌کننده مخصوص پوست چرب دارای حداقل میزان چربی است و این افراد می‌توانند بدون هیچ نگرانی، از منافع آن بهره‌ مند شوند. گاهی ممکن است نیاز باشد که به مرور زمان، نوع مرطوب ‌کننده خود را تغییر دهید؛ مثلاً پوست برخی از افراد در فصل زمستان خشک و در تابستان چرب می‌شود.

گام بعدی استفاده از کرم دور چشم است.

در حال حاضر انواع مختلفی از کرم‌های دور چشم با منافع و ترکیبات مختلف در بازار وجود دارد. شما می‌توانید پس از استفاده از کرم مرطوب‌ کننده، از یک کرم دور چشم مناسب برای پیشگیری و یا درمان چین و چروک، پف کردگی و یا تیرگی اطراف چشم خود استفاده کنید. توجه شما را به این نکته جلب می‌کنیم که استفاده از کرم دور چشم فقط مخصوص مادرها نیست! بهترین سن برای شروع استفاده از کرم‌های دور چشم از اوایل دهه 20 زندگی است؛ زیرا در این سنین به مرور علائم و نشانه‌های پیری پوست بارز می‌شوند.

استفاده از کرم ضد آفتاب آخرین کاری است که باید انجام دهید!

اگر به فکر مراقبت صورت خود هستید، هیچ‌گاه خانه را بدون زدن ضد آفتاب ترک نکنید. کرم ضد آفتاب را فراموش نکنید حتی اگر:

 • در روزهای ابری به گردش می‌روید.
 • مواد آرایشی شما حاوی ضد آفتاب است.
 •  قصد دارید تمام روز را در منزل بمانید.

در واقع استفاده از کرم ضد آفتاب بزرگ‌ترین لطفی است که در حق سلامت و زیبایی پوست خود انجام می‌دهید. پرتوهای مضر نور خورشید مهم‌ترین عامل خطر برای ایجاد چین و چروک، لک‌های پوستی و دیگر آسیب‌هایی است که منجر به پیری زودرس پوست شما می‌شوند. 

انواع نوع پوست

برنامه مراقبت از پوست چرب

معمولاً افرادی که پوست چرب دارند بسیار گله مند هستند زیرا مدام باید پوست خود را با محصولات مراقبتی پوست چرب و یا انواع شوینده‌ها تمیز کنند تا دیگر حالت چربی نداشته باشد اما دقت کنید که افرادی که پوست چرب دارند اگر به خوبی از آن مراقبت کنند با مرور زمان کمتر دچار پیری پوست می‌شوند اما چرب بودن پوست یا تقصیر هورمون‌های بدن است یا آن را به ارث برده‌اید و مادر زادی است. در این میان عوامل محیطی هم بر روی آن تأثیر دارند و ممکن است پوست شما را بیش از حد نرمال چرب کنند. آلودگی هوا، شرایط آب و هوایی بد مانند گرما، رطوبت و اشعه ماوراء بنفش و بسیاری دیگر می‌تواند پوست را به حد زیادی چرب کند.

بهترین راه مراقبت از پوست چرب صورت و بدن شستن مرتب و مداوم آن است آن هم با شوینده‌هایی که فاقد مواد چرب و روغن باشند. استفاد از تونر مناسب پوست چرب مرحله دوم مراقبت از پوست است در واقع پس از آنکه آرایش‌تان را پاک می‌کنید باز هم مواد آرایشی روی پوستتان باقی می‌ماند لذا با تونر می‌توانید هرگونه آلودگی و لوازم آرایش را از صورتتان پاک کنید. بعد از شستسشوی صورت خود استفاده از مرطوب کننده مناسب پوست چرب نیز کمک کننده خواهد بود فقط دقت داشته باشید اگر می‌خواهید به بیرون از منزل بروید از ضد آفتاب فاقد چربی استفاده کنید و شب‌ها قبل از خواب آبرسان و یا کرم جوانساز متناسب با جنس پوست خود را تهیه و مصرف نمایید.

بیشتر بخوانید :

برای آشنایی با تمامی محصولات در باهمانه وارد صفحه "داروخانه آنلاین" شوید.

