بارداری و شیردهی 

نمایش 1 - 19 از 19 مورد
19 محصول وجود دارد.

بهترین مکمل‌های دوران بارداری و شیردهی

در دوران بارداری و شیردهی نیازهای تغذیه‌ای خاصی وجود دارد که رشد و نمو جنین و نوزاد را پشتیبانی و تقویت می‌کند. با تغییرات اساسی در زمینه مکمل‌های غذایی و رژیم‌های غذایی طی چند دهه گذشته، اکنون تغییرات زیادی در نحوه تأمین این نیازها از طریق ترکیبی از رژیم غذایی و مکمل‌های غذایی به وجود آمده است.

همانطور که ...

بهترین مکمل‌های دوران بارداری و شیردهی

در دوران بارداری و شیردهی نیازهای تغذیه‌ای خاصی وجود دارد که رشد و نمو جنین و نوزاد را پشتیبانی و تقویت می‌کند. با تغییرات اساسی در زمینه مکمل‌های غذایی و رژیم‌های غذایی طی چند دهه گذشته، اکنون تغییرات زیادی در نحوه تأمین این نیازها از طریق ترکیبی از رژیم غذایی و مکمل‌های غذایی به وجود آمده است.

همانطور که می‌دانید بدن در طول بارداری دچار تغییرات جسمی و هورمونی زیادی می‌شود و برای تأمین سوخت مورد نیاز مادر و جنین به منابع غذایی متنوعی نیاز دارد. اگرچه استفاده از یک رژیم متعادل در این دوران باعث می‌شود تمام مواد مغذی مورد نیازتان را دریافت کنید ولی شما برای حفظ سلامتی خودتان و جنین در حال رشد به ریز مغذی‌ها و عناصر مغذی بیشتری احتیاج دارید که باید از طریق مکمل‌های مخصوص دوران بارداری و شیردهی مانند قرص پرینامکس، پریناویت و لیدی میل تأمین شوند.

شایان ذکر است که ریز مغذی‌های ضروری شامل ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند که در مقادیر نسبتاً کم مورد نیاز هستند. شما همچنین برای حفظ سلامتی و کسب انرژی کافی نیازمند درشت مغذی‌هایی هستید که تأمین کننده کالری هستند؛ بنابراین در دوران بارداری و شیردهی باید طیف کاملی از این ترکیبات را برای حفظ سلامتی مصرف کنید.

بهترین مکمل‌های دوران بارداری و شیردهی کدام اند؟ریز مغذی‌های مورد نیاز برای دوران بارداری و شیردهی کدم‌اند؟

مصرف برخی از مواد مغذی ضروری در دوران بارداری و شیردهی به حفظ سلامت شما و کودک تان کمک می‌کند. این ریز مغذی‌ها در میوه‌ها و سبزی‌های تازه، غلات سبوس دار، آجیل، لوبیا، لبنیات و گوشت‌های بدون چربی یافت می‌شوند. علاوه بر این برای حفظ سلامتی باید در رژیم غذایی شما ترکیبات زیر حتماً وجود داشته باشد.

کلسیم

کلسیم به ساخت استخوان‌ها و دندان‌های محکم کمک می‌کند و نقش مهمی در عملکرد سالم سیستم‌های گردش خون، عضلانی و عصبی دارد. زنان باردار و شیرده باید روزانه 1000 میلی گرم کلسیم دریافت کنند. منابع سالم کلسیم شامل لبنیات کم چرب، آب پرتقال، غلات غنی شده با کلسیم و اسفناج است.

کربوهیدرات‌ها

مصرف کربوهیدرات به تأمین انرژی برای حمایت از رشد و تکامل کودک در حین بارداری و شیردهی کمک می‌کند. بهترین منابع کربوهیدرات غلات کامل، میوه‌ها و سبزی‌ها هستند که منابع خوبی از فیبر نیز هستند.

فیبر

فیبر یک ماده مغذی است که می‌تواند یبوست را که معمولاً در دوران بارداری رخ می‌دهد، برطرف کند. غلات سبوس دار (مانند نان گندم سبوس دار و برنج قهوه‌ای)، میوه‌ها، سبزی‌ها و حبوبات (لوبیا، نخود و عدس) منابع خوبی از فیبر هستند.

آهن

مصرف رژیم غذایی غنی از آهن و مصرف مکمل آهن به صورت روزانه در دوران بارداری یا شیردهی از کم خونی فقر آهن جلوگیری می‌کند. زنانی که آهن کافی دریافت نمی‌کنند ممکن است احساس خستگی کرده و در معرض خطر عفونت باشند. منابع غذایی مناسب آهن شامل گوشت بدون چربی، غلات غنی شده، حبوبات (لوبیا، نخود و عدس) و سبزی‌های سبز برگ است.

