مراقبتی  445 محصول وجود دارد.

مراقبتی

با باهمانه پوستی شاداب و زیبا را تجربه کنید.

زمانی که بخواهیم درباره زیبایی و سلامتی یک فرد در یک نگاه نظر بدهیم، اولین چیزی که موردتوجه قرار خواهد گرفت، پوست او است. پوست بزرگ‌ترین عضو بدن ما است و درواقع یک سد محافظتی بین محیط داخل و خارج بدن ماست. این پوشش حیاتی به تنظیم دمای بدن کمک می‌کند و به عنوان یک فیلتر تخصصی در برابر ورود و خروج مواد،...

با باهمانه پوستی شاداب و زیبا را تجربه کنید.

زمانی که بخواهیم درباره زیبایی و سلامتی یک فرد در یک نگاه نظر بدهیم، اولین چیزی که موردتوجه قرار خواهد گرفت، پوست او است. پوست بزرگ‌ترین عضو بدن ما است و درواقع یک سد محافظتی بین محیط داخل و خارج بدن ماست. این پوشش حیاتی به تنظیم دمای بدن کمک می‌کند و به عنوان یک فیلتر تخصصی در برابر ورود و خروج مواد، عمل می‌کند.

پوست دائماً در حال رشد و تجدید شدن است و همواره یک تعادل بین سلول‌های جدید و سلول‌های در حال مرگ برقرار است. تمام جنبه‌های زندگی شما، اعم از آنچه می‌خورید و حتی محیطی که در آن زندگی می‌کنید، بر کیفیت پوست شما تأثیر می‌گذارند. پوست سالم به‌خوبی با علائم پیری مقابله می‌کند و سرعت بهبودی بسیار بالایی دارد. همچنین بعد از هرگونه بیماری، به‌سرعت بهبود یافته و سلامت و شادابی خود را به دست خواهد آورد.

 

استفاده از محصولات مراقبتی مناسب را جدی بگیرید.

همه عواملی که ذکر شد، نشان می‌دهد که مراقبت از پوست تا چه حد اهمیت دارد. بخشی از این مراقبت، جنبه درونی دارد و درواقع می‌بایست با پیروی از یک سبک زندگی سالم، داشتن فعالیت بدنی و نوشیدن آب فراوان، به آن دست یابید؛ اما 50 درصد ماجرا استفاده صحیح از محصولات مراقبت از پوست است که به شما برای داشتن پوستی زیبا و سالم کمک می‌کند.

مراقبت از پوست تنها به معنای زیبا به نظر رسیدن پوست نیست؛ بلکه هدف سالم بودن پوست است. پوستی که سالم باشد دیرتر پیر و چروکیده می‌شود؛ بنابراین زیبایی خود را نیز دیرتر از دست خواهد داد. اگر بخواهیم به صورت تخصصی به مراقبت از پوست خود بپردازیم، می‌بایست برای هریک از اهداف زیر به صورت جداگانه و اختصاصی، برنامه‌ریزی کنیم:

 • مراقبت بدن
 • مراقبت صورت
 • مراقبت چشم
 • مراقبت لب
 • مراقبت ناخن

در این سایت، ما به‌طور اختصاصی به هریک از این موارد پرداخته‌ایم و به شما اصول مراقبتی و همچنین بهترین محصولات را ارائه خواهیم داد.

 

بیشتر

زیرشاخه‎ها

مراقبت بدن

مراقبت از بدن را جدی بگیرید

مراقبت از بدن را می‌توان مهم‌ترین کاری است که می‌بایست در حق خود انجام دهید؛ چراکه نه؟! بدن شما بزرگ‌ترین سرمایه‌ای است که در اختیار دارید، همان بدنی که جایگاه روح شماست. مراقبت از بدن تنها به معنای پیروی از یک رژیم غذایی صحیح و ورزش نیست؛ مراقبت از بدن یعنی اینکه نسبت به تک‌تک نیازهای بدنتان حساس باشید و قبل از بروز هرگونه ناراحتی ظاهری و یا عمیق، از آن‌ها پیشگیری کنید. بدن شما این حق را دارد که علاوه بر سالم بودن، زیبا نیز به نظر برسد؛ این زیبایی در کنار سلامتی، ذهن و جسمتان را به آرامش خواهد رساند.

در اینجا منظور ما از مراقبت از بدن ، مراقبت از پوستی است که سرتاسر بدنتان را پوشانده است. معمولاً زمانی که صحبت از مراقبت از پوست به میان می‌آید، اکثر ما به پوست صورت و اطراف چشممان می‌اندیشیم. در حالی که بیش از 90 درصد از پوست بدنتان را فراموش می‌کنید. در حال حاضر محصولات مراقبت از بدن بسیار متنوعی در بازار هستند که به شکل کرم، اسپری، روغن، لوسیون و غیره عرضه می‌شوند.

