مراقبت پوست و مو 

در هر صفحه
نمایش 1 - 30 از 592 مورد
592 محصول وجود دارد.
مراقبت پوست و مو

با باهمانه پوستی شاداب و زیبا را تجربه کنید.

زمانی که بخواهیم درباره زیبایی و سلامتی یک فرد در یک نگاه نظر بدهیم، اولین چیزی که موردتوجه قرار خواهد گرفت، پوست او است. پوست بزرگ‌ترین عضو بدن ما است و درواقع یک سد محافظتی بین محیط داخل و خارج بدن ماست. این پوشش حیاتی به تنظیم دمای بدن کمک می‌کند و به عنوان یک فیلتر تخصصی در برابر ورود و خروج مواد،...

با باهمانه پوستی شاداب و زیبا را تجربه کنید.

زمانی که بخواهیم درباره زیبایی و سلامتی یک فرد در یک نگاه نظر بدهیم، اولین چیزی که موردتوجه قرار خواهد گرفت، پوست او است. پوست بزرگ‌ترین عضو بدن ما است و درواقع یک سد محافظتی بین محیط داخل و خارج بدن ماست. این پوشش حیاتی به تنظیم دمای بدن کمک می‌کند و به عنوان یک فیلتر تخصصی در برابر ورود و خروج مواد، عمل می‌کند.

پوست دائماً در حال رشد و تجدید شدن است و همواره یک تعادل بین سلول‌های جدید و سلول‌های در حال مرگ برقرار است. تمام جنبه‌های زندگی شما، اعم از آنچه می‌خورید و حتی محیطی که در آن زندگی می‌کنید، بر کیفیت پوست شما تأثیر می‌گذارند. پوست سالم به‌خوبی با علائم پیری مقابله می‌کند و سرعت بهبودی بسیار بالایی دارد. همچنین بعد از هرگونه بیماری، به‌سرعت بهبود یافته و سلامت و شادابی خود را به دست خواهد آورد.

 

استفاده از محصولات مراقبتی مناسب را جدی بگیرید.

همه عواملی که ذکر شد، نشان می‌دهد که مراقبت از پوست تا چه حد اهمیت دارد. بخشی از این مراقبت، جنبه درونی دارد و درواقع می‌بایست با پیروی از یک سبک زندگی سالم، داشتن فعالیت بدنی و نوشیدن آب فراوان، به آن دست یابید؛ اما 50 درصد ماجرا استفاده صحیح از محصولات مراقبت از پوست است که به شما برای داشتن پوستی زیبا و سالم کمک می‌کند.

مراقبت از پوست تنها به معنای زیبا به نظر رسیدن پوست نیست؛ بلکه هدف سالم بودن پوست است. پوستی که سالم باشد دیرتر پیر و چروکیده می‌شود؛ بنابراین زیبایی خود را نیز دیرتر از دست خواهد داد. اگر بخواهیم به صورت تخصصی به مراقبت از پوست خود بپردازیم، می‌بایست برای هریک از اهداف زیر به صورت جداگانه و اختصاصی، برنامه‌ریزی کنیم:

 • مراقبت لب

نکاتی برای داشتن لب‌هایی سالم

لب‌های نرم و برجسته، ممکن است زیبا به نظر برسند، اما حفظ رطوبت و سلامت لب‌ها از اهمیت بیشتری برخوردار است. اگر شما هم مانند بیشتر افراد به پوست لب‌هایتان رسیدگی نکنید، ظاهر نرم، صورتی‌رنگ و برجسته خود را از دست خواهند داد.

برای مراقبت از لب‌هایتان آن را دست‌کاری نکنید و از خیس کردن آن‌ها با زبانتان پرهیزید کنید.

لب‌ها لایه محافظتی ندارند، بنابراین هر بار که آن‌ها را دست‌کاری می‌کنید یا زبان می‌زنید، به‌طور مستقیم در معرض آسیب قرار می‌گیرند. از انجام کارهایی که خشکی لب‌هایتان را تشدید می‌کند، پرهیز کنید.

خیس کردن لب‌ها به‌وسیله زبان، ممکن است برای چند لحظه آن‌ها را مرطوب کند، اما وقتی بزاق دهان تبخیر شود، لب‌ها خشک‌تر می‌شوند. آنزیم‌های بزاق برای بافت لطیف لب بسیار خشن است. با دهان باز نفس نکشید. با عبور هوای خشک از روی لب‌هایتان، آن‌ها رطوبت زیادی از دست می‌دهند.

برای مراقبت از لب‌ها آن را لایه‌برداری کنید.

شب‌ها پیش از رفتن به رختخواب، یک کرم مرطوب‌کننده باکیفیت روی لب‌هایتان بزنید و صبح‌ها با استفاده از یک حوله‌ی تمیز یا مسواک، پوست‌های خشک یا مرده آن‌ها را به‌آرامی جدا کنید. این کار باعث افزایش گردش خون در این ناحیه می‌شود.

از یک اسکراب (لایه‌بردار) لب خانگی برای پاک‌سازی لب‌هایتان استفاده کنید.

شکر، روغن بادام و عسل را مخلوط‌کنید. شکر به‌خوبی لب‌های شما را لایه‌برداری می‌کند و روغن بادام و عسل با خاصیت مرطوب‌کنندگی، طراوت و رطوبت آن‌ها را حفظ می‌کند.

لب‌هایتان را ماساژ بدهید.

می‌توانید با استفاده از برخی روغن‌های مغذی، هرروز به مدت ۵دقیقه، لب‌هایتان را ماساژ دهید. این کار باعث بهبود گردش خون و مراقبت از لب‌ها شده و مواد مغذی موردنیاز آن را تأمین می‌کند.

برای مراقبت از لب‌هایتان را آب‌رسانی کنید.

یکی از رایج‌ترین دلایل خشکی لب‌ها، نخوردن آب کافی است. نوشیدن هشت لیوان آب در روز، فواید بسیاری برای بدن و نقش مؤثری در برجسته‌ به نظر رسیدن لب‌ها دارد.

سعی کنید رژیم غذایی سالمی داشته باشید.

داشتن یک رژیم غذایی سالم، نه‌تنها برای پوست، بلکه برای مراقبت از لب نیز اهمیت زیادی دارد. ویتامین‌ها و سایر مواد مغذی، به‌طور مستقیم بر لب‌هایتان تأثیر می‌گذارند. حفظ رژیم غذایی سالم، برای داشتن لب‌های زیبا بسیار ضروری است.

کابینت داروهای خود را بررسی کنید.

 همه محصولات زیبایی لب، به‌طور یکسان تولید نشده‌اند. بالم لب‌ حاوی‌اشی باتر (Shea butter)، کره کاکائو و روغن نارگیل، سدی طبیعی در برابر گرما و آلودگی روی لب‌ها ایجاد می‌کند. این در حالی است که برخی ترکیبات، مانند کافور، لب‌ها را خشک می‌کنند. توجه داشته باشید که هرگز برای مراقبت از لب‌هایتان از محصولات تاریخ گذشته استفاده نکرده و آن‌ها را دور بریزید.