راههای مراقبت از پوست صورت خشک

افرادی که پوست خشک دارند در بسیاری موارد بیشتر اذیت خواهند شد زیرا سرما، گرد و خاک و آفتاب می‌تواند بر خشکی پوستشان بیشتر تأثیر گذاشته و سوزش پوست آنان را بیشتر می‌نماید لذا اگر خوب به پوست خود رسیدگی نکنند پوست بر اثر سوزش و خارش زخم شده و زیبایی و شادابی خود را از دست خواهد داد. اگر در تشخیص خشک بودن پوست خود شک دارید باید بدانید که مهم‌ترین علائم پوست خشک شامل پیرتر به نظر رسیدن پوست، جذب سخت محصولات مراقبت از پوست، داشتن جوش و آکنه حتی با داشتن پوستی به ظاهر خشک زیرا بسیاری افراد بر این باورند که آکنه فقط مناسب پوست چرب است و در آخر اینکه پوست صورت به مواد آرایشی آلرژی پیدا می‌کند و احساس خارش مکرر خواهد داشت. برای مراقبت از پوست خشک بهتر است از آبرسان و مرطوب کننده‌های قوی استفاده کنیم تا خشکی پوست را رفع کند به عنوان مثال قبل از خواب و یا بعد از حمام بهترین زمان مصرف آبرسان است زیرا به راحتی جذب پوست می‌شود. نکته دیگر اینکه استفاده از ماسک خانگی پوست خشک می‌توانید رطوبت و جوانی را به پوست خود ببخشید.

بیشتر

زیر شاخه ‎ها

ضد آفتاب

مراقبت از بدن را جدی بگیرید

مراقبت از بدن را می‌توان مهم‌ترین کاری است که می‌بایست در حق خود انجام دهید؛ چراکه نه؟! بدن شما بزرگ‌ترین سرمایه‌ای است که در اختیار دارید، همان بدنی که جایگاه روح شماست. مراقبت از بدن تنها به معنای پیروی از یک رژیم غذایی صحیح و ورزش نیست؛ مراقبت از بدن یعنی اینکه نسبت به تک‌تک نیازهای بدنتان حساس باشید و قبل از بروز هرگونه ناراحتی ظاهری و یا عمیق، از آن‌ها پیشگیری کنید. بدن شما این حق را دارد که علاوه بر سالم بودن، زیبا نیز به نظر برسد؛ این زیبایی در کنار سلامتی، ذهن و جسمتان را به آرامش خواهد رساند.

در اینجا منظور ما از مراقبت از بدن ، مراقبت از پوستی است که سرتاسر بدنتان را پوشانده است. معمولاً زمانی که صحبت از مراقبت از پوست به میان می‌آید، اکثر ما به پوست صورت و اطراف چشممان می‌اندیشیم. در حالی که بیش از 90 درصد از پوست بدنتان را فراموش می‌کنید. در حال حاضر محصولات مراقبت از بدن بسیار متنوعی در بازار هستند که به شکل کرم، اسپری، روغن، لوسیون و غیره عرضه می‌شوند.

چگونه از پوست خود مراقبت کنیم؟

تنها از صابون ملایم برای پوست خود استفاده کنید.

آیا پوست بدن شما تمایل به خشکی دارد، به‌ویژه پس از دوش گرفتن؟ برای مراقبت از پوست بدن، از محصولات آرایشی ملایم، برای پاک کردن پوست خود استفاده کنید. اگر از محصولاتی که بیش‌ازحد خشن هستند استفاده کنید، پوست شما می‌تواند بسیار خشک شود. بهترین محصولات برای مراقبت از پوست، صابون غنی از چربی می‌باشد.

از پوست خود در برابر خورشید محافظت کنید.

برای مراقبت از پوست خود، بدون حفاظت در نور آفتاب بیرون نروید. کرم ضد آفتاب با SPF ای که باپوست شما سازگار است اعمال کنید. دوباره آن را به‌صورت منظم تکرار کنید. همچنین توصیه می‌شود که در داغ‌ترین ساعات روز در معرض نور خورشید قرار نگیرید.

هنگام دوش گرفتن.

دوش گرفتن برای پوست شما بهتر از یک وان حمام است که منجر به خشک شدن پوست می‌شود. اطمینان حاصل کنید که آب گرم است، نه داغ. برای دوستداران وان حمام، هرچند وقت یک‌بار می‌توانند در وان حمام باشند؛ بااین‌حال پیشنهاد می‌کنیم برای مدت طولانی در آب ننشینید!

هنر خشک‌کردن پوست به‌آرامی.

قبل از خروج از حمام، تمام بدن خود را کاملاً از مواد پاک‌کننده پاک‌کنید. سپس پوست خود را به‌آرامی با استفاده از حوله خشک‌کنید. به‌آرامی پاها، سینه، بازوها و غیره را خشک‌کنید. به پوست خود تا زمانی که خشک نباشد، کرم نزنید.

