مراقبتی  534 محصول وجود دارد.

مراقبتی

با باهمانه پوستی شاداب و زیبا را تجربه کنید.

زمانی که بخواهیم درباره زیبایی و سلامتی یک فرد در یک نگاه نظر بدهیم، اولین چیزی که موردتوجه قرار خواهد گرفت، پوست او است. پوست بزرگ‌ترین عضو بدن ما است و درواقع یک سد محافظتی بین محیط داخل و خارج بدن ماست. این پوشش حیاتی به تنظیم دمای بدن کمک می‌کند و به عنوان یک فیلتر تخصصی در برابر ورود و خروج مواد،...

با باهمانه پوستی شاداب و زیبا را تجربه کنید.

زمانی که بخواهیم درباره زیبایی و سلامتی یک فرد در یک نگاه نظر بدهیم، اولین چیزی که موردتوجه قرار خواهد گرفت، پوست او است. پوست بزرگ‌ترین عضو بدن ما است و درواقع یک سد محافظتی بین محیط داخل و خارج بدن ماست. این پوشش حیاتی به تنظیم دمای بدن کمک می‌کند و به عنوان یک فیلتر تخصصی در برابر ورود و خروج مواد، عمل می‌کند.

پوست دائماً در حال رشد و تجدید شدن است و همواره یک تعادل بین سلول‌های جدید و سلول‌های در حال مرگ برقرار است. تمام جنبه‌های زندگی شما، اعم از آنچه می‌خورید و حتی محیطی که در آن زندگی می‌کنید، بر کیفیت پوست شما تأثیر می‌گذارند. پوست سالم به‌خوبی با علائم پیری مقابله می‌کند و سرعت بهبودی بسیار بالایی دارد. همچنین بعد از هرگونه بیماری، به‌سرعت بهبود یافته و سلامت و شادابی خود را به دست خواهد آورد.

 

استفاده از محصولات مراقبتی مناسب را جدی بگیرید.

همه عواملی که ذکر شد، نشان می‌دهد که مراقبت از پوست تا چه حد اهمیت دارد. بخشی از این مراقبت، جنبه درونی دارد و درواقع می‌بایست با پیروی از یک سبک زندگی سالم، داشتن فعالیت بدنی و نوشیدن آب فراوان، به آن دست یابید؛ اما 50 درصد ماجرا استفاده صحیح از محصولات مراقبت از پوست است که به شما برای داشتن پوستی زیبا و سالم کمک می‌کند.

مراقبت از پوست تنها به معنای زیبا به نظر رسیدن پوست نیست؛ بلکه هدف سالم بودن پوست است. پوستی که سالم باشد دیرتر پیر و چروکیده می‌شود؛ بنابراین زیبایی خود را نیز دیرتر از دست خواهد داد. اگر بخواهیم به صورت تخصصی به مراقبت از پوست خود بپردازیم، می‌بایست برای هریک از اهداف زیر به صورت جداگانه و اختصاصی، برنامه‌ریزی کنیم:

 • مراقبت لب

نکاتی برای داشتن لب‌هایی سالم

لب‌های نرم و برجسته، ممکن است زیبا به نظر برسند، اما حفظ رطوبت و سلامت لب‌ها از اهمیت بیشتری برخوردار است. اگر شما هم مانند بیشتر افراد به پوست لب‌هایتان رسیدگی نکنید، ظاهر نرم، صورتی‌رنگ و برجسته خود را از دست خواهند داد.

برای مراقبت از لب‌هایتان آن را دست‌کاری نکنید و از خیس کردن آن‌ها با زبانتان پرهیزید کنید.

لب‌ها لایه محافظتی ندارند، بنابراین هر بار که آن‌ها را دست‌کاری می‌کنید یا زبان می‌زنید، به‌طور مستقیم در معرض آسیب قرار می‌گیرند. از انجام کارهایی که خشکی لب‌هایتان را تشدید می‌کند، پرهیز کنید.

خیس کردن لب‌ها به‌وسیله زبان، ممکن است برای چند لحظه آن‌ها را مرطوب کند، اما وقتی بزاق دهان تبخیر شود، لب‌ها خشک‌تر می‌شوند. آنزیم‌های بزاق برای بافت لطیف لب بسیار خشن است. با دهان باز نفس نکشید. با عبور هوای خشک از روی لب‌هایتان، آن‌ها رطوبت زیادی از دست می‌دهند.

برای مراقبت از لب‌ها آن را لایه‌برداری کنید.

شب‌ها پیش از رفتن به رختخواب، یک کرم مرطوب‌کننده باکیفیت روی لب‌هایتان بزنید و صبح‌ها با استفاده از یک حوله‌ی تمیز یا مسواک، پوست‌های خشک یا مرده آن‌ها را به‌آرامی جدا کنید. این کار باعث افزایش گردش خون در این ناحیه می‌شود.

از یک اسکراب (لایه‌بردار) لب خانگی برای پاک‌سازی لب‌هایتان استفاده کنید.

شکر، روغن بادام و عسل را مخلوط‌کنید. شکر به‌خوبی لب‌های شما را لایه‌برداری می‌کند و روغن بادام و عسل با خاصیت مرطوب‌کنندگی، طراوت و رطوبت آن‌ها را حفظ می‌کند.

لب‌هایتان را ماساژ بدهید.

می‌توانید با استفاده از برخی روغن‌های مغذی، هرروز به مدت ۵دقیقه، لب‌هایتان را ماساژ دهید. این کار باعث بهبود گردش خون و مراقبت از لب‌ها شده و مواد مغذی موردنیاز آن را تأمین می‌کند.

برای مراقبت از لب‌هایتان را آب‌رسانی کنید.

یکی از رایج‌ترین دلایل خشکی لب‌ها، نخوردن آب کافی است. نوشیدن هشت لیوان آب در روز، فواید بسیاری برای بدن و نقش مؤثری در برجسته‌ به نظر رسیدن لب‌ها دارد.

سعی کنید رژیم غذایی سالمی داشته باشید.

داشتن یک رژیم غذایی سالم، نه‌تنها برای پوست، بلکه برای مراقبت از لب نیز اهمیت زیادی دارد. ویتامین‌ها و سایر مواد مغذی، به‌طور مستقیم بر لب‌هایتان تأثیر می‌گذارند. حفظ رژیم غذایی سالم، برای داشتن لب‌های زیبا بسیار ضروری است.

کابینت داروهای خود را بررسی کنید.

 همه محصولات زیبایی لب، به‌طور یکسان تولید نشده‌اند. بالم لب‌ حاوی‌اشی باتر (Shea butter)، کره کاکائو و روغن نارگیل، سدی طبیعی در برابر گرما و آلودگی روی لب‌ها ایجاد می‌کند. این در حالی است که برخی ترکیبات، مانند کافور، لب‌ها را خشک می‌کنند. توجه داشته باشید که هرگز برای مراقبت از لب‌هایتان از محصولات تاریخ گذشته استفاده نکرده و آن‌ها را دور بریزید.

از ویتامین E استفاده کنید.

کپسول ویتامین E را شکاف داده و روغن آن را روی لب‌هایتان بمالید. ویتامین E گردش خون را بهبود بخشیده و به تولید سلول‌های جدید پوست و نرمی لب‌ها کمک می‌کند.

لب‌هایتان را به کمک آلوئه ورا آب‌رسانی کنید.

برای این روش، می‌توانید ژل خالص آلوئه ورا را خریداری کرده یا از ژل طبیعی موجود در برگ این گیاه استفاده کنید. خاصیت تسکین‌دهنده و ترمیم‌کننده آلوئه ورا، به حفظ ظاهر لب‌ها کمک می‌کند.

از لب‌های خود در برابر نور خورشید محافظت کنید.

همه می‌دانند که پوست صورت، در برابر نور خورشید آسیب‌پذیر است. تحقیقاتی که در سال ۲۰۰۵انجام شد، نشان داد از ۲۹۹نفری که به‌درستی از ضد آفتاب استفاده کرده بودند، تنها ۳۷نفر لب‌هایشان را نیز با ضد آفتاب پوشانده بودند.استفاده روزانه از کرم ضد آفتاب مناسب با SPF15 یا بالاتر، حتی در روزهای ابری یا سرد، روند ظهور نشانه‌های پیری را به تأخیر می‌اندازد. پرتوهای فرابنفش ناشی از خورشید یا دستگاه سولاریوم، می‌توانند به لب‌ها آسیب زیادی برسانند.بنابراین همیشه از یک بالم لب با حداقل SPF15 یا ضد آفتاب مناسب لب استفاده کنید. اگر هر یک ساعت یک‌بار ضد آفتاب لب‌هایتان را تجدید کنید، نتیجه بهتری خواهید گرفت.