از ویتامین E استفاده کنید.

کپسول ویتامین E را شکاف داده و روغن آن را روی لب‌هایتان بمالید. ویتامین E گردش خون را بهبود بخشیده و به تولید سلول‌های جدید پوست و نرمی لب‌ها کمک می‌کند.

لب‌هایتان را به کمک آلوئه ورا آب‌رسانی کنید.

برای این روش، می‌توانید ژل خالص آلوئه ورا را خریداری کرده یا از ژل طبیعی موجود در برگ این گیاه استفاده کنید. خاصیت تسکین‌دهنده و ترمیم‌کننده آلوئه ورا، به حفظ ظاهر لب‌ها کمک می‌کند.

از لب‌های خود در برابر نور خورشید محافظت کنید.

همه می‌دانند که پوست صورت، در برابر نور خورشید آسیب‌پذیر است. تحقیقاتی که در سال ۲۰۰۵انجام شد، نشان داد از ۲۹۹نفری که به‌درستی از ضد آفتاب استفاده کرده بودند، تنها ۳۷نفر لب‌هایشان را نیز با ضد آفتاب پوشانده بودند.استفاده روزانه از کرم ضد آفتاب مناسب با SPF15 یا بالاتر، حتی در روزهای ابری یا سرد، روند ظهور نشانه‌های پیری را به تأخیر می‌اندازد. پرتوهای فرابنفش ناشی از خورشید یا دستگاه سولاریوم، می‌توانند به لب‌ها آسیب زیادی برسانند.بنابراین همیشه از یک بالم لب با حداقل SPF15 یا ضد آفتاب مناسب لب استفاده کنید. اگر هر یک ساعت یک‌بار ضد آفتاب لب‌هایتان را تجدید کنید، نتیجه بهتری خواهید گرفت.

برای مراقبت از لب‌ها قرار گرفتن در معرض سموم را به حداقل برسانید.

هوای آلوده، دود سیگار و مواد شیمیایی می‌توانند سبب پیری زودرس پوست شده، یا کاری کنند که لب‌ها تیره یا چروک به نظر برسند. عادت‌هایی مانند سیگار کشیدن، می‌تواند این روند را تشدید کرده و به لب‌ها ظاهری کدر و رنگ‌پریده بدهند.

از روغن نعنا فلفلی برای بهبود گردش خون استفاده کنید.

استفاده از روغن نعنا فلفلی، می‌تواند به بهبود گردش خون در لب‌ها کمک کند. نعنا همچنین با ایجاد احساس خنکی در لب، خشکی آن را تسکین می‌دهد.با ترکیب روغن نعنا فلفلی با یک روغن حامل (مانند روغن بادام یا نارگیل) می‌توانید یک بالم لب خانگی برای استفاده‌ی روزانه تهیه کنید.

 • مراقبت چشم

آیا از چشم می‌توان بیماری را تشخیص داد؟

کره چشم از قسمت‌های مختلفی تشکیل‌شده است. قرنیه، عنبیه، مردک، اتاق قدامی، عدسی، شبکیه، صلبیه و مشیمیه قسمت‌های مختلف چشم را تشکیل می‌دهند و هرکدام وظیفه خاصی را بر عهده‌دارند.

انواع محصولات چشم وجود دارد که به حفظ سلامت چشم و رفع بیماری‌ها کمک زیادی می‌کند؛ اما بهتر است قبل از استفاده از هر محصول و یا دارویی با پزشک متخصص مشورت کنید؛ زیرا چشم اندام بسیار حساس و ویژه‌ای در بدن است که آسیب به آن مشکلات زیادی را برای فرد به وجود می‌آورد. این اندام، همانند هر اندام دیگری در بدن ممکن است به بیماری دچار شود.

شایع‌ترین بیماری‌های چشمی بدین شرح‌اند:

 • تباهی لکه زرد یا ژنراسیون ماکولا
 • مگس پران یا فلوتر چشم
 • سندروم خشکی چشم
 • آلرژی چشم
 • آب‌مروارید
 • آب‌سیاه

 انواع محصولات چشم برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری‌ها وجود دارد. اگر سن شما بالای 40 سال است چک آپ سالیانه باید به بخشی از زندگی شما تبدیل شود تا سلامتی شما دائماً موردبررسی قرار گیرد و در صورت بروز بیماری سریعاً آن را کنترل و درمان کنید.

تباهی لکه زرد یا رژنراسیون ماکولا چیست؟

بیماری تباهی لکه زرد یا دژنراسیون ماکولا بیماری است که معمولاً در افراد بالای 50 سال رخ می‌دهد. در این بیماری ماکولا چشم که مسئولیت دیدمستقیم و واضح را بر عهده دارد، آسیب می‌بیند. تاری دید و از دست دادن بینایی از عوارض ابتلا به این بیماری هستند. برای درمان این بیماری انواع محصولات چشم و داروهای چشمی وجود دارد که باید زیر نظر پزشک متخصص مورداستفاده قرار گیرد. اگر بالای 50 سال هستید و احساس می‌کنید دید شما تار شده است بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کنید.

بلفاریت چیست؟

بیماری بلفاریت سبب می‌شود پلک چشم ملتهب شود. در این بیماری سفیدی چشم تغییر رنگ می‌دهد و قرمز می‌شود. بیماری بلفاریت کیفیت بینایی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. احساس خارش یکی از عوارضی است که در اثر ابتلا به این بیماری رخ می‌دهد. گردوغبار، آلودگی هوا و عفونت‌های باکتریایی سبب بروز این بیماری می‌شوند.

آب‌مروارید چیست؟

آب‌مروارید یکی از بیماری‌های رایج چشمی است و افراد زیادی بدان دچار می‌شوند. در این بیماری توده کوچک مات و یا شفافی در چشم به وجود می‌آید و همین توده مانع از رسیدن درست نور به شبکیه می‌شود. درنتیجه بینایی فرد دچار اختلالاتی می‌شود همچنین در کنار محصولات چشم، عمل جراحی نیز یک گزینه رایج برای درمان این بیماری است.

آب‌سیاه چیست؟

آب‌سیاه همانند آب‌مروارید یکی از بیماری‌های رایج چشمی است و افراد زیادی در سرتاسر دنیا بدان مبتلا می‌شوند. در این بیماری عصب‌های بینایی آسیب می‌بینند و به‌صورت لکه‌های سیاه‌رنگ بر روی توده رنگی چشم مشخص می‌شوند.

آلرژی چشم چیست؟

آلرژی چشم یک بیماری رایج است و درمان آن نیز بسیار راحت است. عواملی مختلفی سبب بروز آلرژی چشم می‌شوند. گردوغبار، آلودگی هوا و عطرهای محرک سبب بروز این آلرژی در چشم می‌شوند. خارش و تورم چشم از عوارض ابتلا به این بیماری هستند. حساسیت فصلی نیز یکی از مواردی است که سبب بروز بیماری آلرژی چشم می‌شود.