هرروز پوست خود را مرطوب کند.

مرطوب کردن پوست را به یک عادت روزانه تبدیل کنید. پس از آرام خشک‌کردن پوست خود با استفاده از حوله، از کرم مناسب برای پوست خود استفاده کنید. این کار کمک خواهد کرد تا هیدرولیپیدی که اپیدرم شمارا پوشش می‌دهد، بازگردانده شود. فراموش نکنید که از مرطوب‌کننده های مناسب استفاده کنید.

وقتی هوا سرد است، لباس گرم بپوشید.

آیا متوجه شده‌اید که پوست شما در طول ماه‌های زمستان حساس می‌شود؟ درواقع، هوای سرد و همچنین باد و آفتاب، تمایل به خشک‌کردن پوست‌دارند. به‌محض این که درجه حرارت شروع به افت کند، حتماً لباس گرم بپوشید و فراموش نکنید که از پوست دستان خود محافظت کنید.

مقدار زیادی آب بنوشید.

برای پوست زیبا، بدن شما نیاز به مقدار کافی مایعات دارد. اطمینان حاصل کنید که به‌اندازه‌ی کافی آب می‌نوشید، یعنی حدود ۸ لیوان در روز. هنگام بیدار شدن یک لیوان آب، چای برای صبحانه، آب‌معدنی در طول روز، چای گیاهی در شب …. به‌این‌ترتیب شما به‌راحتی می‌توانید تمام نیازهای روزانه خود را برآورده کنید!

غذاهای سالم و متعادل بخورید.

رژیم سالم و متعادل، نه‌تنها برای بدن شما مناسب است، بلکه برای پوست شما نیز مفید خواهد بود. هرروز باید ۵ عدد میوه و سبزیجات مصرف کنید که غنی از آنتی‌اکسیدان هستند. این کار به شما کمک خواهد کرد تا پوست زیبا و سالم خود را حفظ کنید.

خواب زیبایی را فراموش نکنید.

اگر به‌اندازه کافی بخوابید، پوست شما آرام و سالم خواهد ماند! بدن شما نیاز به مقدار مشخصی از خواب برای سالم بودن دارد: ۷، ۸ تا ۹ ساعت! درواقع نیازهای خواب ما توسط ژن‌های ما مشخص می‌شود.

ترک سیگار‌

آیا سیگار می‌کشید؟ سیگار کشیدن برای پوست شما بسیار مضر است. رنگ پوست را زمخت می‌کند و باعث می‌شود که پوست به‌سرعت پیر شود. این‌یک دلیل بسیار خوب برای ترک سیگار تا آخر عمر شما است، این‌گونه فکر نمی‌کنید؟

 

محصولات مراقبت از بدن شامل چه مواردی هستند؟

اگر قصد مراقبت از بدن خود را دارید، یکی از مهم‌ترین ابزارهایی که به کمک شما خواهند آمد، محصولات مراقبت از بدن می‌باشد. مطمئننا در دنیای ماشینی و پرمشغله امروز، بسیاری از ما فرصت تهیه ماسک و لوسیون های خانگی را نداریم. از طرفی تهیه مواد اولیه بسیاری از این روش‌های خانگی کار دشواری است و حتی اگر قابل تهیه باشند، در تمام فصول نمی‌توان آن‌ها را یافت. در این میان اگر به سراغ بهترین برندهای آرایشی بهداشتی برویم، علاوه بر صرفه‌جویی در وقت، می‌توانیم بسیاری از مواد لازم برای مراقبت از پوست را در غلظت بالا و مؤثر به بدنمان برسانیم.

مهم‌ترین محصولات مراقبت از بدن عبارتند از:

 • انواع ضد آفتاب ها و یا برنزه کننده های بدن
 • انواع روغن‌ها، لوسیون ها و کرم‌های مرطوب کننده بدن
 • انواع محصولات ترمیم کننده و درمانی
 • انواع شوینده‌ها و پاک کننده های بدن به شکل صابون، ژل، شامپو و ...
 • خوش بو کننده ها و دئودورانت ها بدن

و ...

 

مهم‌ترین نکته در انتخاب محصولات مراقبت از بدن

مهم‌ترین نکته در انتخاب بهترین محصول مراقبت از بدن این است که نوع پوست خود را بشناسید و سپس محصول مناسب برای نوع پوست خود را انتخاب کنید و به طور منظم استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که پوست بدنتان همانند شما نیاز به تغذیه و رسیدگی دارد، قرار نیست با یک یا دو بار استفاده از یک محصول مراقبتی تمام مشکلات گذشته و آینده پوستتان حل و فصل شود! برنامه مراقبت از بدن باید جز جدایی ناشدنی برنامه زندگی شما باشد.