 

محصولات مراقبت از بدن شامل چه مواردی هستند؟

اگر قصد مراقبت از بدن خود را دارید، یکی از مهم‌ترین ابزارهایی که به کمک شما خواهند آمد، محصولات مراقبت از بدن می‌باشد. مطمئننا در دنیای ماشینی و پرمشغله امروز، بسیاری از ما فرصت تهیه ماسک و لوسیون های خانگی را نداریم. از طرفی تهیه مواد اولیه بسیاری از این روش‌های خانگی کار دشواری است و حتی اگر قابل تهیه باشند، در تمام فصول نمی‌توان آن‌ها را یافت. در این میان اگر به سراغ بهترین برندهای آرایشی بهداشتی برویم، علاوه بر صرفه‌جویی در وقت، می‌توانیم بسیاری از مواد لازم برای مراقبت از پوست را در غلظت بالا و مؤثر به بدنمان برسانیم.

مهم‌ترین محصولات مراقبت از بدن عبارتند از:

 • انواع ضد آفتاب ها و یا برنزه کننده های بدن
 • انواع روغن‌ها، لوسیون ها و کرم‌های مرطوب کننده بدن
 • انواع محصولات ترمیم کننده و درمانی
 • انواع شوینده‌ها و پاک کننده های بدن به شکل صابون، ژل، شامپو و ...
 • خوش بو کننده ها و دئودورانت ها بدن

و ...

 

مهم‌ترین نکته در انتخاب محصولات مراقبت از بدن

مهم‌ترین نکته در انتخاب بهترین محصول مراقبت از بدن این است که نوع پوست خود را بشناسید و سپس محصول مناسب برای نوع پوست خود را انتخاب کنید و به طور منظم استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که پوست بدنتان همانند شما نیاز به تغذیه و رسیدگی دارد، قرار نیست با یک یا دو بار استفاده از یک محصول مراقبتی تمام مشکلات گذشته و آینده پوستتان حل و فصل شود! برنامه مراقبت از بدن باید جز جدایی ناشدنی برنامه زندگی شما باشد.

فروشگاه محصولات آرایشی بهداشتی باهمانه بهترین برندهای آرایشی بهداشتی موجود در دنیا را با بهترین قیمت و همراه با ارسال به درب منزل، در اختیارتان قرار خواهد داد. تنها قدم باقیمانده، تصمیمی است که خود شما در قبال مراقبت از بدن خود می‌گیرید!

 

 

 

مراقبت صورت

مطالعات مختلفی که در دانشگاه‌های معتبر سراسر دنیا انجام شده است، نشان داده است که بهترین راه برای مراقبت از پوست و حفظ زیبایی آن، پیروی از یک سبک زندگی سالم و استفاده صحیح از محصولات مراقبت صورت می‌باشد. آیا شما در این مسیر قرار دارید؟!

هر یک از محصولات مراقبت از صورت ، نقش متفاوتی در سلامت و زیبایی پوست ایفا می‌کند و شاید دانستن این نکته برایتان جالب باشد که حتی زمان و ترتیب استفاده از این محصولات نیز، در میزان تأثیرگذاری آن‌ها اهمیت دارد.

متخصصان پوست، مو و زیبایی معتقدند که نحوه استفاده از محصولات مراقبتی پوست است که تعیین می‌کند پوست شما تا چه حد از مزایای آن محصول بهره‌مند می‌شود. مطمئننا می‌خواهید دراین‌باره بیشتر بدانید، پس با بخش بعدی مقاله همراه ما باشید.

 

چگونه به بهترین شکل از محصولات مراقبت صورت استفاده کنیم؟

یک اصل کلی برای استفاده صحیح از محصولات مراقبت صورت این است که همیشه می‌بایست کم قوام ترین محصولات را در ابتدا و باقوام ترین محصول را نیز در انتها بر روی پوست خود استفاده نمایید. نکته دیگر این است که در روال مراقبت صورت خود، روزها را به استفاده از محصولات محافظ در برابر نور خورشید، آلودگی‌ها و رادیکال‌های آزاد اختصاص دهید و استفاده از محصولات درمانی نظیر کرم‌های حاوی رتینول را به شب‌ها  موکول کنید.

در ادامه به شما خواهیم گفت که از زمان برخاستن از خواب تا زمان بازگشت به رختخواب، از کدام محصولات مراقبت صورت و به چه طریقی استفاده نمایید. پس بخش بعدی را از دست ندهید.

 

ابتدا از پاک‌کننده‌ها استفاده کنید.