سندروم خشکی چشم چیست؟

در بیماری سندروم خشکی چشم کیسه اشک دچار اختلالاتی می‌شود و در موارد نادری سبب بروز نابینایی می‌شود. این بیماری معمولاً مشکل خاصی برای چشم به وجود نمی‌آورد و با مراجعه به پزشک و استفاده از انواع محصولات چشم مانند قطره و یا ژل خشکی چشم قابل‌کنترل است.

برخی ویتامین‌ها و مواد معدنی برای حفظ سلامت چشم به شرح زیرند:

 • کاروتنوئیدها (محصولات لبنی، جگر، تخم مرغ)
 • لوتیین و گزاتین (اسفنجاج، کلم و سبزیجات)
 • سلنیوم (غذاهای دریایی و آجیل)
 • اسیدهای چرب مانند امگا 3
 • آنتی‌اکسیدان‌ها
 • ویتامین A
 • ویتامین C
 • ویتامین E

کپسول ویتامین A برای چشم

همان‌طور که در بالا بدان اشاره کردیم ویتامین A ویتامینی بسیار مهم برای حفظ سلامت چشم است. وجود ویتامین A برای حفظ سلامت قرنیه، تقویت توانایی چشم برای دید در نور کم، حفظ رطوبت چشم و جلوگیری از خشکی آن بسیار ضروری است. تحقیقات نشان می‌دهند که استفاده از ویتامین A خطر ابتلا به بیماری آب‌مروارید را کاهش می‌دهد.

قرص تقویت چشم

تا اینجا متوجه شده‌اید پیروی از رژیم غذایی سالم سبب می‌شود بینایی که اصلی‌ترین وظیفه چشم است، تقویت شود؛ اما بهتر است بدانید تقویت و حفظ سلامت چشم تنها شامل تقویت بینایی نیست. چشم از اجزای مختلفی تشکیل‌شده است که هر یک از این اجزا وظیفه خاصی را بر عهده‌دارند. استفاده از محصولات چشم برای تقویت اجزای چشم به‌سلامتی ساختار کلی چشم کمک می‌کند و از بروز بیماری‌های مختلف جلوگیری به عمل می‌آورد.

شامپو شستشو پلک و مژه و شامپو شستشو چشم

بسیاری از بانوان عادت دارند که روزانه خود را آرایش کنند و از سایه چشم و یا ریمل برای آرایش چشم استفاده می‌کنند. پاک کردن آرایش از روی چشم اهمیت بسیار زیادی دارد؛ زیرا اگر این مواد بر روی چشم باقی بمانند به‌سلامت این ارگان منحصربه‌فرد آسیب وارد می‌شود. همچنین گردوغبار و آلودگی هوا سبب می‌شود که پلک متورم شود و باید از انواع محصولات چشم برای شستشو و ضدعفونی کردن آن استفاده کرد. اگر کار شما به‌گونه‌ای است که مطالعه زیاد می‌کنید و یا به کامپیوتر زیاد نگاه می‌کنید استفاده از محصولات چشم و شامپو شستشو پلک و مژه به رفع خستگی چشم کمک زیادی می‌کند.

شما می‌توانید از طریق سایت باکمانه اقدام به خرید انواع مکمل‌های تقویت بینایی خارجی و ایرانی کرده و همچنین انواع محصولات بهداشتی مراقبت چشم مانند قطره، لوسیون، شامپو و پاک کننده‌های آرایشی چشم را تهیه نمایید.

 • مراقبت بدن
 • مراقبت صورت
 • مراقبت ناخن

در این سایت، ما به‌طور اختصاصی به هریک از این موارد پرداخته‌ایم و به شما اصول مراقبتی و همچنین بهترین محصولات را ارائه خواهیم داد.

 

بیشتر

زیر شاخه ‎ها

صورت و بدن

مطالعات مختلفی که در دانشگاه‌های معتبر سراسر دنیا انجام شده است، نشان داده است که بهترین راه برای مراقبت از پوست و حفظ زیبایی آن، پیروی از یک سبک زندگی سالم و استفاده صحیح از محصولات مراقبت صورت می‌باشد. آیا شما در این مسیر قرار دارید؟! هر یک از محصولات مراقبت از صورت، نقش متفاوتی در سلامت و زیبایی پوست ایفا می‌کند و شاید دانستن این نکته برایتان جالب باشد که حتی زمان و ترتیب استفاده از این محصولات نیز، در میزان تأثیر گذاری آن‌ها اهمیت دارد. متخصصان پوست، مو و زیبایی معتقدند که نحوه استفاده از محصولات مراقبتی پوست است که تعیین می‌کند پوست شما تا چه حد از مزایای آن محصول بهره‌ مند می‌شود. مطمئننا می‌خواهید در این ‌باره بیشتر بدانید، پس با بخش بعدی مقاله همراه ما باشید.

آناتومی پوست:

 • پوست یک ‌چهارم حجم گردش خون بدن را به خود اختصاص داده و همه حجم خون بدن هر ۱۱ دقیقه یک ‌بار از پوست عبور می‌کند.
 • پوست به تنظیم حرارت و حذف مواد زائد و سموم بدن کمک می‌کند همچنین از هجوم میکروب‌ها و شرایط محیطی نامناسب جلوگیری می‌کند.
 • از هنگام تولد تا مرگ هر ۲۷روز بدن، یک‌ پوست جدید می‌سازد.
 • پوست دارای ۳ لایه اصلی است. پوست زیرین دارای عروق خونی، پایانه‌های عصبی، سلول‌های چربی، فولیکول‌های مو و بافت پیوندی است که مواد غذایی را به پوست خارجی (اپیدرم) انتقال می‌دهد.
 • با افزایش سن چربی زیر پوست از بین می‌رود، کلاژن که در لایه دوم پوست قرار دارد و الیاف پروتئینی است که باعث قوام پوست می‌شود، به‌تدریج قدرت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد و درنتیجه پوست حالت‌ پذیری خود را از دست می‌دهد.
 • رطوبت پوست و قدرت عمل غدد عرقی کاهش می‌یابد و سد دفاعی طبیعی بدن در مقابل نور خورشید تضعیف می‌شود.

طبقه‌ بندی پوست

پوست‌ها 4 نوعند:

۱) پوست طبیعی که همچون پوست یک بچه تازه، لطیف و کاملاً قابل ‌انعطاف‌ است.

۲) پوست چرب، در این پوست فعالیت غدد مولد چربی افزایش می‌یابد و علت به وجود آمدن آن زمینه ارثی، فعالیت غدد آندوکرین، تغذیه، هیجان ‌زدگی، شوک و غیره است.

۳) پوست خشک، این نوع پوست‌ها فوق ‌العاده به درجه حرارت حساسند. علل پیدایش این نوع پوست‌ها به کم شدن غدد چربی و تبخیر بیش‌ از حد آب در سطح پوست، مربوط است.

۴) پوست مختلط: این نوع پوست‌ها بیشتر در صورت موجود است. نواحی مثل پیشانی و بینی بسیار چرب و بقیه نواحی به‌ خصوص اطراف چشم و گونه‌ها خشک هستند.