برای مراقبت از لب‌ها قرار گرفتن در معرض سموم را به حداقل برسانید.

هوای آلوده، دود سیگار و مواد شیمیایی می‌توانند سبب پیری زودرس پوست شده، یا کاری کنند که لب‌ها تیره یا چروک به نظر برسند. عادت‌هایی مانند سیگار کشیدن، می‌تواند این روند را تشدید کرده و به لب‌ها ظاهری کدر و رنگ‌پریده بدهند.

از روغن نعنا فلفلی برای بهبود گردش خون استفاده کنید.

استفاده از روغن نعنا فلفلی، می‌تواند به بهبود گردش خون در لب‌ها کمک کند. نعنا همچنین با ایجاد احساس خنکی در لب، خشکی آن را تسکین می‌دهد.با ترکیب روغن نعنا فلفلی با یک روغن حامل (مانند روغن بادام یا نارگیل) می‌توانید یک بالم لب خانگی برای استفاده‌ی روزانه تهیه کنید.

 • مراقبت چشم

آیا از چشم می‌توان بیماری را تشخیص داد؟

کره چشم از قسمت‌های مختلفی تشکیل‌شده است. قرنیه، عنبیه، مردک، اتاق قدامی، عدسی، شبکیه، صلبیه و مشیمیه قسمت‌های مختلف چشم را تشکیل می‌دهند و هرکدام وظیفه خاصی را بر عهده‌دارند.

انواع محصولات چشم وجود دارد که به حفظ سلامت چشم و رفع بیماری‌ها کمک زیادی می‌کند؛ اما بهتر است قبل از استفاده از هر محصول و یا دارویی با پزشک متخصص مشورت کنید؛ زیرا چشم اندام بسیار حساس و ویژه‌ای در بدن است که آسیب به آن مشکلات زیادی را برای فرد به وجود می‌آورد. این اندام، همانند هر اندام دیگری در بدن ممکن است به بیماری دچار شود.

شایع‌ترین بیماری‌های چشمی بدین شرح‌اند:

 • تباهی لکه زرد یا ژنراسیون ماکولا
 • مگس پران یا فلوتر چشم
 • سندروم خشکی چشم
 • آلرژی چشم
 • آب‌مروارید
 • آب‌سیاه

 انواع محصولات چشم برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری‌ها وجود دارد. اگر سن شما بالای 40 سال است چک آپ سالیانه باید به بخشی از زندگی شما تبدیل شود تا سلامتی شما دائماً موردبررسی قرار گیرد و در صورت بروز بیماری سریعاً آن را کنترل و درمان کنید.

تباهی لکه زرد یا رژنراسیون ماکولا چیست؟

بیماری تباهی لکه زرد یا دژنراسیون ماکولا بیماری است که معمولاً در افراد بالای 50 سال رخ می‌دهد. در این بیماری ماکولا چشم که مسئولیت دیدمستقیم و واضح را بر عهده دارد، آسیب می‌بیند. تاری دید و از دست دادن بینایی از عوارض ابتلا به این بیماری هستند. برای درمان این بیماری انواع محصولات چشم و داروهای چشمی وجود دارد که باید زیر نظر پزشک متخصص مورداستفاده قرار گیرد. اگر بالای 50 سال هستید و احساس می‌کنید دید شما تار شده است بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کنید.

بلفاریت چیست؟

بیماری بلفاریت سبب می‌شود پلک چشم ملتهب شود. در این بیماری سفیدی چشم تغییر رنگ می‌دهد و قرمز می‌شود. بیماری بلفاریت کیفیت بینایی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. احساس خارش یکی از عوارضی است که در اثر ابتلا به این بیماری رخ می‌دهد. گردوغبار، آلودگی هوا و عفونت‌های باکتریایی سبب بروز این بیماری می‌شوند.

آب‌مروارید چیست؟

آب‌مروارید یکی از بیماری‌های رایج چشمی است و افراد زیادی بدان دچار می‌شوند. در این بیماری توده کوچک مات و یا شفافی در چشم به وجود می‌آید و همین توده مانع از رسیدن درست نور به شبکیه می‌شود. درنتیجه بینایی فرد دچار اختلالاتی می‌شود همچنین در کنار محصولات چشم، عمل جراحی نیز یک گزینه رایج برای درمان این بیماری است.

آب‌سیاه چیست؟

آب‌سیاه همانند آب‌مروارید یکی از بیماری‌های رایج چشمی است و افراد زیادی در سرتاسر دنیا بدان مبتلا می‌شوند. در این بیماری عصب‌های بینایی آسیب می‌بینند و به‌صورت لکه‌های سیاه‌رنگ بر روی توده رنگی چشم مشخص می‌شوند.

آلرژی چشم چیست؟

آلرژی چشم یک بیماری رایج است و درمان آن نیز بسیار راحت است. عواملی مختلفی سبب بروز آلرژی چشم می‌شوند. گردوغبار، آلودگی هوا و عطرهای محرک سبب بروز این آلرژی در چشم می‌شوند. خارش و تورم چشم از عوارض ابتلا به این بیماری هستند. حساسیت فصلی نیز یکی از مواردی است که سبب بروز بیماری آلرژی چشم می‌شود.

سندروم خشکی چشم چیست؟

در بیماری سندروم خشکی چشم کیسه اشک دچار اختلالاتی می‌شود و در موارد نادری سبب بروز نابینایی می‌شود. این بیماری معمولاً مشکل خاصی برای چشم به وجود نمی‌آورد و با مراجعه به پزشک و استفاده از انواع محصولات چشم مانند قطره و یا ژل خشکی چشم قابل‌کنترل است.

برخی ویتامین‌ها و مواد معدنی برای حفظ سلامت چشم به شرح زیرند:

 • کاروتنوئیدها (محصولات لبنی، جگر، تخم مرغ)
 • لوتیین و گزاتین (اسفنجاج، کلم و سبزیجات)
 • سلنیوم (غذاهای دریایی و آجیل)
 • اسیدهای چرب مانند امگا 3
 • آنتی‌اکسیدان‌ها
 • ویتامین A
 • ویتامین C
 • ویتامین E

کپسول ویتامین A برای چشم

همان‌طور که در بالا بدان اشاره کردیم ویتامین A ویتامینی بسیار مهم برای حفظ سلامت چشم است. وجود ویتامین A برای حفظ سلامت قرنیه، تقویت توانایی چشم برای دید در نور کم، حفظ رطوبت چشم و جلوگیری از خشکی آن بسیار ضروری است. تحقیقات نشان می‌دهند که استفاده از ویتامین A خطر ابتلا به بیماری آب‌مروارید را کاهش می‌دهد.

قرص تقویت چشم

تا اینجا متوجه شده‌اید پیروی از رژیم غذایی سالم سبب می‌شود بینایی که اصلی‌ترین وظیفه چشم است، تقویت شود؛ اما بهتر است بدانید تقویت و حفظ سلامت چشم تنها شامل تقویت بینایی نیست. چشم از اجزای مختلفی تشکیل‌شده است که هر یک از این اجزا وظیفه خاصی را بر عهده‌دارند. استفاده از محصولات چشم برای تقویت اجزای چشم به‌سلامتی ساختار کلی چشم کمک می‌کند و از بروز بیماری‌های مختلف جلوگیری به عمل می‌آورد.

شامپو شستشو پلک و مژه و شامپو شستشو چشم

بسیاری از بانوان عادت دارند که روزانه خود را آرایش کنند و از سایه چشم و یا ریمل برای آرایش چشم استفاده می‌کنند. پاک کردن آرایش از روی چشم اهمیت بسیار زیادی دارد؛ زیرا اگر این مواد بر روی چشم باقی بمانند به‌سلامت این ارگان منحصربه‌فرد آسیب وارد می‌شود. همچنین گردوغبار و آلودگی هوا سبب می‌شود که پلک متورم شود و باید از انواع محصولات چشم برای شستشو و ضدعفونی کردن آن استفاده کرد. اگر کار شما به‌گونه‌ای است که مطالعه زیاد می‌کنید و یا به کامپیوتر زیاد نگاه می‌کنید استفاده از محصولات چشم و شامپو شستشو پلک و مژه به رفع خستگی چشم کمک زیادی می‌کند.