فروشگاه محصولات آرایشی بهداشتی باهمانه بهترین برندهای آرایشی بهداشتی موجود در دنیا را با بهترین قیمت و همراه با ارسال به درب منزل، در اختیارتان قرار خواهد داد. تنها قدم باقیمانده، تصمیمی است که خود شما در قبال مراقبت از بدن خود می‌گیرید!

 

 

 

دور چشم

اغلب ما می‌دانیم که می‌بایست از پوست خود در برابر نور آفتاب و سایر عوامل مخرب محیطی حفاظت کنیم؛ با این ‌وجود یکی از مناطقی که اغلب نادیده گرفته می‌شود، پوست ظریف اطراف چشم است. به طور قطع می‌توان گفت که اهمیت مراقبت چشم حتی از دیگر نقاط پوست صورت و بدنتان نیز بیشتر است. این ناحیه نازک‌ترین و ضعیف‌ترین پوست در صورت شماست، بعلاوه هیچ غدد چربی ساز و یا غدد عرقی در آن وجود ندارند.

ناحیه چشم یکی از اولین قسمت‌هایی است که نشانه‌های پیری را بارز می‌سازد. منظور ما بروز علائمی نظیر پف زیر چشم، خطوط پنجه کلاغی و چین و چروک‌های اطراف آن است. مهم‌ترین عامل مولد این مشکلات، پرتوهای مضر نور آفتاب است. با این‌ وجود، حتی با استفاده از کرم ضد آفتاب، کلاه لبه‌دار و عینک آفتابی، باز هم نیاز به استفاده از محصولات مراقبت چشم اختصاصی دارید؛ زیرا همان ‌طور که گفتیم پوست حساس این ناحیه نیاز به مراقبت‌های ویژه دارد.

روش‌های محافظت از چشم

همه ما با علم به اینکه بینایی چشم تا چه حد اهمیت دارد، به این مسئله بی‌توجهی می‌کنیم. حدود 25 میلیون نفر در سراسر جهان بینایی خود را از دست ‌داده و حدود 80 میلیون نفر نیز دچار اختلال بینایی هستند. حال ببینیم چه راهکارهایی می‌تواند به شما در حفظ بینایی مطلوب کمک کند.

معاینه منظم چشم

جدی‌ترین مشکلات بینایی، لکه‌های ناشی از افزایش سن، گلوکوم، رتینوپاتی دیابتی و آب‌مروارید است. این بیماری‌ها باید سریع تشخیص داده شود تا درمان شوند. به این منظور، معاینات دوره‌ای چشم، هر شش ماه یک ‌بار ضروری است. چشم ‌پزشک می‌تواند این قبیل مشکلات را حتی قبل از بروز علائم تشخیص دهد.

استفاده از عینک آفتابی

همان‌ طور که بیرون از منزل از کرم ضد آفتاب استفاده کرده و پوست خود را از اشعه آفتاب محافظت می‌کنید، باید مراقب چشمان خود نیز باشید. چشم‌های ما بدون نگاه کردن مستقیم به خورشید نیز صدمه می‌بینند. اشعه UV خورشید می‌تواند با انعکاس بر روی سطح برف، شن و ماسه، آسفالت و آب به چشم آسیب بزند. این آسیب به ‌مراتب بیشتر از لکه‌های وابسته به سن و حتی آب‌ مروارید است. اشعه UV در شرایطی قادر است قرنیه را دچار آفتاب ‌سوختگی موسوم به فوتوکرانتیس (Photokeratits) کند که منجر به کوری موقت می‌شود. پس لازم است استفاده از عینک آفتابی را جزء عادات روزمره خود قرار داده و هنگام خروج از منزل آن را به چشم بزنید و دقت داشته باشید که عینک آفتابی شما حتماً محافظت 100 درصد اشعه UV را داشته باشد.

اجتناب از فشار و خستگی چشم

تأثیرات کوتاه ‌مدت خستگی چشم عبارت‌اند از: درد، اشک‌ریزی، تاری یا دوبینی و سردرد، کار با رایانه برای ساعت‌های طولانی تأثیرات سویی بر بینایی دارد. اگرچه نسل جدید مانیتورهای ال سی دی این اثر مخرب را کاهش می‌دهد، اما رعایت نکات زیر در هنگام استفاده از رایانه ضروری است:1- استفاده از فیلتر تابش در صورت لزوم 2- تغییر متناوب زاویه مانیتور و همین‌طور زاویه قرار گرفتن پشت مانیتور 3- رعایت فاصله مناسب با مانیتور 4- پیروی از قاعده 20/20/20 (هر 20 دقیقه حداقل 20 متر دورتر را به مدت 20 ثانیه نگاه کنید).