سلول های مرده پوست چیست؟

سلول‌های مرده پوست به سلول‌های تخریب شده پوست گفته می‌شود و عوامل بسیاری باعث ایجاد آن می‌گردد. پوست به صورت نرمال هر ماه یک‌بار تجدید می‌شود یعنی لایه رویی و سطحی پوست بر اثر عوامل مختلف تخریب و چروکیده شده و ریزش می‌کند تا لایه جدیدتری ایجاد گردد یعنی لایه بیرونی پوست یا همان اپیدرم سلول‌های مرده را ریخته و آن‌ها را با موارد جدید جایگزین می‌کند. افراد از افتادن سلول‌های قدیمی پوست در طول روز غافل هستند زیرا آن‌ گونه نیست که خیلی به چشم آید اما خبر خوب این است که محصولات زیادی در این زمینه وجود دارد که می‌تواند فرد را در جدا کردن سلول‌های مرده پوست از بدن خود یاری کند و حفظ و ترمیم مجدد آن کمک کند اما دقت داشته باشید افراد باید در انجام این کار نکات برجسته زیادی را رعایت کنند، زیرا این محصولات می‌توانند به راحتی پوست را آسیب رسانده یا تحریک کنند که در این صورت با از بین رفتن سلول مرده پوست نه تنها پوست‌ترمیم نمی‌شود بلکه زیبایی و شفافیت خود را نیز از دست می‌دهد.

لایه‌ی سلول‌های مرده‌ی پوست در کجا قرار دارد؟

لایه اپیدرم پوست که ضخامتش حدود 0.04 تا 1.6 میلی متر متغییر می‌باشد، لایه مهمی به شمار می‌آید. سلول‌های لانگرهانس که ایمنی پوست را بر عهده دارد، ملانوسیتها و آنزیم تیروزیناز که عهده دار تولید رنگدانه‌های ملانین و تنظیم رنگ پوست است، در این لایه قرار دارند لذا لایه سلول مرده پوست نیز در همین لایه است و از آن جایی که محصولات آرایشی و بهداشتی نظیر پاک کننده‌ها، لایه بردارها، ترمیم کننده‌ها یا مرطوب کننده‌ها نیز بر این لایه تأثیر می‌گذارد، افراد می‌توانند برای از بین بردن سلول‌های مرده پوست خود از لایه بردارها استفاده کرده و پوست خود را شفاف و صاف و زیبا نمایند بنابراین هر چه بیشتر از لایه اپیدرم پوست خود محافظت کنید پوستی جوان‌تر خواهید داشت.

وظایف اصلی اپیدرم شامل موارد زیر است:

ساخت سلول‌های جدید پوست

 • سلول‌های جدید پوست در انتهای اپیدرم تشکیل می‌شوند.
 • حدود یک ماه طول می‌کشد این سلول‌ها به لایه بالای اپیدرم برسند.
 • سلول‌های جدید با سلول‎‌های قدیمی در روی سطح پوست جایگزین می‌شوند.

چگونه به بهترین شکل از محصولات مراقبت صورت استفاده کنیم؟

مراقبت از صورت و بدن

یک اصل کلی برای استفاده صحیح از محصولات مراقبت صورت این است که همیشه می‌بایست کم قوام ترین محصولات را در ابتدا و با قوام ترین محصول را نیز در انتها بر روی پوست خود استفاده نمایید. نکته دیگر این است که در روال مراقبت صورت خود، روزها را به استفاده از محصولات محافظ در برابر نور خورشید، آلودگی‌ها و رادیکال‌های آزاد اختصاص دهید و استفاده از محصولات درمانی نظیر کرم‌های حاوی رتینول را به شب‌ها  موکول کنید. در ادامه به شما خواهیم گفت که از زمان برخاستن از خواب تا زمان بازگشت به رختخواب، از کدام محصولات مراقبت صورت و به چه طریقی استفاده نمایید. پس بخش بعدی را از دست ندهید.

ابتدا از پاک ‌کننده‌ها استفاده کنید.

زمانی که از خواب برخاستید حتماً می‌بایست صورتتان را شستشو دهید. در طول شب مواد سمی بسیاری از سطح پوست شما دفع می‌شود و همچنین آلودگی‌های زیادی بر روی آن می‌نشیند. پس اولین کار، زدودن این مواد آسیب ‌زننده به سلامت و زیبایی پوست است. شما می‌توانید صورتتان را با آب گرم شستشو دهید؛ اما بهتر آن است که از یک پاک ‌کننده مناسب با نوع پوست خود استفاده کنید. 

حالا نوبت سرم‌ها و کرم‌های درمانی است!

زمانی که پوستتان به‌ خوبی تمیز شد، وقت آن رسیده است که به سراغ سرم ها و یا کرم‌های ضد لک، ضد جوش یا آکنه، ضد چروک و غیره بروید. این محصولات مراقبت صورت طوری طراحی شده‌اند که به‌خوبی در لایه‌های پوست نفوذ کنند؛ بنابراین سعی کنید این محصولات را تا حد ممکن در نزدیکی پوست صورتتان استفاده کنید. نکته قابل اهمیت دیگر این است که می‌بایست پس از استفاده از این محصولات، به پوستتان حدود 5 دقیقه زمان بدهید تا مواد مؤثره موجود در آن‌ها به‌خوبی جذب شود. سپس به سراغ محصولات بعدی بروید.

استفاده از مرطوب‌ کننده را فراموش نکنید.

آبرسانی و هیدراته کردن پوست نقش باعث بهبود ساختار و سلامت پوست می‌شود. اگر به فکر مراقبت صورت خود هستید باید بدانید که کرم‌های مرطوب‌ کننده از بروز چین و چروک و بسیاری از مشکلات پوستی جلوگیری می‌کنند. به این نکته توجه کنید که هرگاه پوستتان خشک شود، غدد چربی پوست، چربی بیشتری ترشح می‌کنند. بنابراین استفاده از مرطوب ‌کننده حتی برای افرادی که پوست چرب دارند، ضروری است. کرم‌های مرطوب ‌کننده مخصوص پوست چرب دارای حداقل میزان چربی است و این افراد می‌توانند بدون هیچ نگرانی، از منافع آن بهره‌ مند شوند. گاهی ممکن است نیاز باشد که به مرور زمان، نوع مرطوب ‌کننده خود را تغییر دهید؛ مثلاً پوست برخی از افراد در فصل زمستان خشک و در تابستان چرب می‌شود.

گام بعدی استفاده از کرم دور چشم است.

در حال حاضر انواع مختلفی از کرم‌های دور چشم با منافع و ترکیبات مختلف در بازار وجود دارد. شما می‌توانید پس از استفاده از کرم مرطوب‌ کننده، از یک کرم دور چشم مناسب برای پیشگیری و یا درمان چین و چروک، پف کردگی و یا تیرگی اطراف چشم خود استفاده کنید. توجه شما را به این نکته جلب می‌کنیم که استفاده از کرم دور چشم فقط مخصوص مادرها نیست! بهترین سن برای شروع استفاده از کرم‌های دور چشم از اوایل دهه 20 زندگی است؛ زیرا در این سنین به مرور علائم و نشانه‌های پیری پوست بارز می‌شوند.