شما می‌توانید از طریق سایت باکمانه اقدام به خرید انواع مکمل‌های تقویت بینایی خارجی و ایرانی کرده و همچنین انواع محصولات بهداشتی مراقبت چشم مانند قطره، لوسیون، شامپو و پاک کننده‌های آرایشی چشم را تهیه نمایید.

 • مراقبت بدن
 • مراقبت صورت
 • مراقبت ناخن

در این سایت، ما به‌طور اختصاصی به هریک از این موارد پرداخته‌ایم و به شما اصول مراقبتی و همچنین بهترین محصولات را ارائه خواهیم داد.

 

بیشتر

زیرشاخه‎ها

مراقبت بدن

مراقبت از بدن را جدی بگیرید

مراقبت از بدن را می‌توان مهم‌ترین کاری است که می‌بایست در حق خود انجام دهید؛ چراکه نه؟! بدن شما بزرگ‌ترین سرمایه‌ای است که در اختیار دارید، همان بدنی که جایگاه روح شماست. مراقبت از بدن تنها به معنای پیروی از یک رژیم غذایی صحیح و ورزش نیست؛ مراقبت از بدن یعنی اینکه نسبت به تک‌تک نیازهای بدنتان حساس باشید و قبل از بروز هرگونه ناراحتی ظاهری و یا عمیق، از آن‌ها پیشگیری کنید. بدن شما این حق را دارد که علاوه بر سالم بودن، زیبا نیز به نظر برسد؛ این زیبایی در کنار سلامتی، ذهن و جسمتان را به آرامش خواهد رساند.

در اینجا منظور ما از مراقبت از بدن ، مراقبت از پوستی است که سرتاسر بدنتان را پوشانده است. معمولاً زمانی که صحبت از مراقبت از پوست به میان می‌آید، اکثر ما به پوست صورت و اطراف چشممان می‌اندیشیم. در حالی که بیش از 90 درصد از پوست بدنتان را فراموش می‌کنید. در حال حاضر محصولات مراقبت از بدن بسیار متنوعی در بازار هستند که به شکل کرم، اسپری، روغن، لوسیون و غیره عرضه می‌شوند.

چگونه از پوست خود مراقبت کنیم؟

تنها از صابون ملایم برای پوست خود استفاده کنید.

آیا پوست بدن شما تمایل به خشکی دارد، به‌ویژه پس از دوش گرفتن؟ برای مراقبت از پوست بدن، از محصولات آرایشی ملایم، برای پاک کردن پوست خود استفاده کنید. اگر از محصولاتی که بیش‌ازحد خشن هستند استفاده کنید، پوست شما می‌تواند بسیار خشک شود. بهترین محصولات برای مراقبت از پوست، صابون غنی از چربی می‌باشد.

از پوست خود در برابر خورشید محافظت کنید.

برای مراقبت از پوست خود، بدون حفاظت در نور آفتاب بیرون نروید. کرم ضد آفتاب با SPF ای که باپوست شما سازگار است اعمال کنید. دوباره آن را به‌صورت منظم تکرار کنید. همچنین توصیه می‌شود که در داغ‌ترین ساعات روز در معرض نور خورشید قرار نگیرید.

هنگام دوش گرفتن.

دوش گرفتن برای پوست شما بهتر از یک وان حمام است که منجر به خشک شدن پوست می‌شود. اطمینان حاصل کنید که آب گرم است، نه داغ. برای دوستداران وان حمام، هرچند وقت یک‌بار می‌توانند در وان حمام باشند؛ بااین‌حال پیشنهاد می‌کنیم برای مدت طولانی در آب ننشینید!

هنر خشک‌کردن پوست به‌آرامی.

قبل از خروج از حمام، تمام بدن خود را کاملاً از مواد پاک‌کننده پاک‌کنید. سپس پوست خود را به‌آرامی با استفاده از حوله خشک‌کنید. به‌آرامی پاها، سینه، بازوها و غیره را خشک‌کنید. به پوست خود تا زمانی که خشک نباشد، کرم نزنید.

هرروز پوست خود را مرطوب کند.

مرطوب کردن پوست را به یک عادت روزانه تبدیل کنید. پس از آرام خشک‌کردن پوست خود با استفاده از حوله، از کرم مناسب برای پوست خود استفاده کنید. این کار کمک خواهد کرد تا هیدرولیپیدی که اپیدرم شمارا پوشش می‌دهد، بازگردانده شود. فراموش نکنید که از مرطوب‌کننده های مناسب استفاده کنید.

وقتی هوا سرد است، لباس گرم بپوشید.

آیا متوجه شده‌اید که پوست شما در طول ماه‌های زمستان حساس می‌شود؟ درواقع، هوای سرد و همچنین باد و آفتاب، تمایل به خشک‌کردن پوست‌دارند. به‌محض این که درجه حرارت شروع به افت کند، حتماً لباس گرم بپوشید و فراموش نکنید که از پوست دستان خود محافظت کنید.

مقدار زیادی آب بنوشید.

برای پوست زیبا، بدن شما نیاز به مقدار کافی مایعات دارد. اطمینان حاصل کنید که به‌اندازه‌ی کافی آب می‌نوشید، یعنی حدود ۸ لیوان در روز. هنگام بیدار شدن یک لیوان آب، چای برای صبحانه، آب‌معدنی در طول روز، چای گیاهی در شب …. به‌این‌ترتیب شما به‌راحتی می‌توانید تمام نیازهای روزانه خود را برآورده کنید!

غذاهای سالم و متعادل بخورید.

رژیم سالم و متعادل، نه‌تنها برای بدن شما مناسب است، بلکه برای پوست شما نیز مفید خواهد بود. هرروز باید ۵ عدد میوه و سبزیجات مصرف کنید که غنی از آنتی‌اکسیدان هستند. این کار به شما کمک خواهد کرد تا پوست زیبا و سالم خود را حفظ کنید.

خواب زیبایی را فراموش نکنید.

اگر به‌اندازه کافی بخوابید، پوست شما آرام و سالم خواهد ماند! بدن شما نیاز به مقدار مشخصی از خواب برای سالم بودن دارد: ۷، ۸ تا ۹ ساعت! درواقع نیازهای خواب ما توسط ژن‌های ما مشخص می‌شود.

ترک سیگار‌

آیا سیگار می‌کشید؟ سیگار کشیدن برای پوست شما بسیار مضر است. رنگ پوست را زمخت می‌کند و باعث می‌شود که پوست به‌سرعت پیر شود. این‌یک دلیل بسیار خوب برای ترک سیگار تا آخر عمر شما است، این‌گونه فکر نمی‌کنید؟

 

محصولات مراقبت از بدن شامل چه مواردی هستند؟

اگر قصد مراقبت از بدن خود را دارید، یکی از مهم‌ترین ابزارهایی که به کمک شما خواهند آمد، محصولات مراقبت از بدن می‌باشد. مطمئننا در دنیای ماشینی و پرمشغله امروز، بسیاری از ما فرصت تهیه ماسک و لوسیون های خانگی را نداریم. از طرفی تهیه مواد اولیه بسیاری از این روش‌های خانگی کار دشواری است و حتی اگر قابل تهیه باشند، در تمام فصول نمی‌توان آن‌ها را یافت. در این میان اگر به سراغ بهترین برندهای آرایشی بهداشتی برویم، علاوه بر صرفه‌جویی در وقت، می‌توانیم بسیاری از مواد لازم برای مراقبت از پوست را در غلظت بالا و مؤثر به بدنمان برسانیم.

مهم‌ترین محصولات مراقبت از بدن عبارتند از:

 • انواع ضد آفتاب ها و یا برنزه کننده های بدن
 • انواع روغن‌ها، لوسیون ها و کرم‌های مرطوب کننده بدن
 • انواع محصولات ترمیم کننده و درمانی
 • انواع شوینده‌ها و پاک کننده های بدن به شکل صابون، ژل، شامپو و ...
 • خوش بو کننده ها و دئودورانت ها بدن

و ...