زمانی که از خواب برخاستید حتماً می‌بایست صورتتان را شستشو دهید. در طول شب مواد سمی بسیاری از سطح پوست شما دفع می‌شود و همچنین آلودگی‌های زیادی بر روی آن می‌نشیند. پس اولین کار، زدودن این مواد آسیب‌زننده به سلامت و زیبایی پوست است. شما می‌توانید صورتتان را با آب گرم شستشو دهید؛ اما بهتر آن است که از یک پاک‌کننده مناسب با نوع پوست خود استفاده کنید.

 

حالا نوبت سرم ها و کرم‌های درمانی است!

زمانی که پوستتان به‌خوبی تمیز شد، وقت آن رسیده است که به سراغ سرم ها و یا کرم‌های ضد لک ، ضد جوش یا آکنه ، ضد چروک و غیره بروید. این محصولات مراقبت صورت طوری طراحی شده‌اند که به‌خوبی در لایه‌های پوست نفوذ کنند؛ بنابراین سعی کنید این محصولات را تا حد ممکن در نزدیکی پوست صورتتان استفاده کنید. نکته قابل اهمیت دیگر این است که می‌بایست پس از استفاده از این محصولات، به پوستتان حدود 5 دقیقه زمان بدهید تا مواد مؤثره موجود در آن‌ها به‌خوبی جذب شود. سپس به سراغ محصولات بعدی بروید.

 

استفاده از مرطوب‌کننده را فراموش نکنید.

آبرسانی و هیدراته کردن پوست نقش باعث بهبود ساختار و سلامت پوست می‌شود. اگر به فکر مراقبت صورت خود هستید باید بدانید که کرم‌های  مرطوب‌کننده از بروز چین و چروک و بسیاری از مشکلات پوستی جلوگیری می‌کنند.

به این نکته توجه کنید که هرگاه پوستتان خشک شود، غدد چربی پوست، چربی بیشتری ترشح می‌کنند. بنابراین استفاده از مرطوب‌کننده حتی برای افرادی که پوست چرب دارند، ضروری است. کرم‌های مرطوب‌کننده مخصوص پوست چرب دارای حداقل میزان چربی است و این افراد می‌توانند بدون هیچ نگرانی، از منافع آن بهره‌مند شوند. گاهی ممکن است نیاز باشد که به مرور زمان، نوع مرطوب‌کننده خود را تغییر دهید؛ مثلاً پوست برخی از افراد در فصل زمستان خشک و در تابستان چرب می‌شود.

 

گام بعدی استفاده از کرم دور چشم است.

در حال حاضر انواع مختلفی از کرم‌های دور چشم با منافع و ترکیبات مختلف در بازار وجود دارد. شما می‌توانید پس از استفاده از کرم مرطوب‌کننده ، از یک کرم دور چشم مناسب برای پیشگیری و یا درمان چین و چروک، پف کردگی و یا تیرگی اطراف چشم خود استفاده کنید.

توجه شما را به این نکته جلب می‌کنیم که استفاده از کرم دور چشم فقط مخصوص مادرها نیست! بهترین سن برای شروع استفاده از کرم‌های دور چشم از اوایل دهه 20 زندگی است؛ زیرا در این سنین به مرور علائم و نشانه‌های پیری پوست بارز می‌شوند.

 

استفاده از کرم ضد آفتاب آخرین کاری است که باید انجام دهید!

اگر به فکر مراقبت صورت خود هستید، هیچ‌گاه خانه را بدون زدن ضد آفتاب ترک نکنید. کرم ضد آفتاب را فراموش نکنید حتی اگر:

 •         در روزهای ابری به گردش می‌روید.
 •         مواد آرایشی شما حاوی ضد آفتاب است.
 •         قصد دارید تمام روز را در منزل بمانید.

درواقع استفاده از کرم ضد آفتاب بزرگ‌ترین لطفی است که در حق سلامت و زیبایی پوست خود انجام می‌دهید. پرتوهای مضر نور خورشید مهم‌ترین عامل خطر برای ایجاد چین و چروک ، لک‌های پوستی و دیگر آسیب‌هایی است که منجر به پیری زودرس پوست شما می‌شوند. 

 

مراقبت چشم

مراقبت چشم

اغلب ما می‌دانیم که می‌بایست از پوست خود در برابر نور آفتاب و سایر عوامل مخرب محیطی حفاظت کنیم؛ بااین‌وجود یکی از مناطقی که اغلب نادیده گرفته می‌شود، پوست ظریف اطراف چشم است. به طور قطع می‌توان گفت که اهمیت مراقبت چشم حتی از دیگر نقاط پوست صورت و بدنتان نیز بیشتر است. این ناحیه نازک‌ترین و ضعیف‌ترین پوست در صورت شماست، بعلاوه هیچ غدد چربی ساز و یا غدد عرقی در آن وجود ندارند.