استفاده از کرم ضد آفتاب آخرین کاری است که باید انجام دهید!

اگر به فکر مراقبت صورت خود هستید، هیچ‌گاه خانه را بدون زدن ضد آفتاب ترک نکنید. کرم ضد آفتاب را فراموش نکنید حتی اگر:

 • در روزهای ابری به گردش می‌روید.
 • مواد آرایشی شما حاوی ضد آفتاب است.
 •  قصد دارید تمام روز را در منزل بمانید.

در واقع استفاده از کرم ضد آفتاب بزرگ‌ترین لطفی است که در حق سلامت و زیبایی پوست خود انجام می‌دهید. پرتوهای مضر نور خورشید مهم‌ترین عامل خطر برای ایجاد چین و چروک، لک‌های پوستی و دیگر آسیب‌هایی است که منجر به پیری زودرس پوست شما می‌شوند. 

انواع نوع پوست

برنامه مراقبت از پوست چرب

معمولاً افرادی که پوست چرب دارند بسیار گله مند هستند زیرا مدام باید پوست خود را با محصولات مراقبتی پوست چرب و یا انواع شوینده‌ها تمیز کنند تا دیگر حالت چربی نداشته باشد اما دقت کنید که افرادی که پوست چرب دارند اگر به خوبی از آن مراقبت کنند با مرور زمان کمتر دچار پیری پوست می‌شوند اما چرب بودن پوست یا تقصیر هورمون‌های بدن است یا آن را به ارث برده‌اید و مادر زادی است. در این میان عوامل محیطی هم بر روی آن تأثیر دارند و ممکن است پوست شما را بیش از حد نرمال چرب کنند. آلودگی هوا، شرایط آب و هوایی بد مانند گرما، رطوبت و اشعه ماوراء بنفش و بسیاری دیگر می‌تواند پوست را به حد زیادی چرب کند.

بهترین راه مراقبت از پوست چرب صورت و بدن شستن مرتب و مداوم آن است آن هم با شوینده‌هایی که فاقد مواد چرب و روغن باشند. استفاد از تونر مناسب پوست چرب مرحله دوم مراقبت از پوست است در واقع پس از آنکه آرایش‌تان را پاک می‌کنید باز هم مواد آرایشی روی پوستتان باقی می‌ماند لذا با تونر می‌توانید هرگونه آلودگی و لوازم آرایش را از صورتتان پاک کنید. بعد از شستسشوی صورت خود استفاده از مرطوب کننده مناسب پوست چرب نیز کمک کننده خواهد بود فقط دقت داشته باشید اگر می‌خواهید به بیرون از منزل بروید از ضد آفتاب فاقد چربی استفاده کنید و شب‌ها قبل از خواب آبرسان و یا کرم جوانساز متناسب با جنس پوست خود را تهیه و مصرف نمایید.

بیشتر بخوانید :

برای آشنایی با تمامی محصولات در باهمانه وارد صفحه "داروخانه آنلاین" شوید.

راههای مراقبت از پوست صورت خشک

افرادی که پوست خشک دارند در بسیاری موارد بیشتر اذیت خواهند شد زیرا سرما، گرد و خاک و آفتاب می‌تواند بر خشکی پوستشان بیشتر تأثیر گذاشته و سوزش پوست آنان را بیشتر می‌نماید لذا اگر خوب به پوست خود رسیدگی نکنند پوست بر اثر سوزش و خارش زخم شده و زیبایی و شادابی خود را از دست خواهد داد. اگر در تشخیص خشک بودن پوست خود شک دارید باید بدانید که مهم‌ترین علائم پوست خشک شامل پیرتر به نظر رسیدن پوست، جذب سخت محصولات مراقبت از پوست، داشتن جوش و آکنه حتی با داشتن پوستی به ظاهر خشک زیرا بسیاری افراد بر این باورند که آکنه فقط مناسب پوست چرب است و در آخر اینکه پوست صورت به مواد آرایشی آلرژی پیدا می‌کند و احساس خارش مکرر خواهد داشت. برای مراقبت از پوست خشک بهتر است از آبرسان و مرطوب کننده‌های قوی استفاده کنیم تا خشکی پوست را رفع کند به عنوان مثال قبل از خواب و یا بعد از حمام بهترین زمان مصرف آبرسان است زیرا به راحتی جذب پوست می‌شود. نکته دیگر اینکه استفاده از ماسک خانگی پوست خشک می‌توانید رطوبت و جوانی را به پوست خود ببخشید.

مراقبت لب

مراقبت از لب‌ها اهمیت زیادی در جلوه و زیبایی شما دارد؛ مسلماً داشتن لب‌های نرم، حجیم و صورتی‌رنگ آرزوی هر خانمی است. موضوع مراقبت از لب و هیدراته نگه‌داشتن آن، ازنظر سلامتی و در علم پوست مو و زیبایی نیز حائز اهمیت است. اگر شما هم مانند بسیاری از افراد لب‌هایی خشک و ترک‌خورده و بی‌روح دارید، احتمالاً نیاز به استفاده از محصولات مراقبت از لب خواهید داشت. برای داشتن لب‌هایی سالم و زیبا گام‌های زیر را دنبال کنید.

لب‌های خود را لایه‌برداری کنید

بله درست شنیدید؛ پوست لب شما همانند پوست دیگر بخش‌های بدن نیاز به لایه‌برداری دارد. بهتر است شب‌ها قبل از اینکه به رختخواب بروید، از یک بالم لب مرطوب کننده ، با کیفیت خوب استفاده کنید. پس از بیدار شدن از یک دستمال مرطوب یا یک مسواک استفاده کنید تا به‌آرامی پوست مرده یا خشک‌شده لب‌ها جدا شود. این کار که یکی از گام‌های مراقبت از لب است همچنین گردش را در ناحیه لب‌ها افزایش خواهد داد.

اسکراب لب خانگی را امتحان کنید

برای مراقبت از لب حتماً نیاز نیست که از محصولات آرایشی بهداشتی استفاده کنید. شما می‌توانید از روش‌های خانگی نیز برای لایه‌برداری پوست لب خود استفاده کنید. یکی از این راه‌ها استفاده از مخلوط شکر با روغن بادام و عسل است. سپس از روشی که در بخش قبل گفته شد، برای جدا کردن سلول‌های مرده و پوست خشک لب‌ها استفاده نمایید.

لب‌ها را هیدراته نگه دارید

یکی از رایج‌ترین علل خشکی پوست، عدم مصرف میزان کافی آب است؛ بنابراین یک گام اساسی در مراقبت از لب نوشیدن هشت لیوان آب در روز می‌باشد. این مرحله نه‌تنها به سلامت و زیبایی لب‌ها کمک می‌کند، بلکه باعث بهبود سلامت عمومی بدن نیز می‌شود.