 

مهم‌ترین نکته در انتخاب محصولات مراقبت از بدن

مهم‌ترین نکته در انتخاب بهترین محصول مراقبت از بدن این است که نوع پوست خود را بشناسید و سپس محصول مناسب برای نوع پوست خود را انتخاب کنید و به طور منظم استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که پوست بدنتان همانند شما نیاز به تغذیه و رسیدگی دارد، قرار نیست با یک یا دو بار استفاده از یک محصول مراقبتی تمام مشکلات گذشته و آینده پوستتان حل و فصل شود! برنامه مراقبت از بدن باید جز جدایی ناشدنی برنامه زندگی شما باشد.

فروشگاه محصولات آرایشی بهداشتی باهمانه بهترین برندهای آرایشی بهداشتی موجود در دنیا را با بهترین قیمت و همراه با ارسال به درب منزل، در اختیارتان قرار خواهد داد. تنها قدم باقیمانده، تصمیمی است که خود شما در قبال مراقبت از بدن خود می‌گیرید!

 

 

 

مراقبت صورت

مطالعات مختلفی که در دانشگاه‌های معتبر سراسر دنیا انجام شده است، نشان داده است که بهترین راه برای مراقبت از پوست و حفظ زیبایی آن، پیروی از یک سبک زندگی سالم و استفاده صحیح از محصولات مراقبت صورت می‌باشد. آیا شما در این مسیر قرار دارید؟!

هر یک از محصولات مراقبت از صورت ، نقش متفاوتی در سلامت و زیبایی پوست ایفا می‌کند و شاید دانستن این نکته برایتان جالب باشد که حتی زمان و ترتیب استفاده از این محصولات نیز، در میزان تأثیرگذاری آن‌ها اهمیت دارد.

متخصصان پوست، مو و زیبایی معتقدند که نحوه استفاده از محصولات مراقبتی پوست است که تعیین می‌کند پوست شما تا چه حد از مزایای آن محصول بهره‌مند می‌شود. مطمئننا می‌خواهید دراین‌باره بیشتر بدانید، پس با بخش بعدی مقاله همراه ما باشید.

آناتومی پوست:

پوست یک‌چهارم حجم گردش خون بدن را به خود اختصاص داده و همه حجم خون بدن هر ۱۱دقیقه یک‌بار از پوست عبور می‌کند.

پوست به تنظیم حرارت و حذف مواد زائد و سموم بدن کمک می‌کند همچنین از هجوم میکروب‌ها و شرایط محیطی نامناسب جلوگیری می‌کند.

از هنگام تولد تا مرگ هر ۲۷روز بدن، یک‌پوست جدید می‌سازد.

پوست دارای ۳لایه اصلی است. پوست زیرین دارای عروق خونی، پایانه‌های عصبی، سلول‌های چربی، فولیکول‌های مو و بافت پیوندی است که مواد غذایی را به پوست خارجی (اپیدرم) انتقال می‌دهد.

با افزایش سن چربی زیرپوست از بین می‌رود، کلاژن که در لایه دوم پوست قرار دارد و الیاف پروتئینی است که باعث قوام پوست می‌شود، به‌تدریج قدرت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد و درنتیجه پوست حالت‌ پذیری خود را از دست می‌دهد.

رطوبت پوست و قدرت عمل غدد عرقی کاهش می‌یابد و سد دفاعی طبیعی بدن در مقابل نور خورشید تضعیف می‌شود.

طبقه‌بندی پوست

پوست‌ها 4 نوعند:

۱) پوست طبیعی که همچون پوست یک بچه تازه، لطیف و کاملاً قابل‌انعطاف‌ است.

۲) پوست چرب، در این پوست فعالیت غدد مولد چربی افزایش می‌یابد و علت به وجود آمدن آن زمینه ارثی، فعالیت غدد آندوکرین، تغذیه، هیجان‌زدگی، شوک و غیره است.

۳) پوست خشک، این نوع پوست‌ها فوق‌العاده به درجه حرارت حساسند. علل پیدایش این نوع پوست‌ها به کم شدن غدد چربی و تبخیر بیش‌ازحد آب در سطح پوست، مربوط است.

۴) پوست مختلط: این نوع پوست‌ها بیشتر در صورت موجود است. نواحی مثل پیشانی و بینی بسیار چرب و بقیه نواحی به‌خصوص اطراف چشم و گونه‌ها خشک هستند.

چگونه به بهترین شکل از محصولات مراقبت صورت استفاده کنیم؟

یک اصل کلی برای استفاده صحیح از محصولات مراقبت صورت این است که همیشه می‌بایست کم قوام ترین محصولات را در ابتدا و باقوام ترین محصول را نیز در انتها بر روی پوست خود استفاده نمایید. نکته دیگر این است که در روال مراقبت صورت خود، روزها را به استفاده از محصولات محافظ در برابر نور خورشید، آلودگی‌ها و رادیکال‌های آزاد اختصاص دهید و استفاده از محصولات درمانی نظیر کرم‌های حاوی رتینول را به شب‌ها  موکول کنید.

در ادامه به شما خواهیم گفت که از زمان برخاستن از خواب تا زمان بازگشت به رختخواب، از کدام محصولات مراقبت صورت و به چه طریقی استفاده نمایید. پس بخش بعدی را از دست ندهید.

 

ابتدا از پاک‌کننده‌ها استفاده کنید.

زمانی که از خواب برخاستید حتماً می‌بایست صورتتان را شستشو دهید. در طول شب مواد سمی بسیاری از سطح پوست شما دفع می‌شود و همچنین آلودگی‌های زیادی بر روی آن می‌نشیند. پس اولین کار، زدودن این مواد آسیب‌زننده به سلامت و زیبایی پوست است. شما می‌توانید صورتتان را با آب گرم شستشو دهید؛ اما بهتر آن است که از یک پاک‌کننده مناسب با نوع پوست خود استفاده کنید.

 

حالا نوبت سرم ها و کرم‌های درمانی است!

زمانی که پوستتان به‌خوبی تمیز شد، وقت آن رسیده است که به سراغ سرم ها و یا کرم‌های ضد لک ، ضد جوش یا آکنه ، ضد چروک و غیره بروید. این محصولات مراقبت صورت طوری طراحی شده‌اند که به‌خوبی در لایه‌های پوست نفوذ کنند؛ بنابراین سعی کنید این محصولات را تا حد ممکن در نزدیکی پوست صورتتان استفاده کنید. نکته قابل اهمیت دیگر این است که می‌بایست پس از استفاده از این محصولات، به پوستتان حدود 5 دقیقه زمان بدهید تا مواد مؤثره موجود در آن‌ها به‌خوبی جذب شود. سپس به سراغ محصولات بعدی بروید.

 

استفاده از مرطوب‌کننده را فراموش نکنید.

آبرسانی و هیدراته کردن پوست نقش باعث بهبود ساختار و سلامت پوست می‌شود. اگر به فکر مراقبت صورت خود هستید باید بدانید که کرم‌های  مرطوب‌کننده از بروز چین و چروک و بسیاری از مشکلات پوستی جلوگیری می‌کنند.

به این نکته توجه کنید که هرگاه پوستتان خشک شود، غدد چربی پوست، چربی بیشتری ترشح می‌کنند. بنابراین استفاده از مرطوب‌کننده حتی برای افرادی که پوست چرب دارند، ضروری است. کرم‌های مرطوب‌کننده مخصوص پوست چرب دارای حداقل میزان چربی است و این افراد می‌توانند بدون هیچ نگرانی، از منافع آن بهره‌مند شوند. گاهی ممکن است نیاز باشد که به مرور زمان، نوع مرطوب‌کننده خود را تغییر دهید؛ مثلاً پوست برخی از افراد در فصل زمستان خشک و در تابستان چرب می‌شود.

 

گام بعدی استفاده از کرم دور چشم است.

در حال حاضر انواع مختلفی از کرم‌های دور چشم با منافع و ترکیبات مختلف در بازار وجود دارد. شما می‌توانید پس از استفاده از کرم مرطوب‌کننده ، از یک کرم دور چشم مناسب برای پیشگیری و یا درمان چین و چروک، پف کردگی و یا تیرگی اطراف چشم خود استفاده کنید.