پروتئین

پروتئین به رشد عضلات، استخوان‌ها و سایر بافت‌های جنین به ویژه در سه ماهه دوم و سوم بارداری کمک می‌کند. مقدار پروتئین توصیه شده در نیمه دوم بارداری و در دوران شیردهی 71 گرم در روز است. منابع سالم پروتئین شامل گوشت بدون چربی، مرغ، ماهی، لوبیا، کره بادام زمینی، تخم مرغ و توفو هستند.

چربی‌های سالم

از چربی‌های سالم (چربی‌های اشباع نشده) برای تقویت رشد و نمو کودک استفاده می‌شود. این ترکیبات به ویژه برای رشد مغز و سیستم عصبی بسیار مهم هستند. چربی‌های سالم در روغن زیتون، روغن بادام زمینی، روغن کانولا، آووکادو و ماهی آزاد یافت می‌شود. اگرچه وجود چربی در هر رژیم غذایی سالمی ضروری است اما مهم است که مصرف چربی را به 30٪ یا کمتر محدود کنید.

ید

ید به غده تیروئید کمک می‌کند تا هورمون‌های مورد نیاز رشد عمومی و رشد مغز را به اندازه کافی ترشح کند. عدم مصرف ید کافی در دوران بارداری می‌تواند کودک را در معرض مشکلات تیروئید و تأخیرهای شناختی قرار دهد که برخی از آن‌ها شدید است. به همین دلیل زنان باردار یا شیرده باید از نمک یددار در پخت و پز خود استفاده کنند و از غذاهای حاوی ید زیاد مانند غذاهای دریایی و لبنیات استفاده کنند. آن‌ها همچنین باید یک ویتامین قبل از تولد روزانه مصرف کنند که شامل 150 میکروگرم ید باشد. اگر در ویتامین قبل از تولد مصرفی شما ید کافی وجود ندارد با پزشک خود در مورد مصرف مکمل اضافی صحبت کنید.

بیشتر بخوانید :

بانوان  می‌توانند برای آشنایی با مکمل و محصولات جهت بهبود سلامت خود و فرزندشان وارد صفحه "انواع محصولات مادر و کودک و مکمل کودکان" شوند.

ویتامین‌های مهم برای حفظ سلامتی در دوران بارداری و شیردهی

اسید فولیک

اسید فولیک به رشد سالم مغز و نخاع کودک کمک می‌کند. همچنین برای ساخت گلبول‌های قرمز و سفید نیز لازم است. زنانی که روزانه 400 میکروگرم (0.4 میلی گرم) اسید فولیک قبل از بارداری و در اوایل بارداری دریافت می‌کنند ریسک تولد نوزادانی با نقص لوله عصبی (نقص مادر زادی شامل رشد ناقص مغز و نخاع) را کاهش می‌دهند. منابع خوب اسید فولیک شامل غلات غنی شده، سبزی‌ها با برگ سبز، مرکبات، لوبیا و مغزها است.

ویتامین A

ویتامین A به رشد قلب، چشم‌ها و سیستم ایمنی کودک کمک می‌کند. ویتامین‌های قبل از تولد نباید بیش از 1500 میکروگرم ویتامین A داشته باشند و زنان باردار نباید از مکمل‌های این ویتامین مجزا استفاده کنند. مصرف کم یا زیاد ویتامین آ می‌تواند به جنین در حال رشد آسیب برساند. منابع خوب ویتامین آ شامل شیر، میوه‌ها و سبزی‌ها نارنجی (مانند طالبی، هویج و سیب زمینی شیرین) و سبزی‌ها برگ تیره هستند.

ویتامین B6

ویتامین B6 برای ساخت گلبول‌های قرمز در بدن کودک لازم است. این ویتامین به متابولیسم پروتئین، چربی و کربوهیدرات کمک می‌کند و برای رشد و عملکرد طبیعی مغز مورد نیاز است. منابع خوب ویتامین ب 6 شامل گوشت انواع طیور، ماهی، غلات کامل، غلات غنی شده و موز است.

ویتامین B12

ویتامین B12 در شکل گیری گلبول‌های قرمز نوزاد و همچنین رشد و عملکرد مغزی جنین نقش مهمی دارد. ویتامین ب 12 فقط در محصولات حیوانی مانند گوشت و تخم مرغ یافت می‌شود، بنابراین اگر گیاهخوار یا وگان هستید و قصد ندارید از محصولات حیوانی استفاده کنید، مهم است که با پزشک خود در مورد مصرف مکمل B12 در دوران بارداری و شیردهی صحبت کنید. منابع خوب این ویتامین شامل گوشت بدون چربی، مرغ و ماهی، شیر بدون چربی و کم چربی است.