محصولات مراقبت از لب خود را بررسی کنید

همه محصولات آرایشی بهداشتی مراقبت از لب مفید نیستند. بالم لب‌هایی که حاوی شی باتر، کره کاکائو و روغن نارگیل هستند از لب‌ها در برابر گرما و آلودگی‌ها محافظت می‌کنند؛ اما سایر مواد تشکیل‌دهنده مانند کافور می‌تواند لب‌ها را خشک کند. اطمینان حاصل کنید که محصولات مراقبت از لب تاریخ انقضا گذشته را نیز دور بیندازید.

از ویتامین E استفاده کنید

اگر شما کپسول‌های ویتامین E دارید، می‌توانید به‌راحتی یکی را باز کنید و محتوای آن را به لب‌هایتان بمالید. ویتامین E گردش خون را افزایش می‌دهد و ممکن است باعث تولید سلول‌های پوستی جدید شود و لب‌های شما را نرم‌تر کند.

با آلوئه ورا لب‌هایتان را مرطوب کنید

شما می‌توانید محصولات مراقبت از لب حاوی آلوئه ورا خالص را خریداری کنید و یا حتی یک برگ از گیاه آلوئه ورا تهیه کنید. سپس از خواص مرطوب‌کنندگی و تسکین دهندگی آلوئه ورا برای داشتن لب‌هایی نرم و سلامت استفاده کنید.

استفاده از اسکراب لب حاوی توت‌فرنگی

توت‌فرنگی غنی از آنتی اکسیدان ها و ویتامین C است که باعث می‌شود به عنصر خوبی برای تغذیه پوست لب‌ها بدل شود. برای برخورداری از این خواص می‌توانید از بالم لب حاوی عصاره توت‌فرنگی استفاده کنید و یا به‌صورت خانگی این محصول مراقبت از لب را تهیه کنید. می‌توانید یک توت‌فرنگی را خرد کنید و به آن عسل و روغن زیتون اضافه کنید؛ سپس آن را یک شب بر روی لب‌های خود قرار دهید و صبح بشویید.

لب‌ها را با مرکبات سرحال کنید

با استفاده از چند قطره آب‌لیمو، شما می‌توانید لب‌های خود را روشن‌تر کنید و سلول‌های مرده آن را جدا کنید. در مواقعی که لب‌های ترک‌خورده و یا خشکی دارید، از این روش استفاده نکنید، زیرا شرایط را بدتر خواهد کرد.

از لب‌ها در مقابل نور خورشید محافظت کنید

پیش‌ازاین بسیار شنیده‌اید که اولین اصل در مراقبت از پوست ، استفاده از کرم ضد آفتاب با SPF مناسب است. ولی شاید اولین باری باشد که می‌شنوید استفاده از ضد آفتاب برای مراقبت لب‌ها نیز ضروری است. پرتوهای خورشیدی می‌توانند به پوست لب‌های شما نیز صدمه بزنند. شما نیاز دارید که از یک ضد آفتاب با SPF 15 برای لب‌هایتان استفاده نمایید، راه ساده‌تر استفاده از یک بالم لب حاوی ضد آفتاب است.

از رژلب‌های طبیعی استفاده کنید

برای مراقبت لب در انتخاب رژ لب دقت کافی را داشته باشید. حتی‌الامکان از رژلب‌های گیاهی و کاملاً طبیعی استفاده کنید، زیرا آن‌ها لب‌ها را تحریک و خشک نمی‌کنند. به‌عنوان‌مثال آب تمشک یا آب انار می‌توانند به‌طور موقت رنگ لب‌ها را صورتی‌رنگ کنند. از رژلب‌های حاوی سرب اکیداً اجتناب کنید.

محدود کردن قرار گرفتن در معرض سموم

هوا، دود و مواد شیمیایی آلوده می‌تواند باعث پیری زودرس پوست شود که اثر آن بر لب‌ها، تیرگی و چروک شدن آن‌ها خواهد بود. عاداتی مانند سیگار کشیدن نیز می‌تواند این اثرات را تشدید کند و رنگ لب‌ها را محو کند. برای مراقبت از لب خود سعی کنید از عوامل ذکرشده دوری کنید و از محصولات آرایشی بهداشتی مناسب جهت محافظت از لب‌ها استفاده نمایید.

آرایش خود را قبل از خواب پاک کنید

خوابیدن با آرایش برای سلامت و مراقبت از پوست مناسب نیست و لب‌ها نیز از این قانون مستثنا نیستند. حتی اگر در پایان روز هیچ رژ لب و یا محصول قابل‌مشاهده‌ای روی لب شما وجود نداشته باشد، باز هم پاک کردن لب‌ها ضرورت دارد. قبل از اینکه بخوابید، از یک پاک کننده آرایش صورت و یا دستمال مرطوب جهت پاکسازی کامل پوست صورت و لب‌ها استفاده نمایید.

کلام آخر

به یاد داشته باشید که هدف شما باید ایجاد لب‌هایی سالم، هیدراته و نرم باشد، هرگز نباید خود را با عکس‌های داخل مجلات و یا سلبریتی ها مقایسه کنید. بسیاری از آن‌ها حقیقی نیستند. مراقبت از لب اگرچه امر بسیار مهمی است، خیلی هم سخت و پیچیده نیست. کافی است در انتخاب محصولات آرایشی بهداشتی مربوط به لب‌ها دقت کافی را داشته باشید و از طرفی از یک محصول مراقبت لب مناسب نیز استفاده نمایید. بقیه موارد تنها با تغذیه صحیح و نوشیدن مقدار کافی آب مرتفع خواهد شد.

 

 

ناخن

ناخن‌ها می‌توانند حقایق زیادی را در ارتباط با سلامتی شما برملا کنند. ناخن‌ها بیش از یک سطح برای رنگ‌آمیزی هستند! آن‌ها از انگشتان شما محافظت می‌کنند، کمک می‌کنند که به‌راحتی اشیاء را در دست بگیرید و بتوانید خود را بخارانید! مراقبت ناخن و داشتن ناخن‌های سالم ، می‌تواند به زیباتر دیده شدن دست‌ها کمک کرده و توانایی شما را در انجام فعالیت‌هایی چون تایپ کردن، نواختن موسیقی و یا انجام کارهای روزانه بهبود بخشد. پیروی از روش‌های مراقبت ناخن از شکنندگی ناخن‌ها جلوگیری کرده و به آن‌ها کمک می‌کند تا سالم‌تر و بلندتر دیده شوند.

برای مراقبت از ناخن های خود می‌توانید از محصولات مراقبت از ناخن استفاده کنید تا به طور موضعی از آنها محافظت کنید. این نوع از محصولات، سرعت رشد ناخن‌ها را افزایش نمی‌دهند، اما در حفظ ساختار و سلامت ظاهری ناخن‌ها مؤثرند. همچنین مکمل‌های پوست مو ناخن ، مواد مغذی مورد نیاز برای رشد و سلامت ناخن‌ها را تأمین می‌کند. بستر ناخن به‌طور دائمی بافت ناخن تازه ایجاد می‌کند و مصرف کافی ویتامین، مواد معدنی و مواد مغذی به رشد، سلامت و افزایش استحکام ناخن‌های جدید کمک می‌کند. هرگونه تغییر در ظاهر، بافت یا شکل ناخن‌ها می‌تواند نشان‌دهنده کمبود مواد مغذی باشد.