توجه شما را به این نکته جلب می‌کنیم که استفاده از کرم دور چشم فقط مخصوص مادرها نیست! بهترین سن برای شروع استفاده از کرم‌های دور چشم از اوایل دهه 20 زندگی است؛ زیرا در این سنین به مرور علائم و نشانه‌های پیری پوست بارز می‌شوند.

 

استفاده از کرم ضد آفتاب آخرین کاری است که باید انجام دهید!

اگر به فکر مراقبت صورت خود هستید، هیچ‌گاه خانه را بدون زدن ضد آفتاب ترک نکنید. کرم ضد آفتاب را فراموش نکنید حتی اگر:

 •         در روزهای ابری به گردش می‌روید.
 •         مواد آرایشی شما حاوی ضد آفتاب است.
 •         قصد دارید تمام روز را در منزل بمانید.

درواقع استفاده از کرم ضد آفتاب بزرگ‌ترین لطفی است که در حق سلامت و زیبایی پوست خود انجام می‌دهید. پرتوهای مضر نور خورشید مهم‌ترین عامل خطر برای ایجاد چین و چروک ، لک‌های پوستی و دیگر آسیب‌هایی است که منجر به پیری زودرس پوست شما می‌شوند. 

 

مراقبت چشم

اغلب ما می‌دانیم که می‌بایست از پوست خود در برابر نور آفتاب و سایر عوامل مخرب محیطی حفاظت کنیم؛ بااین‌وجود یکی از مناطقی که اغلب نادیده گرفته می‌شود، پوست ظریف اطراف چشم است. به طور قطع می‌توان گفت که اهمیت مراقبت چشم حتی از دیگر نقاط پوست صورت و بدنتان نیز بیشتر است. این ناحیه نازک‌ترین و ضعیف‌ترین پوست در صورت شماست، بعلاوه هیچ غدد چربی ساز و یا غدد عرقی در آن وجود ندارند.

ناحیه چشم یکی از اولین قسمت‌هایی است که نشانه‌های پیری را بارز می‌سازد. منظور ما بروز علائمی نظیر پف زیر چشم، خطوط پنجه کلاغی و چین و چروک های اطراف آن است. مهم‌ترین عامل مولد این مشکلات، پرتوهای مضر نور آفتاب است. بااین‌وجود، حتی با استفاده از کرم ضد آفتاب ، کلاه لبه‌دار و عینک آفتابی، باز هم نیاز به استفاده از محصولات مراقبت چشم اختصاصی دارید؛ زیرا همان‌طور که گفتیم پوست حساس این ناحیه نیاز به مراقبت‌های ویژه دارد.

روش‌های محافظت از چشم

همه ما با علم به اینکه بینایی چشم تا چه حد اهمیت دارد، به این مسئله بی‌توجهی می‌کنیم. حدود 25 میلیون نفر در سراسر جهان بینایی خود را ازدست‌داده و حدود 80 میلیون نفر نیز دچار اختلال بینایی هستند. حال ببینیم چه راهکارهایی می‌تواند به شما در حفظ بینایی مطلوب کمک کند.

معاینه منظم چشم

جدی‌ترین مشکلات بینایی، لکه‌های ناشی از افزایش سن، گلوکوم، رتینوپاتی دیابتی و آب‌مروارید است. این بیماری‌ها باید سریع تشخیص داده شود تا درمان شوند. به این منظور، معاینات دوره‌ای چشم، هر شش ماه یک‌بار ضروری است. چشم‌پزشک می‌تواند این قبیل مشکلات را حتی قبل از بروز علائم تشخیص دهد.

استفاده از عینک آفتابی

همان‌طور که بیرون از منزل از کرم ضد آفتاب استفاده کرده و پوست خود را از اشعه آفتاب محافظت می‌کنید، باید مراقب چشمان خود نیز باشید. چشم‌های ما بدون نگاه کردن مستقیم به خورشید نیز صدمه می‌بینند. اشعه UV خورشید می‌تواند با انعکاس بر روی سطح برف، شن و ماسه، آسفالت و آب به چشم آسیب بزند. این آسیب به‌مراتب بیشتر از لکه‌های وابسته به سن و حتی آب‌مروارید است. اشعه UV در شرایطی قادر است قرنیه را دچار آفتاب‌سوختگی موسوم به فوتوکرانتیس (Photokeratits) کند که منجر به کوری موقت می‌شود. پس لازم است استفاده از عینک آفتابی را جزء عادات روزمره خود قرار داده و هنگام خروج از منزل آن را به چشم بزنید و دقت داشته باشید که عینک آفتابی شما حتماً محافظت 100 درصد اشعه UV را داشته باشد.

اجتناب از فشار و خستگی چشم

تأثیرات کوتاه‌مدت خستگی چشم عبارت‌اند از: درد، اشک‌ریزی، تاری یا دوبینی و سردرد، کار با رایانه برای ساعت‌های طولانی تأثیرات سویی بر بینایی دارد. اگرچه نسل جدید مانیتورهای ال سی دی این اثر مخرب را کاهش می‌دهد، اما رعایت نکات زیر در هنگام استفاده از رایانه ضروری است:1- استفاده از فیلتر تابش در صورت لزوم 2- تغییر متناوب زاویه مانیتور و همین‌طور زاویه قرار گرفتن پشت مانیتور 3- رعایت فاصله مناسب با مانیتور 4- پیروی از قاعده 20/20/20 (هر 20 دقیقه حداقل 20 متر دورتر را به مدت 20 ثانیه نگاه کنید)

حفاظت از چشم

غیر از بیماری‌ها، آسیب‌های محیطی نیز می‌تواند روی چشم‌ها و بینایی اثر مخرب داشته باشد. در مشاغل خطرناک باید از عینک ایمنی استفاده کرد. غیر از آن، استفاده از عینک محافظ در موارد زیر نیز توصیه می‌گردد:1- استفاده از ماشین چمن‌زنی و وسایلی که سنگریزه و گردوغبار شدید به اطراف پرتاب می‌کنند. 2- کاربر روی خودرو و ماشین‌آلاتی که مواد اسیدی و از این قبیل دارند. 3- کار با مواد شیمیایی (به‌عنوان‌مثال کار روی پروژه‌های شیمی در دانشگاه). 4- کار با ماشین‌آلاتی که تراشه‌های فلز و چوب به اطراف پرتاب می‌کنند (مانند ماشین‌آلات نجاری و آهنگری).

ورزش و رژیم غذایی مفید

خوردن هویج اگرچه به‌سرعت و به‌طور معجزه‌آسا بر بهبود بینایی تأثیر ندارد، اما ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری آن مطمئناً برای چشم‌ها مفید است. توصیه ما برای شما داشتن یک رژیم غذایی متعادل و سالم، سرشار از ویتامین‌های E,A و C، همچنین روی، مس، سلنیوم و آنتی‌اکسیدان‌ها است. تمرینات چشمی را با مشورت چشم‌پزشک خود آغاز کرده و هرگز بدون توصیه و مشورت با دکتر از لنزهای چشمی استفاده نکنید.

نکات مراقبت از پوست زیر چشم

نکات مراقبت از پوست زیر چشم با افزایش سن خواه یا ناخواه چروک‌های دور چشم خودشان را نمایان می‌کنند و با توجه به اینکه دور چشم نازک‌ترین و حساس‌ترین قسمت روی صورت است پس باید مراقبت کافی و بیشتری در این قسمت از صورت در هر سنی شکل بگیرد. ولی شاید هیچ‌گاه در مورد نحوه صحیح مصرف آن‌ها چیزی نشنیده باشید، در ادامه چند روش برای حفظ سلامت پوست دور چشم معرفی می‌کنیم که با استفاده از آن‌ها می‌توانید در جهت حفظ چشمان خود کوشا باشید:

1- مرطوب کردن پوست

می‌توان از مرطوب کننده‌های صورت برای مرطوب کردن پوست دور چشم نیز استفاده کردجواب مثبت است. فقط باید فاصله‌ی کافی تا چشم را حفظ کنید که باعث تحریک و سوزش چشم نشود.