حفاظت از چشم

غیر از بیماری‌ها، آسیب‌های محیطی نیز می‌تواند روی چشم‌ها و بینایی اثر مخرب داشته باشد. در مشاغل خطرناک باید از عینک ایمنی استفاده کرد. غیر از آن، استفاده از عینک محافظ در موارد زیر نیز توصیه می‌گردد:1- استفاده از ماشین چمن‌ زنی و وسایلی که سنگ ریزه و گرد و غبار شدید به اطراف پرتاب می‌کنند. 2- کاربر روی خودرو و ماشین ‌آلاتی که مواد اسیدی و از این قبیل دارند. 3- کار با مواد شیمیایی (به‌عنوان‌ مثال کار روی پروژه‌های شیمی در دانشگاه). 4- کار با ماشین‌آلاتی که تراشه‌های فلز و چوب به اطراف پرتاب می‌کنند (مانند ماشین‌آلات نجاری و آهنگری).

ورزش و رژیم غذایی مفید

خوردن هویج اگرچه به ‌سرعت و به ‌طور معجزه‌آسا بر بهبود بینایی تأثیر ندارد، اما ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری آن مطمئناً برای چشم‌ها مفید است. توصیه ما برای شما داشتن یک رژیم غذایی متعادل و سالم، سرشار از ویتامین‌های E,A و C، همچنین روی، مس، سلنیوم و آنتی ‌اکسیدان‌ها است. تمرینات چشمی را با مشورت چشم ‌پزشک خود آغاز کرده و هرگز بدون توصیه و مشورت با دکتر از لنزهای چشمی استفاده نکنید.

نکات مراقبت از پوست زیر چشم

مراقبت از چشم

نکات مراقبت از پوست زیر چشم با افزایش سن خواه یا ناخواه چروک‌های دور چشم خودشان را نمایان می‌کنند و با توجه به اینکه دور چشم نازک‌ترین و حساس‌ترین قسمت روی صورت است پس باید مراقبت کافی و بیشتری در این قسمت از صورت در هر سنی شکل بگیرد. ولی شاید هیچ‌ گاه در مورد نحوه صحیح مصرف آن‌ها چیزی نشنیده باشید، در ادامه چند روش برای حفظ سلامت پوست دور چشم معرفی می‌کنیم که با استفاده از آن‌ها می‌توانید در جهت حفظ چشمان خود کوشا باشید:

1- مرطوب کردن پوست

می‌توان از مرطوب کننده‌های صورت برای مرطوب کردن پوست دور چشم نیز استفاده کرد جواب مثبت است. فقط باید فاصله‌ی کافی تا چشم را حفظ کنید که باعث تحریک و سوزش چشم نشود.

2- مواد مفید برای دور چشم‌ها را بشناسید

وقتی به دنبال یک کرم یا مرطوب ‌کننده‌ی مناسب برای دور چشم خود هستید، شناخت اجزای تشکیل ‌دهنده آن مرطوب ‌کننده و انتخاب آن‌ها بر اساس نیاز خود از اهمیتی بالایی برخوردار است.

3- به‌آرامی و ملایمت رفتار کنید

نکته مهم دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد این است که تمام فعالیت‌هایی که مربوط به دور چشم است از پاک کردن آرایش چشم‌ها گرفته تا استفاده از کرم‌های دور چشم باید آهسته و با دقت انجام شود.

4- محافظت در برابر نور خورشید

قرار داشتن در معرض نور خورشید نقش عمده‌ای در فرآیند پیر شدن پوست دارد و همچنین منجر به سیاه شدن پوست زیر چشم می‌شود؛ بنابراین کرم ضد آفتاب مناسب یکی از لازمه‌های محافظت از پوست است.

5- زیر چشم‌های خود را ماساژ دهید

ماساژ دادن زیر چشم‌ها می‌تواند جریان خون را در این ناحیه افزایش دهد. فشار ناشی از ماساژ می‌تواند به تخلیه مایعات اضافی در این ناحیه و بهبود پف ‌کردگی کمک کند.