ناحیه چشم یکی از اولین قسمت‌هایی است که نشانه‌های پیری را بارز می‌سازد. منظور ما بروز علائمی نظیر پف زیر چشم، خطوط پنجه کلاغی و چین و چروک های اطراف آن است. مهم‌ترین عامل مولد این مشکلات، پرتوهای مضر نور آفتاب است. بااین‌وجود، حتی با استفاده از کرم ضد آفتاب ، کلاه لبه‌دار و عینک آفتابی، باز هم نیاز به استفاده از محصولات مراقبت چشم اختصاصی دارید؛ زیرا همان‌طور که گفتیم پوست حساس این ناحیه نیاز به مراقبت‌های ویژه دارد.

 

مزایای استفاده از محصولات مراقبت چشم چیست؟

بهترین کاری که برای پیشگیری از بروز علائم پیری پوست اطراف چشمتان می‌توانید انجام دهید، استفاده از کرم ضد آفتاب با SPF مناسب است. اغلب کرم‌های دور چشم حداقل دارای SPF15 هستند و از این نظر نیاز شما را برطرف می‌کنند. علاوه بر حفاظت در مقابل نور خورشید، شما به دلایل دیگری نیز، به استفاده از محصولات مراقبت چشم مناسب نیاز خواهید داشت. این محصولات، مزایای زیادی برای پوست ظریف و شکننده اطراف چشمانتان خواهند داشت، از جمله:

 • باعث افزایش رطوبت رسانی در این ناحیه می‌شوند.
 • پوست اطراف چشم را سفت و با قوام می‌کنند.
 • پف و تیرگی زیر چشم و اطراف چشم را بهبود می‌بخشند.
 • از ایجاد خطوط پنجه کلاغی و چین و چروک در اطراف چشم پیشگیری می‌کنند.
 • برخی از آن‌ها می‌توانند چین و چروک و خطوط ایجاد شده را تا حد زیادی برطرف کنند.

 

استفاده از محصولات مراقبت چشم را از چه زمانی آغاز کنیم؟

سن مناسب برای شروع استفاده از کرم‌های دور چشم ممکن است از فردی به فرد دیگر، تفاوت‌هایی داشته باشد. عوامل زیادی وجود دارند که بر روی روند تغییرات پوست دور چشم شما تأثیر می‌گذارند. به عنوان مثال یکی از مهم‌ترین عوامل تعیین‌کننده سن ایجاد چین و چروک و خطوط اطراف چشم ، ژنتیک فرد است؛ بنابراین ممکن است در فردی که به طور ژنتیکی ساختار پوستی ضعیف‌تری دارد، علائم پیری زودرس پوست در وی ایجاد گردد. صرف نظر از عوامل داخلی یا خارجی که ممکن است روی پوست اطراف چشم شما تأثیر داشته باشند، استفاده از یک کرم‌ دور چشم خوب ، به شما در به تأخیر انداختن نشانه‌های پیری کمک خواهند کرد.

به طور کلی توصیه می‌کنیم که از آغاز دهه سی زندگی، استفاده از محصولات مراقبت چشم مناسب را آغاز کنید. به طور کلی با افزایش سن بعد از دهه سوم زندگی، خشکی پوست اطراف چشم بیشتر و بیشتر می‌شود؛ زیرا تولید چربی در غدد سباسه موجود در اطراف این ناحیه به شدت کاهش می‌یابد. همان‌طور که می‌دانید، خشکی پوست اطراف چشم باعث تسریع و تشدید ایجاد خطوط و چین و چروک در این نواحی می‌گردد. کرم‌های دور چشم با برخورداری از مواد مرطوب کننده می‌توانند به جلوگیری از خشکی در پوست اطراف چشم کمک کنند. همچنین در این کرم‌ها، مواد پرکننده ای وجود دارد که می‌تواند فضاهای بین سلول‌های پوست را پر کند و باعث رفع چین و چروک های پوست گردد.

مراقبت لب

مراقبت از لب‌ها اهمیت زیادی در جلوه و زیبایی شما دارد؛ مسلماً داشتن لب‌های نرم، حجیم و صورتی‌رنگ آرزوی هر خانمی است. موضوع مراقبت از لب و هیدراته نگه‌داشتن آن، ازنظر سلامتی و در علم پوست مو و زیبایی نیز حائز اهمیت است. اگر شما هم مانند بسیاری از افراد لب‌هایی خشک و ترک‌خورده و بی‌روح دارید، احتمالاً نیاز به استفاده از محصولات مراقبت از لب خواهید داشت. برای داشتن لب‌هایی سالم و زیبا گام‌های زیر را دنبال کنید.