2- مواد مفید برای دور چشم‌ها را بشناسید

وقتی به دنبال یک کرم یا مرطوب‌کننده‌ی مناسب برای دور چشم خود هستید، شناخت اجزای تشکیل‌دهنده آن مرطوب‌کننده و انتخاب آن‌ها بر اساس نیاز خود از اهمیتی بالایی برخوردار است.

3- به‌آرامی و ملایمت رفتار کنید

نکته مهم دیگری که باید موردتوجه قرار گیرد این است که تمام فعالیت‌هایی که مربوط به دور چشم است از پاک کردن آرایش چشم‌ها گرفته تا استفاده از کرم‌های دور چشم باید آهسته و با دقت انجام شود.

4- محافظت در برابر نور خورشید

قرار داشتن در معرض نور خورشید نقش عمده‌ای در فرآیند پیر شدن پوست دارد و همچنین منجر به سیاه شدن پوست زیر چشم می‌شود؛ بنابراین کرم ضد آفتاب مناسب یکی از لازمه‌های محافظت از پوست است.

5- زیر چشم‌های خود را ماساژ دهید

ماساژ دادن زیر چشم‌ها می‌تواند جریان خون را در این ناحیه افزایش دهد. فشار ناشی از ماساژ می‌تواند به تخلیه مایعات اضافی در این ناحیه و بهبود پف‌کردگی کمک کند.

نحوه استفاده صحیح از کرم دور چشم در چهار گام

 • مرحله اول: پس از تمیز کردن پوست اطراف چشم به‌اندازه‌ی نخود کرم بروی انگشت خود بزنید.
 • مرحله دوم: با ضربه‌ای آرام کرم روی انگشت خود را در نواحی مختلف دور چشم به‌صورت نقطه‌نقطه به ۶ نقطه از نواحی درونی به گوشه پایین پخش‌کنید.
 • مرحله سوم: به‌آرامی نقاط را صاف‌کرده تا کرم جذب شود. در اطراف پلک چشم را مالش ندهید.
 • مرحله چهارم: اجازه دهید به مدت ۳۰ ثانیه تا کرم به‌خوبی جذب شود و به‌طور کامل خشک شود، سپس مرطوب‌کننده، سرم و SPF خود را استفاده کنید.

 

مزایای استفاده از محصولات مراقبت چشم چیست؟

بهترین کاری که برای پیشگیری از بروز علائم پیری پوست اطراف چشمتان می‌توانید انجام دهید، استفاده از کرم ضد آفتاب با SPF مناسب است. اغلب کرم‌های دور چشم حداقل دارای SPF15 هستند و از این نظر نیاز شما را برطرف می‌کنند. علاوه بر حفاظت در مقابل نور خورشید، شما به دلایل دیگری نیز، به استفاده از محصولات مراقبت چشم مناسب نیاز خواهید داشت. این محصولات، مزایای زیادی برای پوست ظریف و شکننده اطراف چشمانتان خواهند داشت، از جمله:

 • باعث افزایش رطوبت رسانی در این ناحیه می‌شوند.
 • پوست اطراف چشم را سفت و با قوام می‌کنند.
 • پف و تیرگی زیر چشم و اطراف چشم را بهبود می‌بخشند.
 • از ایجاد خطوط پنجه کلاغی و چین و چروک در اطراف چشم پیشگیری می‌کنند.
 • برخی از آن‌ها می‌توانند چین و چروک و خطوط ایجاد شده را تا حد زیادی برطرف کنند.

 

استفاده از محصولات مراقبت چشم را از چه زمانی آغاز کنیم؟

سن مناسب برای شروع استفاده از کرم‌های دور چشم ممکن است از فردی به فرد دیگر، تفاوت‌هایی داشته باشد. عوامل زیادی وجود دارند که بر روی روند تغییرات پوست دور چشم شما تأثیر می‌گذارند. به عنوان مثال یکی از مهم‌ترین عوامل تعیین‌کننده سن ایجاد چین و چروک و خطوط اطراف چشم ، ژنتیک فرد است؛ بنابراین ممکن است در فردی که به طور ژنتیکی ساختار پوستی ضعیف‌تری دارد، علائم پیری زودرس پوست در وی ایجاد گردد. صرف نظر از عوامل داخلی یا خارجی که ممکن است روی پوست اطراف چشم شما تأثیر داشته باشند، استفاده از یک کرم‌ دور چشم خوب ، به شما در به تأخیر انداختن نشانه‌های پیری کمک خواهند کرد.

به طور کلی توصیه می‌کنیم که از آغاز دهه سی زندگی، استفاده از محصولات مراقبت چشم مناسب را آغاز کنید. به طور کلی با افزایش سن بعد از دهه سوم زندگی، خشکی پوست اطراف چشم بیشتر و بیشتر می‌شود؛ زیرا تولید چربی در غدد سباسه موجود در اطراف این ناحیه به شدت کاهش می‌یابد. همان‌طور که می‌دانید، خشکی پوست اطراف چشم باعث تسریع و تشدید ایجاد خطوط و چین و چروک در این نواحی می‌گردد. کرم‌های دور چشم با برخورداری از مواد مرطوب کننده می‌توانند به جلوگیری از خشکی در پوست اطراف چشم کمک کنند. همچنین در این کرم‌ها، مواد پرکننده ای وجود دارد که می‌تواند فضاهای بین سلول‌های پوست را پر کند و باعث رفع چین و چروک های پوست گردد.

مراقبت لب

مراقبت از لب‌ها اهمیت زیادی در جلوه و زیبایی شما دارد؛ مسلماً داشتن لب‌های نرم، حجیم و صورتی‌رنگ آرزوی هر خانمی است. موضوع مراقبت از لب و هیدراته نگه‌داشتن آن، ازنظر سلامتی و در علم پوست مو و زیبایی نیز حائز اهمیت است. اگر شما هم مانند بسیاری از افراد لب‌هایی خشک و ترک‌خورده و بی‌روح دارید، احتمالاً نیاز به استفاده از محصولات مراقبت از لب خواهید داشت. برای داشتن لب‌هایی سالم و زیبا گام‌های زیر را دنبال کنید.

لب‌های خود را لایه‌برداری کنید

بله درست شنیدید؛ پوست لب شما همانند پوست دیگر بخش‌های بدن نیاز به لایه‌برداری دارد. بهتر است شب‌ها قبل از اینکه به رختخواب بروید، از یک بالم لب مرطوب کننده ، با کیفیت خوب استفاده کنید. پس از بیدار شدن از یک دستمال مرطوب یا یک مسواک استفاده کنید تا به‌آرامی پوست مرده یا خشک‌شده لب‌ها جدا شود. این کار که یکی از گام‌های مراقبت از لب است همچنین گردش را در ناحیه لب‌ها افزایش خواهد داد.

اسکراب لب خانگی را امتحان کنید

برای مراقبت از لب حتماً نیاز نیست که از محصولات آرایشی بهداشتی استفاده کنید. شما می‌توانید از روش‌های خانگی نیز برای لایه‌برداری پوست لب خود استفاده کنید. یکی از این راه‌ها استفاده از مخلوط شکر با روغن بادام و عسل است. سپس از روشی که در بخش قبل گفته شد، برای جدا کردن سلول‌های مرده و پوست خشک لب‌ها استفاده نمایید.

لب‌ها را هیدراته نگه دارید

یکی از رایج‌ترین علل خشکی پوست، عدم مصرف میزان کافی آب است؛ بنابراین یک گام اساسی در مراقبت از لب نوشیدن هشت لیوان آب در روز می‌باشد. این مرحله نه‌تنها به سلامت و زیبایی لب‌ها کمک می‌کند، بلکه باعث بهبود سلامت عمومی بدن نیز می‌شود.

محصولات مراقبت از لب خود را بررسی کنید

همه محصولات آرایشی بهداشتی مراقبت از لب مفید نیستند. بالم لب‌هایی که حاوی شی باتر، کره کاکائو و روغن نارگیل هستند از لب‌ها در برابر گرما و آلودگی‌ها محافظت می‌کنند؛ اما سایر مواد تشکیل‌دهنده مانند کافور می‌تواند لب‌ها را خشک کند. اطمینان حاصل کنید که محصولات مراقبت از لب تاریخ انقضا گذشته را نیز دور بیندازید.