نحوه استفاده صحیح از کرم دور چشم در چهار گام

 • مرحله اول: پس از تمیز کردن پوست اطراف چشم به‌اندازه‌ی نخود کرم بروی انگشت خود بزنید.
 • مرحله دوم: با ضربه‌ای آرام کرم روی انگشت خود را در نواحی مختلف دور چشم به‌صورت نقطه ‌نقطه به ۶ نقطه از نواحی درونی به گوشه پایین پخش‌ کنید.
 • مرحله سوم: به ‌آرامی نقاط را صاف ‌کرده تا کرم جذب شود. در اطراف پلک چشم را مالش ندهید.
 • مرحله چهارم: اجازه دهید به مدت ۳۰ ثانیه تا کرم به ‌خوبی جذب شود و به ‌طور کامل خشک شود، سپس مرطوب ‌کننده، سرم و SPF خود را استفاده کنید.

مزایای استفاده از محصولات مراقبت چشم چیست؟

بهترین کاری که برای پیشگیری از بروز علائم پیری پوست اطراف چشمتان می‌توانید انجام دهید، استفاده از کرم ضد آفتاب با SPF مناسب است. اغلب کرم‌های دور چشم حداقل دارای SPF15 هستند و از این نظر نیاز شما را برطرف می‌کنند. علاوه بر حفاظت در مقابل نور خورشید، شما به دلایل دیگری نیز، به استفاده از محصولات مراقبت چشم مناسب نیاز خواهید داشت. این محصولات، مزایای زیادی برای پوست ظریف و شکننده اطراف چشمانتان خواهند داشت، از جمله:

 • باعث افزایش رطوبت رسانی در این ناحیه می‌شوند.
 • پوست اطراف چشم را سفت و با قوام می‌کنند.
 • پف و تیرگی زیر چشم و اطراف چشم را بهبود می‌بخشند.
 • از ایجاد خطوط پنجه کلاغی و چین و چروک در اطراف چشم پیشگیری می‌کنند.
 • برخی از آن‌ها می‌توانند چین و چروک و خطوط ایجاد شده را تا حد زیادی برطرف کنند.

 

بیشتر بخوانید :

برای آشنایی با سایر محصولات مراقبت پوست و مو وارد لینک "محصولات مراقبت پوست و مو" شوید.

استفاده از محصولات مراقبت چشم را از چه زمانی آغاز کنیم؟

سن مناسب برای شروع استفاده از کرم‌های دور چشم ممکن است از فردی به فرد دیگر، تفاوت‌هایی داشته باشد. عوامل زیادی وجود دارند که بر روی روند تغییرات پوست دور چشم شما تأثیر می‌گذارند. به عنوان مثال یکی از مهم‌ترین عوامل تعیین‌ کننده سن ایجاد چین و چروک و خطوط اطراف چشم ، ژنتیک فرد است؛ بنابراین ممکن است در فردی که به طور ژنتیکی ساختار پوستی ضعیف‌تری دارد، علائم پیری زودرس پوست در وی ایجاد گردد. صرف نظر از عوامل داخلی یا خارجی که ممکن است روی پوست اطراف چشم شما تأثیر داشته باشند، استفاده از یک کرم‌ دور چشم خوب ، به شما در به تأخیر انداختن نشانه‌های پیری کمک خواهند کرد.

به طور کلی توصیه می‌کنیم که از آغاز دهه سی زندگی، استفاده از محصولات مراقبت چشم مناسب را آغاز کنید. به طور کلی با افزایش سن بعد از دهه سوم زندگی، خشکی پوست اطراف چشم بیشتر و بیشتر می‌شود؛ زیرا تولید چربی در غدد سباسه موجود در اطراف این ناحیه به شدت کاهش می‌یابد. همان‌طور که می‌دانید، خشکی پوست اطراف چشم باعث تسریع و تشدید ایجاد خطوط و چین و چروک در این نواحی می‌گردد. کرم‌های دور چشم با برخورداری از مواد مرطوب کننده می‌توانند به جلوگیری از خشکی در پوست اطراف چشم کمک کنند. همچنین در این کرم‌ها، مواد پرکننده‌ای وجود دارد که می‌تواند فضاهای بین سلول‌های پوست را پر کند و باعث رفع چین و چروک های پوست گردد.

بیشتر بخوانید :

برای مشاهده سایر محصولات در داروخانه باهمانه وارد صفحه "داروخانه آنلاین" شوید.