برای مراقبت ناخن بیوتین مصرف کنید

بیوتین یک ویتامین از گروه B است که همچنین تحت عنوان ویتامین B7، کو آنزیم R و ویتامین H نیز شناخته می‌شود. این ویتامین باعث رشد سلول‌های سالم و کمک به متابولیسم آمینواسیدهای پروتئینی می‌شود که برای رشد ناخن‌ها ضروری است. مواد غذایی و مکمل‌های غنی از بیوتین به تقویت ناخن‌های شکننده کمک می‌کنند. بیوتین بیشتر در گوشت‌های اندام‌هایی چون کبد متمرکز است، اما همچنین می‌توانید از طریق مصرف زرده تخم‌مرغ، محصولات لبنی، مخمر، ماهی قزل‌آلا، آووکادو، سیب‌زمینی شیرین، آجیل، دانه و حتی گل‌کلم نیز آن را مصرف کنید. درصورتی‌که از مصرف میزان کافی بیوتین در رژیم غذایی خود مطمئن نیستید جهت مراقبت ناخن از مکمل‌های پوست مو ناخن استفاده کنید.

برای مراقبت ناخن از سایر ویتامین‌های B نیز استفاده کنید

دیگر ویتامین‌های B نیز برای سلامتی ناخن‌ها اهمیت دارند. ویتامین B12 نقش مهمی در جذب آهن و همچنین رشد و تکثیر گلبول‌های قرمز دارد. هردوی آهن و B12 برای نگه‌داشتن ناخن قوی و سالم ضروری هستند. به همین ترتیب، فولات و یا ویتامین B9 نیز به دلیل مشارکت در تشکیل سلول‌های قرمز خون و رشد سلول‌های جدید، برای رشد ناخن و سلامت آن‌ها اهمیت دارد. کمبود فولات می‌تواند باعث تغییر رنگ ناخن‌ها و همچنین شکنندگی آن‌ها شود. برای پیشگیری از کمبود این دو ویتامین، بزرگسالان نیاز به 2.4 میکروگرم ویتامین B12 و 400 میکروگرم فولات در روز دارند، گرچه زنان باردار بیشتر خواهد بود.

فولات را می‌توان در سبزیجات با برگ‌های سبز تیره، میوه‌های مرکبات، لوبیا، نخودفرنگی، عدس، آجیل و آوکادو یافت. از سوی دیگر، B12 عمدتاً در غذاهای حیوانی مانند گوشت، مرغ، ماهی، تخم‌مرغ و لبنیات یافت می‌شود، گرچه می‌توانید هر دو ویتامین را از طریق یک مکمل پوست مو ناخن کامل دریافت نمایید.

برای مراقبت ناخن آهن فراموش نشود

آهن هسته اصلی گلبول‌های قرمز را تشکیل می‌دهد که اکسیژن را به ارگان‌ها و تمام سلول بدن و ازجمله ناخن‌هایتان منتقل می‌کند. بدون آهن، اکسیژن به اندازه کافی به سلول‌های شما نمی‌رسد. همان‌طور که اکسیژن برای ناخن‌های سالم مورد نیاز است، کمبود آهن یا کم خونی می‌تواند به سلامت ناخن‌ها صدمه بزند؛ بنابراین برای مراقبت ناخن ، دریافت آهن مورد نیاز بدن ضروری است. برای دریافت آهن می‌توانید از گوشت گاو، مرغ، ماهی و تخم‌مرغ در رژیم غذایی خود استفاده کنید و همچنین غذاهای گیاهی مثل سبزیجات با برگ سبز تیره، بادام‌زمینی، دانه‌ها، لوبیا و سایر غذاهای غنی‌شده نیز نیاز شما را برطرف خواهند کرد. خوردن غذهای غنی از ویتامین C همراه با یک منبع غذایی دارای آهن، جذب آن را بهبود می‌بخشد. به‌عنوان‌مثال، خوردن پرتقال و توت‌فرنگی همراه با سالاد اسفناج یا لوبیا و دیگر غلات، جذب آهن بدن را افزایش می‌دهد. استفاده از یک مکمل پوست مو ناخن نیز نیاز روزانه شما را به آهن، کاملاً برطرف خواهد کرد.

برای مراقبت ناخن منیزیم استفاده کنید

منیزیم یک ماده معدنی است که در بیش از 300 واکنش در بدن شما شرکت می‌کند، ازجمله سنتز پروتئین که برای رشد ناخن‌ها ضروری است. ایجاد خطوط عمودی بر روی ناخن‌ها می‌تواند نشانه‌ای از کمبود منیزیم باشد. سازمان جهانی بهداشت (WHO)، گزارش می‌دهد که کمتر از 60 درصد جمعیت جهان از میزان کافی منیزیوم استفاده می‌کنند درحالی‌که این ماده معدنی برای مراقبت ناخن ضروری است. غلات کامل، به‌ویژه گندم کامل یک منبع غنی از منیزیم هستند. سبزیجات با برگ سبز تیره و همچنین بادام، بادام‌زمینی و لوبیا سیاه، نیز منابع خوبی از این ماده معدنی هستند. در یک مکمل تقویت ناخن مقدار کافی از منیزیوم وجود دارد.

برای مراقبت از ناخن پروتئین ضروری است

ناخن‌ها عمدتاً از یک پروتئین ساختاری به نام کراتین ساخته می‌شوند. این همان چیزی است که قدرت و انعطاف‌پذیری ناخن‌ها را تأمین می‌کند. همچنین ناخن‌های شما را در برابر هرگونه آسیب یا استرس محافظت می‌کند. نکته جالب توجه این است که بخشی از ناخن که می‌بینید، درواقع از جنس پروتئین کراتین است که یک بافت مرده محسوب می‌شود. دریافت پروتئین کافی از طریق رژیم غذایی برای افزایش تولید کراتین ضروری است و درنهایت باعث ایجاد ناخن‌های قوی می‌شود، درحالی‌که عدم دریافت میزان کافی پروتئین، باعث ضعف و شکنندگی ناخن‌ها می‌شود. برای سلامت پوست مو و ناخن می‌بایست مقدار کافی از پروتئین را از طریق رژیم غذایی و یا مصرف مکمل‌های مناسب، دریافت کنید. پروتئین را می‌توان در غذاهای حیوانی مانند گوشت، مرغ، ماهی، تخم‌مرغ و لبنیات و نیز غذاهای گیاهی مانند سویا، حبوبات، لوبیا، عدس، آجیل، دانه و غلات کامل یافت.