از ویتامین E استفاده کنید

اگر شما کپسول‌های ویتامین E دارید، می‌توانید به‌راحتی یکی را باز کنید و محتوای آن را به لب‌هایتان بمالید. ویتامین E گردش خون را افزایش می‌دهد و ممکن است باعث تولید سلول‌های پوستی جدید شود و لب‌های شما را نرم‌تر کند.

با آلوئه ورا لب‌هایتان را مرطوب کنید

شما می‌توانید محصولات مراقبت از لب حاوی آلوئه ورا خالص را خریداری کنید و یا حتی یک برگ از گیاه آلوئه ورا تهیه کنید. سپس از خواص مرطوب‌کنندگی و تسکین دهندگی آلوئه ورا برای داشتن لب‌هایی نرم و سلامت استفاده کنید.

استفاده از اسکراب لب حاوی توت‌فرنگی

توت‌فرنگی غنی از آنتی اکسیدان ها و ویتامین C است که باعث می‌شود به عنصر خوبی برای تغذیه پوست لب‌ها بدل شود. برای برخورداری از این خواص می‌توانید از بالم لب حاوی عصاره توت‌فرنگی استفاده کنید و یا به‌صورت خانگی این محصول مراقبت از لب را تهیه کنید. می‌توانید یک توت‌فرنگی را خرد کنید و به آن عسل و روغن زیتون اضافه کنید؛ سپس آن را یک شب بر روی لب‌های خود قرار دهید و صبح بشویید.

لب‌ها را با مرکبات سرحال کنید

با استفاده از چند قطره آب‌لیمو، شما می‌توانید لب‌های خود را روشن‌تر کنید و سلول‌های مرده آن را جدا کنید. در مواقعی که لب‌های ترک‌خورده و یا خشکی دارید، از این روش استفاده نکنید، زیرا شرایط را بدتر خواهد کرد.

از لب‌ها در مقابل نور خورشید محافظت کنید

پیش‌ازاین بسیار شنیده‌اید که اولین اصل در مراقبت از پوست ، استفاده از کرم ضد آفتاب با SPF مناسب است. ولی شاید اولین باری باشد که می‌شنوید استفاده از ضد آفتاب برای مراقبت لب‌ها نیز ضروری است. پرتوهای خورشیدی می‌توانند به پوست لب‌های شما نیز صدمه بزنند. شما نیاز دارید که از یک ضد آفتاب با SPF 15 برای لب‌هایتان استفاده نمایید، راه ساده‌تر استفاده از یک بالم لب حاوی ضد آفتاب است.

از رژلب‌های طبیعی استفاده کنید

برای مراقبت لب در انتخاب رژ لب دقت کافی را داشته باشید. حتی‌الامکان از رژلب‌های گیاهی و کاملاً طبیعی استفاده کنید، زیرا آن‌ها لب‌ها را تحریک و خشک نمی‌کنند. به‌عنوان‌مثال آب تمشک یا آب انار می‌توانند به‌طور موقت رنگ لب‌ها را صورتی‌رنگ کنند. از رژلب‌های حاوی سرب اکیداً اجتناب کنید.

محدود کردن قرار گرفتن در معرض سموم

هوا، دود و مواد شیمیایی آلوده می‌تواند باعث پیری زودرس پوست شود که اثر آن بر لب‌ها، تیرگی و چروک شدن آن‌ها خواهد بود. عاداتی مانند سیگار کشیدن نیز می‌تواند این اثرات را تشدید کند و رنگ لب‌ها را محو کند. برای مراقبت از لب خود سعی کنید از عوامل ذکرشده دوری کنید و از محصولات آرایشی بهداشتی مناسب جهت محافظت از لب‌ها استفاده نمایید.

آرایش خود را قبل از خواب پاک کنید

خوابیدن با آرایش برای سلامت و مراقبت از پوست مناسب نیست و لب‌ها نیز از این قانون مستثنا نیستند. حتی اگر در پایان روز هیچ رژ لب و یا محصول قابل‌مشاهده‌ای روی لب شما وجود نداشته باشد، باز هم پاک کردن لب‌ها ضرورت دارد. قبل از اینکه بخوابید، از یک پاک کننده آرایش صورت و یا دستمال مرطوب جهت پاکسازی کامل پوست صورت و لب‌ها استفاده نمایید.

کلام آخر

به یاد داشته باشید که هدف شما باید ایجاد لب‌هایی سالم، هیدراته و نرم باشد، هرگز نباید خود را با عکس‌های داخل مجلات و یا سلبریتی ها مقایسه کنید. بسیاری از آن‌ها حقیقی نیستند. مراقبت از لب اگرچه امر بسیار مهمی است، خیلی هم سخت و پیچیده نیست. کافی است در انتخاب محصولات آرایشی بهداشتی مربوط به لب‌ها دقت کافی را داشته باشید و از طرفی از یک محصول مراقبت لب مناسب نیز استفاده نمایید. بقیه موارد تنها با تغذیه صحیح و نوشیدن مقدار کافی آب مرتفع خواهد شد.

 

 

مراقبت ناخن

ناخن‌ها می‌توانند حقایق زیادی را در ارتباط با سلامتی شما برملا کنند. ناخن‌ها بیش از یک سطح برای رنگ‌آمیزی هستند! آن‌ها از انگشتان شما محافظت می‌کنند، کمک می‌کنند که به‌راحتی اشیاء را در دست بگیرید و بتوانید خود را بخارانید! مراقبت ناخن و داشتن ناخن‌های سالم ، می‌تواند به زیباتر دیده شدن دست‌ها کمک کرده و توانایی شما را در انجام فعالیت‌هایی چون تایپ کردن، نواختن موسیقی و یا انجام کارهای روزانه بهبود بخشد. پیروی از روش‌های مراقبت ناخن از شکنندگی ناخن‌ها جلوگیری کرده و به آن‌ها کمک می‌کند تا سالم‌تر و بلندتر دیده شوند.

برای مراقبت از ناخن های خود می‌توانید از محصولات مراقبت از ناخن استفاده کنید تا به طور موضعی از آنها محافظت کنید. این نوع از محصولات، سرعت رشد ناخن‌ها را افزایش نمی‌دهند، اما در حفظ ساختار و سلامت ظاهری ناخن‌ها مؤثرند. همچنین مکمل‌های پوست مو ناخن ، مواد مغذی مورد نیاز برای رشد و سلامت ناخن‌ها را تأمین می‌کند. بستر ناخن به‌طور دائمی بافت ناخن تازه ایجاد می‌کند و مصرف کافی ویتامین، مواد معدنی و مواد مغذی به رشد، سلامت و افزایش استحکام ناخن‌های جدید کمک می‌کند. هرگونه تغییر در ظاهر، بافت یا شکل ناخن‌ها می‌تواند نشان‌دهنده کمبود مواد مغذی باشد.

برای مراقبت ناخن بیوتین مصرف کنید

بیوتین یک ویتامین از گروه B است که همچنین تحت عنوان ویتامین B7، کو آنزیم R و ویتامین H نیز شناخته می‌شود. این ویتامین باعث رشد سلول‌های سالم و کمک به متابولیسم آمینواسیدهای پروتئینی می‌شود که برای رشد ناخن‌ها ضروری است. مواد غذایی و مکمل‌های غنی از بیوتین به تقویت ناخن‌های شکننده کمک می‌کنند. بیوتین بیشتر در گوشت‌های اندام‌هایی چون کبد متمرکز است، اما همچنین می‌توانید از طریق مصرف زرده تخم‌مرغ، محصولات لبنی، مخمر، ماهی قزل‌آلا، آووکادو، سیب‌زمینی شیرین، آجیل، دانه و حتی گل‌کلم نیز آن را مصرف کنید. درصورتی‌که از مصرف میزان کافی بیوتین در رژیم غذایی خود مطمئن نیستید جهت مراقبت ناخن از مکمل‌های پوست مو ناخن استفاده کنید.