لب‌های خود را لایه‌برداری کنید

بله درست شنیدید؛ پوست لب شما همانند پوست دیگر بخش‌های بدن نیاز به لایه‌برداری دارد. بهتر است شب‌ها قبل از اینکه به رختخواب بروید، از یک بالم لب مرطوب کننده ، با کیفیت خوب استفاده کنید. پس از بیدار شدن از یک دستمال مرطوب یا یک مسواک استفاده کنید تا به‌آرامی پوست مرده یا خشک‌شده لب‌ها جدا شود. این کار که یکی از گام‌های مراقبت از لب است همچنین گردش را در ناحیه لب‌ها افزایش خواهد داد.

اسکراب لب خانگی را امتحان کنید

برای مراقبت از لب حتماً نیاز نیست که از محصولات آرایشی بهداشتی استفاده کنید. شما می‌توانید از روش‌های خانگی نیز برای لایه‌برداری پوست لب خود استفاده کنید. یکی از این راه‌ها استفاده از مخلوط شکر با روغن بادام و عسل است. سپس از روشی که در بخش قبل گفته شد، برای جدا کردن سلول‌های مرده و پوست خشک لب‌ها استفاده نمایید.

لب‌ها را هیدراته نگه دارید

یکی از رایج‌ترین علل خشکی پوست، عدم مصرف میزان کافی آب است؛ بنابراین یک گام اساسی در مراقبت از لب نوشیدن هشت لیوان آب در روز می‌باشد. این مرحله نه‌تنها به سلامت و زیبایی لب‌ها کمک می‌کند، بلکه باعث بهبود سلامت عمومی بدن نیز می‌شود.

محصولات مراقبت از لب خود را بررسی کنید

همه محصولات آرایشی بهداشتی مراقبت از لب مفید نیستند. بالم لب‌هایی که حاوی شی باتر، کره کاکائو و روغن نارگیل هستند از لب‌ها در برابر گرما و آلودگی‌ها محافظت می‌کنند؛ اما سایر مواد تشکیل‌دهنده مانند کافور می‌تواند لب‌ها را خشک کند. اطمینان حاصل کنید که محصولات مراقبت از لب تاریخ انقضا گذشته را نیز دور بیندازید.

از ویتامین E استفاده کنید

اگر شما کپسول‌های ویتامین E دارید، می‌توانید به‌راحتی یکی را باز کنید و محتوای آن را به لب‌هایتان بمالید. ویتامین E گردش خون را افزایش می‌دهد و ممکن است باعث تولید سلول‌های پوستی جدید شود و لب‌های شما را نرم‌تر کند.

با آلوئه ورا لب‌هایتان را مرطوب کنید

شما می‌توانید محصولات مراقبت از لب حاوی آلوئه ورا خالص را خریداری کنید و یا حتی یک برگ از گیاه آلوئه ورا تهیه کنید. سپس از خواص مرطوب‌کنندگی و تسکین دهندگی آلوئه ورا برای داشتن لب‌هایی نرم و سلامت استفاده کنید.

استفاده از اسکراب لب حاوی توت‌فرنگی

توت‌فرنگی غنی از آنتی اکسیدان ها و ویتامین C است که باعث می‌شود به عنصر خوبی برای تغذیه پوست لب‌ها بدل شود. برای برخورداری از این خواص می‌توانید از بالم لب حاوی عصاره توت‌فرنگی استفاده کنید و یا به‌صورت خانگی این محصول مراقبت از لب را تهیه کنید. می‌توانید یک توت‌فرنگی را خرد کنید و به آن عسل و روغن زیتون اضافه کنید؛ سپس آن را یک شب بر روی لب‌های خود قرار دهید و صبح بشویید.

لب‌ها را با مرکبات سرحال کنید

با استفاده از چند قطره آب‌لیمو، شما می‌توانید لب‌های خود را روشن‌تر کنید و سلول‌های مرده آن را جدا کنید. در مواقعی که لب‌های ترک‌خورده و یا خشکی دارید، از این روش استفاده نکنید، زیرا شرایط را بدتر خواهد کرد.

از لب‌ها در مقابل نور خورشید محافظت کنید

پیش‌ازاین بسیار شنیده‌اید که اولین اصل در مراقبت از پوست ، استفاده از کرم ضد آفتاب با SPF مناسب است. ولی شاید اولین باری باشد که می‌شنوید استفاده از ضد آفتاب برای مراقبت لب‌ها نیز ضروری است. پرتوهای خورشیدی می‌توانند به پوست لب‌های شما نیز صدمه بزنند. شما نیاز دارید که از یک ضد آفتاب با SPF 15 برای لب‌هایتان استفاده نمایید، راه ساده‌تر استفاده از یک بالم لب حاوی ضد آفتاب است.