ویتامین C

ویتامین C در رشد و ترمیم بافت‌ها و همچنین رشد استخوان و دندان نقش مهمی دارد. ویتامین ث همچنین به بدن در جذب آهن کمک می‌کند. منابع خوب ویتامین سی شامل مرکبات، کلم بروکلی، گوجه فرنگی و آب میوه‌های غنی شده است.

ویتامین D

ویتامین D به بدن در جذب کلسیم برای استخوان‌ها و دندان‌های سالم کمک می‌کند. منابع خوب ویتامین د شامل شیر کم چرب یا فاقد چربی، آب پرتقال غنی شده، زرده تخم مرغ و ماهی آزاد است.

بیشتر بخوانید :

برای آشنایی با سایر محصولات مناسب بانوان صفحه "مکمل تقویتی بانوان" را بررسی نمایید.

تغذیه صحیح برای حفظ سلامتی در دوران بارداری و شیردهی

برای حفظ سلامتی در این دوران طیف متنوعی از مواد خوراکی را مصرف کنید تا هر آنچه که شما و کودک شما نیاز دارید تأمین شود. برنامه استاندارد بارداری این است که در 3 ماهه اول به طور معمولی غذا بخورید، در سه ماهه دوم 350 و در سه ماهه سوم 450 کالری انرژی دریافتی روزانه خودتان را افزایش دهید.

تا جایی که امکان دارد از مصرف غذاهای بیش از حد فرآوری شده خودداری کنید. به عنوان مثال چیپس و نوشابه هیچ ارزش غذایی برای شما و جنین ندارند و حتی مضر هم هستند. شما و جنین در حال رشد از مزایای میوه‌های تازه، سبزی‌ها و غذاهایی مانند مرغ، ماهی، لوبیا یا عدس سود بیشتری خواهید برد.

البته این بدان معنی نیست که شما باید از مصرف تمام غذاهای مورد علاقه خود در دوران بارداری و شیردهی خودداری کنید. ولی بهتر است آن‌ها را با غذاهای مقوی که حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی بیشتری هستند، جایگزین کنید.

مراقبت‌های مورد نیاز اضافی در دوران بارداری و شیردهی

مصرف کافی یک رژیم غذایی مغذی در افزایش وزن مطلوب در دوران بارداری (10 کیلو گرم) منعکس می‌شود. در این دوران برای جلوگیری از یبوست باید غذاهای غنی از فیبر (حدود 25 گرم در 1000 کیلوکالری) مانند غلات، حبوبات و سبزی‌ استفاده شود. خانم‌های باردار و شیرده باید مایعات زیادی از جمله 8-12 لیوان آب در روز مصرف کند. مصرف نمک حتی برای جلوگیری از فشار خون و پره اکلامپسی ناشی از بارداری نیز نباید محدود شود. از مصرف بیش از حد نوشیدنی‌های حاوی کافئین مانند قهوه و چای که بر رشد جنین تأثیر منفی می‌گذارد، خودداری کنید.

علاوه بر برآورده ساختن این نیازهای غذایی، یک زن باردار باید برای بررسی افزایش وزن، فشار خون، کم خونی و ایمن سازی تحت معاینه دوره‌ای مراکز بهداشتی قرار گیرد. زنان باردار و شیرده نباید هیچ گونه دارویی را بدون توصیه پزشک مصرف کنند زیرا برخی از آن‌ها برای جنین / نوزاد مضر هستند. در دروان بارداری و شیردهی از استعمال دخانیات و جویدن تنباکو و مصرف الکل نیز خودداری کنید. پرهیز از غذاهای آلوده اقدام مهمی برای مقابله با بیماری‌های ناشی از غذا و مسمومیت‌ها در این دوران است.

بیشتر بخوانید :

جهت مشاهده تمامی محصولات باهمانه جهت بهبود سلامت عمومی بدن وارد صفحه "داروخانه اينترنتي" شوید.

مکمل دوران بارداری و شیردهی را از کجا بخریم؟

مکمل‌های مخصوص دوران بارداری و شیردهی را می‌توانید از سایت‌ها و داروخانه‌ها به صورت حضوری یا خرید آنلاین تهیه کنید. انواع این مکمل‌ها و حتی قرص‌های مکمل بعد از زایمان را می‌توانید از داروخانه آنلاین باهمانه با خرید اینترنتی به راحتی تهیه کرده و مورد استفاده قرار دهید.

بیشتر