در ادامه به معرفی بهترین کرم دور چشم زیر 30 سال می‌پردازیم:

محصولات مراقبت از دور چشم

 • ژل کرم سفت کننده قوی دور چشم 4 در 1 سی پریم 

ژل لیفتینگ قوی دور چشم سی پریم با تحریک کلاژن سازی در پوست اطراف چشم از افتادگی پوست جلوگیری کرده و در صورت افتادگی با بازسازی پوست به بهبود آن کمک خواهد کرد. این محصول به عنوان بهترین کرم دور چشم برای زیر 30 سال شناخته شده است. فواید کرم دور چشم پریم شامل نرم و مرطوب کننده پوست اطراف چشم، کمک به رفع و کبودی و پف دور چشم، کاهش حلقه های تیره دور چشم و 
محو کنده چروک‌های ریز پوست است. تاکنون در خصوص عوارض کرم دور چشم موردی گزارش نشده است و پیشنهاد می‌گردد زنان بالای 30 سال اقدام به مصرف آن نمایند.

بیشتر بخوانید :

جهت رفع تیرگی و پف زیر چشم اقدام به خرید " کرم دور چشم پریم" نمایید.

 • کرم دور چشم سینره (رفع سیاهی دور چشم) 30 میلی لیتر

فواید کرم دور چشم سینره بر هیچ کسی پوشیده نیست زیرا به عنوان بهترین کرم دور چشم ایرانی مورد استفاده خیلی از افراد قرار گرفته و فروش بالایی هم نیز دارد زیرا از کیفیت بسیار خوبی هم نیز برخوردار است. کرم دور چشم سینره با دارا بودن عصاره فائکس بهبود گردش خون و در نتیجه از بین رفتن سیاهی دور چشم می‌گردد و دارای ویتامین Q10 ،E و اسیدهای چرب ضروری امگا 3 و امگا 6  بوده که منجربه کاهش و بهبود سیاهی، چین و چروک و پف دور چشم می‌شود. افرادی که از انجام لیزر و تزریق جهت سفیدی زیر چشم خود می ترسند می توانند از سنین پایین تر اقدام به مصرف کرم دور چشم سینره نمایند.

بیشتر بخوانید :

اگر به دنبال بهترین کرم دور چشم ایرانی هستید "کرم دور چشم سینره" پیشنهاد ما است.

 • کرم دور چشم دکتر ژیلا 

کرم دور چشم دکتر ژیلا به عنوان یکی دیگر از بهترین کرم دور چشم ایرانی و قدیمی ترین برند در این صنعت شناخته شده است که از فواید اصلی مصرف این محصول می‌توان به ضد چروک و ضد کبودی قوی، مناسب برای انواع پوست، از بین بردن خطوط نازک اطراف چشم در کمترین زمان، پیشگیری از افتادگی و چین و چروک دور چشم و مرطوب کننده پوست صورت اشاره کرد. ترکیبات اصلی این مکمل شامل کلاژن، آلانتوئین، کمپلکس MDI، ویتامین های A، پیش‎ساز ویتامین C- E و B5، عصاره چای سبز، پروتئین هیدرولیز شده گندم و روغن هسته انگور است که تمامی این موارد فواید بی‌نظیری بر جوانسازی پوست اطراف چشم دارند.

بیشتر بخوانید :

جهت جوانسازی پوست دور چشم خود "کرم دور چشم دکتر ژیلا" را بررسی کنید.

 • کرم دور چشم سی گل 

کرم دور چشم سی گل به عنوان بهترین کرم دور چشم برای زیر 30 سال است و به افرادی که در شروع 30 سالگی هستند توصیه می‌شود که حتما هر شب مقداری از کرم دور چشم سی گل را در اطراف چشم خود استفاده کنند. فواید کرم دور چشم سی گل شامل ضد چروک، پف و سیاهی زیر چشم مناسب برای انواع پوست، حاوی لیپوزوم های مواد معدنی، ویتامین ها و ترکیبات طبیعی نظیر اسیدهای میوه، افزایش دهنده نرمی و لطافت دور چشم، حفظ شادابی و شفافیت پوست و جوانسازی و ترمیم پوست است. در صورتی‌ که تیرگی‌های دور چشم شما حاصل ساعات طولانی مطالعه است، کرم دور چشم سی گل با تقویت پوست اطراف چشم خستگی و تیرگی اطراف چشم را در کوتاه‌ مدت برطرف می‌کند.

بیشتر بخوانید :

افراد زیر 30 سالی که به دنبال رفع سیاهی زیر چشم خود هستند می‌توانند اقدام به مصرف و خرید "کرم دور چشم سی گل" کند.