از رژلب‌های طبیعی استفاده کنید

برای مراقبت لب در انتخاب رژ لب دقت کافی را داشته باشید. حتی‌الامکان از رژلب‌های گیاهی و کاملاً طبیعی استفاده کنید، زیرا آن‌ها لب‌ها را تحریک و خشک نمی‌کنند. به‌عنوان‌مثال آب تمشک یا آب انار می‌توانند به‌طور موقت رنگ لب‌ها را صورتی‌رنگ کنند. از رژلب‌های حاوی سرب اکیداً اجتناب کنید.

محدود کردن قرار گرفتن در معرض سموم

هوا، دود و مواد شیمیایی آلوده می‌تواند باعث پیری زودرس پوست شود که اثر آن بر لب‌ها، تیرگی و چروک شدن آن‌ها خواهد بود. عاداتی مانند سیگار کشیدن نیز می‌تواند این اثرات را تشدید کند و رنگ لب‌ها را محو کند. برای مراقبت از لب خود سعی کنید از عوامل ذکرشده دوری کنید و از محصولات آرایشی بهداشتی مناسب جهت محافظت از لب‌ها استفاده نمایید.

آرایش خود را قبل از خواب پاک کنید

خوابیدن با آرایش برای سلامت و مراقبت از پوست مناسب نیست و لب‌ها نیز از این قانون مستثنا نیستند. حتی اگر در پایان روز هیچ رژ لب و یا محصول قابل‌مشاهده‌ای روی لب شما وجود نداشته باشد، باز هم پاک کردن لب‌ها ضرورت دارد. قبل از اینکه بخوابید، از یک پاک کننده آرایش صورت و یا دستمال مرطوب جهت پاکسازی کامل پوست صورت و لب‌ها استفاده نمایید.

کلام آخر

به یاد داشته باشید که هدف شما باید ایجاد لب‌هایی سالم، هیدراته و نرم باشد، هرگز نباید خود را با عکس‌های داخل مجلات و یا سلبریتی ها مقایسه کنید. بسیاری از آن‌ها حقیقی نیستند. مراقبت از لب اگرچه امر بسیار مهمی است، خیلی هم سخت و پیچیده نیست. کافی است در انتخاب محصولات آرایشی بهداشتی مربوط به لب‌ها دقت کافی را داشته باشید و از طرفی از یک محصول مراقبت لب مناسب نیز استفاده نمایید. بقیه موارد تنها با تغذیه صحیح و نوشیدن مقدار کافی آب مرتفع خواهد شد.

 

 

مراقبت ناخن

ناخن‌ها می‌توانند حقایق زیادی را در ارتباط با سلامتی شما برملا کنند. ناخن‌ها بیش از یک سطح برای رنگ‌آمیزی هستند! آن‌ها از انگشتان شما محافظت می‌کنند، کمک می‌کنند که به‌راحتی اشیاء را در دست بگیرید و بتوانید خود را بخارانید! مراقبت ناخن و داشتن ناخن‌های سالم ، می‌تواند به زیباتر دیده شدن دست‌ها کمک کرده و توانایی شما را در انجام فعالیت‌هایی چون تایپ کردن، نواختن موسیقی و یا انجام کارهای روزانه بهبود بخشد. پیروی از روش‌های مراقبت ناخن از شکنندگی ناخن‌ها جلوگیری کرده و به آن‌ها کمک می‌کند تا سالم‌تر و بلندتر دیده شوند.

برای مراقبت از ناخن های خود می‌توانید از محصولات مراقبت از ناخن استفاده کنید تا به طور موضعی از آنها محافظت کنید. این نوع از محصولات، سرعت رشد ناخن‌ها را افزایش نمی‌دهند، اما در حفظ ساختار و سلامت ظاهری ناخن‌ها مؤثرند. همچنین مکمل‌های پوست مو ناخن ، مواد مغذی مورد نیاز برای رشد و سلامت ناخن‌ها را تأمین می‌کند. بستر ناخن به‌طور دائمی بافت ناخن تازه ایجاد می‌کند و مصرف کافی ویتامین، مواد معدنی و مواد مغذی به رشد، سلامت و افزایش استحکام ناخن‌های جدید کمک می‌کند. هرگونه تغییر در ظاهر، بافت یا شکل ناخن‌ها می‌تواند نشان‌دهنده کمبود مواد مغذی باشد.