برای مراقبت ناخن از سایر ویتامین‌های B نیز استفاده کنید

دیگر ویتامین‌های B نیز برای سلامتی ناخن‌ها اهمیت دارند. ویتامین B12 نقش مهمی در جذب آهن و همچنین رشد و تکثیر گلبول‌های قرمز دارد. هردوی آهن و B12 برای نگه‌داشتن ناخن قوی و سالم ضروری هستند. به همین ترتیب، فولات و یا ویتامین B9 نیز به دلیل مشارکت در تشکیل سلول‌های قرمز خون و رشد سلول‌های جدید، برای رشد ناخن و سلامت آن‌ها اهمیت دارد. کمبود فولات می‌تواند باعث تغییر رنگ ناخن‌ها و همچنین شکنندگی آن‌ها شود. برای پیشگیری از کمبود این دو ویتامین، بزرگسالان نیاز به 2.4 میکروگرم ویتامین B12 و 400 میکروگرم فولات در روز دارند، گرچه زنان باردار بیشتر خواهد بود.

فولات را می‌توان در سبزیجات با برگ‌های سبز تیره، میوه‌های مرکبات، لوبیا، نخودفرنگی، عدس، آجیل و آوکادو یافت. از سوی دیگر، B12 عمدتاً در غذاهای حیوانی مانند گوشت، مرغ، ماهی، تخم‌مرغ و لبنیات یافت می‌شود، گرچه می‌توانید هر دو ویتامین را از طریق یک مکمل پوست مو ناخن کامل دریافت نمایید.

برای مراقبت ناخن آهن فراموش نشود

آهن هسته اصلی گلبول‌های قرمز را تشکیل می‌دهد که اکسیژن را به ارگان‌ها و تمام سلول بدن و ازجمله ناخن‌هایتان منتقل می‌کند. بدون آهن، اکسیژن به اندازه کافی به سلول‌های شما نمی‌رسد. همان‌طور که اکسیژن برای ناخن‌های سالم مورد نیاز است، کمبود آهن یا کم خونی می‌تواند به سلامت ناخن‌ها صدمه بزند؛ بنابراین برای مراقبت ناخن ، دریافت آهن مورد نیاز بدن ضروری است. برای دریافت آهن می‌توانید از گوشت گاو، مرغ، ماهی و تخم‌مرغ در رژیم غذایی خود استفاده کنید و همچنین غذاهای گیاهی مثل سبزیجات با برگ سبز تیره، بادام‌زمینی، دانه‌ها، لوبیا و سایر غذاهای غنی‌شده نیز نیاز شما را برطرف خواهند کرد. خوردن غذهای غنی از ویتامین C همراه با یک منبع غذایی دارای آهن، جذب آن را بهبود می‌بخشد. به‌عنوان‌مثال، خوردن پرتقال و توت‌فرنگی همراه با سالاد اسفناج یا لوبیا و دیگر غلات، جذب آهن بدن را افزایش می‌دهد. استفاده از یک مکمل پوست مو ناخن نیز نیاز روزانه شما را به آهن، کاملاً برطرف خواهد کرد.

برای مراقبت ناخن منیزیم استفاده کنید

منیزیم یک ماده معدنی است که در بیش از 300 واکنش در بدن شما شرکت می‌کند، ازجمله سنتز پروتئین که برای رشد ناخن‌ها ضروری است. ایجاد خطوط عمودی بر روی ناخن‌ها می‌تواند نشانه‌ای از کمبود منیزیم باشد. سازمان جهانی بهداشت (WHO)، گزارش می‌دهد که کمتر از 60 درصد جمعیت جهان از میزان کافی منیزیوم استفاده می‌کنند درحالی‌که این ماده معدنی برای مراقبت ناخن ضروری است. غلات کامل، به‌ویژه گندم کامل یک منبع غنی از منیزیم هستند. سبزیجات با برگ سبز تیره و همچنین بادام، بادام‌زمینی و لوبیا سیاه، نیز منابع خوبی از این ماده معدنی هستند. در یک مکمل تقویت ناخن مقدار کافی از منیزیوم وجود دارد.

برای مراقبت از ناخن پروتئین ضروری است

ناخن‌ها عمدتاً از یک پروتئین ساختاری به نام کراتین ساخته می‌شوند. این همان چیزی است که قدرت و انعطاف‌پذیری ناخن‌ها را تأمین می‌کند. همچنین ناخن‌های شما را در برابر هرگونه آسیب یا استرس محافظت می‌کند. نکته جالب توجه این است که بخشی از ناخن که می‌بینید، درواقع از جنس پروتئین کراتین است که یک بافت مرده محسوب می‌شود. دریافت پروتئین کافی از طریق رژیم غذایی برای افزایش تولید کراتین ضروری است و درنهایت باعث ایجاد ناخن‌های قوی می‌شود، درحالی‌که عدم دریافت میزان کافی پروتئین، باعث ضعف و شکنندگی ناخن‌ها می‌شود. برای سلامت پوست مو و ناخن می‌بایست مقدار کافی از پروتئین را از طریق رژیم غذایی و یا مصرف مکمل‌های مناسب، دریافت کنید. پروتئین را می‌توان در غذاهای حیوانی مانند گوشت، مرغ، ماهی، تخم‌مرغ و لبنیات و نیز غذاهای گیاهی مانند سویا، حبوبات، لوبیا، عدس، آجیل، دانه و غلات کامل یافت.

برای مراقبت ناخن اسیدهای چرب امگا 3 را فراموش نکنید

اسیدهای چرب امگا 3 می‌توانند باعث روغن‌کاری ناخن‌های شما شوند و آن‌ها را براق و زیبا نگه دارند. این اسیدهای چرب همچنین ممکن است التهاب را در بستر ناخن کاهش دهند و به تغذیه و سلامت سلول‌های تولیدکننده ناخن، کمک کند. کمبود اسید چرب امگا 3 منجر به ایجاد ناخن‌های شکننده و ناسالم می‌شود. ماهی‌های چرب مانند ماهی قزل‌آلا، ماهی خال‌مخالی، ماهی تن و ساردین حاوی مقدار بالایی از امگا -3 هستند. همچنین می‌توانید از طریق مصرف گردو، سویا، تخم‌مرغ، دانه‌های کتان و روغن کتان نیز، آن را دریافت کنید. مکمل‌های پوست مو و ناخن نیز اغلب حاوی این ماده تقویت‌کننده ناخن هستند.

ویتامین C نیز برای مراقبت از ناخن ضروری است

ویتامین C برای تولید پروتئین کلاژن که در شکل‌گیری، قدرت و یکپارچگی بسیاری از بافت‌ها و ازجمله پوست مو ناخن ضروری است، نقش اساسی دارد. کمبود ویتامین C می‌تواند به ناخن‌های شکننده و همچنین رشد ناخن آهسته منجر شود. ویتامین C یک ماده مغذی ضروری برای سلامت عمومی بدن است که توسط بدن شما تولید نمی‌شود. مرکبات مانند پرتقال، توت‌فرنگی و کیوی، بهترین منبع ویتامین C هستند، فلفل دلمه، سبزیجات سبزرنگ و گوجه‌فرنگی نیز ازنظر ویتامین سی غنی هستند، فلفل دلمه‌ای قرمز بیش از دو برابر فلفل دلمه‌ای نارنجی، حاوی این ویتامین می‌باشد. در مکمل‌های پوست مو ناخن نیز، حضور ویتامین C ضروری خواهد بود.

روی مهم‌ترین ماده در مراقبت ناخن است

روی در واکنش‌های بسیاری ازجمله رشد و تقسیم سلول‌ها در بدن مورد نیاز است. ناخن‌ها به‌وسیله یک نوع سلول موجود در بستر ناخن ساخته می‌شوند که به‌سرعت رشد می‌کند و تقسیم می‌شود. برای رشد و تقسیم این سلول‌ها، حضور زینک یا روی ضروری است. کمبود روی باعث ظهور لکه‌های سفیدرنگ بر روی ناخن‌ها شده و رشد و سلامت ناخن‌ها را با مشکل مواجه می‌کند. پروتئین‌های حیوانی مانند گوشت گاو، مرغ، ماهی و تخم‌مرغ منبع غنی از روی هستند. بااین‌حال، سویا، نخود سیاه، لوبیای سیاه، آجیل (مانند بادام و بادام‌زمینی) و دانه نیز حاوی مقدار مناسبی روی هستند. در همه مکمل‌های پوست مو ناخن ماده معدنی زینک به مقدار کافی حضور دارد.

در هر صفحه
نمایش 1 - 15 از 534 مورد