شامپو بدن

برای رعایت نظافت و پاکیزی همه ما سعی میکنیم که حتماً هفته‌ای سه بار به حمام برویم تا آلودگی‌ها و باکتری‌ها را با استفاده از برند های شامپو بدن از بین ببریم. انتخاب شوینده بستگی به پوست و سلیقه شما دارد اما ازنظر تمیزی بین دو شوینده صابون و شامپو بدن هیچ فرقی نیست. معمولاً صابون‌ها در فضای باز قرار می‌گیرند و بعد از گذشت چند وقت میکروب‌ها را به خود جذب می‌کند اما شامپو بدن داخل بطری‌های دربسته‌ای قرار دارد که مانع ورود میکروب‌ها می‌شود. امروزه استفاده از شامپوهای بدن در همه جای دنیا رایج شده است چراکه شامپوهای بدن ضد حساسیت هستند و با فرمولاسیون قوی که دارند می‌توانند به‌راحتی آلودگی‌ها را از روی پوست شما پاک کنند. شامپو بدن با بافت نرمی که دارد مناسب برای پوست‌های نرم و ظریف است و اما این تنها به این معنی نیست که فقط این افراد می‌توانند از شامپو بدن استفاده کنند.

تفاوت شامپو بدن و صابون در چیست؟

معمولاً تفاوت‌های زیادی بین صابون‌ها و شامپو بدن‌ها وجود دارد که صابون‌ها معمولاً فاقد گلیسیرین هستند اما شامپو بدن‌ها حاوی گلیسیرین هستند و بالانس PH آن‌ها به خاطر اینکه حالت خنثی دارند بسیار ساده و کم‌هزینه‌تر می‌شوند؛ اما ممکن است که هیچ‌کدام از این گزینه‌ها برای پوست شما مناسب نباشد و یا برعکس باشد که این موضوع بستگی به نوع و جنس پوست شما دارد معمولاً صابون‌ها تمامی چربی پوست بدن را از بین می‌برند و باعث خشکی پوست شما می‌شوند اما در شامپو بدن‌ها این اتفاق نمی‌افتد.

شامپو بدن‌ها بیشتر به PH پوست نزدیک هستند و حاوی رطوبت رسانی و نرم‌کنندگی دارند اما در ساختار صابون از این مواد استفاده نمی‌شود در عوض در ساختار صابون‌ها از نمک‌های سدیم استفاده می‌شود. وقتی‌که از صابون استفاده می‌کنید مولکول‌های چربی پوست و آلودگی‌ها را احاطه می‌کند، این ملکول ها با یکدیگر تشکیل توده‌ای چرب را می‌دهند که توسط آب به‌راحتی از بین می‌رود.

روش‌های استفاده از شامپو بدن

 • مقدار زیادی از شامپو بدن استفاده نکنید چرا باعث بروز مشکلات می‌شود پس بهتر است مقدار مناسب استفاده کنید.
 • از شامپو بدن برای صورت استفاده نکنید همان‌طور که از نامش پیدا چراکه شامپو بدن برای بدن شماست نه صورت.
 • با آب داغ آبکشی نکنید و از آب ولرم و کمی خنک استفاده کنید تا علاوه بر تمیزی پوست شمارا زنده و شاداب کند.
 • بعد از استحمام بدن را با لوسیان ها، گلیسیرین، وازلین، روغن نارگیل و روغن آرگان مرطوب کنید.
 • شامپوهای آنتی باکتریال همه آلودگی‌ها، میکروب‌ها و چربی اضافه را از روی پوست پاک می‌کند.
 • سعی کنید شامپو بدنی که انتخاب می‌کنید خاصیت آب‌رسانی داشته باشد.
 • هیچ‌وقت از شامپو بدن بزرگ‌سالان برای کودکان استفاده نکنید.
 • با استفاده از لیف شامپو بدن را روی پوستتان بکشید.

عوارض احتمالی شامپو بدن

 • بسیاری از شامپو بدن‌ها حاوی مرطوب‌کننده هستند اما درجه مرطوب‌کنندگی آن به‌اندازه‌ای نیست که از خشکی پوست جلوگیری کند اگر پوست خشکی دارید حتماً از لوسیون ها استقاده کنید.
 • استفاده بیش‌ازحد شامپو بدن نه‌تنها باعث تمیزی نمی‌شود بلکه باعث مسدود شدن منافذ پوست صورت می‌شود.
 • میزان تمیزکنندگی شامپو بدن معمولاً بیشتر از صابون نمی‌باشد.

معرفی انواع برند باکیفیت شامپو بدن

 • شامپو بدن جانسون
 • شامپو بدن سینره
 • شامپو بدن پریم
 • شامپو بدن داو