برای مراقبت ناخن بیوتین مصرف کنید

بیوتین یک ویتامین از گروه B است که همچنین تحت عنوان ویتامین B7، کو آنزیم R و ویتامین H نیز شناخته می‌شود. این ویتامین باعث رشد سلول‌های سالم و کمک به متابولیسم آمینواسیدهای پروتئینی می‌شود که برای رشد ناخن‌ها ضروری است. مواد غذایی و مکمل‌های غنی از بیوتین به تقویت ناخن‌های شکننده کمک می‌کنند. بیوتین بیشتر در گوشت‌های اندام‌هایی چون کبد متمرکز است، اما همچنین می‌توانید از طریق مصرف زرده تخم‌مرغ، محصولات لبنی، مخمر، ماهی قزل‌آلا، آووکادو، سیب‌زمینی شیرین، آجیل، دانه و حتی گل‌کلم نیز آن را مصرف کنید. درصورتی‌که از مصرف میزان کافی بیوتین در رژیم غذایی خود مطمئن نیستید جهت مراقبت ناخن از مکمل‌های پوست مو ناخن استفاده کنید.

برای مراقبت ناخن از سایر ویتامین‌های B نیز استفاده کنید

دیگر ویتامین‌های B نیز برای سلامتی ناخن‌ها اهمیت دارند. ویتامین B12 نقش مهمی در جذب آهن و همچنین رشد و تکثیر گلبول‌های قرمز دارد. هردوی آهن و B12 برای نگه‌داشتن ناخن قوی و سالم ضروری هستند. به همین ترتیب، فولات و یا ویتامین B9 نیز به دلیل مشارکت در تشکیل سلول‌های قرمز خون و رشد سلول‌های جدید، برای رشد ناخن و سلامت آن‌ها اهمیت دارد. کمبود فولات می‌تواند باعث تغییر رنگ ناخن‌ها و همچنین شکنندگی آن‌ها شود. برای پیشگیری از کمبود این دو ویتامین، بزرگسالان نیاز به 2.4 میکروگرم ویتامین B12 و 400 میکروگرم فولات در روز دارند، گرچه زنان باردار بیشتر خواهد بود.

فولات را می‌توان در سبزیجات با برگ‌های سبز تیره، میوه‌های مرکبات، لوبیا، نخودفرنگی، عدس، آجیل و آوکادو یافت. از سوی دیگر، B12 عمدتاً در غذاهای حیوانی مانند گوشت، مرغ، ماهی، تخم‌مرغ و لبنیات یافت می‌شود، گرچه می‌توانید هر دو ویتامین را از طریق یک مکمل پوست مو ناخن کامل دریافت نمایید.

برای مراقبت ناخن آهن فراموش نشود

آهن هسته اصلی گلبول‌های قرمز را تشکیل می‌دهد که اکسیژن را به ارگان‌ها و تمام سلول بدن و ازجمله ناخن‌هایتان منتقل می‌کند. بدون آهن، اکسیژن به اندازه کافی به سلول‌های شما نمی‌رسد. همان‌طور که اکسیژن برای ناخن‌های سالم مورد نیاز است، کمبود آهن یا کم خونی می‌تواند به سلامت ناخن‌ها صدمه بزند؛ بنابراین برای مراقبت ناخن ، دریافت آهن مورد نیاز بدن ضروری است. برای دریافت آهن می‌توانید از گوشت گاو، مرغ، ماهی و تخم‌مرغ در رژیم غذایی خود استفاده کنید و همچنین غذاهای گیاهی مثل سبزیجات با برگ سبز تیره، بادام‌زمینی، دانه‌ها، لوبیا و سایر غذاهای غنی‌شده نیز نیاز شما را برطرف خواهند کرد. خوردن غذهای غنی از ویتامین C همراه با یک منبع غذایی دارای آهن، جذب آن را بهبود می‌بخشد. به‌عنوان‌مثال، خوردن پرتقال و توت‌فرنگی همراه با سالاد اسفناج یا لوبیا و دیگر غلات، جذب آهن بدن را افزایش می‌دهد. استفاده از یک مکمل پوست مو ناخن نیز نیاز روزانه شما را به آهن، کاملاً برطرف خواهد کرد.

برای مراقبت ناخن منیزیم استفاده کنید

منیزیم یک ماده معدنی است که در بیش از 300 واکنش در بدن شما شرکت می‌کند، ازجمله سنتز پروتئین که برای رشد ناخن‌ها ضروری است. ایجاد خطوط عمودی بر روی ناخن‌ها می‌تواند نشانه‌ای از کمبود منیزیم باشد. سازمان جهانی بهداشت (WHO)، گزارش می‌دهد که کمتر از 60 درصد جمعیت جهان از میزان کافی منیزیوم استفاده می‌کنند درحالی‌که این ماده معدنی برای مراقبت ناخن ضروری است. غلات کامل، به‌ویژه گندم کامل یک منبع غنی از منیزیم هستند. سبزیجات با برگ سبز تیره و همچنین بادام، بادام‌زمینی و لوبیا سیاه، نیز منابع خوبی از این ماده معدنی هستند. در یک مکمل تقویت ناخن مقدار کافی از منیزیوم وجود دارد.