برای مراقبت ناخن اسیدهای چرب امگا 3 را فراموش نکنید

اسیدهای چرب امگا 3 می‌توانند باعث روغن‌کاری ناخن‌های شما شوند و آن‌ها را براق و زیبا نگه دارند. این اسیدهای چرب همچنین ممکن است التهاب را در بستر ناخن کاهش دهند و به تغذیه و سلامت سلول‌های تولیدکننده ناخن، کمک کند. کمبود اسید چرب امگا 3 منجر به ایجاد ناخن‌های شکننده و ناسالم می‌شود. ماهی‌های چرب مانند ماهی قزل‌آلا، ماهی خال‌مخالی، ماهی تن و ساردین حاوی مقدار بالایی از امگا -3 هستند. همچنین می‌توانید از طریق مصرف گردو، سویا، تخم‌مرغ، دانه‌های کتان و روغن کتان نیز، آن را دریافت کنید. مکمل‌های پوست مو و ناخن نیز اغلب حاوی این ماده تقویت‌کننده ناخن هستند.

ویتامین C نیز برای مراقبت از ناخن ضروری است

ویتامین C برای تولید پروتئین کلاژن که در شکل‌گیری، قدرت و یکپارچگی بسیاری از بافت‌ها و ازجمله پوست مو ناخن ضروری است، نقش اساسی دارد. کمبود ویتامین C می‌تواند به ناخن‌های شکننده و همچنین رشد ناخن آهسته منجر شود. ویتامین C یک ماده مغذی ضروری برای سلامت عمومی بدن است که توسط بدن شما تولید نمی‌شود. مرکبات مانند پرتقال، توت‌فرنگی و کیوی، بهترین منبع ویتامین C هستند، فلفل دلمه، سبزیجات سبزرنگ و گوجه‌فرنگی نیز ازنظر ویتامین سی غنی هستند، فلفل دلمه‌ای قرمز بیش از دو برابر فلفل دلمه‌ای نارنجی، حاوی این ویتامین می‌باشد. در مکمل‌های پوست مو ناخن نیز، حضور ویتامین C ضروری خواهد بود.

روی مهم‌ترین ماده در مراقبت ناخن است

روی در واکنش‌های بسیاری ازجمله رشد و تقسیم سلول‌ها در بدن مورد نیاز است. ناخن‌ها به‌وسیله یک نوع سلول موجود در بستر ناخن ساخته می‌شوند که به‌سرعت رشد می‌کند و تقسیم می‌شود. برای رشد و تقسیم این سلول‌ها، حضور زینک یا روی ضروری است. کمبود روی باعث ظهور لکه‌های سفیدرنگ بر روی ناخن‌ها شده و رشد و سلامت ناخن‌ها را با مشکل مواجه می‌کند. پروتئین‌های حیوانی مانند گوشت گاو، مرغ، ماهی و تخم‌مرغ منبع غنی از روی هستند. بااین‌حال، سویا، نخود سیاه، لوبیای سیاه، آجیل (مانند بادام و بادام‌زمینی) و دانه نیز حاوی مقدار مناسبی روی هستند. در همه مکمل‌های پوست مو ناخن ماده معدنی زینک به مقدار کافی حضور دارد.

مو

با باهمانه طراوت و شادابی موهای خود را بدست آورید

تأثیری که موها در زیبایی شما دارند غیر قابل انکار است، این در حالی است که بسیاری از مردم اهمیت مراقبت مو را به اندازه دیگر بخش‌های بدن نمی‌دانند و متأسفانه زمانی دست‌به‌کار می‌شوند که آسیب‌هایی عمیق و گاها جبران‌ناپذیری به موها وارد می‌گردد. استفاده از محصولات مراقبت مو مناسب نقش مؤثری در سلامت و زیبایی موهای شما دارد. اگر یک فرد موهای خشک یا شکننده داشته باشد، نیاز به شامپوها و محصولاتی برای افزودن رطوبت به موها دارد. فرد مبتلا به ریزش مو نیز باید از محصولاتی استفاده کند که پوست سر را تحریک می‌کنند و باعث افزایش گردش خون در آن می‌شوند. فردی با موهای نرمال نیاز به محصولاتی دارد که رطوبت طبیعی موهایش را حفظ کند.

علاوه بر نکاتی که در بالا ذکر شد، باید به این نکته نیز توجه کنید که بدن ما دائماً در حال تغییر است و موهایمان هم همین‌طور. هنگامی‌که مو و پوست ما تغییر می‌کند، باید محصولات مراقبتی را نیز تغییر دارد. همان‌قدر که استفاده نکردن از محصولات مراقبت مو می‌تواند به نفع شما نیست، استفاده از محصولات نامناسب، زیانی دوچندان خواهد داشت.

برای مراقبت از مو چه کنیم؟

موی سالم، درخشان و لطیف است و بافتی یکپارچه دارد، موی سالم نباید در انتها دوشاخه یا چند شاخه شده باشد. زمانی که صحبت از مراقبت از مو می‌شود، برخی تصور می‌کنند که شستن مکرر موها راه حل مناسبی است. این در حالی است که شامپو زدن موها نه‌تنها کافی نیست، بلکه در برخی از موارد می‌تواند به موهایتان آسیب بیشتری وارد کند. شما باید به خوبی بیاموزید که کدام محصولات مراقبت از مو برای شما مناسب هستند و هر کدام را در چه زمانی با چه دستورالعملی می‌بایست مورد استفاده قرار دهید.

مهم‌ترین چیزی که باید بدانید این است که موهای شما منعکس‌کننده سلامتی و سبک زندگی شما هستند. پس اول از همه باید نگاهی به سبک زندگی خود بیندازید و سعی کنید با پیروی از یک رژیم غذایی سالم و سرشار از مواد مغذی، موهایتان را به خوبی تغذیه کنید. گاهی اوقات ممکن است نیاز به استفاده از یک مکمل غذایی مناسب برای رشد موهایتان باشید. اصلی‌ترین مشکلات مو عبارت‌اند از:

 •         ریزش مو
 •         کند شدن رشد موها
 •         موخوره
 •         آسیب‌دیدگی و شکنندگی موها
 •         چربی و یا خشکی موها

برای تمامی این مشکلات راه‌حل‌هایی اساسی وجود دارد و بهتر است پیش از آنکه آسیب‌هایی جدی و غیر قابل برگشت به موهایتان وارد شود، دست‌به‌کار شوید. احتمالاً خودتان هم می‌دانید که اگر فولیکول‌های موی خود را از دست دهید، امکان بازگرداندن مجدد آن‌ها وجود نخواهد داشت، از طرفی اگر مراقب سلامت موهایتان نباشید، گاهی ممکن است امکان ترمیم مجدد آن‌ها وجود نداشته باشد. پس همین امروز تصمیم بگیرید و دست‌به‌کار شوید.

وب سایت فروشگاهی باهمانه بهترین محصولات مراقبت از مو را از بهترین برندهای سراسر دنیا برای شما فراهم کرده است. شما می‌توانید با خرید اینترنتی و یا از طریق شماره تماس‌های اعلام‌شده، محصولات مورد نظر خود را سفارش دهید. وب سایت باهمانه همچنین امکان دریافت مشاوره از طریق تماس تلفنی و یا ثبت در سایت را برای شما فراهم کرده است.