برای مراقبت از ناخن پروتئین ضروری است

ناخن‌ها عمدتاً از یک پروتئین ساختاری به نام کراتین ساخته می‌شوند. این همان چیزی است که قدرت و انعطاف‌پذیری ناخن‌ها را تأمین می‌کند. همچنین ناخن‌های شما را در برابر هرگونه آسیب یا استرس محافظت می‌کند. نکته جالب توجه این است که بخشی از ناخن که می‌بینید، درواقع از جنس پروتئین کراتین است که یک بافت مرده محسوب می‌شود. دریافت پروتئین کافی از طریق رژیم غذایی برای افزایش تولید کراتین ضروری است و درنهایت باعث ایجاد ناخن‌های قوی می‌شود، درحالی‌که عدم دریافت میزان کافی پروتئین، باعث ضعف و شکنندگی ناخن‌ها می‌شود. برای سلامت پوست مو و ناخن می‌بایست مقدار کافی از پروتئین را از طریق رژیم غذایی و یا مصرف مکمل‌های مناسب، دریافت کنید. پروتئین را می‌توان در غذاهای حیوانی مانند گوشت، مرغ، ماهی، تخم‌مرغ و لبنیات و نیز غذاهای گیاهی مانند سویا، حبوبات، لوبیا، عدس، آجیل، دانه و غلات کامل یافت.

برای مراقبت ناخن اسیدهای چرب امگا 3 را فراموش نکنید

اسیدهای چرب امگا 3 می‌توانند باعث روغن‌کاری ناخن‌های شما شوند و آن‌ها را براق و زیبا نگه دارند. این اسیدهای چرب همچنین ممکن است التهاب را در بستر ناخن کاهش دهند و به تغذیه و سلامت سلول‌های تولیدکننده ناخن، کمک کند. کمبود اسید چرب امگا 3 منجر به ایجاد ناخن‌های شکننده و ناسالم می‌شود. ماهی‌های چرب مانند ماهی قزل‌آلا، ماهی خال‌مخالی، ماهی تن و ساردین حاوی مقدار بالایی از امگا -3 هستند. همچنین می‌توانید از طریق مصرف گردو، سویا، تخم‌مرغ، دانه‌های کتان و روغن کتان نیز، آن را دریافت کنید. مکمل‌های پوست مو و ناخن نیز اغلب حاوی این ماده تقویت‌کننده ناخن هستند.

ویتامین C نیز برای مراقبت از ناخن ضروری است

ویتامین C برای تولید پروتئین کلاژن که در شکل‌گیری، قدرت و یکپارچگی بسیاری از بافت‌ها و ازجمله پوست مو ناخن ضروری است، نقش اساسی دارد. کمبود ویتامین C می‌تواند به ناخن‌های شکننده و همچنین رشد ناخن آهسته منجر شود. ویتامین C یک ماده مغذی ضروری برای سلامت عمومی بدن است که توسط بدن شما تولید نمی‌شود. مرکبات مانند پرتقال، توت‌فرنگی و کیوی، بهترین منبع ویتامین C هستند، فلفل دلمه، سبزیجات سبزرنگ و گوجه‌فرنگی نیز ازنظر ویتامین سی غنی هستند، فلفل دلمه‌ای قرمز بیش از دو برابر فلفل دلمه‌ای نارنجی، حاوی این ویتامین می‌باشد. در مکمل‌های پوست مو ناخن نیز، حضور ویتامین C ضروری خواهد بود.

روی مهم‌ترین ماده در مراقبت ناخن است

روی در واکنش‌های بسیاری ازجمله رشد و تقسیم سلول‌ها در بدن مورد نیاز است. ناخن‌ها به‌وسیله یک نوع سلول موجود در بستر ناخن ساخته می‌شوند که به‌سرعت رشد می‌کند و تقسیم می‌شود. برای رشد و تقسیم این سلول‌ها، حضور زینک یا روی ضروری است. کمبود روی باعث ظهور لکه‌های سفیدرنگ بر روی ناخن‌ها شده و رشد و سلامت ناخن‌ها را با مشکل مواجه می‌کند. پروتئین‌های حیوانی مانند گوشت گاو، مرغ، ماهی و تخم‌مرغ منبع غنی از روی هستند. بااین‌حال، سویا، نخود سیاه، لوبیای سیاه، آجیل (مانند بادام و بادام‌زمینی) و دانه نیز حاوی مقدار مناسبی روی هستند. در همه مکمل‌های پوست مو ناخن ماده معدنی زینک به مقدار کافی حضور دارد.

در هر صفحه
نمایش 1 - 15 از 445 مورد